Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор

21.11.2010 -
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги повика младите Иранки да се мажат на 16 години. На тој начин претседателот ја критикува политиката за семејно планирање на Исламската република, која до неодамна се сметаше за успешна.


По демографскиот бум, кој следеше по исламската револуција во 1979 година, Иран примени програма за семејно планирање во 90-те години, која значително го намали наталитетот. Ахмадинеџад таквата политика ја нарече „богохулна и внесена од Западот“.

- Возраста на која треба да се женат момчињата е 20 години, а девојчињата, 16-17 години. Момчињата сега се женат на 26, а девојките на 24 години, но за тоа нема основи, оцени тој.

Од доаѓањето на власт во 2005 година тој настојува за зголемување на населението на Иран, кое сега е 75 милиони. Една третина од Иранците се на возраст меѓу 15 и 30 години.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

AlexanderPope


Нови член
Нови член
Е да, ама ако сите почнат да се мажат на 16 години и да се женат на 20 и да раѓаат по 20тина деца, за 20тина години оваа наша планета од кого и како и да е создадена ќе пресуши во секој поглед-нити вода нити храна ќе има, па ќе излезе нова религија-канибализам.

Ebu jasin


Нови член
Нови член
AlexanderPope напиша:Е да, ама ако сите почнат да се мажат на 16 години и да се женат на 20 и да раѓаат по 20тина деца, за 20тина години оваа наша планета од кого и како и да е создадена ќе пресуши во секој поглед-нити вода нити храна ќе има, па ќе излезе нова религија-канибализам.
nee bas taka pritatelce,sekoj sto se rodil,sekoj si ima svoj RISK vo zivotot,toj sto go stvoril toj ce mu gi ovomzmosi uslovite(HRANA,VODA I sl.)

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
AlexanderPope напиша:Е да, ама ако сите почнат да се мажат на 16 години и да се женат на 20 и да раѓаат по 20тина деца, за 20тина години оваа наша планета од кого и како и да е создадена ќе пресуши во секој поглед-нити вода нити храна ќе има, па ќе излезе нова религија-канибализам.

alhamdulillah stho nema nistho, ostaveno od strana na Gospadarot. Eve eden kuranski Ajet: Sura6, Ajet : 161:
Kazhi: dojdete! Ke vi go kazham ona stho vi go zabrani Gospodarot vash: Zdruzhenik da ne Mu pripishuvate, na Roditelite dobro da im pravite, da ne gi ubivate Decata vashi zaradi Nemashtija zastho i vami niv Nie vi dadovme Nafaka........

______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Semira


Нови член
Нови член
Muslima4Islam напиша:
AlexanderPope напиша:Е да, ама ако сите почнат да се мажат на 16 години и да се женат на 20 и да раѓаат по 20тина деца, за 20тина години оваа наша планета од кого и како и да е создадена ќе пресуши во секој поглед-нити вода нити храна ќе има, па ќе излезе нова религија-канибализам.

alhamdulillah stho nema nistho, ostaveno od strana na Gospadarot. Eve eden kuranski Ajet: Sura6, Ajet : 161:
Kazhi: dojdete! Ke vi go kazham ona stho vi go zabrani Gospodarot vash: Zdruzhenik da ne Mu pripishuvate, na Roditelite dobro da im pravite, da ne gi ubivate Decata vashi zaradi Nemashtija zastho i vami niv Nie vi dadovme Nafaka........
Selamun aleyk!

Tocno taka, mozebi ne na 16-17 godisna vozrast, no sepak Allah nikogo ne ostava tuku taka na ovoj svet. Sekoj si ima svoj risk i svoja nafaka.

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот