Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2

Дали Сте го сториле хатма Куранот

Да
 
Не
 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 2]

ila


Сестра
Сестра
Nishto sestro..nema problem inshallah...Inace pishuva na krajot na forumot koj kakov clen e i gi imash so boi za da se razlikuvat..
Selam alejkum!

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
mela напиша:alejkum selam

ne znam da citam arabski, mislev ako deka ako moze da slusam ili nesto taka...pa moze so tek na vreme ke svatam nesto...probav da gi ucam bukvite ama sama e mnogu tesko

selam


vaka Sestro, pred da pocneme so Ucenje Kuran na skype, ke probame, i ti ednash da gi naucesh Harfite innshAllah. Zatoa stho od Slushanje, ne se ucat harfite..tuku samo se uci na Pamet ili Tajweedot- Kuranskite Pravila...

Jas samata gi ucev harfite so Kniga...Eve ednash ke ti pratam dobri Linkovi i ke pocnesh so Elif innshAllah...kolku stho mozhesh na Den..Pa ako tie teshko, ke mi kazhesh i ke kontaktirame ti i jas preku skype innshaAllah...dobro?

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


Allah da ve nagradi Sestri. amin ya rabb

No eve eden Link, pa tamo da podiskutirmae ednash na ova interesna Tema dali e dozvoleno dase cita Kuran za
Umreni???

Povelete!!!!! [You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Ehli_Sunna_Sister

avatar
Сестра
Сестра
Sestro moja mila MELA prvin ke gi ucime harfovite. potoa ke ucime da vrzuvame po 2 3 do 5 vukvi znaci so znaci toa se vikaat enn inn unn teshtid i edna vukva ke ja ucime so 4 tona primer ke ja ucime da receme vukvata J na bukvata J ima edna linija nad neja malce taka kriva. i taa bukva so taa linija,pravilo toa se izgovara Jaaaa. potoa bukvata saaaad taaaa ajjnnnn i taka nataka lesno ja samo na kratko ti gi kazuvam pravilata na tedzvidot kakvi se i lesno e ne se sekiraj


______________________________________________
http://ww.facebook.com

mela

avatar
Нови член
Нови член
allah da ve nagradi na site. insallah ke uspeam da naucam arabski, malce po malce
selam alejkum


______________________________________________
Allah e moj Gospodar, Muhamed e moj pejkamber, Kuranot e moj kitab, Islamot e moja vera, Kabeto e moja kibla, vernicite se moi braka..

Ehli_Sunna_Sister

avatar
Сестра
Сестра
Amin site nas


______________________________________________
http://ww.facebook.com

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Селамуналејкум ве рахметуллахи!!!

Ги пратев сите постови до сега околу оваа тема синоќа напишав нешто ама не знам зошто не ми се објави можеби моја грешка!

До операторите на форумот прашање дали има можност преку овој форум да се активира секција на некој начин за учење на арабското писмо?

Имам една идеја и се ставам на услуга да бидам дел од тоа да помогнам колку Аллах субхане ве те ала ќе дозволи, можам да подучувам ако има некаква можност, може да се поделат во три групи:
1-Почетници
2-Оние ги кои знаат харфовите и треба да се почне со учење на Куран
3-Теџвидски правила-усовршување

Ако има некој кој ќе помогне во самото учење на арабскиот јазик уште подобро јас сум таму сеуште почетник!!

Па бујрум Аллах субхане ве те ала да ни олесни; Аллахумме амин!!

Ehli_Sunna_Sister

avatar
Сестра
Сестра
Imam i jas isto knigi na arabski jazik so bosanski prevod pa ako moze da mu gi pratam na nekoj i kako.pa koj znae da gi postira Selam Alejkum


______________________________________________
http://ww.facebook.com

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:Селамуналејкум ве рахметуллахи!!!

Ги пратев сите постови до сега околу оваа тема синоќа напишав нешто ама не знам зошто не ми се објави можеби моја грешка!

До операторите на форумот прашање дали има можност преку овој форум да се активира секција на некој начин за учење на арабското писмо?

Имам една идеја и се ставам на услуга да бидам дел од тоа да помогнам колку Аллах субхане ве те ала ќе дозволи, можам да подучувам ако има некаква можност, може да се поделат во три групи:
1-Почетници
2-Оние ги кои знаат харфовите и треба да се почне со учење на Куран
3-Теџвидски правила-усовршување

Ако има некој кој ќе помогне во самото учење на арабскиот јазик уште подобро јас сум таму сеуште почетник!!

Па бујрум Аллах субхане ве те ала да ни олесни; Аллахумме амин!!
Алејкум Селам Ахи!!
Сигурно имаше проблем од Твоја страна за синошниот Пост.
иншАллах нема проблем.

Предлог имаш добар брате за Поучување на Арапскиот писмо.
Сега Би кажал мое мислејне.
Ако би дошло да се уче Арапско писмомо преку Интернет јас би Предложил Следново.
иншАллах Браката мислам на Машкиот пол да си имаат еден Термин Посебно да не се мешаат со Женскиот пол СЕСТРИТЕ.
а и тие исто така инШАллах да си имаат посебен дел.
Друг проблем е на Каков интернет Канал да се Учи.
Има неколку варијанит:
-МСН
-Скајп
-Палталк
Јас би Предложил ако се оствари овој предлог да се Учи преку Палталк.
Пр. Ако се учи преку Палталк соба Исто така Може да се Заклучи таа Соба со лозинка за да нема Гужви.
И така ке се одреди термин Кога и како.
иншАллах овој е само мој предлог што мислам јас а незначи дека и вака ке биде.
Еселаму Алејкум


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


ideata e mngou dobra, barakAllahu feeka. amin ya rabb.
no nie Sestrite se organizirame posebno za Recitiranje i Ucenje...InnshAllah ke najdete i vie nekoj Predlog za toa...Tie stho znaete da citate ke im pomognete na drugite i taka natamo...

Na skype brat podobro se uci...Ucitelot mozhe odma da go korigira na Ucenikot..na paltalk e malku po teshko...Последната промена е направена од Muslima4Islam на Пон 21 Мар 2011, 9:45 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Muslima4Islam напиша:

ideata e mngou dobra, barakAllahu feeka. amin ya rabb.
no nie Sestrite se organizirame posebno za Recitiranje i Ucenje...InnshAllah ke najdete i vie nekoj Predlog za toa...Tie stho znaete da citate ke im pomognete na drugite i taka natamo...
машАллах иншАллах Аллах да ви го Олесни начинот на Учење.
иншАлалх ако има некој Потреба од Браката ке се договориме.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Па бујрум машките не кажат свое мислење јас мислам дека идеата со палталк е најдобра!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:Па бујрум машките не кажат свое мислење јас мислам дека идеата со палталк е најдобра!!
иншАллах ке видеме Како ке се изкажат Браката.
Па така иншАллах ке се најде предлог Како и Кога.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
И уште нешто јас тука не можам да препознаам кој е машко кој е женско, а малку ми е незгодно не сум навикнат да дискутирам со жени(да не би ме видела жена ми ха ха ха) се шегувам туку само заради Аллах!

Па би сакал да прашам дали има можност да се некако поделиме само заради Аллах!!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:И уште нешто јас тука не можам да препознаам кој е машко кој е женско, а малку ми е незгодно не сум навикнат да дискутирам со жени(да не би ме видела жена ми ха ха ха) се шегувам туку само заради Аллах!

Па би сакал да прашам дали има можност да се некако поделиме само заради Аллах!!!!
Брате Келиметул-Хакк
Тука можеш да ги препознаеш со нивиот Ник каков нИк има како Основна работа.
А фтор начин Женските имаат Оскар како Сестри и на неговиот Ник е Обојен со СЕСТРИ
Па така можеш да ги препрознаеш


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
убава идеја и корисна ,што да не ,ако се собереми и да одредеме време на кое на сите че ни одговара ,че можеме и да почнеме?

а на кој канал ,нее битно,битно е на тој што би било нај квалитетно...


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Ehli_Sunna_Sister

avatar
Сестра
Сестра
Naj kvalitetno na skype


______________________________________________
http://ww.facebook.com

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 2]

Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот