Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 4 of 4]

76 Re: Дали шитите се муслимани? on Нед 11 Ное 2012, 11:21 pm

Muaz al Islam


Модератор
Модератор
emir muhminin напиша:e selamun ajekum braca i sestri muslimani temata wie mnogu interesna ali moram da priznam deka sum mnogu razocaran od komentarite koi gi postiravte islamot kako vera e da se sakame edni megu drugi a ne da se mrazime vozviseniot allah nema da ne prasa na sudniot den dali bevme siiti ili suniti ce ne prasa dali bevme dobri muslimani i dali gi pratevme allahovite zakoni mislim na serijatot sega da se vratime na temata temata e opsirna zatoa ce treba dolgo da debatirame so fakti i verodostojni dokazi

Ве Алејкум Селам!

Добре ни дојде на форумот, ехлен ве сехлен.

Темата зборува за Шитите, а за Шитите имаме многу докази од исламските алими кој зборуваат за нив. Како може да сакаме некој кој ги навредува на Асхабите и тоа Омер радијАллаху анху, Ебу Бекар радијАллаху анху, Осман РадијАллаху анху, Ајша радијАллаху анху и многу други.

Зарем треба да го сакаме на оној кој ги пцуе наведените личности Аллах да биде задоволен со нив, зарем треба да ги сакаме нив кој ги навредуваат со нахгрди зборови??

Друго, наведените личности им е ветен Џеннетот од Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, а некој будала ќе излезе и ќе го пцуе, Аллах да го уништи.

Зарем, брате, дали знаеш дека Алевите се токму група од Шизмот? А знеш ли кој е Алевија во денешно време?? Тиранинот, Ќафирот, Убиецот Башар ел Асад, Аллах да го уништи него и неговите следбеници.

Друго што сакам да ти наведам за нив, зарем знаеш, дека тие Алија радијАллаху анху, го нарекоа Бог, и го сметат за Бог?

Ех, Брате, кога ќе ги видиме сите работи од нив Шите ќе видиме дека тие немаат ништо од Ислам, немаат ниту една позитивна страна за која можеме да зборуваме.

Сепак темата е многу опширна и долга, ако имаш нешто да кажеш слободно кажи и да ја ажурираме повторно наведената тема за шитите.

БаракАллах феек!

http://www.ahlu-sunnah.org

77 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 12 Ное 2012, 8:06 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:e selamun ajekum braca i sestri muslimani temata wie mnogu interesna ali moram da priznam deka sum mnogu razocaran od komentarite koi gi postiravte islamot kako vera e da se sakame edni megu drugi a ne da se mrazime vozviseniot allah nema da ne prasa na sudniot den dali bevme siiti ili suniti ce ne prasa dali bevme dobri muslimani i dali gi pratevme allahovite zakoni mislim na serijatot sega da se vratime na temata temata e opsirna zatoa ce treba dolgo da debatirame so fakti i verodostojni dokaziДобре ни дојде на ехлу сунет форум.

Се согласувам со тебе, дека навистина треба еден со друг да се сакаме и да се поддржуваме. И ние така постапуваме, кон муслиманите се разбира.

Шиите не се муслимани, затоа што имаат голем пробелм во нивното верување.

Знаеш ли, дека тие викаат „Верувањето во 12´те имами е по важно него клајнањето?

Такви и слични тврдења ке слушнеш - или - ке читаш од нив. А тоа неје ислам. Тие одат покрај гробовите од нивните имами, клањаат и се молат кон нив. Викаат, на пример, „Јааа алиии, ја хасааан, ја хусееејн„ наместо „Ја Аллааах„! Тоа е ширк, кој што го изваџа човека од ислам, ако бил некогаш во ислам.

Аллах да не чува!

Исламот е јасен: Во нашава прекрасна вера не се работи за „оној или оној„ - него само за Аллах субаханаху ве теала!

Ние никого не мразиме и на никому не пожелуваме нешто лошо! Целта е, да се зборува „ХАКК„ ништо друго.

Инша'Аллах се разбравме.

Додека имаш некои твои мисли, кои што ги сакаш да ги наметнеш, бујрум со секоја чест.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

78 Re: Дали шитите се муслимани? on Нед 18 Ное 2012, 9:08 pm

emir muhminin


Нови член
Нови член
fala vi braca za vozwratniot post i mnogu ja cenam logikata na covekot kako sustestvo allah dz.s ne storil vo negoviot najdobar lik i ni dal razum da razmisluvame sto e dobro a sto loso . zatoa vo islamot nema mrznja megju lugeto ako nekoj misli nesto loso za swojot brat musliman toj ne e musliman nie nemamo pravo da narekuwame nekogo newernik koj bez razlikka na koja zekta pripadja allah dz s e toj sto ce presudi a ne lugeto nie lugeto nemame takwa titula da narekuwame nekogo kafir ili newernik . sekoj covek sto izrekol sehaded e musliman koj pet pati dnewno klanja namaz koj posti ramazan koj dava zekat i odi na hadz . mislam deka koj ne se pridrzuva na allahovata kniga toj e kafir sega da se wratime na kuranot i na sunetot muhamedow saws . dali muhamed se odnesuvase vaka kako nie sega neznam kolku sekti stworivme so naseto neznaenje .siitite kako sekta kolku ja istrazuvav vo nivniot tauhid e isto kako nasiot samo sto veruvaat vo bezgresnite 12 imami . a toa se vika wilaja ili vodici na werata . sega koj moze da bide vodic na werata. jas istrazuvav mnogu vo ovaa nasoka mislite deka prawata vera allahova koja e sowrsena vo sekoj pogled moze sekoj da ja vodi allah dz .s stworil pravila toa e serijatot niwniot prw imam bil ali ibn talib r.a postuwam eden hadis na resulalah sekoj cowek koj nema da spoznae swojot imam umre kako vo vremeto na dzahilija mislam na newerstwo . imam edno prasanje na site vas jas nemam odgowor na owa prasanje koj bil imam na fatima cerkata na resulallah

79 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 19 Ное 2012, 6:00 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:fala vi braca za vozwratniot post i mnogu ja cenam logikata na covekot kako sustestvo allah dz.s ne storil vo negoviot najdobar lik i ni dal razum da razmisluvame sto e dobro a sto loso . zatoa vo islamot nema mrznja megju lugeto ako nekoj misli nesto loso za swojot brat musliman toj ne e musliman nie nemamo pravo da narekuwame nekogo newernik koj bez razlikka na koja zekta pripadja allah dz s e toj sto ce presudi a ne lugeto nie lugeto nemame takwa titula da narekuwame nekogo kafir ili newernik . sekoj covek sto izrekol sehaded e musliman koj pet pati dnewno klanja namaz koj posti ramazan koj dava zekat i odi na hadz . mislam deka koj ne se pridrzuva na allahovata kniga toj e kafir sega da se wratime na kuranot i na sunetot muhamedow saws . dali muhamed se odnesuvase vaka kako nie sega neznam kolku sekti stworivme so naseto neznaenje .siitite kako sekta kolku ja istrazuvav vo nivniot tauhid e isto kako nasiot samo sto veruvaat vo bezgresnite 12 imami . a toa se vika wilaja ili vodici na werata . sega koj moze da bide vodic na werata. jas istrazuvav mnogu vo ovaa nasoka mislite deka prawata vera allahova koja e sowrsena vo sekoj pogled moze sekoj da ja vodi allah dz .s stworil pravila toa e serijatot niwniot prw imam bil ali ibn talib r.a postuwam eden hadis na resulalah sekoj cowek koj nema da spoznae swojot imam umre kako vo vremeto na dzahilija mislam na newerstwo . imam edno prasanje na site vas jas nemam odgowor na owa prasanje koj bil imam na fatima cerkata na resulallah

Според тоа што си ги анализирал на шиите - и според тoa, што си ги нашол разликите меџу нив и нас - ајде те молам објаснини, кое мислење го имаат кон абу бакр садик, омар ибн ал-хатаб, осман ибн аффан, ебу хурејра, аиша бин абу бакр, халид ибн ал-валид, суфјан итк. И објаснини, дали ги сметаат нив како верници или ги обвинуваат нив!?

Имаме доста теми за шиите во овој форум - обидисе да разгледаш која акида ја имаат таја.

Уште еднаш потврдувам, дека тие не се муслимани - но го потврдувам само она, на кое што Аллах субаханаху ве теала и неговиот пејгамбер го потврдиле.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

80 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 19 Ное 2012, 6:47 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб

emir muhminin напиша:fala vi braca za vozwratniot post i mnogu ja cenam logikata na covekot kako sustestvo allah dz.s ne storil vo negoviot najdobar lik i ni dal razum da razmisluvame sto e dobro a sto loso . zatoa vo islamot nema mrznja megju lugeto ako nekoj misli nesto loso za swojot brat musliman toj ne e musliman nie nemamo pravo da narekuwame nekogo newernik koj bez razlikka na koja zekta pripadja allah dz s e toj sto ce presudi a ne lugeto nie lugeto nemame takwa titula da narekuwame nekogo kafir ili newernik . sekoj covek sto izrekol sehaded e musliman koj pet pati dnewno klanja namaz koj posti ramazan koj dava zekat i odi na hadz . mislam deka koj ne se pridrzuva na allahovata kniga toj e kafir sega da se wratime na kuranot i na sunetot muhamedow saws . dali muhamed se odnesuvase vaka kako nie sega neznam kolku sekti stworivme so naseto neznaenje .siitite kako sekta kolku ja istrazuvav vo nivniot tauhid e isto kako nasiot samo sto veruvaat vo bezgresnite 12 imami . a toa se vika wilaja ili vodici na werata . sega koj moze da bide vodic na werata. jas istrazuvav mnogu vo ovaa nasoka mislite deka prawata vera allahova koja e sowrsena vo sekoj pogled moze sekoj da ja vodi allah dz .s stworil pravila toa e serijatot niwniot prw imam bil ali ibn talib r.a postuwam eden hadis na resulalah sekoj cowek koj nema da spoznae swojot imam umre kako vo vremeto na dzahilija mislam na newerstwo . imam edno prasanje na site vas jas nemam odgowor na owa prasanje koj bil imam na fatima cerkata na resulallah

Во името од Аллах, Милостивиот, Семилосен.

Нека е Милоста Аллахова на Мухаммед саллалаху алејхи ве селлем, на
неговата чесна фамилија, на неговите асхаби и на сите оние кои го следат се до Судниот ден.


Аллах Возвишениот кажува во Куран во приближно значење:

“Повикувај кон патот од Господарот твој, и со мудрост и со поука добра. И расправај со нив на најдобар начин! Господарот твој, секако, најдобро го познава оној кој скршнал од патот негов. Он најдобро ги знае упатените!“ (Ен Нахл 125)

Најдобар говор е Келамуллах, а најдобра упата е упатата на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем, налоши работи се новововедени работи во Дин Ислам (бида'а-новотарија), секоја новотарија е заблуда, а заблудата носи во пропаст-Џехеннем!!!!

А потоа:


Интересно е кога некој сакајќи да стори нешто добра понекогаш тоа е лошо или испаѓа да има контраефект од она саканото да се стори...


Читајќи го твојот пост, си мислев дали да се смеам или да плачам на вакво ето скоро секојдневно преживување(намерно го користам овој збор бидејќи во денешно време да си конфронтиран било во стваронст или во овој виртуелни свет е стварно преживување, како да сме во дивина, бидејќи ова е голема опасност по разумот на Аллаховиот роб, ама ела нејсе ќе преживееме некако и ќе се справиме со Аллахова подршка на вакви да ги наречам ето малу да бидеме благи ИЛУЗИИ....), реков да се смеам колку ли само луѓето се во заблуда и никако да размислат или да плачам јер тие нас не опкрожуваат...


Колку се само глупи мислат дека ние пасиме трева, Аллахумустеан....


Прво спушта пропис на теквир и вика дека ако некој муслиман му мисли на друг муслиман лошо не е муслиман, интересно, а да дојде до кавга или борба меѓу муслимани да не прајме муабет, што да правиме сега со првата генерација кога во еден момент се сукобила едни со други и дошло до борба каде што загинале многу од ним, нека еАллах задоволен со ними.


Второ а потоа забранува теквир и вика ја немаме ние таа титула за спуштање на теквир интересна работа, значи прави што сакаш, јас не смејам да те теквирам, па зошто ги нарекуваме ехли китабиите дека се кјафири или другите кои не се припишуваат на Ислам како будисти и др. или недај Аллаху драги и ними не смееме да ги нарекуваме кјафири....


Потоа секој кој изговорил шехадет, клања,пости, дава зекат и обавил Хаџџ е муслиман и прави што сака не смееме да го теквириме ако направи дело кое го руши неговиот Ислам, да Аллах не сочува од ваква заблуда.......

А оној кој не се придржува на Аллаховата книга тој е Кјафир ето тука пак ТЕКВИР......


Еднаш забрана потоа може па пак забрана па пак може ОДЛУЧЕТЕ СЕ ВЕЌЕ ЕДНАШ МНОГУ НЕ ЗАМАРАТЕ:::::


Или ти Не знаеш што е Тевхид или се правиш на удрен, како може да биде исти верувањето на Муслиманите во Аллаховата Единственост во Господарството(Рубубијјетот), Божанството (Улухијјетот), Во Неговите преубави Имиња и Својства(Есма ве Сифат)како, како да биде исто со Шиите а при тоа да се верува во 12 Имами......

Интересно....

Јас навистина се чудам што е ова.....

И доаѓаме на крај и тоа она што скриено и подло од вас као дека незнаеме ништо само прашуваме и подвалувате по нешто цитирам:
siitite kako sekta kolku ja istrazuvav vo nivniot tauhid e isto kako nasiot samo sto veruvaat vo bezgresnite 12 imami . a toa se vika wilaja ili vodici na werata . sega koj moze da bide vodic na werata. jas istrazuvav mnogu vo ovaa nasoka mislite deka prawata vera allahova koja e sowrsena vo sekoj pogled moze sekoj da ja vodi allah dz .s stworil pravila toa e serijatot niwniot prw imam bil ali ibn talib r.a postuwam eden hadis na resulalah sekoj cowek koj nema da spoznae swojot imam umre kako vo vremeto na dzahilija mislam na newerstwo . imam edno prasanje na site vas jas nemam odgowor na owa prasanje koj bil imam na fatima cerkata na resulallah

Опаа Вилаја или водичи во Верата, без ними не може да се опстои интересно......


Опаа ето друго првиот Имам Али ибн Талиб( се вели ебу Талиб бе глупсони едни)....

Опаа ето и хадис секој мора да го спознае својот Имам.....

СубханАллах!!!!

Елхамдулиллах на упатата во Ислам!!!!!

81 Re: Дали шитите се муслимани? on Вто 20 Ное 2012, 10:38 pm

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca i sestri muslimani fala prvo za vozvratniot post jas so dobra volja sakav da debatiram so nekogo so fakti i dokazi ali toa staroto jas pa jas se povtoruva . sepak da se vratime na temata dali siitite se muslimani ili ne. prvo od neznaenje gi vredzame do nigde veruvaaat deka ali e bog estagfurla dali e roden ali sigurnoda zatoa NE E BOG . drugo zasto gi vredzaat ashabite jas ne slusnav od nivnite skoli vo kums da go izrecat toj zbor treto zasto zboruvaaat so fakti i dokazi koj den denes nemoze da najde odgovor za toa nie lugeto so naseto neznaenje stvorivme milijarda sekti vo islamot sto ne vodat nikade dali ihdinas siratl mustekin moze nie lugeto da go trasirame sto e protiv kuranot sekako deka ne
sega prasaw za koj bil imamot na hazreti fatima nikoj ne odgovori za toa neznam zosto doaga taaa golema omraza protiv ehlibejtot koga resulallah ni povtori tri pati za ehlibejtot zar ne treba da imame ljubov i respekt sprema ehlulbejtot sega gi pravime kafiri zasto odat na grobovite na hasan i hussein koj bile hasan i hussein nevernici estagfurlah sega za nepravdata sto e naprawena sprema nim nikako ne moze da ja opravdame zasto kriminal ne moze da se opravda.sedze se pravi samo za allah dz.s za nikoj drug ali sudzud e nesto drugo treba da napravime razlika

82 Re: Дали шитите се муслимани? on Вто 20 Ное 2012, 10:56 pm

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
emir muhminin напиша:selamun alejkum braca i sestri muslimani fala prvo za vozvratniot post jas so dobra volja sakav da debatiram so nekogo so fakti i dokazi ali toa staroto jas pa jas se povtoruva . sepak da se vratime na temata dali siitite se muslimani ili ne. prvo od neznaenje gi vredzame do nigde veruvaaat deka ali e bog estagfurla dali e roden ali sigurnoda zatoa NE E BOG . drugo zasto gi vredzaat ashabite jas ne slusnav od nivnite skoli vo kums da go izrecat toj zbor treto zasto zboruvaaat so fakti i dokazi koj den denes nemoze da najde odgovor za toa nie lugeto so naseto neznaenje stvorivme milijarda sekti vo islamot sto ne vodat nikade dali ihdinas siratl mustekin moze nie lugeto da go trasirame sto e protiv kuranot sekako deka ne
sega prasaw za koj bil imamot na hazreti fatima nikoj ne odgovori za toa neznam zosto doaga taaa golema omraza protiv ehlibejtot koga resulallah ni povtori tri pati za ehlibejtot zar ne treba da imame ljubov i respekt sprema ehlulbejtot sega gi pravime kafiri zasto odat na grobovite na hasan i hussein koj bile hasan i hussein nevernici estagfurlah sega za nepravdata sto e naprawena sprema nim nikako ne moze da ja opravdame zasto kriminal ne moze da se opravda.sedze se pravi samo za allah dz.s za nikoj drug ali sudzud e nesto drugo treba da napravime razlikaDobre ni dojde na Forum!

Kako prvo - nema problem ako se izkazish, deka si Shia - zatoa sto vo ovoj Forum mozesh slobodno so nas da diskutirash.

Spored tvojot posleden "post" se gleda, deka vo nikoj sluchaj ne si svatil, deka nie nikogash ne sme protiv Ehlul Bejt a.s.! Ako bi bile protiv Ehlul Bejt, navistina bi postanale Kuffar!

Imam na Fatima al Zahra bin Muhammad? Mislish - Kalifa za nea? Sigurno ne beshe Ali, toa da tie jasno! Ako sakash za Imamstvoto/Kalifatot da zboruvash, so Dokazi itk. - bujrum - otvori nova Tema, ke imame dosta diskuzii - a i ke ti dokazham, deka neje taka, kako sto tvrdat Shiitstvoto - eve ti predlozhuvam dve Temi, koi mozesh slobodno da gi chitash - no te molam, vnimatelno da gi chitash:

Hadis na Ghadir Khum: [You must be registered and logged in to see this link.]
Dali beshe Fatima na Ebu Bakr luta: [You must be registered and logged in to see this link.]
Aisha radihuAllahu Anha i bitkata, kade sto demek taja se borela protiv Ali r.A.: [You must be registered and logged in to see this link.]

Citaj gi - pa obratise po novo na Tematikava!

I potvrduvam isto, kako moite predhodnici vo ovaa Tema, deka Shiitite ne se muslimani, dodeka mu pravat Shirk na Allah subahanahu ve teala - bez razlika ti kogo i kako si vidol - javno e, deka tie gi posetuvaat na Grobovite od nivnite Imami i se molat nad niv, so imenuvanje na mrtvite! Toa e Shirk al-Akbar i toa izvadzha od ISLAM! 100 %!


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

83 Re: Дали шитите се муслимани? on Сре 21 Ное 2012, 12:37 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
emir muhminin напиша:selamun alejkum braca i sestri muslimani fala prvo za vozvratniot post jas so dobra volja sakav da debatiram so nekogo so fakti i dokazi ali toa staroto jas pa jas se povtoruva . sepak da se vratime na temata dali siitite se muslimani ili ne. prvo od neznaenje gi vredzame do nigde veruvaaat deka ali e bog estagfurla dali e roden ali sigurnoda zatoa NE E BOG . drugo zasto gi vredzaat ashabite jas ne slusnav od nivnite skoli vo kums da go izrecat toj zbor treto zasto zboruvaaat so fakti i dokazi koj den denes nemoze da najde odgovor za toa nie lugeto so naseto neznaenje stvorivme milijarda sekti vo islamot sto ne vodat nikade dali ihdinas siratl mustekin moze nie lugeto da go trasirame sto e protiv kuranot sekako deka ne
sega prasaw za koj bil imamot na hazreti fatima nikoj ne odgovori za toa neznam zosto doaga taaa golema omraza protiv ehlibejtot koga resulallah ni povtori tri pati za ehlibejtot zar ne treba da imame ljubov i respekt sprema ehlulbejtot sega gi pravime kafiri zasto odat na grobovite na hasan i hussein koj bile hasan i hussein nevernici estagfurlah sega za nepravdata sto e naprawena sprema nim nikako ne moze da ja opravdame zasto kriminal ne moze da se opravda.sedze se pravi samo za allah dz.s za nikoj drug ali sudzud e nesto drugo treba da napravime razlika


Селам Алејкум погледни го видеот и дали се сложуваш со оваа.........


[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

84 Re: Дали шитите се муслимани? on Сре 21 Ное 2012, 6:44 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
emir muhminin напиша:selamun alejkum braca i sestri muslimani fala prvo za vozvratniot post jas so dobra volja sakav da debatiram so nekogo so fakti i dokazi ali toa staroto jas pa jas se povtoruva . sepak da se vratime na temata dali siitite se muslimani ili ne. prvo od neznaenje gi vredzame do nigde veruvaaat deka ali e bog estagfurla dali e roden ali sigurnoda zatoa NE E BOG . drugo zasto gi vredzaat ashabite jas ne slusnav od nivnite skoli vo kums da go izrecat toj zbor treto zasto zboruvaaat so fakti i dokazi koj den denes nemoze da najde odgovor za toa nie lugeto so naseto neznaenje stvorivme milijarda sekti vo islamot sto ne vodat nikade dali ihdinas siratl mustekin moze nie lugeto da go trasirame sto e protiv kuranot sekako deka ne
sega prasaw za koj bil imamot na hazreti fatima nikoj ne odgovori za toa neznam zosto doaga taaa golema omraza protiv ehlibejtot koga resulallah ni povtori tri pati za ehlibejtot zar ne treba da imame ljubov i respekt sprema ehlulbejtot sega gi pravime kafiri zasto odat na grobovite na hasan i hussein koj bile hasan i hussein nevernici estagfurlah sega za nepravdata sto e naprawena sprema nim nikako ne moze da ja opravdame zasto kriminal ne moze da se opravda.sedze se pravi samo za allah dz.s za nikoj drug ali sudzud e nesto drugo treba da napravime razlika


Прво си мислев да на модераторите да ги замолам да те банираат, ама реков пошто е упорен ајде да видиме до каде ќе оди!!!!

Ако мислиш дека тука најде место за твојата (не)Дава, грешиш!!!
Тука Валлахи има браќа кои ги добро загреале столовите од учење и будно пратат вакви глупости да не продорат меѓу нас!!!

Емире, за да разговараме со докази е потребно да ги прифаќаме истите, и кога ќе ни се обелодени доказот да не вртиме и коментираме на начин кој не е дозволен.

Запамти Емире во Исламот има прашањакои се забранети да се поставуваат и има прашања кои или самите или начинот е новотарски, така да нити ние нити некој друг не сака да одговара на такви прашања.

Не може што сака да се прашува, ова добро запамети.

Аллах субхане ве те ала не створил со разум кој е доволно кај секој еден инсан да свати некои работи.

Затоа за Аслуддин Ислам не е потребно доказ, разумот е довлно способен да го спознае.

Никој од ними не рекол дека Али ибн ебу Талиб радиАллаху анху, е Господ (ето барем јас не сум слушнал) ама со нивната пракса во ибадетите и со со нивната акида му даваат на Али ибн ебу Талиб радиАллаху анху, такви епитети кои се специфични само на Аллах субхане ве те ала, и не само на Али радиаАллаху анху туку и на многу други( Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем, неговите внуци, неговата ќерка Фатима радиаАллаху анха, и на тие 12 Имами, а во многу случаи и на многу други нивни шејхови).

Зарем довата упатена на некому не е припишување нему Божанство!!!
Зарем ако припишување на некому особина која му приличи само на Аллах не е препишување на истиот за Божанство!!!!

И без број други работи-Куфријати и Ширкијати!!!!

Само инаетџија ќе рече дека Шиите не ги сматраат на некои Асхаби радиаАллаху анхум, за Кјафири!!!

Ето до тебе прашање дали за Шиите е Аиша радиаАллаху анха, мајка на правоверните, Муслиманка или не???

Кога сме кај Ехлул Бејт, зарем муслиманите во секој намаз не учат салавати во кои има дова која се бара од Аллаха да му се даде на Ресулуллах и на неговата чесна фамилија Благослов и берекет!!
Зарем Фатима и неговите внуци не се од неговата фамилија!!!

Ставот да знаеш Емире на Ехлу Суннет вел Џемаа е да муслиманот е должен да ги сака на ехлул бејт и не само ними туку на сите Асхаби.
Изразување на љубов спрам сите муслимани е од Аслуддин без кој нема Ислам, било да се тие живи или умрени.

Кога сме на гробовите на Хасан и Хусеин радиаАллаху Анхума, што прават тие таму, нели ги величаат, нели бараат помош од ними, нели се надеваат од ними, нели, нели!!!

Нели извршуваат Хаџџ на нивните гробови, и ред други ибадети кои не се познати во Исламот!!!

Па зарем ќе не прават будали а знаеме дека баш тие ШШИИИТТТЕ ги убиле ним, а потоа се правеа и направија сплетка и фитна да се борат муслиманитеедни спрам други.

Е па ајде за почеток бујрум објасни ни што е разликата измеѓу СЕЏДА и СУЏУД!!!!

Ајде да ги видиме твоите докази бујрум!!!!

85 Re: Дали шитите се муслимани? on Сре 21 Ное 2012, 8:23 pm

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca i setri jas kako prvo ne pripadzam na skoloto na ehlul bejtot se uste istrazuvam na taaa nasoka kako prvo me prasawte za prviot halifa halifa i imam ne e isto halifa ne birame nie lugeto tuku allah dz.s dokaz e kuranot sure 2 ajet 29 sakifa e biranje so sura nasinski demokratija vo islamot nema demokratija ima serijat dokaz deka ne bese prisuten ali r.a barale beja od nego jasno vi e toa so seta pocit kon ashabite bez razlika koj bile allah dz.s da gi nagradi so denet firdaus kako vtoro me prasawte deka wo islamot ne treba da se prasuwa nesto e zabraneto koja vera allahova dava zabrana da se prasuva nesto . jas licno ne sum procital takwo nesto nema wo sunetot na muhamed saws kako treto me prasawte za kufjanite napravile dobra finta. da we prasam nesto sto barala glavata na hussein vo dzamijata na jezid vo damask den denes sedi kamenot kade bese izlozena glavata na hussein . kako treto me prasawte za dovite koji gi prawat siitite deka trazat pomos od nekoj ajetu kursi kazuva nesto drugo sure bekare ajet 255 vnimatelno procitajte dokaz za toa e sulejman a. s isa a. s i mnogu drugi allahovi poslanici

86 Re: Дали шитите се муслимани? on Сре 21 Ное 2012, 9:08 pm

emir muhminin


Нови член
Нови член
so seta pocit za hadisot na ghadir hum ne mozeme da kazeme deka e daif ili slab e awteticen se pretpostavuva deka prisustwuwale negde 100 000 adzii toa ne ne mala brojka prv koj mu cestital za ghadir hum bese omer r.a da ne nawleguwame mnogu zborot mawla ima 24 znacenja vo arapskiot recnik zatoa sprema sluckata se zema najawteticnoto na primer mawla znaci i prijatel zar treba pred 100 000 adzii resulallah da potvrdi deka ali mu e drugar ne drzi voda site gi znaele velicinite na ali r.a site znaele deka e izrasnat licno od resulallah za hazreti fatima dali bila luta sprema ebu bekir r.a togas zosto ne prisustwuwal licno na pogrebot na hazreti fatima e pogrebana vo nocta znaeme deka ebu bekir r.a bil halifa. kako treto nikoj ne ja prokolnuva aisa toj spot vo yu tube e habib yasir najaroganten tip kaj siitite ima dekret od skoloto vo kums da ne se wredzaat zenite na resulallah deka ideme protiv kuranot deka site zeni na resulallah se nasi majki

87 Re: Дали шитите се муслимани? on Чет 22 Ное 2012, 1:18 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:selamun alejkum braca i setri jas kako prvo ne pripadzam na skoloto na ehlul bejtot se uste istrazuvam na taaa nasoka kako prvo me prasawte za prviot halifa halifa i imam ne e isto halifa ne birame nie lugeto tuku allah dz.s dokaz e kuranot sure 2 ajet 29 sakifa e biranje so sura nasinski demokratija vo islamot nema demokratija ima serijat dokaz deka ne bese prisuten ali r.a barale beja od nego jasno vi e toa so seta pocit kon ashabite bez razlika koj bile allah dz.s da gi nagradi so denet firdaus

Во времето, кога Аллаховиот пратеник бил болесан, фугирал Абу бакар ас-садик како имам во џамијата. Во едно пренесување дури аиша (сопруга на ресулАллах како и ќерка на абу бакар р.А.) му препоручува на мухаммад , да не биде абу бакар имам, затоа што многу плачел уз клајнање - но тој е одговори: „Пренеситему на абу бакар да биде имам! Вие, жениве, сте како сопругите на јусуф алејхи селам, за се аргументирате!..„

сахих муслим број 636; 638; 639

Друго: Во време, кога бил ресулАллах болестен (крајната болест), дошла една жена, која што сакала да ја под уче тoj за нешто - но Аллаховиот пејгамбер е рекол: Дојди утре! Жената се под вратила и го прашала: „О Аллахов пратеник! А ако не те најдам утре тука? (како да би знаела, дека нема да остане жив) Ток, е одговорил: „Ако не ме најдеш, тогаш по сакајго на Абу Бакар со твоето прашање!

(сахих муслим број 4398 и други)

А за бирањето, тоа неје демократски избор, него се вика „шура„, по куран и суннет!

Аллах субаханаху ве теала вели во куран сура ал-имран број 159, да се конзултираат еден со други. И во многу причини пејгамберот им наредувал на асхабиите р.А. еден со друг да се конзултираат за да донесат одлука - за калифатот, баш тоа го практикуваа - тоа неје „Демократија„ него „Шура„ измеџу Асхабиите кои што имале знаење - а во демократија одлучува целосниот народ, без разлика дали има знаење или не! Ја сваќаш разликата?

Да! Алија не беше тука, и за тоа му рече по касно, пред му даде баија на Абу бакар ас садик следно:

"Ние сме многу добро известени за твојата предност, и за тоа што Аллах ти го даде, и ние не ти замеруваме за доброто, што ти го даде Аллах, но ти не не конзултира во врска за ракодводството, а ние мислевме, дека имаме право на тоа (шурата), според блискиот роднински однос кон пејхамберот.„

сахих од ел бухари број 4287emir muhminin напиша:kako vtoro me prasawte deka wo islamot ne treba da se prasuwa nesto e zabraneto koja vera allahova dava zabrana da se prasuva nesto . jas licno ne sum procital takwo nesto nema wo sunetot na muhamed saws

Во сахих од ел бухари е пренесено:

„Предходните отидоа во заблуд, затоа што пре терано запрашуваа.„

Во сурах ал-бакара имаме пример, како без везе јаудиите го прашувале на мyса а.с. да го праша на Аллах, каква да биде кравата, колку години да има, како да изгледа, ке да се најде итк. - сето тие се прашања без везе и не корисни, како што ни укажува Аллах субаханаху ве теала!

emir muhminin напиша:kako treto me prasawte za kufjanite napravile dobra finta. da we prasam nesto sto barala glavata na hussein vo dzamijata na jezid vo damask den denes sedi kamenot kade bese izlozena glavata na hussein .

Тоа неје тачно! Каде тие доказот? Разгледај во шиитските книги и ке најдиш, дека самите шии го убија на Хусејн радихуАллаху Анх (Аллах да му го даде нај високиот степен во џеннет)

emir muhminin напиша:kako treto me prasawte za dovite koji gi prawat siitite deka trazat pomos od nekoj ajetu kursi kazuva nesto drugo sure bekare ajet 255 vnimatelno procitajte dokaz za toa e sulejman a. s isa a. s i mnogu drugi allahovi poslanici

Се согласувам, дека навистина Аллах субаханаху ве теала ќе им даде на сите тие што Тој сака право, за застап. Но не на умрени во гробот, него на јаум ул'кијама - на пример на тие, што го знаат куранот на памет и што го следат на истиот, на тие, кои што погинале како шехиди, на тие што се евлии итк.! Но не на овој век, додека се тие умрени - или мислиш дека тие се во директен контакт со Аллах субаханаху ве теала? А од друга страна ни потврдува Аллах субаханаху ве теала, дека ке го погледнеме на идниот век (јаум ул кијама)? Сигруно не - затоа што умрените се во берзах, а не на јаум ул кијама! Биди паметен!

Но ние воопшто не зборуваме за „застапката„ од некој човек - тоа го практикуваат суфиите - не - ние зборуваме за „директно молење кон али, хасан и хуесјн„ радихуАллаху Анхум!

Еве разликата:

Суфиите викаат:

Јааа човек во тој гроб, за молимусе на Аллах за ова и ова!

Шиите викаат:

Јаааа Алииии - те молам по можими за ова и она!

Свати разликата? Без разлика - двете практики се куфр или по добро да се каже, ширк ал-Акбар, затоа што Аллах не под учува во сурах ал-фатиха да велиме:

"Tebe "SAM" ti sluzhime, i TEBE "SAM" te molime za pomosh!"Последната промена е направена од Abu Al-Amin Muhammad на Чет 22 Ное 2012, 4:16 pm. Мислењето е променето 2 пати.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

88 Re: Дали шитите се муслимани? on Чет 22 Ное 2012, 1:49 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша: so seta pocit za hadisot na ghadir hum ne mozeme da kazeme deka e daif ili slab e awteticen se pretpostavuva deka prisustwuwale negde 100 000 adzii toa ne ne mala brojka prv koj mu cestital za ghadir hum bese omer r.a da ne nawleguwame mnogu zborot mawla ima 24 znacenja vo arapskiot recnik zatoa sprema sluckata se zema najawteticnoto na primer mawla znaci i prijatel zar treba pred 100 000 adzii resulallah da potvrdi deka ali mu e drugar ne drzi voda site gi znaele velicinite na ali r.a site znaele deka e izrasnat licno od resulallah

Напишано ти беше, навистина да се обидиш целиот текст да го читаш! Но нажалост - не си го читал! Хадисот е сахих, како што пишува под текстот - еве уште еднаш што пишува:

Toj Hadis se prenesuva vo nekoi Sunnitski Izvori (Knigi), kako Primer At-Tirmidhi i Ibn Maja. I ako nema tochno Slaganje za Autencitetot na toj Hadis, e Korektno da se kaze, deka toj Hadis e Autentichen (Sahih).

И да - шиите тврдат, дека биле 100.000 и повеќе асхабии присутни - а тоа е измислен број, што нема никаква подршка од суннетот!

Друго:

Потврдувам, дека зборот мавла има повеќе тумачења - но ако си се обидел да го читаш целосниот текст, би сватил за што се работеше на тој ден „гадир кум„ - не за да потврди, дека али радихуАллаху Анх му е толку близок и дека али ке го земе наследството негово (од ресулАллах ) - него според тоа, што на ресулАллах го стигнаа жалби од војниците на Али радихуАллаху анх - оти тој, така викаа војниците, не бил исправен кон нив и не им дадол нови облеки од пленот, кој што го уловиле во битката со него! Кога жалбите се множеле, засталан ресулАллах на гадир кум и ги рекол тие зборови!

Ибн кесир го објаснува тоа вака:

„deka Mazite na Armijata pochnale na Ali r.a. da go kritiziraat, deka toj (r.a.) ne gi ostavil na Kamilite da gi javat i deka toj (r.a.) novite Ulisishta im gi zedol, sto gi imale na niv. Ete tie Ludze bile, sto go pratele na Pejhamberot s.a.s. na Patot za Medinah preku Mestoto „Ghadir Khumm“. I tie bile, sto Pejhamberot s.a.s. im zboruvakl taka vo poznatiot Hadis.„

Сега јасно? Би требало на сунетските Алими да им дадеш предност него на шиитските, ако си сунит!

emir muhminin напиша: za hazreti fatima dali bila luta sprema ebu bekir r.a togas zosto ne prisustwuwal licno na pogrebot na hazreti fatima e pogrebana vo nocta znaeme deka ebu bekir r.a bil halifa.

Навистина е тоа така - и забележано во сахих од бухари - Но зашто си го промаршил делот, каде што е за Фатима радихуАллаху Анха забележано, дека таја САМАТА сакала, да нема никој во време на нејзиниот погреб? И зашто во исто си го промаршил делот, каде што е јасно причината забележана, дека таја била толку прецизна во врска со нејзиниот покрив (хиџаб) и дека таја била толку срамежлива, што дури чефинот самата за секој го одбрала, за ако ипак некој би дошол на нејзиниот погреб, да биде екстра завиткана и ништо од нејзините црти на телото да не се гледа?

Друго - не само во сунитските книги, него и во шиитските книги е забележано, дека фатима и абу бакар (радихуАллаху Анхум) се смириле - еве ти оригинален текст:


كتب الشيعه شرح ابن ابي حديد يقول :
عندما غضبت الزهراء مشى إليها ابوبكر بعد ذلك وشفع لعمر وطلب اليها فرضيت عنه انظر شرح نهج البلاغه لإبن ابي حديد 1 / 57
وشرح البلاغه لإبن هيثم 5 / 507 يقول:
مشي اليها ابوبكر بعد ذلك وشفع لعمر وطلب اليها فرضيت عنهم

emir muhminin напиша: kako treto nikoj ne ja prokolnuva aisa toj spot vo yu tube e habib yasir najaroganten tip kaj siitite ima dekret od skoloto vo kums da ne se wredzaat zenite na resulallah deka ideme protiv kuranot deka site zeni na resulallah se nasi majki

Имаат - како не. Но се согласувам со твојот текст, дека сите сопруги на ресулАллах се наши мајки во вера! Истото за аиша го потврдува и Али радихуАллаху Анх:

„Кој сака од вас, да ја земе Мајката на Верниците за Војни Плен?„

Би требало да се темите разчистени - и те молам, додека имаш други прашања, отвори нова тема, за да биде по лесно за читање и да не мешаме повеќе теми во една!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

89 Re: Дали шитите се муслимани? on Саб 24 Ное 2012, 9:46 pm

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca i setri kako prvo da vi se zablagodaram na wozrwatniot post se uste se prasuvam sebesi sto napisawte tuka del priznawate del ne . kako prvo halifa nie ljugeto ne bireme tuku allah dz.s . dajte luge da go razjasnime towa sto se sluci so hazreti fatima i ebu bekir sidik r.a. nesto se sluci zasto bea ljuti . wo sahih bukhari pisuwa deka fatima bese ljuta na ebu bekir i ne zboruvase so nego se do nejzinata smrt. kako prvo site znaeme deka se rabotese za mestoto fdk . zar moze fatima da bara nesto sto ne pripadza jas vo towa ne weruvam braca . jas znam i potvrduvam deka fatima go znaese kuranot na pamet i zatoa ne mozese da bara nesto sto ne pripadza dokaz za towa e sluckata so sulejman i davud nekoj nekogo nasledi ne samo vo poslanstwoto tuku i vo imovinata . i ceneti braca kako moze na dzenazata na fatima da prisustwuwa selman farezi , abu dhar el ghafari amar ibn jasir i drugi ashabi a ne prviot halifa towa jas ne weruvam da tacno e deka hazreti fatima bila tolku pricizna za nejziniot hidzab sto ne moze nikoj drug da go naprawi towa . ali za dzenazata na hazreti fatima ne i lici i nejze licno da zabrani nekumu da prisustwuwa zatoa ne weruwam wo towa sto go pisuwate . mislam deka faktite go zboruwaaat towa . drugo me prasawte za ghadir khum ajde da receme deka ne bile 100 000 adjii se soglasuvam vo towa no me muci nesto drugo braca sakam da ja znam seta vistina za islamot ne samo del . sega mi postirawte deka ghadir hum se sluci deka ali r.a ne im dal alista na vojnicite jas licno se somnevam vo towa go znaete h adisot kade resulallah kazuva . ali ti si za mene kako arun na musa samo posle mene ce nema poslanici

90 Re: Дали шитите се муслимани? on Саб 24 Ное 2012, 11:14 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:selamun alejkum braca i setri kako prvo da vi se zablagodaram na wozrwatniot post se uste se prasuvam sebesi sto napisawte tuka del priznawate del ne . kako prvo halifa nie ljugeto ne bireme tuku allah dz.s . dajte luge da go razjasnime towa sto se sluci so hazreti fatima i ebu bekir sidik r.a. nesto se sluci zasto bea ljuti . wo sahih bukhari pisuwa deka fatima bese ljuta na ebu bekir i ne zboruvase so nego se do nejzinata smrt. kako prvo site znaeme deka se rabotese za mestoto fdk . zar moze fatima da bara nesto sto ne pripadza jas vo towa ne weruvam braca . jas znam i potvrduvam deka fatima go znaese kuranot na pamet i zatoa ne mozese da bara nesto sto ne pripadza dokaz za towa e sluckata so sulejman i davud nekoj nekogo nasledi ne samo vo poslanstwoto tuku i vo imovinata . i ceneti braca kako moze na dzenazata na fatima da prisustwuwa selman farezi , abu dhar el ghafari amar ibn jasir i drugi ashabi a ne prviot halifa towa jas ne weruvam da tacno e deka hazreti fatima bila tolku pricizna za nejziniot hidzab sto ne moze nikoj drug da go naprawi towa . ali za dzenazata na hazreti fatima ne i lici i nejze licno da zabrani nekumu da prisustwuwa zatoa ne weruwam wo towa sto go pisuwate . mislam deka faktite go zboruwaaat towa . drugo me prasawte za ghadir khum ajde da receme deka ne bile 100 000 adjii se soglasuvam vo towa no me muci nesto drugo braca sakam da ja znam seta vistina za islamot ne samo del . sega mi postirawte deka ghadir hum se sluci deka ali r.a ne im dal alista na vojnicite jas licno se somnevam vo towa go znaete h adisot kade resulallah kazuva . ali ti si za mene kako arun na musa samo posle mene ce nema poslanici

Добро! Значи конечно ја промршивме темата! Насловот е „Дали се шиите муслимани?„

Одговорот е не!!! Не!!! и НЕЕЕЕ и нееее и милијон пати Не!!!

Една мала збирка, зашто тие не можат да бидат муслимани:

1. Не постои разлика меџу Аллах и Али! [Jila-ul-A'yoon, 2/85]

2. Мухамед и неговите наследници (ехлул бејт) се на секаде, ова е само нивно својство, не од Аллах. [Jila-ul-A’yoon, 2/85]

3. Кога зборува Аллах за благословија, зборува на перзиски, кога зборува за пратење и казна, зборува на арапски. [Tareekh-e-Islam, 163]

4. И секогаш каде што пишува во куранот „Рабб„, е во смисла на Али. [Jila-ul-A’yoon, 2/66]

5. Оргиналниот куран нема да излезе, се додека не дојде мехди (12. имам). [Anwaar-ul-Na'umania, 2/360]

6. Куранот намерно се измена, од пијаните просјаци Абу бакр, Омар и осман. Сегашниов куран е лажен. Наредбата на мехди муе, оргиналниот куран да го донесе. Кога ќе го донесе, ке се учи во неговата оригинална форма. [Maqbool Hussain Delhvi, 12/384]

7. Шиитските алими веруваат, дека Али и неговите безгрешни имами имаат по висок степен од сите пејгамбери, само мухаммед има уште по висок степен. [Haq-ul-Yaqeen]

8. Кога ке излезе 12. имам од неговата пештера, ке биде разголен, како ново роденче - првиот, кој што ке му даде баија, ке биде пејгамберот мухаммед . [Haq-ul-Yaqeen, 347 - Iran]

итк. итк. итк. итк. итк. итк....

Шро се однесува за хадисот од бухари - хадисот, што го постира, дека фатима ал-захра радихуАллаху анха била на ебу бекир лута до смртта нејзина, еве ти одговор:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ако внимателно го чита некој Тектсот од тоа пренесување (во бухари), одма ке свати, дека Аиша (р.А.) пренесува „по нејзино знаење„. Букавлоно: Таја неје без грежки, како што се Шиитските Имами по рафидичкото верување, и плус беше таја една Жена, која што ретко ја напушташе нејзината Куќа и што пренесуваше само тоа што знаеше.

За дургите реченици, ти реков - отвори нова тема!

Кликни тука:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Подади нов наслов - напишиго твојот текст, што сакаш да дадеш, а јас са секое твое прашање ке ти одговорам - инша'Аллах - со Аллахова дозвола!

Уште се навратувам на темата - Шиите не се муслимани! Отвори сега нова тема, за да расчистиме иншАллах!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

91 Re: Дали шитите се муслимани? on Нед 25 Ное 2012, 1:54 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!

Темата [You must be registered and logged in to see this link.] ќе биде затворена поради избегнување на дискусијата на наведениот наслов.Последните коментари од членот [You must be registered and logged in to see this link.]се ОФ ТОПИК, кој не се спојуваат со насловот на наведената тема.

Го молам членот emir muhaminin доколку сака да дискутира за одредени теми нека ги постави своите коментари на содветна тема, или нека постави нова тема на содветен подфорум.


[You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 4 of 4]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот