Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2  Next

Дали Сте го сториле хатма Куранот

Да
 
Не
 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 2]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Тука Можете да дадете Цитати во врска со ова Прашајне.
Колку Пати сте го сториле хатма.
на кое Писмо Сте Го Прочитале.
и други работи


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Алхамдуллилахи што Аллах ми Даде Могуче да го научам Арапскиот Јазик.
Јас Имам Праено Една Хатма и Тоа на Арапски Јазик.
ИншАллах Ако Аллах ми даде Живот ке Продолжам со Уцејне на Куранот и Да Постигнам што поголем Број на Хатми.
Амин


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


barakAllahu feek.

Ova Tema se sostavi so Celta da dobieme site innshaAllah Motivatia za poveke
ucenje i citanje Kuran.


Alhamdulillah shto i jas go procitav Kuranot nekolku pati..Isto taka i Prvedot na germ. Jazik. Momentalno se konzentriram poveke so tajweedot (kuranskite Pravila). Ako ima od zhenskite Clenovi Interes za citanje i ucenje Kuran, so, kako i bez Pravila, ili ucenjeto na pamet, neka me kontaktira!

______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Куране керим,сум го читал и че го читам секогаш,би сакал да бидам во додир со него во секоја прилика но дали тоа значи Хатма,незнам,,,,,


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
LAUTKA напиша:Куране керим,сум го читал и че го читам секогаш,би сакал да бидам во додир со него во секоја прилика но дали тоа значи Хатма,незнам,,,,,
Хатма Дали си го Прчитал Целиот Куран Од АЛ-фАТИХА ДО Нас


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
,,,ДА,,,,

Значи тоа е Хатма,може по опширно за овој поим/??ако си во можнос


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Nur

avatar
Нови член
Нови член


jas imam Interes za ucenje Kuran Sestro...


ila

avatar
Сестра
Сестра


Jas samo ednash sum go citala celiot Kuranot i toa vo dzamija, koga sum imala 12 god. ( ako toa se narekuva hatma)..I ednash na albanski..A sega sakam da naucam so pravila, znaci i jas imam interes za ucenje Kuran..


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

Ehli_Sunna_Sister

avatar
Сестра
Сестра
Jas ne sum pravela hatme. ama sum go citala kuranot. na arabski. go znam dobro i tedzidot znaci kuranskite,pravila, pocnav da go ucam na pamet,stignav do 10ta stranica od sura el bekar,i prekinav inshaAllah ke prodolzam so hifs( ucenje kuran na pamet)


______________________________________________
http://ww.facebook.com

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Ehli_Sunna_Sister напиша:Jas ne sum pravela hatme. ama sum go citala kuranot. na arabski. go znam dobro i tedzidot znaci kuranskite,pravila, pocnav da go ucam na pamet,stignav do 10ta stranica od sura el bekar,i prekinav inshaAllah ke prodolzam so hifs( ucenje kuran na pamet)
иншАллах Аллах џ.ш да ти го олесне очејнето кој си имаш војла да го учиш Аллаховиот Говор.
иншАллах да си дел од оние луге кој Аллах е Задоволен


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

mela

avatar
Нови член
Нови член
jas imam napraveno hatme na kuranot na bosanski, sega pocnav po 2 pat... unsallah ke bidat uste mnogu pati, a se nadevam deka nekogas ke imam moznost da naucam i arapski. sestro i jas sum zainteresirana za ucenje
selam alejkum


______________________________________________
Allah e moj Gospodar, Muhamed e moj pejkamber, Kuranot e moj kitab, Islamot e moja vera, Kabeto e moja kibla, vernicite se moi braka..

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
Ehli_Sunna_Sister напиша:Jas ne sum pravela hatme. ama sum go citala kuranot. na arabski. go znam dobro i tedzidot znaci kuranskite,pravila, pocnav da go ucam na pamet,stignav do 10ta stranica od sura el bekar,i prekinav inshaAllah ke prodolzam so hifs( ucenje kuran na pamet)

wa alaykum salam wa rahmatullahi wa baraktuhu Sesto i ahlan wa sahlan back na Forum !!

MashaAllah - mashaAllah, Allah da ti go olesne Ucenjeto...i da te nagradi so Jannah al firdews. amin ya rabb.

wa alaykum salam wa rahmatullahi wa barakatuhu


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
mela напиша:jas imam napraveno hatme na kuranot na bosanski, sega pocnav po 2 pat... unsallah ke bidat uste mnogu pati, a se nadevam deka nekogas ke imam moznost da naucam i arapski. sestro i jas sum zainteresirana za ucenje
selam alejkum

Salam Alaykum Sestro,

Allah da te nagradi. amin ya rabb. Kako stho ti napishav vo zhenskiot Del, ke pocneme za kratko Vreme so Ucenje Kuran online innshAllah...Samo ti dami kazhesh ednash dali znaesh arabski da citash??? Stho mislish so Arabski? Jazikot ili Harfite?

wa alaykum salam wa rahmatullahi wa barakatuhu


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

mela

avatar
Нови член
Нови член
alejkum selam

ne znam da citam arabski, mislev ako deka ako moze da slusam ili nesto taka...pa moze so tek na vreme ke svatam nesto...probav da gi ucam bukvite ama sama e mnogu tesko

selam


______________________________________________
Allah e moj Gospodar, Muhamed e moj pejkamber, Kuranot e moj kitab, Islamot e moja vera, Kabeto e moja kibla, vernicite se moi braka..

Ehli_Sunna_Sister

avatar
Сестра
Сестра
neeee sestro ic ne e tesko. vallahi znaes kolku e lesno jas elifot cel znaci bukvite pravilata za nepolni 10 dena gi nauciv,samo treba da se saka i volja da se ima a koga ke pocnes da go citas kuranot veruvaj kako voda ke go citas taka lesno ke ti odi sto samo ke ti odi toa inshaAllah Allah da ti olesni ama veruvaj mnogu e lesno


______________________________________________
http://ww.facebook.com

Ideal


Активен член
Јас би прашал овдека нешто односно: Овдека во МКД има обичај да се учи хатме за умрена особа;па ме интересира каков е исламскиот став за ова?

Ehli_Sunna_Sister

avatar
Сестра
Сестра
Allah veli vo kuranot : vo sura Ja Sin: ovaa e kuran za zivite srca da se opomenat nevernicite a da se izraduvaat vernicite.

znaci samiot ajet, ni kazuva deka ovoj kuran e za zivite a ne za umrenite. ne bilo praksa na poslanikot a.s nitu e sunnet da se uci kuran za mrtviot ne samo jasin opsto bilo sto od kuranot. osven vo dzenaze namaz koga se uci fatiha. Muhammed sallatu we sellam rekol: Koga nekoj ke umre vie ispratete skrusena, i iskrena dova kon Allah, zasto toj sega polaga smetka vo kaburot. Muhammed alejhi selam isto taka rkeol: Koj ke stavi nesto vo verata a toe ne e od neja.nema da mu se primi makar bilo nesto naj ubavo.ovoj hadis oznacuva na bidat. novotarija. Poslanikot salallahu alejhi we selem rekol: Sekoja novotarija e zabluda a sekoja zabluda vodi vo dzehennem.znaci dragi brate vo kratka crta da se uci kuran za mrtvi e haram i bidaat Selam Alejkum


______________________________________________
http://ww.facebook.com

ila

avatar
Сестра
Сестра
Ideal напиша:Јас би прашал овдека нешто односно: Овдека во МКД има обичај да се учи хатме за умрена особа;па ме интересира каков е исламскиот став за ова?
Selam alejkum!

Da ne mislish na mevlud, bidjeki hatme za umrena osoba nemam slushnato...mozhebi ima i takvo neshto...
Allah da ne cuva od neshtata shto se nadvor od Islamot..i inshallah ne upati na pravniot pat.
Amin!


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

Ehli_Sunna_Sister

avatar
Сестра
Сестра
I mevludot e sestro ila isto bidat


______________________________________________
http://ww.facebook.com

ila

avatar
Сестра
Сестра
Ehli_Sunna_Sister напиша:I mevludot e sestro ila isto bidat


Znam,ne rekov deka ne e bidat..No sum slushnala deka pravat mevlud, a ne hatme..Sepak od narodot na Makedonija seshto se ocekuva ..______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

Ideal


Активен член
ila напиша:
Selam alejkum!

Da ne mislish na mevlud, bidjeki hatme za umrena osoba nemam slushnato...mozhebi ima i takvo neshto...
Allah da ne cuva od neshtata shto se nadvor od Islamot..i inshallah ne upati na pravniot pat.
Amin!
има во некои делови од мкд.

Ehli_Sunna_Sister

avatar
Сестра
Сестра
Koga ke napravime primer sestro hatme vo dzamija.i sega se sobirame site,na toa hatme nie sme napravile hatme pred toa,nego sega samo se sobirame.da ucime od Allahovata kniga malce nekoja illahija.i taka nataka.znaci vakvo nesto ne e haram nitu bidat.a posle ova iskacanje od dzamijata i odenje doma precekuvanje gosti jadenje pienje,gosti tie takvi raboti se bidat.isto kako i za umreniot so pravat.jadenje cekanje gosti 7 dena, i takvi raboti i citanje kuran na mrtviot. Allah veli vo kuranot :Ve la telbisul hakka bil batili we tektumul hakka we entum ta'lemun : I istinu sa neistinom ne miješajte i istinu svjesno ne tajite!


______________________________________________
http://ww.facebook.com

ila

avatar
Сестра
Сестра
Fala za odgovorot sestro, no jas ne prashav nishto...Sepak neka sluzhi ova kako odgovor za bratot Ideal...
Btw i jas nauciv neshto..
Allah da te nagradi!


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

Ehli_Sunna_Sister

avatar
Сестра
Сестра
Ah be sestro tuka ne znam ni koj e masko nie koe zensko ne pise na nikot i ve mesam - halalite


______________________________________________
http://ww.facebook.com

ila

avatar
Сестра
Сестра
Nishto sestro..nema problem inshallah...Inace pishuva na krajot na forumot koj kakov clen e i gi imash so boi za da se razlikuvat..
Selam alejkum!


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 2]

Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот