Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Sportot za zeni on Чет 04 Ное 2010, 11:00 pm

ila

avatar
Сестра
Сестра
S.A
Sakav da znam dali e dozvoleno zenite da se zanimavat so sportovi..Na pr. jas se zanimavam so skijanje.Dali e toa dozvoleno?


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

2 Re: Sportot za zeni on Пет 05 Ное 2010, 12:05 am

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
wa rahmatullahi wa barakatuhu ukhty,

abe vaka, skijajneto neje haram vo islamot. Ali Skiackata Obleka primer, ja znaeme site. Kako Zhena treba da oblecesh Pantoloni za toj Sport....ili spezialna Noshna...

A Problemot e, Pantolonite nese dozvoleni za Zhenata vo Islamot, a ima dovolno Dokazi....kako Dokaz: da ne gi imitirame na Mazhite. Toa e isto, kako so Burkinite, zhenskata "modernata" narecena Noshna za Plivajne. Neznaci, ako e oblecena Zhenata, deka ke bide pravilno pokriena.

Znaci zatoa bi rekla, ako mozhesh da nosesh vo toj Sport hijab, ili khimar, togash, neje haram. Se drugo za mene neje dozvoleno. A so khimar nese skija kako shto znam.

Isto taka mshanjeto so Mazhite nemise svida. i Allah najdobro znae. wa Allahu aleem.
______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

3 Re: Sportot za zeni on Саб 06 Ное 2010, 11:14 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
че се се потрудам да побарам докас но и јас сметам дека,,

,,Спортот за жена нее дозволен,,,


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

4 Re: Sportot za zeni on Вто 21 Дек 2010, 4:27 pm

ila

avatar
Сестра
Сестра


Ova tema ostana bez dokazi, ke mi bide milo ako nekoj mozhe da najde dokazi i da gi kazhe, pa inshallah da ja naucam vistinata..


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

5 Re: Sportot za zeni on Вто 21 Дек 2010, 9:17 pm

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
ila напиша:


Ova tema ostana bez dokazi, ke mi bide milo ako nekoj mozhe da najde dokazi i da gi kazha, pa inshallah da ja nucam vistinata..

Сестро.

Спорт за Жени:

Пејхамберот на неговите асхабии (р.А.) им предложуваше да извршуваат спортни активитети, за да имаат добра кондиција, како на пример за припрема на џихад.

Аиша радиху Аллаху Анха рече: „Јас се натпреварував со Пејхамберот во трчање и го попедував. Покасно, кога беф малку подебелка, пак се надпреварувавме и тој ме попеди. рече тогаш: Ова го изедначи на поранешното. (Пренесено во ебу давуд и ахмад)

Во скиање има исто надпреварување, и со некого, кој што ти е махрам, можеш без проблем да го извршуваш тој спорт. Потрудисе иншАллах да најдеш место, каде што немаа други машки.

Наравно - муслиманката секогаш треба да се потруди да одбери место, каде што немаат многу мешани полови. И наравно - муслиманката секогаш треба да пази каква облека носи - ако ги погледнеме, како пример, денешниве спортисти, који што се скиаат, жени и мажи, може слободно да се користи пренесувањето од ресулАллах , каде што вика:

„...Тие ке бидат облечени, но ипак разголени...„ (Сахих муслим број 2128)

Тоа значи исто и за мажи, не само за жени.

http://www.ahlu-sunnah.org

6 Re: Sportot za zeni on Пет 31 Дек 2010, 3:41 am

AlexanderPope


Нови член
Нови член
Haqq напиша:
ila напиша:


Ova tema ostana bez dokazi, ke mi bide milo ako nekoj mozhe da najde dokazi i da gi kazha, pa inshallah da ja nucam vistinata..

Сестро.

Спорт за Жени:

Пејхамберот на неговите асхабии (р.А.) им предложуваше да извршуваат спортни активитети, за да имаат добра кондиција, како на пример за припрема на џихад.

Аиша радиху Аллаху Анха рече: „Јас се натпреварував со Пејхамберот во трчање и го попедував. Покасно, кога беф малку подебелка, пак се надпреварувавме и тој ме попеди. рече тогаш: Ова го изедначи на поранешното. (Пренесено во ебу давуд и ахмад)

Во скиање има исто надпреварување, и со некого, кој што ти е махрам, можеш без проблем да го извршуваш тој спорт. Потрудисе иншАллах да најдеш место, каде што немаа други машки.

Наравно - муслиманката секогаш треба да се потруди да одбери место, каде што немаат многу мешани полови. И наравно - муслиманката секогаш треба да пази каква облека носи - ако ги погледнеме, како пример, денешниве спортисти, који што се скиаат, жени и мажи, може слободно да се користи пренесувањето од ресулАллах , каде што вика:

„...Тие ке бидат облечени, но ипак разголени...„ (Сахих муслим број 2128)

Тоа значи исто и за мажи, не само за жени.

Ме интересира каде тоа Аллах навел дека треба да се оди на Џихад против (според вас) „неверниците“? И што доколку таа ваша вистина - всушност не е вистина и џабе ви умрат браќа и сестри (и милијарди народ) и наместо 40 девици (ПС жените што добиваат од Џихадот? 40 невини мажи?) завршите само под земја, каде што вашето месо ќе го јадат црви и ништо друго?
Поз

7 Re: Sportot za zeni on Пет 31 Дек 2010, 3:50 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
AlexanderPope напиша:
Haqq напиша:
ila напиша:


Ova tema ostana bez dokazi, ke mi bide milo ako nekoj mozhe da najde dokazi i da gi kazha, pa inshallah da ja nucam vistinata..

Сестро.

Спорт за Жени:

Пејхамберот на неговите асхабии (р.А.) им предложуваше да извршуваат спортни активитети, за да имаат добра кондиција, како на пример за припрема на џихад.

Аиша радиху Аллаху Анха рече: „Јас се натпреварував со Пејхамберот во трчање и го попедував. Покасно, кога беф малку подебелка, пак се надпреварувавме и тој ме попеди. рече тогаш: Ова го изедначи на поранешното. (Пренесено во ебу давуд и ахмад)

Во скиање има исто надпреварување, и со некого, кој што ти е махрам, можеш без проблем да го извршуваш тој спорт. Потрудисе иншАллах да најдеш место, каде што немаа други машки.

Наравно - муслиманката секогаш треба да се потруди да одбери место, каде што немаат многу мешани полови. И наравно - муслиманката секогаш треба да пази каква облека носи - ако ги погледнеме, како пример, денешниве спортисти, који што се скиаат, жени и мажи, може слободно да се користи пренесувањето од ресулАллах , каде што вика:

„...Тие ке бидат облечени, но ипак разголени...„ (Сахих муслим број 2128)

Тоа значи исто и за мажи, не само за жени.

Ме интересира каде тоа Аллах навел дека треба да се оди на Џихад против (според вас) „неверниците“? И што доколку таа ваша вистина - всушност не е вистина и џабе ви умрат браќа и сестри (и милијарди народ) и наместо 40 девици (ПС жените што добиваат од Џихадот? 40 невини мажи?) завршите само под земја, каде што вашето месо ќе го јадат црви и ништо друго?
Поз

Би требало малку сега да си свесен, дека за муслиманите се куранот и суннетот валидни!

Тоа значи: Куранот е Божја објава, а Суннетот е Пример од Пророкот Божји, кој што е исто важен како и Куранот!

Тие примери што ги донесе, се запишани во суннетот, како Сахих од Бухари, сахих од муслим, сахих од ебу давуд итк.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

8 Re: Sportot za zeni on Пет 31 Дек 2010, 4:03 am

AlexanderPope


Нови член
Нови член
Abu Al-Amin напиша:

Би требало малку сега да си свесен, дека за муслиманите се куранот и суннетот валидни!

Тоа значи: Куранот е Божја објава, а Суннетот е Пример од Пророкот Божји, кој што е исто важен како и Куранот!

Тие примери што ги донесе, се запишани во суннетот, како Сахих од Бухари, сахих од муслим, сахих од ебу давуд итк.
Јас немам проблем со тоа, го разбирам тоа ама...
никаде не видов дека некој повикува на Џихад?
Пејхамберот на неговите асхабии (р.А.) им предложуваше да извршуваат спортни
активитети, за да имаат добра кондиција, како на пример за
припрема на џихад.
Дали е ова пример за погрешно тумачење на Куранот и/или Суннетот или тоа повикување на Џихад навистина постои?

9 Re: Sportot za zeni on Пет 31 Дек 2010, 4:14 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Во време на Мухаммед имаше едно племе, које што се викаше „Курејш„. Тие Курејши беја обожувачи на икони. Исто така имаа нечовечни обичаји, како пример „закопоување на женски новороденчиња„.

Мухаммед доби Божја објава, да ги онеси на правиот Господов пат, но тие не сакаа никако тоа да го примаат и покушуваа повече пати на Мухаммед и неговите следбеници да ги отепаат, што во многу прилики беше успешно.

Џихад значе „Борба по патот на Господ„ и тоа постои. Во тоа време беше тој џихад против тие, што ги напаџаа на Мухаммед и неговите следбеници, во овој век е џихад борење против сите оние, који што и напаџаат на муслиманите, во нивните земји.

Значи одговорот е: Да - Џихад постои.

Само една мала забелешка: Еден од нај големите „Џихади„ е боренњето против самиот човек / значи против самите лоши дела, кој што секој човек ги има во него. Исто така е џихад борба за фамилијата, како на пример некој, кој што оди да работи, кој што ја храни на својата фамилија, кој што ги саветува своите деца на добар начин. Се то тоа паџа под категорија „џихад„.Последната промена е направена од Abu Al-Amin на Пет 31 Дек 2010, 4:45 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

10 Re: Sportot za zeni on Пет 31 Дек 2010, 4:32 am

AlexanderPope


Нови член
Нови член
Abu Al-Amin напиша:Во време на Мухаммед имаше едно племе, које што се викаше „Курејш„. Тие Курејши беја обожувачи на икони. Исто така имаа нечовечни обичаји, како пример „закопоување на женски новороденчиња„.

Мухаммед доби Божја објава, да ги онеси на правиот Господов пат, но тие не сакаа никако тоа да го примаат и покушуваа повече пати на Мухаммед и неговите следбеници да ги отепаат, што во многу прилики беше успешно.

Џихад значе „Борба по патот на Господ„ и тоа постои. Во тоа време беше тој џихад против тие, што ги напаџаа на Мухаммед и неговите следбеници, во овој век е џихад борење против сите оние, који што и напаџаат на муслиманите, во нивните земји.

Знаши одговорот е: Да - Џихад постои.

Само една мала забелешка: Еден од нај големите „Џихади„ е боренњето против самиот човек / значи против самите лоши дела, кој што секој човек ги има во него. Исто така е џихад борба за фамилијата, како на пример некој, кој што оди да работи, кој што ја храни на својата фамилија, кој што ги саветува своите деца на добар начин. Се то тоа паџа под категорија „џихад„.
Фала што ми објасни, сега ми е малце поразбирливо, a и најдов нешто на гугл за Џихадот што е во суштина исто со она што го кажуваш (како и за муџахедините). Во суштина одобрувам народите да се борат за својата земја и да го користат тоа што ги обединува (во овој случај верата).
Сега разбирам и зошто некој го толкува погрешно (или можеби и не е баш погрешно од друга страна). За некој муслимани „лоши дела“ можат да претставуваат величење на Исус (на пример), и да се впуштат во Џихад за да го „подобрат општеството“, но Христијанската религија исто така проповеда толеранција и е против лошите дела (со самите 10 божји заповеди) и е прилично слична со Исламот... но, секој си го разбира на свој начин тоа. Збунувачки.
ПС Извинете за оф топик... продолжете со дискусијата

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот