Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Пријатели on Пон 22 Ное 2010, 7:38 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


ni eden od vas ne veruva se dotogash dodeka ne mu go saka na svojot Brat (Musliman) ona stho go saka za sebe. (Buhary, Muslim)


Ne mrazete se, ne zaviduvajte edni na drugi i ne svrtuvajte go grbot eden od drug! Bidete kako vistinski Allahovi Sushtestva vo bratski odnosi. (Buhary, Muslim)


Nema dvaica Muslimani a pomedzu niv da ne postoi Allahova Koprina kako zashtita, pa koga eden na drugiot ke mu kazhe nepriaten zbor, Allahovata koprina ischesnuva.
(Bejheki)

Koj propisno ke zeme abdest pa ke go poseti Bratot Musliman, veruvajki deka za toa obilno ke go nagradi Allah taala se oddalechil od Dzehennemot sedumdeset "Harifi". - Rekof- Kazhuva Enes-Shto e toa Harif? -- a toj pejgamberot s.a.s. mi rece: Toa se godini.
(Buhari, Muslim)


Allah taala na sudniot Den ke rece: Kde se onie koi medzusebno se sakale samo poradi Mojata golemina? Ke gi stavam vo mojata Senka koga nema da ima druga Senka osven Mojata. (Ahmed, Muslim)


Vernik go zacvrstuva Vernikot kako stho delovite na Zgradata se zacvrstuvaat eden so drug. (Muslim, Buhari)


Sekogash koga dvaica Muslimani ke se sretnat i ke se rakuvaat, ke im se oprosti pred da se razdvojat. (Ebu Davud)


Ne e dozvoleno Muslimanot da ne zboruva so svojot Brat Musliman poveke od tri Dena, pri sredbite da gi vrtat Glavite eden od drug. Od niv dvaica podobar e onoj koj prv na drugiot ke mu dade salam.
(Ebu Davud)


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

2 Re: Пријатели on Сре 08 Дек 2010, 11:29 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Алаху мој, проживеј ме како сиромав, земи ми ја душата како сиромав и на Судниот Ден здружи ме со сиромашните.
-Зошто така Алахов Пратенику? – го прашала Аиша.
-Затоа што тие ќе влезат во рајот четириесет години пред богатите. – рече Пратеникот.
Аиша, сакај ги сиромашните и повикај ги поблиску кога си на некој собир, за Алахда ти биде и на тебе поблиску на Судниот Ден.“
„Алаху мој! Проживеј ме со сиромашните, земи ми ја душата со сиромашните и здружи ме со нив.“ (ТИРМИЗИ)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот