Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
СУРА

“ЕР-РАХМАН” (“Милостивиот”)

Медина - 78 ајети

Во името на Аллах , Милостивиот Сомилосен!


1. Милостивиот!

2. Кој го поучи со Кур’анот!

3. Он го создаде човекот!

4. Он го поучи да објаснува!

5. И Сонцето и Месечината одат по пресметаното!

6. И ѕвездите и стеблата паѓаат на сеџде.

7. И Он небото го подигна и одреди рамнотежа.

8. Да не ја преминувате границата на правдата.

9. И мерете исправно и не откинувајте!

10. И Он земјата ја растегна за битијата,

11. и на неа има овошје и урми обвиткани,

12. и жито со лисје и цвеќиња мирисни,

13. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

14. Он го создаде човекот од стврдната глина,

15. а џиновите ги создаде од пламен огнен,

16. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

17. Господарот на два истока и на два запада,

18. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

19. Ги оддели две мориња кои само се допираат:

20. меѓу нив има Препрека, и не се мешаат,

21. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

22. Од нив излегуваат бисери и мерџан,

23. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

24. Негови се и бродовите кои се издигаат во морето како брда,

25. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

26. И се што е на земјата е - минливо;

27. останува само Господарот твој, Вишниот и Почитуваниот,

28. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

29. И се што е на небесата и на Земјата - Него го моли. И секој ден Он е спремен за се,

30. па за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

31. Наскоро Ние ќе ве испразниме, о џинови и луѓе,

32. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

33. О дружино на џинови и луѓе, ако можете да ги преминете краиштата на небесата и на Земјата, преминете ги! Ќе ги преминете само со голема моќ,

34. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

35. Против вас ќе се испрати еден огнен пламен, и уште чад и не ќе можете да си помогнете,

36. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

37. Па, кога небото ќе испука и кога ќе стане црвено како на оган спржен зејтин,

38. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

39. Тоа е Ден во кој луѓето и џиновите нема да бидат прашани за гревовите свои,

40. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

41. Силниците ќе се познаваат по изгледот свој, па ќе бидат зграбени и за чела и за нозе,

42. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

43. Еве, ова е Џехеннемот кој го сметаа за лажен силниците!

44. Меѓу него и водата што врие ќе се движат,

45. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

46. А за оној што се плаши од стоењето пред Господарот свој ќе има две бавчи џеннетски,

47. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

48. И двете со раскошни стебла преполни,

49. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

50. Во тие две бавчи ќе има и извори два кои ќе течат,

51. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

52. Во нив ќе има и овошје, од секое по два вида,

53. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

54. Ќе бидат наслонети на дивани чии прекривачи ќе бидат од кадифе, а бербата во нив ќе биде блиска,

55. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

56. Во нив ќе има и такви со соборени погледи што не ги допрел пред нив ни човек ни џин,

57. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

58. Како да се бисер и мерџан,

59. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

60. Наградата за доброчинството е само доброчинството, зар не?

61. Па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

62. Освен тие две бавчи ќе има за нив и две други,

63. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

64. Темнозелени ќе бидат,

65. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

66. Во нив ќе има и два извора што прскаат,

67. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

68. Во нив има и овошје, и урми и шипки,

69. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

70. Во нив ќе има и убавици, предобри и прелични,

71. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

72. Хурии, во шатори скриени,

73. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

74. Не ги допрел пред нив ни човек ни џин,

75. па, за која благосостојба на Господарот ваш лажете!?

76. Ќе бидат потпрени на седишта: зелени, вчудоневидувачки, убави,

77. па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?

78. Нека е возвишен Господарот твој, Вишниот и Благородниот!

http://www.ahlu-sunnah.org

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


Allah date nagradi, ova sura e nestho posebna, zarem za mene.


allahuma amin


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Muslima4Islam напиша:

Allah date nagradi, ova sura e nestho posebna, zarem za mene.


allahuma amin
site Suri vo Kuranot Se Prekrasni Navistina ova Poglavje E prekrasno Se Soglasuvam So tebe Sestro.
Eselamu Alejkum

http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Da Prasham Za Sledniov Aet:

па, за која благосостојба за Господарот ваш лажете!?D
ali e Tocno Preveden i na IC istovo Prashajne E postaveno.

Pa InshAllah ke Dobiam Odgovor.
Eselamu Alejkum

http://www.ahlu-sunnah.org

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
salam alaykum wr wb

znam, prashuvash za ayetot shto se poftoruva vo surata mashaAllah, wa alhamdulillah.

febi eii Elaa i rabbikummatukazziban

Na Germanski e vaka prevodod:

Welche der Wohltaten eures beider Herrn wollt ihr beide da leugnen?

innshAllah, nesum bash sigorna...mislam aku ima nekoja greshka vo mak. prevod, togash samo so Vremminjata...na mak. e prevodot gospodarot vash, a na arabski vo dual..ali dual ne postoi vo mak. jazik, mislam kako posebno vreme....
(znaci vie dvaica) ima samo plural.

innshAllah ke go prashame na ibn ibrahim, toj najdobro znae mashaAllah, ne sakam nestho da zgresham...Последната промена е направена од Muslima4Islam на Сре 01 Дек 2010, 12:22 am. Мислењето е променето 2 пати.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Muslima4Islam напиша:salam alaykum wr wb

znam, prashuvash za ayetot shto se poftoruva vo surata mashaAllah, wa alhamdulillah.

febi eii Elaa i rabbikummatukazziban

Na Germanski e vaka prevodod:

Welche der Wohltaten eures beider Herrn wollt ihr beide da leugnen?

innshAllah, nesum bash sigorna...mislam aku ima nekoja greshka vo mak. prevod, togash samo so Vremminjata...na mak. e e prevodot gospodarot vash , a na arabski vo dual..ali dual ne postoi vo mak. jazik, mislam kako posebno vreme....
(znaci vie dvaica) ima samo plural.

innshAllah ke go prashame na ibn ibrahim, toj najdobro znae mashaAllah, ne sakam nestho da zgresham...
MashAllah Dobro InshAllah ke Go Prashame na Paltallk na Ibn Ibrahim.

http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот