Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 УПАТ ВО А1- Телевизија on Нед 28 Ное 2010, 4:34 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Брутален напад врз А1 Телевизија и новинарството


26.11.2010 16:51Брутален напад на власта врз А1 Телевизија и новинарството. Демонстрација на сила како во најмрачните режими вчера имаше само една цел, да го замолчи медиумот кој не потклекна на заканите да престане објективно да информира и да го критикува владеењето на оваа гарнитура.

Но како започна се. Во зградата каде што се наоѓа А1 Телевизија, веќе два дена имаше инспектори, никој ниту им попречуваше во работата, ниту пак телевизијата известуваше за нивната активност. Проблемот почна вчера непосредно пред вестите во 19 часот, кога полицијата го ограничи излезот и влезот на новинарите од Телевизијата. Објаснување немаше.Демонстрацијата на сила доби повеќе на интензитет, стигнаа специјалци и ја опколија Телевизијата, тоа предизвика лавина на реакции и поддршка од демократската јавност. Граѓаните пешки и со возила почнаа да пристигнуваат пред А1 Телевизија.

Пред А1 се појавија и бројни претставници на политичките партии од сите етнички заедници. Стигна ново засилување на политичките редови, а голем број на полицајци упаднаа и ги зазедоа просториите на А1 Телевизија.

Не дозволуваа никој од новинарите слободно да ја извршуваат својата работа. Влезот им беше забранет.
Отвореното студио на А1 всушност беше затворено. Многу пратеници, гости од политичката, невладини и граѓански асоцијации, кои сакаа да и дадат поддршка на А1 Телевизија беа спречени да влезат во студиото на Телевизијата. Полицијата со блокада на влезот и без објаснување не ги пропушташе да влезат.

Во отворената програма на А1 десетици јавни личности кои стигнаа до портите на А1 лично се уверија во неможноста слободно да влезат во студиото на Телевизијата.

За некои требаа асистенции на новинарите кои излегуваа за да ги спроведат до студиото.

Паралелно додека се одвиваше драмата во А1 на провладините медиуми, власта се обидуваше опсадата со стотици полициски специјалци да го оправда како поддршка за бројната инспекторска екипа, која наводно била во заложништво во А1 Телевизија.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот