Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 16 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 16 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Увејс Ел Карани on Чет 09 Дек 2010, 4:50 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Почитувани Деаги брака и Сестри.
Еселаму Алејкум.

Сакам да прашам дали некој Од Вас Може повеке информации тука на оваа тема да ни раскаже за овој како да го наречам ( Асхаб.
Од некој се слуша дека Бил Асхаб и дека Мухммед а.с имал рекено на Асхабите дека нај послушен Човек во Овој Дујналук бил Увејс Ел Карани.
Дека кога Увејс Би правел Дова Доваата Аллах не ја Одбивал.
А пак Некој Вика Дека Бил Дервиш.
Сега Не знам зато Прашав дали од вас некој има Подетални информации за Увејс Ел карани.

Еселаму Алејкум


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Увејс Ел Карани on Пет 24 Дек 2010, 5:17 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Muaz ibn Abdurahman напиша:Почитувани Деаги брака и Сестри.
Еселаму Алејкум.

Сакам да прашам дали некој Од Вас Може повеке информации тука на оваа тема да ни раскаже за овој како да го наречам ( Асхаб.
Од некој се слуша дека Бил Асхаб и дека Мухммед а.с имал рекено на Асхабите дека нај послушен Човек во Овој Дујналук бил Увејс Ел Карани.
Дека кога Увејс Би правел Дова Доваата Аллах не ја Одбивал.
А пак Некој Вика Дека Бил Дервиш.
Сега Не знам зато Прашав дали од вас некој има Подетални информации за Увејс Ел карани.

Еселаму АлејкумУвејс ел-Карани слушнал, дека има еден човек, кој што ги учи на неговите селдбеници добри поуки. Неговите Науки му се свиделе многу, и за тоа ја прашал на неговата мајка, дали смее да појде, да го посети на тој прекрасен Човек (збор е за мухаммед ).

Увејс ел-Карани живеел во Јемен, а мајкаму била слепа, и тој бил единствен, што ја гледал неа.

Мајкаму му одборила да го посети на Мухаммед , но му рекла, само да го посети, и одма да се врати назат. А ако не го најде дома, одма да се врати и да не го чека.

Увејс ел-Карани тргнал со ниет да го посети на Мухаммед . Неговиот пат, од јемен до ел-медина, траел 3 Месеци.

Кога пошол кај куќата негова, ја отворила аиша радихуАллаху Анха вратата и му рекла, дека Пејхамберот неје присустен, и ке се врати за еден ден. Но Увејс ел-Карани не сакаше договорот со неговата мајка да го искрши, затоа е рекол на Аиша (р.А.) да го поздрави на Мухаммед и да му кажет за неговата посета...

...Увејс ел-Карани никогаш не го сретнал на Мухаммед , но од суфистичка страна се гледа, како првиот суфија во исламот, исто така викаат тие, дека првата тарикат е по негови стопалки постаната.

Увејс ел-Карани е кај Шиитите исто забележан - поради Увејс ел-Карани имаат денеска шиити, који што се сами тепаат, повредуваат и така на таму (како што ги знаеме, од слики и телевизија). Тие користат еден доказ, по кој Увејс ел-Карани од тага, неговиот Заб го скршил.

Во Шиитската историја е тој запишан, како еден, кој што рамено до рамено со али радихуАллаху Анх заедно се борел, на пример, битката на сифин.

Факт е, дека тој не беше Асхабија, него табиин, кој што на Асхабиите од ресулАллах ги сртенал.

Тоа кратка информација за Увејс ел-Карани.

А Аллах субаханаху ве Теала се нај добро Знае! Аллаху Алем!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: Увејс Ел Карани on Пет 24 Дек 2010, 7:52 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Abu Al-Amin напиша:
Muaz ibn Abdurahman напиша:Почитувани Деаги брака и Сестри.
Еселаму Алејкум.

Сакам да прашам дали некој Од Вас Може повеке информации тука на оваа тема да ни раскаже за овој како да го наречам ( Асхаб.
Од некој се слуша дека Бил Асхаб и дека Мухммед а.с имал рекено на Асхабите дека нај послушен Човек во Овој Дујналук бил Увејс Ел Карани.
Дека кога Увејс Би правел Дова Доваата Аллах не ја Одбивал.
А пак Некој Вика Дека Бил Дервиш.
Сега Не знам зато Прашав дали од вас некој има Подетални информации за Увејс Ел карани.

Еселаму АлејкумУвејс ел-Карани слушнал, дека има еден човек, кој што ги учи на неговите селдбеници добри поуки. Неговите Науки му се свиделе многу, и за тоа ја прашал на неговата мајка, дали смее да појде, да го посети на тој прекрасен Човек (збор е за мухаммед ).

Увејс ел-Карани живеел во Јемен, а мајкаму била слепа, и тој бил единствен, што ја гледал неа.

Мајкаму му одборила да го посети на Мухаммед , но му рекла, само да го посети, и одма да се врати назат. А ако не го најде дома, одма да се врати и да не го чека.

Увејс ел-Карани тргнал со ниет да го посети на Мухаммед . Неговиот пат, од јемен до ел-медина, траел 3 Месеци.

Кога пошол кај куќата негова, ја отворила аиша радихуАллаху Анха вратата и му рекла, дека Пејхамберот неје присустен, и ке се врати за еден ден. Но Увејс ел-Карани не сакаше договорот со неговата мајка да го искрши, затоа е рекол на Аиша (р.А.) да го поздрави на Мухаммед и да му кажет за неговата посета...

...Увејс ел-Карани никогаш не го сретнал на Мухаммед , но од суфистичка страна се гледа, како првиот суфија во исламот, исто така викаат тие, дека првата тарикат е по негови стопалки постаната.

Увејс ел-Карани е кај Шиитите исто забележан - поради Увејс ел-Карани имаат денеска шиити, који што се сами тепаат, повредуваат и така на таму (како што ги знаеме, од слики и телевизија). Тие користат еден доказ, по кој Увејс ел-Карани од тага, неговиот Заб го скршил.

Во Шиитската историја е тој запишан, како еден, кој што рамено до рамено со али радихуАллаху Анх заедно се борел, на пример, битката на сифин.

Факт е, дека тој не беше Асхабија, него табиин, кој што на Асхабиите од ресулАллах ги сртенал.

Тоа кратка информација за Увејс ел-Карани.

А Аллах субаханаху ве Теала се нај добро Знае! Аллаху Алем!


Аллах Субханеху ве теала Да те Награди за Твокот Труд Што Го Даде за увејс ел Карани.
Аллах најдобро Знае.

Еселаму Алејкум


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот