Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
НАЈЛЕСЕН НАЧИН ЗА УЧЕЊЕ НА КУРАНОТ НАПАМЕТД-р Абдул-Мухсин ел-Касим, имам и хатиб на Пратениковата џамија

Начинот на учење на Куранот кој детално ќе го објасниме во наредните редови се одликува со јачина, темелност и брзина на памтење на Куранот, па до негово брзо учење напамет во целост. Овој начин на учење ќе го илустрираме со примерот од сурата кој следи:1.Да се учи првиот ајет 20 пати عَمَّ يَتَسَاءلُون )
2.Да се учи вториот ајет 20 пати عَنِ النَّبَإِ الْعَظِيمِ )
3.Да се учи третиот ајет 20 пати الَّذِي هُمْ فِيهِ مُخْتَلِفُونَ )
4.Да се учи четвртиот ајет 20 пати كَلَّا سَيَعْلَمُونَ )
5.Да се учат овие четири ајети поврзано од првиот до последниот 20 пати

6.Да се учи петиот ајет 20 пати (ثُمَّ كَلَّا سَيَعْلَمُونَ )
7.Да се учи шестиот ајет 20 пати (أَلَمْ نَجْعَلِ الْأَرْضَ مِهَاداً )
8.Да се учи седмиот ајет 20 пати (وَالْجِبَالَ أَوْتَاد )
9.Да се учи осмиот ајет 20 пати (وَخَلَقْنَاكُمْ أَزْوَاجاً )

10. Да се учи од петиот до осмиот ајет поврзано 20 пати.

11. Да се повторуваат од првиот до осмиот ајет 20 пати, сега веќе научениот и потврден дел.

Цврсто да се прифати и истрае на овој начин на памтење секоја нова страница од Куранот и нема да се зголемува ниту намалува учењето од 8 ајети дневно (и кога се во прашање подолгите ајети)

Како ќе ја научиш новата страница наредниот ден?

Ако сакаш да научиш нова страница наредниот ден (утредента), учи на истиот споменат начин. Меѓутоа, ден порано проучи ја повторно предходно научената страница 20 пати од почеток до крај, како твојот хифз би бил темелит, потоа прејди на паметење на следната страница.

Како да се спои хифзот (паметењето) и повторувањето?

Никогаш немој да го памтиш Куранот без повторување! Зошто, навистина, ако го памтиш Куранот страница по страница, сé додека не го научиш целиот Куран напамет, а потоа сакаш да го повториш наученото, ќе сфатиш дека си го заборавил она што си го учил. Затоа, е потребно да се спојува хифзот со повторувањето.

На пр.: Ќе го поделиш себеси Куранот на три дела (секој дел по 10 џузеви) и учиш дневно една, а повторуваш четири страници. Така работиш се додека не научиш 10 џузеви. Кога ќе научиш 10 џузеви, застани со хифзот еден цел месец и помини го повторувајќи секој ден по 8 страници.

После месец дена повторување на првиот дел (од 10 џузеви), почни со памтењето на вториот дел (10 џузеви) . Памти една или две страници дневно, зависно од своите можности, а повторувај 8 страници, се додека не научиш 20 џузеви. Кога ќе научиш 20 џузеви, повторно застани (одмор)со хифзот два месеци. Во текот на овие два месеци повторувај ги научените 20 џузеви, секој ден по 8 страници.

После два месеци поминати во повторување, почни со хифз со една или две страници дневно, зависно од своите можности, сé додека не завршиш со комплетен хифз на Чесниот Куран.

Кога завршиш со учењето на Куранот напамет, повторувај 10 џузеви еден месец, секој ден по половина џуз. Потоа помини на повторување на другите 10 џузеви еден месец, секој ден по половина џуз и читај ги првите 10 џузеви по 8 страници. Потоа прејди на последните 10 џузеви од Куранот (еден месец) повторувајќи половина џуз дневно, и со повторување на 10 страници од првите десет џузеви и 8 страници од вторите 10 џузеви.

Како да се повторува целиот Куран кога завршиш со предходното повторување?

Почни со повторување на целиот Куран така што ќе повторуваш два џуза дневно. Оваа постапка да се повтори три пати истиот ден (2 исти џуза повтори ги 3 пати дневно) Така секои две недели ќе го повторуваш целиот Куран. После година дена повторување на овој начин, добро ќе го научиш Куранот. Истрај на ова повторување цела година!

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосен1.Кога би научиле во еден ден еден ајет, би го научиле целиот Куран за 17 години, 7 месеци и 9 денови.

2.Кога би научиле во еден ден 2 ајети, би го научиле целиот Куран за 8 години, 9 месеци и 18 денови.

3.Кога би научиле во еден ден 3 ајети, би го научиле целиот Куран за 5 години, 10 месеци и 13 денови.

4.Кога би научиле во еден ден 4 ајети, би го научиле целиот Куран за 4 години, 4 месеци и 24 денови.

5.Кога би научиле во еден ден 5 ајети, би го научиле целиот Куран за 3 години, 6 месеци и 7 денови.

6.Кога би научиле во еден ден 6 ајети, би го научиле целиот Куран за 2 години, 11 месеци и 4 денови.

7.Кога би научиле во еден ден 7 ајети, би го научиле целиот Куран за 2 години, 6 месеци и 3 денови.

8.Кога би научиле во еден ден 8 ајети, би го научиле целиот Куран за 2 години, 2 месеци и 12 денови.

9.Кога би научиле во еден ден 9 ајети, би го научиле целиот Куран за 1 година,11 месеци и 12 денови.

10.Кога би научиле во еден ден 10 ајети, би го научиле целиот Куран за 1 година, 9 месеци и 3 денови.

11.Кога би научиле во еден ден 11 ајети, би го научиле целиот Куран за 1 година, 7 месеци и 6 денови.

12.Кога би научиле во еден ден 12 ајети, би го научиле целиот Куран за 1 година, 5 месеци и 15 денови.

13.Кога би научиле во еден ден 13 ајети, би го научиле целиот Куран за 1 година, 4 месеци и 6 денови.

14.Кога би научиле во еден ден 14 ајети, би го научиле целиот Куран за 1 година, 3 месеци и 0 денови.

15.Кога би научиле во еден ден 15 ајети, би го научиле целиот Куран за 1 година, 2 месеци и 1 ден.

16.Кога би научиле во еден ден 16 ајети, би го научиле целиот Куран за 1 година, 1 месец и 6 денови.

17.Кога би научиле во еден ден 17 ајети, би го научиле целиот Куран за 1 година и 10 денови.

18.Кога би научиле во еден ден 18 ајети, би го научиле целиот Куран за 11 месеци и 19 денови.

19.Кога би научиле во еден ден 19 ајети, би го научиле целиот Куран за 11 месеци и 1 ден.

20.Кога би научиле во еден ден 20 ајети, би го научиле целиот Куран за 10 месеци и 16 денови.

21.Кога би научиле во еден ден 1 страница, би го научиле целиот Куран за 1 година, 8 месеци и 12 денови.

22.Кога би научиле во еден ден 2 страници, би го научиле целиот Куран за само 10 месеци и 6 денови.

Немојте да заборавите дека за секој изговорен харф (буква) од Курани-Керим има по една награда (или запишано добро дело) а наградата се помножува со десет награди (хасанати)! А само во „Во име на Аллах, Милостивиот, Сомилосен“ (на арпски јазик) на пример, има а9 харфови, се сметаат како 190 награди! А каква би била тек нагрдата за секој ајет и секое повторување во изучувањето на Куранот.

Зошто, на денот на полагањето на сметката, на некои ќе им биде доволно само едно добро дело да бројот на добрите дела ги премине лошите дела, како би се отворил патот за Џеннет со Аллаховата милост.

Аллах, џ.ш., да на сите нас ни ја даде Неговата помош, искреност и ни ги прими нашите добри дела, Аллахумме Амин!

http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот