Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
12 совети за потполен и покорен намаз

1. Кога ќе стапиш во намаз , сети се дека стоиш пред Господарот , Моќниот и Силниот , Кој го створил огромниот космос , Сонцето и милијарди други звезди, потоа Земјата и тебе како еден од жителите на неа , тебе кој сега се обраќаш на Тој Моќен Створител . Ако стигнеш пред намаз прочитај нешто од Куран или некој хадис кој ти укажува на Аллаховите возвишени својства , Неговата милост , племенитост , величина и слично . – тоа ќе те подсети пред кого стоиш во тие моменти .

2. Обавезно научи го преводот на значење на она што го учиш во намазот , од почетните дови до крајот , и размислувај за тоа што моментално го учиш во намазот – верувај дека ова ќе ти биде од огромна корист за подобро да се соживееш во намазот .

3. Не брзај кога ќе стапиш во намаз , туку секое движење прави го полека и со покорност , затоа што ако брзаш нема да добиеш многу од тој намаз .

4 . Кога учиш Куран во намаз ( Фатиха , па потоа некое друго Суре ) учи ги полека и разубавувај го својот глас колку можеш подобро ( тоа важи и кога учиш во себе-дневните намази , и кога учиш на глас – ноќните намази ) тогаш ќе почувствуваш посебна сласт – повторно те подсетувам да размислуваш за преводот на значењето на ајетите кои ги учиш во тие моменти .

5. Научи некое подолго Суре од Куран , а потоа учи го како што е опишано во точка 4. и ќе почувствуваш во намазот нешто толку убаво што никаде на друго место на дуњалуков не можеш да го почувствуваш .

6. Остани на руку подолго време , размисли за тоа што го изговараш и сети се дека си се поклонил на Возвишениот Господар , субханАллах , ќе почувствуваш нешто посебно ако останеш подолго во таа положба размислувајќи дека свесно си се поклонил/ла пред Аллах џ.ш.

7. Сеџда , тоа е навистина нешто посебно , остани во таа положба колку што можеш подолго (ако имаш време за тоа) затоа што знај дека тогаш си најблиску до Својот Господар . Ако брзаш и само механички паѓаш на Сеџда , тогаш сигурно си од оние кои ретко ја осетуваат сласта на намазот . Значи , остани подолго на Сеџда и тогаш е скоро невозможно а да не почувствуваш среќа ,смиреност и задоволство , поточно , тогаш ќе ја почувствуваш силната врска со Господарот на сите светови .8. Бори се со шејтанот цело време , и обидувај се да се сконцентрираш на тоа што го учиш и на преводот на истото , затоа што шејтанот секојпат ти доаѓа со други мисли со кои сака да те одврати од концентрацијата во намазот , но штом ќе забележиш дека мислите ти се насочиле кон некои дуњалучки работи тогаш обиди се да размислиш повторно за тоа што го учиш и за преводот на твојот разбирлив јазик , и тоа повторно ќе те врати со мислите во намазот .9. Запамети , како што сега стоиш пред Аллах џ.ш. во намаз , дека исто така ќе стоиш пред Него , во голем страв , на Судниот ден , и дека тогаш нема да можеш да сториш ништо со кое ќе се спасиш , па затоа направи го својот намаз исправен и своите дови искрени и со покорност , па стоењето пред Аллах џ.ш. на денот на конечното полагање ќе ти биде многу полесно .

10. Избегнувај , ако си во можност, да клањаш кога си уморен , затоа што во таква состојба шејтанот лесно те одведува со мислите на нешто друго .

11. Клањај ги намазите што почесто во џемаат ( џамија) , или ако си дома тогаш клањај заедно со членовите на своето семејство , затоа што тогаш имаш поголем бериќет и поголема награда , иншАллах .

12. Не биди тажен и не губи воља ако не можеш во секој намаз да осетиш голема сласт , затоа што тоа , навистина е многу тешко , но труди се што почесто да уживаш во намазот , тогаш ќе спознаеш зошто Мухаммед с.а.в.с. рекол дека најголемата среќа на дуњалуков му била намазот .


ИншАллах овие совети ќе ни помогнат за подобра концентрација , потполен и покорен намаз . АМИН !!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот