Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 4]

26 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 27 Јун 2011, 10:38 pm

Vojvodata


Баниран член
Баниран член
Тогаш, ако сакаш да ја дознаеш вистината онаа, за
која Аллах џ.ш , навистина е задоволен, моли го на Аллах џ.ш искрено, да
ти го показе вистинскиот пат, да те упати, иншалахх Аллах џ.ш ќе ти
помогне, Како што Аллах џ.ш ни дал ум, и разум, така Аллах џ.ш ни го дал
Куранот, а по смрта на Мухаммед ас. ни оставил, две работи , за кои ако
би се бридорзувале со сигурност, нема да залутаме, Курано и Хадисот на
Мухаммед а.с тие ни се два најдолеми докази, за секоја една нејасна,
работа , Земи Куран и Хадис:Blagodaram za sovetot

http://dielli.net

27 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 27 Јун 2011, 10:41 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ајде убаво со ред...

Сум постирал за нивните ширкови уште пред 5 месеци само не сте погледнале (намерно) гледам дека си човек со сложено незнаење.

Еве ти го одговорот:

Сета Благодарност и Хамд му припаѓа на Возвишениот Аллах тебареке ве теала. Само Него Го Фалиме и само Него го Славиме од Него опрост и помош бараме. Само Него Аллах субаханеху ве теала за опрост го молиме и кај Него Засолниште бараме против злото од нашите души и нашите лоши постапки. Кого Он субаханеху ве теала ќе го упати на Прав пат, никој не може во заблуда да го однесе, а Кого Он субаханеху ве теала ќе го остави во заблуда никој не може на правиот пат да го однесе. Сведочам дека Нема Друг Бог Освен Аллах, и сведочам дека Мухаммед саллалаху алејхи ве селлем е Аллахов Роб и Негов Посланик. Нека е Милоста Аллахова на Мухаммеда саллалаху алејхи ве селлем, на неговата чесна фамилија, на неговите асхаби и на сите оние кои го следат се до Судниот ден. Најдобриот Говор е Говорот од Аллах тебареке ве те ала а најдобриот пат е патот од Мухаммеда саллалаху алејхи ве селлем. Најголемо зло по овој дин се новотариите, затоа што секоја новотарија е заблуда а секоја заблуда води во оган.

Возвишениот кажува:

“ Војската наша, секако, е она која ќе победи.“ (Ес – Сафаат 173)

Аллаховата војска ќе надвладее со доказ и јазик, како што ќе надвладее со сабја и оружје. Меѓутоа да се плашиш за оној мувехид кој исполнува единственост на Аллах, Славен и Возвишен, и оди по тој пат, но нема оружје (знаење). Возвишениот Аллах нас ни ја дал како благодат својата книга која ни ја направил:
“ ... Објаснување за се и како упат и милост .“ (Ен – Нахл 89)

Неможе следбеникот на невистината да дојде со доказ, а да во Кур’ан нема она што ја негира и појаснува неговата невистина. Возвишениот кажува:

“ И тие не ќе донесат никаков приговор а Ние да не ти донесеме вистина и најдобро толкување. “ (Ел – Фуркан 33)

Кур’анот е сигурен доказ за тебе или против тебе!
Рекол Аллаховиот Посланик Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем:

“... Кур’анот е сигурен доказ за тебе или против тебе...“ (Бухари, 3/118 и Муслим 1151)

Возвишениот Аллах кажува:

“Ние од Кур’анот ти го објавуваме она што е Лек и Милост за верниците. А на неверниците само им ја зголемуваме загубата.“ (Ел Исра 82)

Шехадетот ’ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’, значи ибадет само на Аллах и оставање секаков вид на ибадет на некој друг покрај Аллах. Оној кој би се изохолил над ибадетот спрема Аллах и не би Го обожавал, не е од оние кои сведочат ’ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’. Затоа што оној кој го обожава Аллах и обожава некого друг покрај Него не е од оние кои сведочат ’ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’.

“Мислиш ли дека мнозинството меѓу нив, навистина, слуша или разбира? Тие се како Стока (добиток). Тие се, токму, во далечна заблуда!“ (Ел Фуркан 44)

Како и секогаш и овој пат го докажуваме батилот и заблудата на шиите со докази од Кур’ан и суннет и нормално од исправна улема како од поранешните така и од сегашните.

Со тоа што оваа не е одговор на овој член (бидејќи нема достоен шија да се троши време) тука туку користам прилика елхамдулиллах да се одстранат сите сомнежи во поглед на овие непријатели на Аллаховата вера.

Шејх Абдуллах ибн Абдур Рахман Ебу Батин, кажува:

“Постапките на мушриците во ова време кај гробовите од привикување на мртвите, барање од нив исполнување на потреба, отклонување на штета, колење, заклетва на нив, и слично на ова ние кажуваме дека ова е голем ширк. И дека оној кој ќе го направи прави куфр. Оние кои ги обавуваат овие врсти на ибадет кај гробовите се кафири без сомнеж. Додека незналиците кои говорат вие ги прогласувате муслиманите за кафири, не го спознале исламот ниту тевхидот.
Јасно е дека исламот кај овие личности не е валиден. Затоа што ако не ги осудуваат и мрзат овие работи кои ги прават мушриците во ова време и не ги смета за важни тој не е муслиман.“
(Меџмуату ресаил вел месаил. Трет дел. 1/644)

Шејх Мухаммед ибн Абдул Веххаб, рахимехуллах, за работите кои го поништуваат исламот кажува:

“Трето: Оној кој не ги прогласува мушриците за кафири, или има сомнеж во нивниот куфр или го прогласува нивниот правец за веродостоен, направил куфр.“
(Акидету Муввехидин, стр.456)

Следува она што заблудените Шии ја нарекуваат “Акида“ која е потполно спротивно на Акидата од муслиманите.

Ова е нивната заблуда:

. Оној кој ја оспорува Аллаховата Единственост (Тевхид) и Аллаховото исклучиво и апсолутно право на обожавање и наредување и забранување и пропижување и слчно.

. Оној кој оспорува проживување (со тело и душа) на оној свет, наградата која е припремена за верниците и казната која е припремена за неверниците и грешниците.

. Оној кој кажува дека сите вери се исправни

. Оној кој ја оспорува автентичноста на Кур’ан, и кажува дека Кур’анот не е целосен и дека има уште делови кои правоверните халифи го сокриле од очите на муслиманите.

. Оној кој кажува дека подобро е да се следат учените, евлиите, предводниците, него ли Посланикот салаллаху алејхи ве селлем.

. Оној кој кажува дека Шеријатот не одговара за потребите во денешно време.

. Оној кој кажува дека Џибрил алејхи селам ја изневерил посланицата која му беше доделена, па наместо објавата од Аллах да ја пренесе на Алија, он му ја доставил на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем.

. Оној кој ќе ја обвини на Ајша, радијаллаху анха за немора, после тоа што Кур’ан тоа мунафичко подметнување го разоткрива и ја потврдува чистотата и чест од Ајша радијјаллху анха..

. Оној кој тврди дека повеќето асхаби, радијаллаху анху, после смрта на Аллаховиот посланик го напуштиле исламот и одстапиле од Посланиковиот пат.

. Оној кој смета дека некоја личност, без обѕир на кој степен или положба е, може да излезе од рамките на Аллаховиот шеријат, и после тоа што ќе постигне одреден степен престанува да биде шеријатски обавезник и слично.


Главните обележја на шиитската (рафидиска) акида.

А тоа се:

. Тврдење дека Кур’анот е искривен и неавтентичен.

. Ставање Алија радијаллаху анху, пред Посланикот Мухаммед саллаху алејхи ве селлем.

. Вреѓање, пцуење, проколнување и обвинување за отпадништво и за искривување на Кур’анот на најдобрите луѓе после Посланикот Мухаммед саллаху алејхи ве селлем, - Ебу Бекр радијаллаху анху и Омер радијаллаху анху.

. Припишување на Алија радијаллаху анху, и на имамите атрибути кои само Аллах субханеху ве те’ала ги поседува, како познавање на гајб (скриеното).


Ние мора да знаеме дека сите научници од ехлис суннет вел џемаат на шиите ги прогласиле за неверници.

А не како што тие кажуваат и лажат дека тоа е само еден или двајца. А ние денес кога кажуваме дека шиите се неверници тоа на многумина тешко им доаѓа. Меѓутоа тоа е така поради што луѓето не ја познаваат суштината на оваа вера Ислам, а поготово не ја знаат суштината на шиизмот како вера.

Па кажуваат:
Како можат оние да бидат кафири кога клањаат, изговараат шехадет (делимично затоа што тие покрај Мухаммед салаллаху алејхи вее селлем го спомнуваат и Алија радијалаху анху) и се окренуваат према Каба?

Нека таквите се запрашаат како можат да бидат кафири Ебу Бекр и Омер и Осман, и сите асхаби кои му дадоа присега?

Тоа е верувањето на шиите со кое отпаднале од оваа вера. Оној кој ги смета асхабите за кафири, кафир е по текст на Кур’ан. Жените од Посланикот се мајки на верниците по текст од Кур’ан. А оние Ајша радијаллаху анха ја проколнуваат и обвинуваат за неморал.
Замислете каде е сега верувањето на овие отпадници. Нека е Аллахово проклетство над нив и над сите слични на нив.

Она што на почеток збунува и ги лаже на луѓето е тоа што шиите се повикуваат на Алија радијаллаху анху, а зар може некој да биде во заблуда ако го следи овој чесен асхаб?


Но вистината лежи на друга страна шиите го зедоа за Божанство но тоа Алија радијалаху анху никогаш не го прифатил и тие никогаш не го следеле во неговите дела.

А најдобар пример за тоа се и христијаните кои на Иса алејхи селам го зедоа за божанство а беа неверници, но ние знаеме дека Иса алејхи селам работеше и повикуваше во Тевхид (Аллахова Единственост) што била задача и цел на секој Посланик. А Иса ќе се одрекне од нив, ќе го сломи крстот - нивниот тагут и ќе ја убие свињата. А Алија радијјаллаху анху се одрекнал од шиите. Кога прв пат слушнал за нив и за таквото верување, ги собрал сите од таа залутана групација, наредил да се ископа дупка, запалил оган и живи ги горел за да сватат другите во колкава заблудда се овие луѓе. Но замислете тие тогаш рекле дека сега се посигурни дека Алија е божанство, затоа што само бог казнува со оган.

Верувањето на шиите било тајно се до третиот век кога ја зазеле Египет и Сирија и ја основале Фатимиската држава. Тогаш прв пат јавно ја обзнаниле својата вера и почнале да повикуваат во нејзе. Таа нивна Фатимиска држава конечен крај ставил Курд Салахудин Ејјуби елхамдулиллах, забранувајќи да се слави мевлуд кој тие го вовеле, протерувајќи ги и затворајќи ја Ал Азхар, која тие ја отвориле поради ширење на шиитскиот мезхеб. Значи конечниот крај на Исмаилите дошла од раката на Саллахудин Ејуби а со тоа е и крајот на таа држава која слепите следбеници на ’дванаесет имами’ ја нарекуваат ’праведен халифат’. Ова шиите никогаш не му го заборавиле на Курдите, па по доаѓањето на тагутот Хомеини на власт им претел на револуционерната гарда ако тие не го скршат курдскиот отпор он сам ќе го направи тоа.
Шиите биле прогонувани во текот на целата исламска историја како опасни еретици а нивната улема (научници) биле погубувани поради опасноста која ја предизвикувале, и биле закопувани надвор од исламски гробишта.
Во времето на некои владари шиите биле погубувани а посебно нивните водачи како Шемсудин Махмуд (во Дамаск 1384), Зејнуддин ибн Алија (во Истамбул 1558), Кади Нуруллах (во Индија 1610).
Исто така фетвата од Османлискиот султан Селим 1 во која наредил да се убие секој шија, наредува да со нив се постапува како со секој непријател немуслиман во војна и да нивните деца и жени можат да се земаат како робови.

Нивните Книги се преполни со хадиси кои нивната веродостојност невозможно е да се утврди. А оние токму на тие хадиси ја втемелиле својата вера. На тој начин оние порекнале три четвртини од сите хадиси. А во ’Ел Кафи’ која кај шиите е како “Сахихул Бухари“ кај муслиманите има 16 000 илјади хадиси сите измислени.

Кажува Шејхул ислам Ибн Тејмијје: “Кај мнозинството новотари она што им одговара на нивното мислење и страсти бидува вистина кај нив, и ако тој хадис е измислен и препишан на Посланикот салаллаху алејхи ве селлам. Она што е спротивно на нивното мислење го одбиваат, за разлика од ехлис суннет вел џемаат и научниците на кои целта им е да го следат Посланикот саллаху алјехи ве селлем и да го применуваат неговиот Суннет и да делуваат во основа на Шеријатот. А мнозинството од овие новотари своите ставови не ги темелат на Кур’ан и суннет туку на она што ќе го видат или слушнат од натприродните појави иако некои се вистина а некој лаж“

А нема сомнеж дека шејхул ислам ибн Тејмијје, рахимехуллах е еден од најголемите научници на ехлис суннет вел џемаат. Тоа го потврдиле и признале поранешните и сегашните муслимани, освен заблудените секти и тоа посебни шиите и нивните мушрички браќа суфии, обожавачи на гробови, чија заблуда и лажна големо им ја разоткри токму овој шејх рахимехуллах. Поради тоа срцата и градите на овие заблуден се стегнуваат кога станува збор за ехлис суннет вел џемаат.

Исламската џумхура (научници) ги смета шиите за кафири (неверници) поради тоа што свесно одстапиле од темелите на оваа вера. А понатака следуваат ставовите на поедини познати имиња од Исламот кои токму го потврдиле ставот во поглед на шиите.

Кажува Ибн Тејмијје:
“Дозволено е да се убие од нив секој оној кој повикува во нивната вера или е опасен на било кој начин, како што Алија ибн Ебу Талиб сакал да го убие на Абдуллах ибн Себе, првиот рафидија, па поради тоа побегнал далеку од него. “ (Суал фи Али ибн Еби Талиб 39)

Кажува Имам Бухарија Аллах да му се смилува: “Сеедно ми е дали клањал позади Џехмија (суфија) или Рафидија (шија), или би клањал позади Евреин или Христијанин. Нив не му се дава селам ниту е дозволено да се посетуваат. Не е дозволено да се жени од нивните жени. Нивното сведочење не се прифаќа, и не е дозволено да се јаде нивното месо.“ (Книга “Халку еф’алил – ибад“ од Имам Бухари, стр.125)

Пренесува ибн Кесир во својот тефсир кај коментарот од 29 ајет сура Ел Фетх следново:
“Од овој ајет извлекол заклучок Имам Малик во едно преданије од него, дека рафидиите кои ги мрзат на асхабите се неверници, затоа што асхабите ги предизвикуваат и лутат на рафидиите, па оној кој ги мрзи асхабите он е неверник а доказ е овој ајет. На истото ова толкување на овој ајет со Имам Малик се сложиле и други научници.“ (Ел Фисал, том2, стр 213)
(Тефсир ибн Кесир, том 4.стр.219. Тефсир “Рухул – Меа’ни“ од Алуси том.26. стр.116)

28 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 27 Јун 2011, 10:42 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Кажува Имам Ел – Куртуби за овој коментар од Имам Малик: “Убаво рекол Имам Малик во својот цитат, и погодил во толкувањето и коментар на овој ајет. Затоа што кој ја намалува вредноста на само еден асхаб или го навреди, тој го отфрлува она што дошло од Господарот на световите и го поништува шеријатот од муслиманите.“ (Тефсир од Куртуби. Том 16. Стр.297)

Исто така кажува Имам Малик рахметуллахи алејх: “Оној кој ги пцуе асхабите на Аллаховиот Посланик, салаллаху алејхи ве селлем, не заслужува име муслиман, или рекол (кажува пренесувачот): нема никакво влијание во ислам.“ (Ова предание од Имам Малик го бележи Ел – Халлал во делото Ес – Суннех. Том. Стр557.)

Кога се работа за имам Ахмед од него се пренесени многу преданија дека шиите не се муслимани. Една од тие преданија е и следнава:

“Се пренесува од “Китабус – Суннех“ дека рекол имам Ахмед за рафидиите: “Оние се одрекнуваат од асхабите на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем, ги пцујат, ја омаловажуваат нивната вредност и заслуга, ги прогласуваат за неверници сите асхаби освен: Алија, Аммар, Микдад и Селман. Рафидиите немаат никво влијание во Ислам.“
(Ес – Суннед од Имам Ахмед стр. 82)

Рекол имам Хафиз Абдур Рахман Ел – Мехдијј (умрел 198. х.џ): “Рафидиите и Џехмиите се два посебни народи.“ (Имам Бухари во делото “Халку еф’алил – ибад“ стр.125.)
Пренесува Ел – Халлал од Мухаммед ибн Јусуф ел – Ферјаби (од него имам Бухари пренесува 26 хадиси, и е помеѓу најдобрите луѓе во своето време, умрел 212 х.џ): “Кажува Муса ибн Харун ибн Зијад: Го слушнав на Ел – Ферјаби кога човек го праша за оној кој го пцуе на Ебу Бекир, па одговорил: Он е неверник. Дали му се клања џеназе? Не одговорил. Што ќе правиме со него кога тој говореше Ла илахе иллаллах? Рекол: Не допирајте го со раце туку подигнете го со помош на дрва, па така закопајте го во некоја дупка.“ (Ес – Суннех од Халлал. Том2 стр.556)

Исто така рекол Имам Ебу Зура’х Ер – Рази (кој бил хафиз на хадис, знаел преку сто илјади хадиси а за кого се зборувало: “Оној хадис кој не го знае Ебу Зура’х тој хадис нема основа.“ Умрел 264 х.џ)
“Кога ќе видиш човек да ја омаловажува (намалува) вредноста на некој асхаб знај дека таквиот човек е еретик (отпадник). Затоа што неговите зборови водат во поништување на Кур’ан и Суннет.“ (Ел – Кифаје .стр. 49)

Кажува Ебу Мухаммед Абдуллах ибн Муслим ибн Кутејбе (умрел 276 х.џ):
“Претерувањето на рафидиите во љубовта према Алија, радијјалху анху, која се искажува преку давање предност над оние на кој сам Посланик салаллаху алејхи ве селлем, му дал предност, потоа тврдењето дека Алија учествува и дели Посланството со Посланик салаллаху алејхи ве селлем, исто така дека имамите го знаат гајбот (непознатото, скриеното) се тоа во себе содржи лаж, неверство (куфр), големо незнаење и глупост.“ (Ел – Ихтилафу филлафзи ве р – редду алел – џехмијјети вел – мусеббихети“, стр 47. Штампана 1349 х.џ во Египет)

Кажува Ел – Кади Ебу Је’ла (Познат научник во Усул Фикх во своето време, умрел 458 х.џ): “ Кога се работи за рафидиите и шеријатскиот став за нив ... кој ќе ги прогласи асхабите за неверници, или ги окарактеризира како неморални (фасици) со значење тој неморал да носи во оган – таквите се неверници.“ (Ел – Му’атемед. Стр. 267)

Кажува ибн Хазм Ел – Енделуси во своето познато дело Ел – Фисал: “Кога се работи за христијаните кои се бранат со тврдењето од рафидиите дека Кур’анот е променет, треба да знаат дека рафидиите не се муслимани. Рафидиите се секта која се појавила 25 година после смрта на Посланикот салаллаху алејхи ве селлем... И таа е групација која оди по патот на Евреите и христијанитево лаж и куфр (неверство).

А сега користам прилика да кажам и за нивната (АСЛ ДИН) односно основа на вера. А тоа ТЕКИЈЈА (мунафиклук, прикријување)

Посебна опасност во шиитската вера во принцип на лажење и криење на вистината пред другите (не шии, или по нив неверници) на кое го сметаат како што кажавме за основа во нивното верување а тоа е ТЕКИЈЈА (Тукја).

А еве што кажуваат за тоа и некои од нивните еминентни водачи:

Ибн Бабуј кажува: “ Веруваме дека текијаа е ваџиб, кој ќе ја остави како да го оставил намазот. (Ел Л – итикадаат 114)

“...не е верник кој не се служи со текијја.“ (Ел Кафи 2/217)

А иншАллах покасно ќе видиме дека шиитската вера не е ништо друго него продолжение на персискиот зороастријанизам со додаток на грчки неоплатонизам и персиско манихејство, завиткана во надворешно рубо на следачите на Алија радијаллаху анху и неговите потомци. Но сево ова не му е позната на обичната маса туку ова го знаат само како тие ги нарекуваат елита, оџи (Ајатоласи) кои имаат највисок степен во нивните друштва кои вешто го кријат ова и угодно живеат токму од давачките кои ги плаќаат ’верниците’ а тие се токму оние од кои се очекува да објаснат или помешаат сето тоа а другата маса со големо почитување и страв према нив премолчуваат. Тоа е еднаков добар рецепт кој пали не само кај шиите него и кај Дервишите (суфиите), Хиндусите, Будистите и Христијаните кај кои ’мистериите’ можат да се сватат само на оној свет.

Благодарност на Возвишениот Аллах на оваа наша совршена вера на разбирање, која не познава свештенство ниту никакво посредништво помеѓу робот и Створителот!

А што се работи за шиитската маса тие имаат најмногу сличности со овие секти (вери), нивната вера најмногу наличува на католиците или кривославните, хиндуизмот или шинтоизмот. Таа е вера на светци и икони, турбиња и празно верување.

29 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 27 Јун 2011, 10:44 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
АллахуЕкбер!!!!

БаракАллаху фике акхи монотеизам!!!!!!

30 Re: Дали шитите се муслимани? on Вто 28 Јун 2011, 12:14 am

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

Бисмилах

Не напаѓајте ги моите другари! Се колнам во Аллах, кога некој од вас би потрошил рид со злато колку што е планината Уход, не би го постигнал нивното место ни нивната положба.

(Бухари, Муслим)

Ви се колнам во Аллах во поглед на моите асхаби Немојте!, после мене, да се нафрлате на нив. Кој ќе ги засака, ги засакал од љубов спрема мене, а кој ги мрази, ги замрзил од омраза спрема мене. Нив кој ќе ги вознемири, ме вознемирил и мене, а кој мене ќе ме вознемири, тој го вознемирил и Аллха, а кој Аллаха ќе го вознемири ,Он наскоро ќе го земе.

(Тирмизи)Десетина се во Џеннет Ебу Бекр, Омер, Осман, Али Зубејр, Абдурахман, Ибн Авф Ебу Убејд, Сади ибн Еби Векас и Сад ибн Зејд.

(Тирмизи)Асхабите се прашувале кој од нив му е најмил на Пејгамберот, па кога слушнал за ова Пејгамберот рекол –Следете ги после мене овие двајца мои другари, Ебу Бекр и Омер, Одете по патот на Аммар и слушајте ги советите на Ибн Месуд.

(Ахмед, Тирмизи, Ибн Маџе)

Кога некого би го земал за пријател, би го земал Ебу Бекр Но, Аллах џ.ш го земал вашиот другар за Свој пријател. Нема Аллахов пејгамбер после мене.

(Ахмед)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

31 Re: Дали шитите се муслимани? on Вто 28 Јун 2011, 12:18 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ислам Нур....

Аллах џ.ш да те гаради за Агуметити ,ама ти е важат за упатените,а не за некои кои незнаат ,што сакат и за што прашуваат (во случајоф Питу Гули ,војвода).


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

32 Re: Дали шитите се муслимани? on Вто 28 Јун 2011, 8:20 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:

dali siitite se muslimani? ako ja poznavas nivnata akida, dokazimi zosto nese muslimani?Jas sakam da znam i neli imam pravo na toa? ako nesakas da kazes, togas dane prasuvam
Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!

Бидејчи, те банираа, па доколку се вклучиш да читнеш нешто , ќе се обидам, да ти објаснам, колку што е можно поедноставно, дека шитее, отишле толку далеку што доколку, не се покајат со сигурност Аллах џ.ш ќе ги казни...1.Веруваат дека Куранот бил променет, значи неки ајети биле променати:Шитее велат:

Абу Абдула рече: "Навистина оригиналниот Куран кој беше донесен од Џибрил (а.с.) на Мухаммед a.sсодржеше 17000 ајети (Усул ел Кафи 671, Лукнов)

Во секоја ера сите имамии веруваа дека Куранот бил променет; било додадено нешто што не е дел од него, и многу било надополнувано и одземано.) [Ел-Фазл 2-187]Доказ:

Прва и најважна гаранција е тоа што Аллах џ.ш гарантирал дека ќе го чува и заштити од било какви промени па вели:“ Ние навистина Кур’анот го објавивме и Ние над него ќе бдееме’’

(Ел-Хиџр-9)

2. Нарекување неверници на асхабите на Мухаммед а.с на оние кои им е ветен џеннетот:Шитее велат:

Се колнам во мојот живот! Тие двајца [Ебу Бекир и Омер р.а.] постанаа лицемери [мунафици] кои го одбија зборот Аллах-ов и се потсмејуваа на Пејгамберот Аллах-ов Тие двајцата се неверници. Аллах неговите ангели и целото Човештво да ѓи проколне. (Китаб ер Рауза 62)

Доказ;Не напаѓајте ги моите другари! Се колнам во Аллах, кога некој од вас би потрошил рид со злато колку што е планината Уход, не би го постигнал нивното место ни нивната положба.(Бухари, Муслим)Ви се колнам во Аллах во поглед на моите асхаби Немојте!, после мене, да се нафрлате на нив. Кој ќе ги засака, ги засакал од љубов спрема мене, а кој ги мрази, ги замрзил од омраза спрема мене. Нив кој ќе ги вознемири, ме вознемирил и мене, а кој мене ќе ме вознемири, тој го вознемирил и Аллха, а кој Аллаха ќе го вознемири ,Он наскоро ќе го земе.(Тирмизи)Десетина се во Џеннет Ебу Бекр, Омер, Осман, Али Зубејр, Абдурахман, Ибн Авф Ебу Убејд, Сади ибн Еби Векас и Сад ибн Зејд.(Тирмизи)Асхабите се прашувале кој од нив му е најмил на Пејгамберот, па кога слушнал за ова Пејгамберот рекол –Следете ги после мене овие двајца мои другари, Ебу Бекр и Омер, Одете по патот на Аммар и слушајте ги советите на Ибн Месуд.(Ахмед, Тирмизи, Ибн Маџе)Кога некого би го земал за пријател, би го земал Ебу Бекр Но, Аллах џ.ш го земал вашиот другар за Свој пријател. Нема Аллахов пејгамбер после мене.(Ахмед)3. Ги одвинуваат на Ајша и нафса р.а дека тиее се виновни за смрта на Мухаммед а.с:


Шитее велат:
Ајша и Хафса го убија маченички Пејгамберот со тоа што му дадоа отров" (Хајатул Кулуб 2/870)

"Ајша беше отпадничка од исламот."(Хајатул Кулуб 2/726)

"Имам Мехди ќе ја казни Ајша со камшикување." (Хајатул Кулуб 2/901)Доказ:О жени пејгамберови, вие не сте како другите жени!

(Ел-Ахзаб 32)

Потполни добрини наоѓаме кај многу мажи, додека кај жените не наоѓаме освен Мејрем, ќерка Имранова, Асија жена фараонова, Хатиџа, ќерка Хувејлидова и фатима, ќерка Мухаммедова. Предност на Ајша над останатите жени е како предност на јадењето ес-серид над сите други јадења.

(Бухари, Муслим)4.Изменат шехадетШитее велат:Нема Бог освен Аллах и Мухаммед е негов Пратеник, Али е Неговиот Велија, а Хомеини е Неговиот Хуџат) [Вахдет ислами, 4]Доказ:

Верници се, навистина , оние кои веруваат во Аллах и во пејгамберот Негов и кои, потоа, не се сомневаат....

(Ел-Хаџурат 15)- Ебу Сеид ел Худри ги пренесува зборовите на Аллаховиот пејгамбер

- -Кој ќе рече: Задоволен сум Аллах да ми биде Господар, ислам да ми биде вера и Мухаммед а.с, да ми биде пејгамбер, за награда ќе влезе во Џеннет.

- (Ебу давуд)Како што можеме да забележиме, овие работи за кои упорн веруваат, шитее за кои немаат никаква врска, со исламот, кои се измислени, а секој оној кој че вметне, во верата mekoj novotarija, nа таквиот се знаее каде му е местото:Навистина најдобар говор е Аллаховиот говор , а најдобри упатсва се Мухаммедовите упатства. Најлоши работи во верат се бидати, новитети. Секој новитет е заблуда , а на секоја заблуда местото и е во Џехеннем.

(Го пренесуваат сите признати мухаддиси)Аллах не ги прима работите на новотарот во верата не го прима неговиот пост, намаз, садака, хаџџ, умра, а ни џихад и милостина, нити неговата пресуда. Тој излегува од верата како влакната што паѓаат од главата.

(Ибн Маџе).


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

33 Re: Дали шитите се муслимани? on Пет 01 Jул 2011, 12:56 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
[You must be registered and logged in to see this link.]

34 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 04 Jул 2011, 6:15 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

35 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 04 Jул 2011, 6:51 pm

Vojvodata


Баниран член
Баниран член
islam nur напиша:[You must be registered and logged in to see this link.]
Interesen e Zaik.Koga go slusam navistina me relaksira


______________________________________________

http://dielli.net

36 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 04 Jул 2011, 9:09 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Brate Lautka, mojot nik e Vojvoda, sto znaci nekoj koj vodi nekoja vojska ili na turski Sandzakbeg.Ako znaes sto e toa, ako ne tuka sum.A Pitu Guli bil Alabanec i nebil vojvoda.
A argumentite od Islam nur ,dosega mozebi preku 100 pati sum gi sretnal na internet istite,i duri me mrzi dagi citam.Ednas na bosanski,ednas prevedeni na makedonski,na deutsch itn.Jas sum siguren deka i Islam nur, neznae dali tie postojat,tuku onaka gi sretnal na nekoj forum,i eve dokaz,bez da znae deka zema odgovornost golema.Ali negovo pravo e sepak toa.Toj ke bide prasan za toa ne Jas.

Аха ова ти беше Што се однесува за Војвода ,а,за Сулејман,другиоф ник што че кажеш,,

Кажи што преставува веродостоен аргумент за тебе,??
А аргументите од Ислам Нур уште сто пати че ги читаш,,,,

Зошто се аргументи (веродостојни),,е ај да видиме некој вакоф или сличен твој..
аргуметтт..

Што е битно дали се од на Нет или ,книга,,

Субаханаллахх!!
За каква одгворнос збориш брејјј,,ТОЈ НЕ ИЗЛАЖА НЕШТО !!

ти по се изгледа незнаеш што преставува аргумет непобитен??Последната промена е направена од LAUTKA на Пон 04 Jул 2011, 9:22 pm. Мислењето е променето 2 пати.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

37 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 04 Jул 2011, 9:09 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Brate Lautka, mojot nik e Vojvoda, sto znaci nekoj koj vodi nekoja vojska ili na turski Sandzakbeg.Ako znaes sto e toa, ako ne tuka sum.A Pitu Guli bil Alabanec i nebil vojvoda.
A argumentite od Islam nur ,dosega mozebi preku 100 pati sum gi sretnal na internet istite,i duri me mrzi dagi citam.Ednas na bosanski,ednas prevedeni na makedonski,na deutsch itn.Jas sum siguren deka i Islam nur, neznae dali tie postojat,tuku onaka gi sretnal na nekoj forum,i eve dokaz,bez da znae deka zema odgovornost golema.Ali negovo pravo e sepak toa.Toj ke bide prasan za toa ne Jas.

Прво фетвите ги најдов, на нет, и секоја фетва пишува каде можеш да ја најдеш во која книга. а хадисите јас ги напишав како, контра доказ... Не јас го ја говорам, вистината и се гордеам со тоа, дали си свесен што вели улемата Ехли сунне ве џемаа? за шиите дали си свесен што подржувааш?..

П.С ај да одеме по ред.

- Дали се согласуваш со аргументите, кои ги пастирав?


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

38 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 04 Jул 2011, 9:28 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Interesen e Zaik.Koga go slusam navistina me relaksira

Да Аллах џ.ш , да го награди, барем да го разбереше, и сватеше... братот многу добро и едноставно , ги објаснува работите, за да може секој еден да ги свати... но изгледа ти никако да сватиш... дека шизмот не му припаџа на исламот...


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

39 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 04 Jул 2011, 9:35 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
islam nur напиша:
Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!

Бидејчи, те банираа, па доколку се вклучиш да читнеш нешто , ќе се обидам, да ти објаснам, колку што е можно поедноставно, дека шитее, отишле толку далеку што доколку, не се покајат со сигурност Аллах џ.ш ќе ги казни...

3. Ги одвинуваат на Ајша и нафса р.а дека тиее се виновни за смрта на Мухаммед а.с:


Шитее велат:
Ајша и Хафса го убија маченички Пејгамберот со тоа што му дадоа отров" (Хајатул Кулуб 2/870)

"Ајша беше отпадничка од исламот."(Хајатул Кулуб 2/726)

"Имам Мехди ќе ја казни Ајша со камшикување." (Хајатул Кулуб 2/901)Доказ:О жени пејгамберови, вие не сте како другите жени!

(Ел-Ахзаб 32)

Потполни добрини наоѓаме кај многу мажи, додека кај жените не наоѓаме освен Мејрем, ќерка Имранова, Асија жена фараонова, Хатиџа, ќерка Хувејлидова и фатима, ќерка Мухаммедова. Предност на Ајша над останатите жени е како предност на јадењето ес-серид над сите други јадења.

(Бухари, Муслим)).

[You must be registered and logged in to see this link.]
Погледј ги само изјавите , на самите шиии, и ќе видиш , дали лажам, или пак ја говорам вистината..


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

40 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 04 Jул 2011, 9:48 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Blagodaram Lautka za pozdravot.
Lautka dali ti gi poznavas Siitite

[You must be registered and logged in to see this link.]

евеја вашата Акида!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

41 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 04 Jул 2011, 11:24 pm

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Vojvodata напиша:
islam nur напиша:

Да Аллах џ.ш , да го награди, барем да го разбереше, и сватеше... братот многу добро и едноставно , ги објаснува работите, за да може секој еден да ги свати... но изгледа ти никако да сватиш... дека шизмот не му припаџа на исламот...
Keti odgovoram.Zakir Naik ova sto go kaza e ednostavno, i toa e negovo mislenje.Mene me interesira zosto mise obrakas na vakov nacin? dali jas sum tvrdil deka sum sija?Jas ti kazav deka ja branam vistinata,od kade i da doadja.Edno da znaes.Siizam ili Sunizam, ili Sufizam, komunizam,materijalizam,liberalizam itn e edno a nivnite sledbenici e drugo.Nikoja ideologija ne e odgovorna za postapkite na nejzinite sledbenici, i toa e apsurdno dase diskutira.Sah pelevi bese sija, ali ubivase milioni,a i mubarak bese sunija pa gledas sto pravi.Takvi diskusi,kako ovie na videava, jas negi ni gledam a kamo dagi diskutiram.

Почна ли со „такија„? Или според која причина не сакаш да кажеш дека шиит?

http://www.ahlu-sunnah.org

42 Re: Дали шитите се муслимани? on Пон 04 Jул 2011, 11:48 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
Vojvodata напиша:
Haq, ako jas go poznavam siizmot, dali toa znaci deka mora da bidam sija?ajde da zboruvame ako sakas za hristijanstvo ili judizam?ili za komunizam.ako sakas i za makedonija da zboruvame ili za arhitektura?A na kraj sto ima vrska sto sum jas?ova e forum i sekoj si dava svoe mislenje za odredena tema.Neli e taka?

ne samo stho go poznavash na siizmot, imame i dokazi deka si shiit.
tokmu taka, ovja e forum za diskusija, ali tvojte postovi se samo provukatni i bez nikakvi dokazi....


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

43 Re: Дали шитите се муслимани? on Вто 05 Jул 2011, 12:30 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Vojvodata напиша:
Haqq напиша:

Почна ли со „такија„? Или според која причина не сакаш да кажеш дека шиит?
Haq, ako jas go poznavam siizmot, dali toa znaci deka mora da bidam sija?ajde da zboruvame ako sakas za hristijanstvo ili judizam?ili za komunizam.ako sakas i za makedonija da zboruvame ili za arhitektura?A na kraj sto ima vrska sto sum jas?ova e forum i sekoj si dava svoe mislenje za odredena tema.Neli e taka?

Ти верувам дека го познаваш на шиизмот многу добро, но не верувам да го познаваш исламот добро. хаир иншАллах - слободно имаш могучност шиитската доктрина да ја преставиш тука, со докази од куран и вердостојни хадиси! Баш ме интересира, кој стаф го имаш кон шиизамот на дванаесетете имами. Отвори слободно нова тема.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

44 Re: Дали шитите се муслимани? on Вто 05 Jул 2011, 12:42 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор


што преставува за тебе не побитен аргумент,и дали се согласуваш со доказиве,кои ти се поставени во испишаниве страници?????????????? ова вече по трет пат ,ти го поставувам...
ати упорно го избегнуваш прашањето?Последната промена е направена од LAUTKA на Пет 08 Jул 2011, 6:11 pm. Мислењето е променето 2 пати.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

45 Re: Дали шитите се муслимани? on Вто 05 Jул 2011, 12:58 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
neli se ovie pravci vo Islamot?Neli ti klanjas so ezanot koj Ebu Hanifa te naucil?

Не ние клањаме ,со Езанот,кој Мухамед с.а.в.с ги подучил, неговите Асхаби р.а а Потоа го следеле Табиините и табитабиините....а го пренесле и Ебу Ханифа,Малик,Шафија и Ахмед..


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

46 Re: Дали шитите се муслимани? on Вто 05 Jул 2011, 6:15 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Ajde dati odgovoram.Jas ja imam knigata Siitite vo Islamot,i ako nesto me interesira kego naucam direkno od niv,i nivnoto veruvanje.Taa e oficijalna kniga,koja go objasnuva Siizmot.ostanatite izjavi,za mene nese vazni.i ne pretstavuvaat nekoja doktrina,tuku naprotiv stvaraat razdor medju muslimanite.
Ова ли е одгвоворто на кој те прашувафме,зарем затебе горенаведените Хадиси ,,ајети, концензус на улема не преставува аргумет,зарем тие твои Шиитски книги се одговор на прашањата кои ти беа поставени,,

Аллах џ.ш да те упатии,,Аминнннн!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

47 Re: Дали шитите се муслимани? on Вто 05 Jул 2011, 6:39 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Ajde dati odgovoram.Jas ja imam knigata Siitite vo Islamot,i ako nesto me interesira kego naucam direkno od niv,i nivnoto veruvanje.Taa e oficijalna kniga,koja go objasnuva Siizmot.ostanatite izjavi,za mene nese vazni.i ne pretstavuvaat nekoja doktrina,tuku naprotiv stvaraat razdor medju muslimanite.

Ма немој, раздор тоа е вистината секој оној кој, го следи исламот, кој Аллах џ.ш го објавил , знае многу добро кои се шиите, и што рекла улемата Ехлии Сунне вел џемаа, проблемот е до тебе бидејчи си ја имаш мувата на капата, и упорно го браниш шизмот дека има некаква врска со исламот... па затоа мора да го бранеш шизмот, кој верувај ми че те однесе да се каеш, цел живот,

Па ете гледам си имал книга, ајде објсни ни го твоето верување околу шизмот, бидејчи нас не одвинуваш дека , сме правеле фитни , и дека лажеме, ај баш ме интересира... во што веруваш ајде отвори ни ги очите?


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

48 Re: Дали шитите се муслимани? on Вто 05 Jул 2011, 9:13 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Prasaj sto sakas keti odgovoram..

1.Дали Ебу Бекер и Омер Аллах џ.ш да ги награди, ги сметате за неверници?


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

49 Re: Дали шитите се муслимани? on Сре 06 Jул 2011, 12:07 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
ŠHITSKA RELIGIJSKA MISAO
- Tri metoda religijskog mišljenja

PRVI METOD: FORMALNI ASPEKTl RELIGIJE
- Razliciti vidovi formalnih aspekata religije
- Tradicija pratilaca-ashaba
- Knjiga i predanje
- Unutrašnji i spoljašnji aspekti Kur'ana
- Principi tumacenja Kur'ana
- Hadis
- Metod šhizma u dokazivanju autenticnosti hadisa
- Metod šhizma pri pracenju hadisa
- Ucenje i poducavanje u islamu
- Šhizam i prenijete nauke

DRUGI METOD: NACIN SAZNAVANJA I UMNE SPOZNAJE
- Filozofska i teološka misao u šhizmu
- Šhitska inicijativa u islamskoj filozofiji i kalamu
- Šhitski doprinos filozofiji i intelektualnim disciplinama
- Najveci šhitski mislioci

TRECI METOD: INTELEKTUALNA INTUICIJA ILI RAZOTKRIVANJE MISTICNOG
- Covjek i gnosticko razumijevanje
- Pojava gnosticizma (sufizma) u islamu
- Upucivanje kojim Kur'an i sunnet snabdijevaju gnosticku spoznaju

ISLAMSKA VJEROVANJA SA ŠHITSKE TACKE GLEDANJA
O SPOZNAJI BOGA svijet sa stanovišta suštine i realnosti
- Nuznost postojanja Boga
- Drugo gledište o vezi covjeka i univerzuma
- Bozanska suština i kvaliteti
- Znacenje Bozanskih osobina
- Dalja objašnjenja vezana za odlike
- Odlike djelanja
- Sudbina i providjenje
- Covjek i slobodna volja

O POSLANICKOJ SPOZNAJI
- Ka cilju - opšta poduka
- Posebne poduke
- Um i zakon
- Tajanstvena mudrost i spoznaja zvana otkrovenje
- Poslanici - poslanicka nepogrješivost
- Poslanici i objavljena religija
- Poslanici i dokaz otkrovenja i poslanstva
- Broj Bozijih poslanika
- Poslanici - donosioci Bozijeg zakona
- Muhamedovo (s.a.) - poslanstvo
- Poslanik (s.a.) i Kur'an

ESHATOLOGIJA
- Covjeka cine duša i tijelo
- Rasprava o duhu iz druge perspektive
- Smrt prema islamskom gledištu
- Cistilište
- Sudnji dan - Ozivljavanje
- Drugo objašnjenje
- Neprekidnost i nastavljanje tvorevine

O SAZNANJU IMAMA - IMAMOLOGIJA
- Imam
- Imamat i nasljedjivanje
- Potvrda prijethodnog
- Imamat i njegova uloga u tumacenju Bozanskih ucenja
- Razlika izmedju poslanika i imama
- Imamat i njegova uloga u esoterickoj dimenziji religije
- Imami i islamske vodje

Kazi koja tema te interesira i keti objasnam.

Машаллах успеваш ,истиве дебати да ги тераш на сите Форуми,

И Што сега со оваа Шиитска книга,значи затебе ова е по веродостојно од Курна и хадис???


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

50 Re: Дали шитите се муслимани? on Сре 06 Jул 2011, 12:39 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Vojvodata напиша:
Dali ti go priznavas Imam Hasan za peti Halifa?

Редоследот е ти прво да дадеш одгвовор на поставеното прашање,па потоа да поставиш ,прашање...

Нема одговор со контра прашање,јас 5 дена чекам одговор на моето прашање ти уште не ми даде..

Што преставува Не побитен Аргумент за Тебе??


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

51 Re: Дали шитите се муслимани? on Сре 06 Jул 2011, 7:35 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Vojvodata напиша:
Код:
. Оној кој ја оспорува автентичноста на Кур’ан, и кажува дека Кур’анот не е целосен и дека има уште делови кои правоверните халифи го сокриле од очите на муслиманите.
Omer je potom sjeo na minber i kada je mujezin
zavrsio, on je ustao i uputio hvalu Allahu kakvu On zasluzuje, a zatim
rekao: Odrzat cu vam govor za koji mi je sudjeno da vam ga odrzim. ne
znam, mozda je to pred moju smrt. Ko ga razumije i zapamti ga prenesi
gdje god ga odnesu njegove jahalice, a ko se boji da ga nije zapamtio -
ne dopustam nikom da laze na mene! Allah je, zaista, poslao Muhammeda,
sallallahu alejhi ve sellem, s istinom, i On mu je objavio Knjigu. A u onom sto je objavio je i ajet o kamenovanju. Mi smo ga citali, zapamtili i shvatili.
Allahov je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, davao kamenovati, a i
mi smo to cinili poslije njega. Bojim se da ne dodje vrijeme kada ce
neko reci: "Tako nam Allaha, mi u Allahovoj knjizi ne nalazimo ajet o
kamenovanju!, (1), te ce tako, zapostavivsi farz koji je Allah objavio
zalutati ....

[You must be registered and logged in to see this link.]
strana 211-212 hadis 6830


Pricao nam je Muhammed b Bessar, njemu Ibn-Ebi-Adijj i
Sehl b. Jusuf od Katade, a (oni) od Enesa, radijallahu anhu, da su
Vjerovjesniku, sallallahu alejhi ve sellem, dosli Ri'l, Zekvan, Usajje i
Benu-Lihjan tvrdeci da su primili islam i trazeci ispomoc u ljudstvu
protiv svog naroda. Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, pomogao
ih je sa sedamdeset ensarija. Mi smo ih zvali - kaze Enes - ucacima
Kur'ana, danju su sjekli (i sakupljali) drva, a nocu su se molili
Allahu. Potom su ih oni odveli, i kada su stigli do Bi'ri Me'uneta,
iznevjeri su ih i pobili, pa im je Resulullah, sallallahu alejhi ve
sellem, ucio Kunut jedan mjesec (na sabah-namazu) proklinjuci Ri'la,
Zekvana i Benu-Lihjana. Katade je izjavio: Pricao je Enes da su oni
ucili u vezi s njima Kur'an: "Znajte! Prenosite (i saopcite) nasem narodu da smo se sastali s nasim Gospodarom. On je s nama zadovoljan, i mi smo s Njim", a kasnije je to derogirano.

[You must be registered and logged in to see this link.]
strana 184-185

Omer je potom sjeo na minber i kada je mujezin
zavrsio, on je ustao i uputio hvalu Allahu kakvu On zasluzuje, a zatim
rekao: ..... Mi smo u Allahovoj knjizi, izmedju ostalog citali: "Nemoj te se pripisivati ocevima, koji nisu vasi, jer je nevjerstvo da se pripisujete onima koji nisu vasi ocevi"
[You must be registered and logged in to see this link.]
strana 212

Hmmm...okej...znachi Kamenjuvanje neje Islamsko - taka? Omar radihuAllahu Anh e Nevernik, zatoa sto go izmenal na Kuranot, isto kako i Uthman radihuAllahu Anh... Togash odfrligi i prenesuvanjata od Ali radihuAllahu Anhum, koj sto potvrduva, deka kamenuvanje e spored shariat, validno!

Sega neshto da ti kazham covece...sakash ti neshto da nauchis od sunitite, ili sakash tvojata, Kafirska Zekta da ja prestavish? [Indirektno] go protekfira na Umar ibn Al-Chatab...ushte ednash toa da ne ti se desi!

Problemot vash [Rafidichkiot] e Akidata, po koja sto mora da se veruva vo 12´te Imami vashi, za koi ke bidime prashani vo Grobot itk. - isto taka imaat Kafirski Ajatoli, koi sto vikaat, deka al-Mizan ke bide Ali radihuAllahu Anh - toj ke odluchuva koj e dobar, koj e losh...!

Ne zaboravaj! Tuka si vo Sunitski Forum, a ne vo nekoj Zektashki [Sufiski, Asharaitski, Habashaiski, Alevitski ili Shiitski Forum]. Ako prodolzish dalje so Takija [Kafirska Takija, koja sto e propis vo vasheto veruvanje], pobarajsi samiot baniranje na Forum!

A za Hadisite sto gi postira, ti preporuchuvam da se informirash sto e Abrogacija!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 4]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот