Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Нед 14 Ное 2010, 12:18 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Селам Алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Кога ќе клањате бајрам намаз во Вторник или Среда???

Јас барам Халал од Вас што не ве известив тука, ние тука во Македонија млада месечина видовме во Неделата, а исто така со кординација од нашите браќа во цел свет значи сите се сложни дека Хилал се виде на 07 11 2010, Што значи бајрам паѓа во Среда иншАллах.

Селам Алејкум

2 Re: Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Сре 17 Ное 2010, 7:57 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Селам Алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Кога ќе клањате бајрам намаз во Вторник или Среда???

Јас барам Халал од Вас што не ве известив тука, ние тука во Македонија млада месечина видовме во Неделата, а исто така со кординација од нашите браќа во цел свет значи сите се сложни дека Хилал се виде на 07 11 2010, Што значи бајрам паѓа во Среда иншАллах.

Селам АлејкумАлејкум Селам брат,,,,незнам како да го разјасниме ова ама ОВОЈ БАЈРАМ предпоставувам се прослави на секаде низ светоф заеднички ,,

грешката беше направена на претходниот,Рамазанскиот Бајрам,,,

,,зарем нее доволен показатеж ,денот на АРЕФАТ ,,или аџиите кога се на АРЕФАТ,е арифе,,,,,

и следниот ден е Курбан Бајрам???????????


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

3 Re: Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Сре 17 Ное 2010, 9:45 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Ах Лаутка како и да е не е важно веќе!!!

ТекабелАллаху минна ве минкум.

ЕИД МУБАРЕК.

Инаку ние според нашето целокупно пратење на месечина т.с во текот на цела година секако во координација со сите наши браќа по цел свет и овој пат месечина во саботата 06 11 2010 не излезе и лично јас тука значи во Македонија пратевме на повеќе локации, во Дебар, Лабуништа, Скопје, Битола, Охрид и никој не виде млада месечина, и секако никој од нашите браќа во цел свет не виде Хилал.
Но наредниот ден Недела на 07 11 2010 Кај нас во Лабуништа беше облачно КадерАллахов и ние не видовме туку Хилалот беше виден од наши браќа кои се на Хаџџ, а секако информацијата ни ја потврдија и наши браќа во Нови Пазар, Сараево, Виена итн.
Тоа што Аџиите се на Арафат не потврдува ништо, властите во Арабија погрешија и минатиот пат нели??
Кој може да потврди дека и овој пат тагутскиот режим не е во грешка...

Отвори Ханефиски Фикх ке видиш дека потврда и гледање на Хилалот по Астрономски пат ШЕРИЈАТСКИ Е НЕПРИФАТЛИВО.

Суннетот е гледање со голо око!!!


Селам алејкум

4 Re: Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Чет 18 Ное 2010, 5:14 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Отвори Ханефиски Фикх ке видиш дека потврда и гледање на Хилалот по Астрономски пат ШЕРИЈАТСКИ Е НЕПРИФАТЛИВО.

Суннетот е гледање со голо око!!!


Селам алејкумАлејкум селам,,кај можам да го најдам поточно ,,овој дел,од ханефискиот фихт,посебно за Хилалот,и

Суннетот е гледање со голо око!!!

,,посочоми или доколку го имаш ,ипратимиго ,на Л.П. порака???????


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

5 Re: Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Чет 18 Ное 2010, 9:16 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму Алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Лаутка оние кои цело време се повикуваат на Ханефиски Фикх, во стварност можеби и никогаш не отвориле и да погледнат што пишува во него. Знаеш зошто???
Затоа што ова е едно цело Поглавје во ХАНЕФИСКИ ФИКХ и гласи:
“Утврдување на Рамазан и прописи за Гледање на Хилал (Млада месечина)
А Оџите, Ефендиите се тие кои најмногу ЛАЖАТ,и тие слепо го следат Тагутот (Реи’с Џухала) и згора на тоа лажат за да би го оправдале својот батил. Но нејсе Доволен ни е Аллах како заштитник.

Извор ХАНЕФИСКИ ФИКХ од Абдулхамид Махмуд Тухмаз (Преведени се на босански 4 Тома) на страна 498 и 499 пишува:

Во шеријатот, не е меродавно (Валидно, прифатливо) она што го кажуваат АСТРОНОМИТЕ, кои се ослонуваат на прорачун, макар тие и да би биле чесни и доверливи.
Кога ќе се утврди гледањето на младата месечина во една покраина, тоа ги обавезува муслиманите во цел свет. Во тој дух се издава и фетвата заради општото значење на хадисот: “Постите кога ќе ја видите младата месечина “. (Со голо око)
Тоа е така поготово во ова наше време, кога средствата за комуникација постанаа многу едноставни и брзи затоа што се пренесуваат во цел свет за кратко време.

Оние кои бараат вистина секако добиваат
Аллахова помош а оние кои ја прикријуваат вистината па навистина Аллах ги отскрива нивните заблуди, НЕМОЈТЕ слепо да ги следите овие ефендии, секој муслиман е должен за својата вера до вложи труд нормално ова е лесна постапка само треба да се прати појавата на Млада месечина.

Во продолжение на наредните страни објаснето е како да се прати во кое време итн.

Јас немам време да би ги преведил Бујрум кој има нека продолжи да преведува тоа е голем Хајр.

Селам Алејкум

6 Re: Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Чет 27 Окт 2011, 9:54 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Како што ветивме за да не би имало разединување околу тоа кога паѓа 10 Зулл Хиџџе, ќе се потрудиме да се донесат докази околу тоа кога се појавила млада месечина.

Според доказите кои ние ги имаме (Од нашиот личен ангажман и она што ни доаѓа со координација од браќа од цел свет околу пратењето на месечината) Денес, Четврток 27 Октомври 2011 год е 28 Зулл Каддех 1432 хиџретска год.

Денес не беше никако возможно да се види месечина (Млада) поради тоа што старата месечина беше видлива вчера сабајле. Што значи ова?
Ова значи дека смената на месечината од стара во млада не е возможно за 24 часа. А во нашиов случај тоа е дури и помалку.

Е сега за оние кои тврдат дека денес е 29 Зулл Каддех, ТРЕБА ВЕЧЕРВА ДА ВИДЕЛЕ МЛАДА МЕСЕЧИНА!!! (Месецот трае 29 дена и во нормални услови ако е 29 требаше вечерва да се види млада месечина)

Дали има било каков доказ од било каде, дека е видена млада месечина??? Нека ни донесат доказ!!!

Ако виделе млада месечина значи утре петок 28 Октомври 2011 год треба да е 1 Зулл Хиџџе!!!(А со тоа на 10 Зулл Хиџџе е Курбан Бајрам значи на 06 Ноември Недела 2011 год според овие пресметки паѓа Курбан Бајрам)

Или треба да заокружат на 30 дена во случај ако било облачно (Но ова важи за локално ниво) НЕ ВАЖИ ЗА ЦЕЛ СВЕТ.

Ако е денес 29 Зулл Каддех 1432, ТРЕБАЛО ОД НЕКАДЕ ВО СВЕТОТ ДА СЕ ВИДЕЛА МЛАДА МЕСЕЧИНА!!! (Ако било облачно во Македонија не значи дека било облачно во Арабија, Турција итн итн.)

Потребен е доказ за вакво тврдење а не како што ке свирнат тагутите и ајде УТРЕ БАЈРАМ, така велат оние од Турција или од Саудија или или!!!

За да не е така ајде сами да се потрудиме, и слепо да не следиме никого.

Да не бидеме Мукалиди.

Ова е суннетот од Мухаммед алејхи селам да се види млада месечина со голо око.

И верувајте колку е едноставно не можете да замислете дури и задоволство ќе ви направи да постапите онака како што постапувале Мухаммед саллаллаху алејхи ве селлем и исправните генерации.

Ако сте заинтересирани бујрум јавете ми ќе ви објасниме како треба да се постапува околу гледањето на млада месечина.

Барак Аллаху Фикум

Вес селаму алејкум.

7 Re: Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Пет 28 Окт 2011, 4:43 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Денес ги истражувавме веб порталите околу прашањето за почеток на месецот Зулл Хиџџе и гледање на млада месечина и наидовме на следниве резултати:

На порталот [You must be registered and logged in to see this link.] датумот денес е 30 Зулл Каддех.

Значи според нив, тие не виделе млада месечина затоа што било облачно, само во таков случај е дозволено да се заокружи на 30 денови (Друго објаснување нема, или само го оставиле датумот да течи или не се заинтересирале дали некаде во светот излегла млада месечина)
Па според нив Курбан Бајрам ќе падне на 07 11 2011 во Понеделник

Наспроти нив од порталот [You must be registered and logged in to see this link.] објавија дека денес е 01 Зулл Хиџџе и дека на ден 06 11 2011 Недела е Курбан Бајрам.

ЗНАЧИ ОВИЕ виделе сношти млада месечина.

КАДЕ ИМ Е ДОКАЗОТ?

Исто така и на порталот [You must be registered and logged in to see this link.] Пишува дека денес е 01 Зулл Хиџџе и тие виделе млада месечина и нив ги прашуваме да ни донесат доказ КАДЕ И КОЈ ВИДЕЛ МЕСЕЧИНА??

Низ пребарување на различни сајтови ќе добиете различни резултати.

За да не би имало поделби и како што напоменав за да не би следеле слепо она што треба да го направите е следново:

Излезете вечерва 20 минути пред Акшам намаз (Доколку не е облачно и доколку имате чист хоризонт) и гледајте на запад малку на лево од ваша страна каде што се наоѓа руменилото од сонцето кое заоѓа. Почекајте и 15 мин после акшам.

Тоа е се што треба да направите.

Понесете и апарат за да би сликале ако излезе млада месечина иншАллах ќе има кхајр во оваа работа

Може да се прати од Дебар, Струга, Скопје, Гостивар од било каде.

Би било добро да се искачиме на некое брдо, но иншАллах ќе се види и од пониско поради тоа што е ладно и нема испарување.

Резултатите ќе ги соопштиме тука и со слика ако би можеле да сликаме.

Барак Аллаху Фикум.


8 Re: Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Пет 28 Окт 2011, 4:46 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Погледнете ги резултатите од овој сајт:

[You must be registered and logged in to see this link.]

9 Re: Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Пет 28 Окт 2011, 6:17 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Елхамдулиллах видена е млада месечина (Хилал).

Значи утре 29 10 2011 е Прв ден од Зулл Хиџџе иншАллах Курбан Бајрам ќе биде во Понеделник на 07 11 2011.

Сликите ќе ги поставам малку подоцна.

10 Re: Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Пет 28 Окт 2011, 8:55 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
[You must be registered and logged in to see this link.]

Еве како и што ветивме неколку слики од младата месечина.Последната промена е направена од islam nur на Пет 28 Окт 2011, 9:00 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Освежување)

11 Re: Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Пет 28 Окт 2011, 8:57 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
[You must be registered and logged in to see this link.]

Еве уште една.

Се мачам цел час, со постирањево SmileПоследната промена е направена од islam nur на Пет 28 Окт 2011, 9:02 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Освежување)

12 Re: Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Пет 28 Окт 2011, 11:59 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Нешто чудно забележав сега на линкот тука од овој портал датумот сега е 30 Зулл Хиџџе:

[You must be registered and logged in to see this link.]

А на овој пост од истиот портал објавен Петок, 28 Октомври 2011 во 19:16 часот Најдолу пишува дека (Станува збор за Овие Мубарек Денови)
Цитат од линкот
“Овие благословени денови започнаа денес петок 28.10.2011 година.“

Еве линк проверете и сами:

[You must be registered and logged in to see this link.]


Контрадикторно!!!

13 Re: Кога паѓа 10 Зулл Хиџџе??? on Саб 29 Окт 2011, 11:16 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ги прашувам тие кои многу запнале на Астрономија,,да наведат некои аргумети од таја астрономија како и каде е спомната во Сунетот на Ресуелалах с.а.в.с

Ако никаде по земјава нее виден Хилалот со голо око ,на кој аргумент утврдуваат кога започнува следниот месец,,,цитирам,,СО ГОЛО ОКОО,билокадее ако е видено е веродостојно а ако нее видено тогаш апсолутно е погрешно,,,, само на телескоп дасе потпреш како докас,и одговорнос за овој народ да преземиш....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот