Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 ВРЕМИЊА ВО КОИ НЕ СЕ КЛАЊА on Пон 13 Дек 2010, 3:25 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор

а) Времиња во кои е мекрух тахримен да се клања каков бил намаз (фарз или нафиле) сеџдеи-телавет:
1.Времето при излез на сонцето.
2.Кога цонцето е на половина небо.
3.Кога заоѓа сонцето.
б) Времиња во кои е мекрух тахримен да се клања нафиле, а дозволено е да се клања пропуштените фарзови и да се прави сеџдеи-телавет:
1.По сабах намаз додека сонцето не се искачи високо колку едно копје.
2.После икиндија се додека сонцето не зајде.
Меѓутоа, некои од улемите спомнале одредени исклучоци за ова прашање и рекле дека во овие времиња може да се клањаат намази за кои постои повод како што е техијјетул-месџид, џеназе намаз и т.н


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: ВРЕМИЊА ВО КОИ НЕ СЕ КЛАЊА on Вто 14 Дек 2010, 12:45 am

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


barakAllahu feek.
jas mislam, deka imam citano edna fatwa, vo edna arabska Kniga. kade stho se Namazite dozvoleni vo nedozvolenite Vreminja...
Znaci ednash, koga se uspiva Covekot, mora odma da klanja, posle Razbuduvanje..A.vo ftoriot Slucaj se rabota za dwata Rekaeti koga vleguvame vo Dzmaija...i da b ideme iskreni, togash nikoj negleda na Vremeto.... InnshAllah, ke vi kazham Denovive kolku e tachno ova i kade go procitav....pred da dobiam nekoja Kritika.. Zatoa stho i samata me interesira......


wa alaykum salam wr wb


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

3 Re: ВРЕМИЊА ВО КОИ НЕ СЕ КЛАЊА on Нед 26 Фед 2012, 10:02 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ПРАШАЊЕ: Во кој временски периоди е забрането да се клања намаз?

ОДГОВОР: Намазот е забранат да се клања во следните ситуации:

1- од почетокот на излегување на сонцето се додека сонцето не се подигне изнад хоризонтот во висина на копје,

2. кога сонцето ќе биде на зеницата (во средината на небото) се додека не премине према запад,

3- после икиндија намаз па се додека сонцето потполно не замине на запад.

Во наведените временски периоди на човекот не му е дозволено да клања било кој доброволен намаз, освен доколку тој намаз има посебна причина, како што е „техијјетул-месџид“ (нмаз кој се клања како чест на џамијата) или два рекати нафиле кој се извршува-клања после земање на абдест, а тоа е и суннет

Шејх Мухаммед ибн Салих ел-Усејмин


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот