Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 О трагачу по џеннетска хурија on Нед 05 Дек 2010, 11:07 pm

ibret

avatar
Активен член
--------------------------------------------------------------------------------

О трагачу по џеннетска хурија:

Еден од поранешните генерации - табиин искажувајќи го својот копнеж кон Џеннетот и неговите хурии (жени) рекол:
“Ќе купам една џеннетска хурија со триесет хатмиња од Кур’ан, нема да заспијам сé додека не ги завршам. Кога ќе завршел дваесет и девет хатмиња и сонот ќе го надвладеел ќе видел некоја џеннетска хурија како му доаѓа удирајќи го по нога обраќајаќи му се:
Зарем ме бараш за свршеница а спиеш
Сонот за вљубените во мене им е забранет
Ние сме создадени за секој човек кој
многу клања и ибадет чини
Станувал и го завршувал преостанатото велејќи: “Со Аллахова милост ќе се трудам да го постигнам она што го посакувам, да ја заслужам оваа рајска жена.”

Познатиот побожник Сулејман ед Дарани и кога спиел сонувал за џеннетска хурија. Една ноќ сонувал како му дошла хурија и му рекла: “Вака не постапуваат добрите верници - О Ебу Сулејмане - зарем спиеш, а јас тежнеам по тебе да те имам во прегратка веќе петстотини години. Ла илахе иллаллах, и оттогаш не спиел освен по малку вложувајќи труд и напор да и се придружи нејзе.

Исто така овој Сулејман ед Дарани имал познато патување за на хаџ - како што го спомнува авторот на книгата ‘Хади Ервах’ - Во негова придружба било едно момче од Ирак за кое тој вели: “Секогаш кога погледнував во тоа момче го гледав како плаче, клања или чита Кур’ан. Кога јаваме чита Кур’ан, кога се симнува клања, го спомнува на Аллах, секогаш зборува само за Аллах џ.ш., или намаз или ноќно клањање. Си реков себеси: “Нема да го прашувам ништо, ниту ќе му одземам време.” Кога се вративме од хаџ и стигна во териториите на Ирак му реков: “Младичу, те прашувам во име на Аллах: "Што те поттикна на толкав ибадет?" "Што те натера на безпрекорен труд?"
Одговори: “О Сулејмане, штом ме праша ќе ти кажам дека видов во сон џеннетска хурија во палата од злато, и палата од сребро, имаше две куполи од бисери и скапоцености. Таа хурија имаше исчешлана коса која немам видено таква убавина пред тоа. Таа ми рече: “Потруди се кај Аллах за да ме побараш, јас те очекувам во моја прегратка уште пред петстотини години. Се колнам во Аллаховата милост ќе се трудам сé додека ја постигнам или се уништам себеси. Жими Аллах нема да се одморам сé додека го постигнам тој степен.”

Сеќавањето на Џеннет ги стимулирало да трагаат по него. Потрагата по џеннетските убавини го истерал сонот на побожниците, па ја напуштиле постелата и доцните часови од ноќта ги претворија во активност, бдеење и робување на Аллах џ.ш.

“Страните нивни од постела се лишуваат и тие го молат Господарот свој од страв и желба, и дел од она што им дадовме делат.” (Сеџде, 16)


Ноќта ја проведувале во клањање и молење. Некој од нив ќе постелел и ќе ја ставел раката под него потоа ќе речел: “Жими Аллах, навистина ти се мека, но џеннетската постела е уште помека”, и ќе станел цела ноќ ја поминувал во ибадет без да спие.

Пренесува Ебу Хурејре р.а. дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. рекол: „Секој џеннетлија ќе има по две жени, со крупни очи, а секоја од нив на себе ќе има по седумдесет наметки низ кои ќе може да се види коскената срж од нивните потколеници.”

Асхабот Ебу Хурејре р.а. вели: “Во Џеннетот има хурија која се нарекува Ајна кога ќе оди околу неа одат уште 70 000 слични на нејзината убавина. Оваа хурија Ајна вели каде се оние што наредуваат добро и одвраќаат од зло.”

Пренесува Муаз ибн Енес р.а. дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. рекол: „Кој се воздржи при лутина а биде во состојба да ја оствари, Возвишениот Аллах ќе го повика на врвот од останатите луѓе на Судниот ден сé додека му стави на избор да избере која хурија ја посакува

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Allah da te Nagradi Brate za trudot Prodolzi zaedno so nas i inshAllah od nashite postovi ke ima Dosta da se nauci.
Eselamu Alejkum


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот