Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Како да се научат децата да го сакаат Пратеникот, а.с.?Еве неколку интересни активности кој можете да ги работите со своите деца.
Сите го сакаме нашиот Пратеник (нека е мир и салават на него). Едноставно затоа што тој ни го доставил Божјето упатство и ни помогнал да го пронајдеме патот до Вистината. Тој е наречен „светло“, како што Семоќниот Аллах вели: „А од Аллах ви доаѓа светлост и Книга јасна.(Ел Маида, 15)
Поради тоа природно е на нашите деца да им всадиме љубов спрема Пратеникот, а.с., исто така треба да настојуваме и нашата љубов кон Пратеникот, а.с., да расте од ден на ден.
Сакам да нагласам дека љубовта кон Пратеникот, а.с., треба да ни биде мотивација во следењето на благородните принципи кој тој ни ги поставил да управуваат со нашите животи. Незамисливо е да тврдиме дека го сакаме Пратеникот, а.с., а во исто време да го правиме сето она што се спротиставува со неговото учење. Тоа не е љубов. Тоа е самозалажување!
Муслиманите широм светот никогаш не престануваат да го спомнуваат Пратеникот, а.с., и да му носат салавати нему.
Па зошто да не организираме седмнодневна фамилијарна активност за животот на Пратеникот, а.с.?
Или можеме секој дена да вклучуваме различни аспекти од сите активности.
Која и да метода ја одбереме, со ова одаваме признание на големата улога која Пратеникот(нека е мир и салават на него) ја има во нашите животи.
За да предизвикаме такви благородни емоции во фамилијата, секој нека седне со молив и хартија, и нека размисли за идеите, за активностите во врска со Пратениковиот, а.с., живот, па заедно решете за нив.

Некои совети за тие активности:

1. Патувај со Пратеникот, а.с

Набавете карта од Арабија, или уште подобро децата нека ја прецртаат од атласот. Потоа означете ги различните места по кои тој патувал од Мека во Медина. Секој би требал да истражи некое од патувањата и да го презентира на целата фамилија за време на фамилијарниот разговор или состанок.

2. Будете се со Пратеникот, а.с

Пратеникот, а.с секој ден се будел пред зората (феџр) да го обожува Аллах и да му прави зикр (сеќавање на Аллах). Додека гледал во небото, би го читал последниот дел од сурата Ел-Имран и размислувал за вселената и неговиот Создател. Ова е одличен начин да се приближите кон Аллах додека имате најдобра концентрација, затоа што тогаш умот е безгрижен од секојдневните грижи, а Аллах ни е многу блиску. Откако би настапила зората, Пратеникот (нека е мир и салават на него) клањал, а потоа би разговарал со луѓето кои останувале после намазот. Целата фамилија нека се буди на овој намаз. Потикнувај ги на најубав начин да се будат поради обожување на Аллах така како што Пратеникот а.с работел.

3. Организирајте вечерни приказни

Ова може да се работи пред спиење одкако децата ќе се вратат од училиште, или било кое друго време погодно за учење. Прв чекор кон љубовта спрема Пратеникот а.с и учење од него, е познавањето на неговиот живот и она поради што тој бил голем човек. Можете да купите детски книги за неговиот живот, или да ги слушате на ЦД додека се возите во автомобил на патот до или од училиштето. Може секој од фамилијата да одбере една приказна која ќе им ја раскаже на другите. Ова ќе вклучи истражување и читање.

4. Спијте како тој

Пратеникот а.с спиел на посебен начин. Пред спиење правел дова. Како израз на вашата љубов би можеле една вечер да спиете како што Пратеникот а.с спиел. Некои муслимани секогаш така спиат, иако верата на тоа не не обврзува. Пратеникот а.с спиел на десната страна со десната рака под десниот образ. Пред заминување во кревет земал абдест. Учел една или две и неколку кратки делови од Куранот. Можете да ги научите на памет и неговите дови со разбирање на значењето и да ги копирате и за останатите во фамилијата.


5. Јадете како тој


Постојат преданија за видот на храната која Пратеникот а.с ја јадел и најмногу ја сакал. Направете список за таа храна. Кога целата фамилија е собрана, една личност нека раскажи за однесувањето на Пратеникот а.с за време на јадењето. Најдобар за тоа е некој помлад член од фамилијата. На пример, Пратеникот, а.с ги советувал муслиманите како да јадат, при што да им биде полна само една третина од стомакот. Пред јадење исто така треба да се измијат рацете, да се рече “бисмиллах“ (во името на Аллах) и други дови пред почетокот на јадењето. Треба да се јаде со десната рака.


6. Клањајте како Пратеникот а.с

Во времето на Пратеникот а.с кога имамот за време на намазот би погрешил во учењето на Куранот, другите го исправувале. Во седмицата на учењето на вашите деца да живеат како Пратеникот а.с секој ден некој друг нека го предводи намазот, а останатите нека ги исправуваат грешките ако ги има. Тоа нема да биде само навикнување на суннет, туку ќе се подучат и на понизност.


7. Играјте се како Пратеникот а.с

Пратеникот а.с ја сватил важноста на забавата и играта. Тој се тркал со својата жена Аиша р.а., а таа во главно би го победувала. Со асхабите пливал и се борел, со нив исто така и се шегувал. Ги сакал децата и се играл со нив. Муслиманите не смеат да го заборават овај дел од неговиот живот. Тркајте се со сопружникот во дворот, наместете базен за децата, вклучете ги децата во некоја спортска активност.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


mnogu dobra i vazhna tema. barakAllahu feek. allahumma amin.

vazhno e dagi uceme Decata veke od tri Godini na gore, za Allah s.taala, za Muhammad s.a.s, i za Islamot. Koga rezitirame Kuran, najdobro e,i tie da slushaat, i da poftoruvaat. Ako odeme vdzhamija, da ne i ostavame kaj drugite. Samite treba da se custvuvaat kako Del od Ummetot! Nesmeeme da gi plasheme Decata so strashni Temi, ..Za Dzehennemot i drugi takvi Raboti ima i pokasno Vreme....Najvazhno e Deteto dago dobie Ljuboovta kon Allah, i toj Ljubov se dobiva, koga se zboruva za Islamot so najdobrite Zborovi ...Negoviot Radost i negovata Volja, ke go motivira za poveke
Ucenje innshaAllah....


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Muslima4Islam напиша:

mnogu dobra i vazhna tema. barakAllahu feek. allahumma amin.

vazhno e dagi uceme Decata veke od tri Godini na gore, za Allah s.taala, za Muhammad s.a.s, i za Islamot. Koga rezitirame Kuran, najdobro e,i tie da slushaat, i da poftoruvaat. Ako odeme vdzhamija, da ne i ostavame kaj drugite. Samite treba da se custvuvaat kako Del od Ummetot! Nesmeeme da gi plasheme Decata so strashni Temi, ..Za Dzehennemot i drugi takvi Raboti ima i pokasno Vreme....Najvazhno e Deteto dago dobie Ljuboovta kon Allah, i toj Ljubov se dobiva, koga se zboruva za Islamot so najdobrite Zborovi ...Negoviot Radost i negovata Volja, ke go motivira za poveke
Ucenje innshaAllah....

MashAllah Sestro da Tokmu taka Treba Da Postapuvame kon Decata za da naucat za Sushtinata na Verata.
Vo Deneshno Vreme Lugeto Koj Stanuvaat Za Sabah Stanuvaat Poleka Dan gi razbudat decata ili Drugite Koj spiaat.
I Ako Se otskrieni so Postelata Gi mestuvaat da ne Mu Studi.
Ti Potocno mu mestat Ognena Postela.
Zashto Toj da zema Nagrada A sino da spie i da ne zemama nagrada od Gospodarot svoj, Ova kaj Nekoj Luge Wallahi Golema Greshka mu e pa Go molam na Allah da Gi upati i Znaejneto da mu go davaat na Svoite Deca


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


bash taka e! Ova situazija i mene mie poznata... poveketo nitu ne znaat, deka namazot e od deset Godini fard!!!

Isto taka imam slushanot: pa neposti denes Cerko, a ne gledash si slaba, i imash Ispit, sege ti treba Koncentracia..ima Vreme. .la hawla wa la kuwwata illa billah...
Kakvi Primer iim davame na svoite Deca.

A za so Hijabot da ne zboruvma...., koga gledame mali Devoicina so hijab mashaAllah wa alhamdulillah. namesto dase raduvame, i dagi motivirame na svoite taka od mali, nie zboruvame za nashite Sestri, kako da bile Talibani...


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

ila

avatar
Сестра
Сестра
Muslima4Islam напиша:

bash taka e! Ova situazija i mene mie poznata... poveketo nitu ne znaat, deka namazot e od deset Godini fard!!!

Isto taka imam slushanot: pa neposti denes Cerko, a ne gledash si slaba, i imash Ispit, sege ti treba Koncentracia..ima Vreme. .la hawla wa la kuwwata illa billah...
Kakvi Primer iim davame na svoite Deca.

A za so Hijabot da ne zboruvma...., koga gledame mali Devoicina so hijab mashaAllah wa alhamdulillah. namesto dase raduvame, i dagi motivirame na svoite taka od mali, nie zboruvame za nashite Sestri, kako da bile Talibani...
Eselamu alejkum Sis'

Ova shto go imash napishano e vistinata, no treba da go imame na predvid deka vospituvanjeto na decata spored Islam, se slucuva kaj edno semejstvo shto go imaat razbrano Islamot kako shto treba i vo svoeto vreme ...Na primer ima mnogu situaci koga roditelite ne go praktikuvaat Islamot i da receme posle 10 godini pocnuvaat da praktikuvaat, veke e predocna bidejki deteto na nekoj nacina si ima sozdadeno eden neislamski karakter i veke kolku da mu kazhuva roditelot za Islamot toa veke gi sledi svoite drugari..A shto se odnesuva do toa shto imash pishuvano deka majkata e kazhuva na svojata cerka za da ne posti...taka natamu se slucuva kaj ludeto shto go sledat Islamot tradicionalno...Jas shto sakam da kazham e deka vospituvanjeto na deteto na Islamsi nacin pocnuva ushte pred da se rodi deteto


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
,,Најголем Аллахоф џ.ш дар е да имаш послуишни и покорни деца,,

навистина и наша родителска одговорнос и должнос е дасе насочат децата во права насока,но за жал кај нас потојат и тоа е ФАКТ,дека мајките(родителите)се и во одредени случаи прочина за отргнување на децата од правата насокоа како што спомна сестрата во погорниот пост,,,
незнам дали е тоа разултат на Традиционалниот Ислам или е доказ на нивниот(родителскиот) слаб ИМАН.Па затоа си ги променува наредбите кој ги поставил Аллах џ.ш и неговиот Пратеник с.а.в.с..пример..

1.ќерко не пости денеска ,неможеш уште си млада и слично,,

како можеме или можат да си земаат за право да променат ,нешто што е наредено или пропишано..
и за пропуштање на одреден Ибадет има правила и прописи.. така да

да се надоврзам на темава жално е да се спомнува А факт е дека владее тој ТРАДИЦИОНАЛЕН ИСЛАМ,,,,

нашински кажано некакоф никакоф Ислам


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот