Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Нова Хиџретска Година 1432 on Пон 06 Дек 2010, 5:10 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Ес-селаму Алејкум ве Рахметуллахи ве Берекатуху!

Приказната за човештвото започна одамна, кога Адем а.с. прв пат ја наполни својата плуќа со кислород, дури и пред тоа, кога Аллах џ.ш. ги извести мелеките дека сака да создаде човек, Негов намесник на Земјата. И така, со секој нов ден таа приказна се дополнува, со секоја нова воздишка се листаат листовите на човековата книга.Ова листање не престанува без оглед дали сакаме ние или не, дали работиме ние или не, едноставно, деновите не запираат туку неуморно заминуваат.

Тоа се денови кои што не водат кон крајот на нашиот животен пат.
Страниците на книгата од минатата година се полни со убави или грди сеќвања, со добри или лоши дела. Вистината е, дека секоја година сме се поблиску до Аллах џ.ш.

Му се радуваме на секој нов ден, иако со секој таков ден ни се скратува животот за еден ден.

Еве заврши уште една хиџретска година, уште едно патување, уште една книга ги затвори своите дебели корици – А САМО АЛЛАХ ЗНАЕ ШТО Е ЗАПИШАНО ВО НЕА... му се приближивме на Ахирет за уште една година.

ЗАМИНА – како карван уште една година и не го забележавме тоа додека некој не рече: “Замина!”. Застанавме и почнавме да се вртиме наназад додека не ја здогледавме реалноста и не извикавме: “ Да, помина и оваа година”!

ЗАМИНА – без враќање, не поздрави и помина зборувајќи: “За мене ќе плачете и ќе се грдете самите себе затоа што не ме искористивте, ќе се проколнувате самите себе поради изгубените секунди, часови, денови. НО ВНИМАВАЈТЕ ИСТОТО ДА НЕ ВИ СЕ СЛУЧИ И ИДНАТА ГОДИНА!”

ЗАМИНА – со нејзините денови и вечери, добро и зло, награда и казна, искористена или изгубена, сведок за тебе или против тебе.

ЗАМИНА – а срцата сеуште се тврди како камењата,или уште потврди, дали ќе омекнат?

ЗАМИНА – а нашите добри дела се толку малку... го молам Возвишениот Аллах, барем и овие малку да ни ги укабули!

ЗАМИНА – а ние не направивме многу, мислевме дека има уште време, уште часови, уште минути..., а кога младицата го најави своето ново утро, во себе помисливме: “Камо среќа,уште малце да почекаше”!

ЗАМИНА – со мир и војна, сигурност и страв, здравје и болест, молчење и говор!

ЗАМИНА – а на срцето сеуште е онаа црна точка која со време се претвора во флека...

ЗАМИНА – а ние сеуште спиеме.

ЗАМИНА – а луѓето се толку сигурни дека нема да умрат и дека џеннетот нема забранет да им биде.

ЗАМИНА – без учење Кур’ан, без нафиле, без садака, без дова, без...

Како ќе ја дочекаме оваа нова година, нашиот нов гостин?
Ќе дозволиме ли да не остави како оваа што си заминува и онаа пред неа?


Здравјето е единствена желба на болните, храната е сон на гладните, а ти којшто си здрав и сит, искористи ги овие денови пред да те искористи овој свет –дуњалук!

Трговецот сонува за тоа да добие уште повеќе време за на тој начин ја зголеми својата трговија и заработувачка,... а ти...ти си богат со време, па блазе си ти на тебе, чија што трговија се добрите дела, и блазе си ти на тебе, кога ќе ги собереш плодовите од твојата работа!

Со секоја нова година ни се дава шанса и прилика да бидеме подобри... со секој нов ден, па дури и нова минута, можеме да се промениме и да бидеме подобри, и да стигнеме до Аллаховото задоволство, кое, ако го постигнеме, ништо друго нема да ни треба.

Ајде... оваа година да биде полна со работа, добри дела... ајде... во оваа година да го заработиме Џеннетот... ајде... во оваа година да им простуваме на браќата и сестрите...ајде... во Името Аллахово да се сакаме и почитуваме едни со други...ајде... да учиме заедно...ајде... да го победиме злото и злите луѓе со тоа што ќе им покажеме и докажеме дека сме подобри, почисти, повредни, похумани... ајде... сите заеднички да им покажеме на другите дека животот во Ислам е навистина живот...

И на крајот:

На сите членови на [You must be registered and logged in to see this link.] форумот, како и на сите муслимани ширум светот ви пожелуваме среќна и бериќетна нова хиџретска 1432 година, исполнета со секое добро и ангажмани во тој правец.

Господару наш! Овозможи ни во оваа нова хиџретска година да бидеме клањачи, постачи, учачи на Твојата Книга, да бидеме подобри, да се потпомагаме едни со други, да се учиме едни со други, да бидеме победници!

КУЛЛУ АМИН ВЕ ЕНТУМ БИ ХАЈР!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Нова Хиџретска Година 1432 on Вто 07 Дек 2010, 12:25 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Среќна и бериќетна Нова 1432 Хиџретска година на сите браќа и сестри.______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

3 SELAM U ALEJKUM on Сре 08 Дек 2010, 12:36 am

alida*


Сестра
Сестра
Srekna i beriketna nasata islamska hidzretska nova godina 1432 , neka ALLAH dragi ne upati na dobro i ni go zajakne imanot amin vi cestitam na site braka i sestri .


______________________________________________

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот