Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 17 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 17 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Вто 02 Ное 2010, 10:52 pm

Amina


Сестра
СестраDali ima Wahabi i koj se tie ?

Slushnav deka bile so Brada i plateni. No mene nemie bash jasno.....

Ve molam za Odgovor.

2 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Сре 03 Ное 2010, 12:17 am

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес Селаму Алејкум ве Рахметуллах Ве Берекатух.

Амина кратко и јасно Вехабии и Вехабизам немаат ништо со ислам!!!

Таа е шејтанска идеологија со која народот се одвраќа од сиратиул мустаким (правиот пат), а знаеш што е најтешко?
Тоа што, позади оваа кобна идеологија застанаа токму луѓе кои се нарекуваат “Имами, даи’и, оџи, муфтии, па дури и поглавари на заедници“
Но едно заборавија ДОВОЛЕН НИ Е АЛЛАХ КАКО ЗАШТИТНИК!

“Кажи: “Сите чекаат. Па чекајте и вие, а сигурно ќе сознаете кои се следбениците на патот вистински и оние кои се упатени!“ (Таха 135)

3 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Сре 03 Ное 2010, 7:56 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Amina напиша:


Dali ima Wahabi i koj se tie ?

Slushnav deka bile so Brada i plateni. No mene nemie bash jasno.....

Ve molam za Odgovor.


селам алејкум ценета и почитувана сестро,,,такви Вехабии не постојат,тоа е измислица од незнајкофците,,,

носенјето на бради е верски должнос,но за некои тоа е сунет,за некои ваџип,за овој стаф со брадата улемата е разединета,едните сметаат дека е сунет,едните декае ваџип,така да,кога че се собере или одзме сепак е должнос да се носи брада..

ако некого видиш со брада,нека не те асоцира на вехабиа,поради фактот тоа не постои туку кази тој е следбеник на сунетот на Ресулелах с.а.в.с


Бидејќи Мухаммед ас. нека Аллах џ.ш биде задоволен со него им препорачал на Муслиманите тоа да го прават, па во еден хадис вели:


Аллаховиот Пратеник, алејхи селлам Рекол: „Разликувајте се од неверниците, пуштајте бради и не бричете ги, а брковите скратувајте ги.“

(Бухари, Муслим)

Ако сакаме Аллах џ.ш да ни се смилува, на судниот ден, иншалах да не награди со Џеннет(рајот) треба да го следеме на Мухаммед ас. како најдобриот пример како милост испратена од Аллах џ.ш до сите светови па во куран Аллах џ.ш вели за Мухаммед ас.:

Кажи: Ако го љубите Аллаха, па следете ме! Аллах ќе ве љуби и ќе ви ги прости гревовите ваши. Аллах е Простувач и Самилосен.
(Али Имран 31)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

4 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Сре 03 Ное 2010, 11:20 pm

Amina


Сестра
Сестра
Allah dave nagradi. amin

5 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Чет 09 Дек 2010, 1:45 am

dare


Нови член
Нови член
Monoteizam напиша:Ес Селаму Алејкум ве Рахметуллах Ве Берекатух.

Амина кратко и јасно Вехабии и Вехабизам немаат ништо со ислам!!!

Таа е шејтанска идеологија со која народот се одвраќа од сиратиул мустаким (правиот пат), а знаеш што е најтешко?
Тоа што, позади оваа кобна идеологија застанаа токму луѓе кои се нарекуваат “Имами, даи’и, оџи, муфтии, па дури и поглавари на заедници“
Но едно заборавија ДОВОЛЕН НИ Е АЛЛАХ КАКО ЗАШТИТНИК!

“Кажи: “Сите чекаат. Па чекајте и вие, а сигурно ќе сознаете кои се следбениците на патот вистински и оние кои се упатени!“ (Таха 135)

LAUTKA напиша:
Amina напиша:


Dali ima Wahabi i koj se tie ?

Slushnav deka bile so Brada i plateni. No mene nemie bash jasno.....

Ve molam za Odgovor.


селам алејкум ценета и почитувана сестро,,,такви Вехабии не постојат,тоа е измислица од незнајкофците,,,

носенјето на бради е верски должнос,но за некои тоа е сунет,за некои ваџип,за овој стаф со брадата улемата е разединета,едните сметаат дека е сунет,едните декае ваџип,така да,кога че се собере или одзме сепак е должнос да се носи брада..

ако некого видиш со брада,нека не те асоцира на вехабиа,поради фактот тоа не постои туку кази тој е следбеник на сунетот на Ресулелах с.а.в.с


Бидејќи Мухаммед ас. нека Аллах џ.ш биде задоволен со него им препорачал на Муслиманите тоа да го прават, па во еден хадис вели:


Аллаховиот Пратеник, алејхи селлам Рекол: „Разликувајте се од неверниците, пуштајте бради и не бричете ги, а брковите скратувајте ги.“

(Бухари, Муслим)

Ако сакаме Аллах џ.ш да ни се смилува, на судниот ден, иншалах да не награди со Џеннет(рајот) треба да го следеме на Мухаммед ас. како најдобриот пример како милост испратена од Аллах џ.ш до сите светови па во куран Аллах џ.ш вели за Мухаммед ас.:

Кажи: Ако го љубите Аллаха, па следете ме! Аллах ќе ве љуби и ќе ви ги прости гревовите ваши. Аллах е Простувач и Самилосен.
(Али Имран 31)

Edni velat ima, a drugi nema.
Kako da znaeme koj e vistinskiot odogovor?
Kako da znaeme deka ne ni se pretvorile sogragjanite muslimani vo nekakvi si...?

6 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Чет 09 Дек 2010, 1:32 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
dare напиша:
Edni velat ima, a drugi nema.
Kako da znaeme koj e vistinskiot odogovor?
Kako da znaeme deka ne ni se pretvorile sogragjanite muslimani vo nekakvi si...?

Бислимахх

Пред смрата Мухаммед ас Аллах џ.ш да е задоволен со него им оставил аманет на уметот на народот, кој што ќе дојде по него, значи на нас, муслиманите ни оставил во аманет две работи за кои ако ги следеме нема да скршнеме во заблуда, а тоа се Куранот и Хадисите на Мухамед а.с

значи за се што не интересира и не ни е јасно, треба да погледнеме што вели Аллах џ.ш во куран и Мухаммед а.с во хадисите и секоја нејасна работа ќе ни стане јасна. тие се двата докази за кои со сигурност, постои само вистина и падоказ за да не одитеме во заблуда.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

7 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Пет 10 Дек 2010, 12:15 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Во градите суннетот му сјае, вехабија е народ само лае, па често и солзи лие, вехабија не е, нема што да крие...Туку верата Мухаммедова ја следи, и пред Аллах само тој се веди.По Куранот и суннетот тој се води, единствено копнее во Џеннетот да оди....Од жените многу се разликува, суннет брада со мерак уредува.Не е тој вехабија, сака само Ислам и џамија!На Аллах често дови чине, во намаз и ибадет времето го мине!Оф бе брате, умот кај ти лета, на кого тоа брадата му смета!Па Пратеникот , с.а.в.с., истата ја имал , кога од Аллах Куранот го примал.Од дамнина мажите што исправно одат, брада имат, по суннетот се водат


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

8 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Пет 10 Дек 2010, 7:42 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
[/quote]dare..............

Брат ,нашето ,гледиште за Терминот ,Вехабиа ти го казафме,,па би сакал да слушнам,вашето гледиште на работиве ,и како гледате вие на модернава клевета која е актуелна на секаде.........

Селам Алејкум[/quote]Последната промена е направена од LAUTKA на Нед 06 Мар 2011, 1:36 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

9 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Нед 06 Мар 2011, 1:18 am

Ram4e


Нови член
Нови член
Не значи дека нелкој ако носи брада, облеката му е како пред 1200 години, и редовно се клања дека е вехабија. Фактички вехабија ти е човек што го сфаќа исламот БУКВАЛНО а не со разбирање, куранот го чита буквално, и шо е најбитно не го жали животот. Обично се тие шо највеќе се разнесуваат или ги учат друите дека добро е да се даел животот на земјата.

Ако е верник некој, тогаш нема да чепка по она кое господ му го дал, ќе остави да го одземи и господ. А тоа е животот.

10 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Нед 06 Мар 2011, 1:21 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ram4e напиша:Не значи дека нелкој ако носи брада, облеката му е како пред 1200 години, и редовно се клања дека е вехабија. Фактички вехабија ти е човек што го сфаќа исламот БУКВАЛНО а не со разбирање, куранот го чита буквално, и шо е најбитно не го жали животот. Обично се тие шо највеќе се разнесуваат или ги учат друите дека добро е да се даел животот на земјата.

Ако е верник некој, тогаш нема да чепка по она кое господ му го дал, ќе остави да го одземи и господ. А тоа е животот.

Машшаллах,,дојдување почна да го разлистуваш нис форумоф,,токму така и
треба ,,да прошеташ ,,прочиташ и да увидш за што станува збор ,и за
какоф сајт станува збор.но пре да почнеме да тераме хаир дискусии ,,

,,не ми кажа зошто не нарече ,,АРАПИ,,

Полека малку ,многу скокаш со темите и прашањата ,да се оди поред,ти поставуваш прашање а претходно не си ја прочитал одредената тема.

,Ајде за почетак читајги поставените теми и постови со внимание па потоа прашај?


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

11 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Сре 11 Јан 2012, 9:51 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член


Селам алејкум

Поради различните гледишта и ставови околу прашањето каде што се води дискусија,не може човек да стоји настрана а да притоа не даде свое мислење и видување(па макар тоа и не било така исправно),би рекол за огромниот интерес и доста актуелното и деликатното прашање,не само кај нас туку и ширум светот.Тоа и го направив и еве што може од ова да се забележи.

Освен ова што сега ќе го кажам-ќе кажам и:како по мене јас гледам на ова односно како е најправилно да се пристапи на ова прашање.Во продолжението во кратки црти ќе го дадам моето мислење и ќе кажам нешто за поимот(терминот)Вехабизам...што значи и од када тоа потекнува и на крајот ќе се обидам да одговорам на постовите на браќата од форумот.

Како прво да напоменам и да кажам дека,за ова прашање треба да се осврнеме повеќе на рационалното размислување,да бидам по јасен,требе одлучно да се пристапи на сите предизвици,храбро,со тоа што ќе се вложи повеќе повеќе труд,со оглед на квалификациите кој што седаваат од за поединци односно групации.Освен тоа,ќе ни треба податоци,повеќе(различити)мислења и доволно време за да се решат проблематичните прашања односно за нивната логичка обработка.Тоа може и да значи дека,доколку не му пријдеме на ова прашање од аспект на субјективниот атрибут,ќе биде тешко или нема да е можно објективно да тоа се дефинират прашањата,од причина што,сето ова е во функција на искуствата каде што имаат претежно или исклучиво субјективност по својата природа.

Терминот Вехабизам како таков званично нее призанаен,документиран и заведен во ниедно ниво во јавните институции кај нас и по светот,освен што се користи за манипулација и пропаганда на верскодеструктивните и други цели во јавноста и електронските медиуми,кај домашните и странските центри за информирање.

А сега еве да објаснам како јас гледам на ова прашање односно да кажам за разликите помеѓу Вехабизмот и Селефизмот(и другите мезхеби)и за нивното перманентно блискост(сродство)во следење на исламските норми.

Вeхабизам(Саудиска Арабија)плус Селефизам(како прва и последна предходница во светот)во суштина е равна на следенје на предходниците односно равно на следењето на Куран и сунет.Па не само Вехабизмот и Селефизмот,туку се и Муслиманските Браќа(Хасан Ахмед Абдурахман ел Бен),Ехли Суннет Вел Џемаат(Барелви)и Деобанди(Талибанци-Авганистан,Пакистан и Индија и.т.н),кој што наводно не се солидаризираат со горе наведени термини,но тие истотака следат Куран и Суннет па и праксата на Пејгамберот нас.а.в.с.Мора да се каже и признае дека,тие меѓусебно во многу нешта се разединуваат во мислењата околу толкуванјето на Куран и Суннет на нивните предходници(што е нормално),но во суштина тоа е едно те исто во смисол на следењето и движењето во внатрешноста на Сунитскиот Ислам.

Во принцип сите овие мезхеби(школи)го следат Сунитскиот Ислам,но тие повеќе тежат кон тоа за да ја докажат својата доминатност кон другите мезхеби,и со тоа доаѓал и доѓа до несогласуванје во внатрешноста на Сунитскиот Ислам.Кога не би било така,зошто е тоа разединување измеѓу тие кој што го следат Куран и Сунет?!Во религијите спротивно на Дин’от Ислам,можат да се сватат нивните вековни конкуренцији во нивните редови,како борба за престиж и несогласување(црквата,пророците и.т.н.),но не може да се свати дека тоа се случува во исламот(во друг смисол,за разлика на другите мон.религији),и како да се приметува дека,таа тенденција е се уште активна.

Овие три наведени мезхеба,за разлика од Вехабизмот,во изворните места ,следат,ако не се лажам, мезхебот на Ханефија(и нешто од другите мезхеби),додека надвор од неа,сепак по нешто се рааликува нивното толкување и следење на Кура и Суннет,од изворното место.

Деобанди,кој што денес ги сметаат како најрадикални и екстремни исламски групацији (нив ќе ги помешат со вехабистите)ги нарекуваат и како талибанци(Мухамед Омар,бин Ладен),затоа што,нив ги има највеќе во Авганистан,Пакистан и Индија,кој што исто така следат Куран,Сунет и праксата на Пејгамберот с.а.в.с..Со ова не сакам да кажам дека вехабистите не можат да се наречат и како исламистичка радикална организација,но во рамките на зачувување на нивнита Идеологија и идеалot(само во тој смисол можат да се екстремно настројени а никако терористички).

Вехабизмот и како таков,без оглед на тоа дека секогаш погрешно се прикажува нивното залагање (од нив!)за уживање на исламските права и добра во едно секуларно(или не)општествен систем на една држава и надвор од неа,тие сепак успеват да го задржат тој тренд на непотенционална опаснот(по нив!)Но дека тие го мислат и го говорат спротивното од ова,вехабистите тоа го ќе го докажат тоа-со тоа што во нивната власт и движење од аспект на социолошките и културните институции ќе се засноват со знаењето и вредностите кој што се и дел верската традицији и доктрина.

’’И држете се цврсто-сите за јажето Аллахово;не се разединувајте и сетете се за благодатите Аллахови кон вас;’’И сетете се кога бевте непријатели.Он,тогаш,ги обедини срцата ваши;потоа со благослов,станавте браќа.И кога бевте на границата од огнената безда-ве избави од тоа!Ете така Алллх ви објаснува ајетите Свои за да бидете упатени’’(Али Имран 103).

Значи по ова се гледа дека,и тие кој што го следат(или мислат дека го следат и го прават на најдобар и најисправен начин)Куран’от и суннетот,сепак немаат исти ставови во поглед на овие прашања,со тоа што ја признаваат само праксата на одредени групацији на одредени исламски научници,каде што се задоволуваат нивните критериуми во следење на праксата на Пејгамберот с.а.в.с..

Како заклучок на сево ова што го кажав,ќе наведам и уште два ајета и еден хадис и нешто плус,и со тоа верувам дека го кажав минималното од тоа што сакав да го кажам за ова тема.Сите муслимани треба да пратат Куран и сунет и автентичните хадиси,значи да се пријде на тоа исправно како треба и како што доликува ,а не спротивното,за да потоа не дојде до разединување(како што впрочем и Куран кажува во споменатите ајети)поради различните толкувања,и на крајот да бараат излез со тоа што ќе се решат на најнепопуларното односно најлошата солуција,а тоа е фракционерство.

’’Ти во ништо не си од оние који ја разделија верата своја и који се претворија во странки.Работата нивна се враќа кај Аллах а потоа Он ќе ги извести за она што работат’’(Ел-Ен’ам 159).

О верници,бидете послушни и на Аллах и на пејгамберот и на оние меѓу вас кои ви се предпоставени...’’(Ен Ниса 59).

Значи,ние мораме да ги почитуваме сите исламски научници,алими,имами...,како што се имамите Ебу Ханифа,Шафија,Малик и Ахмед.Тие беа големи науцници и Аллах да ги награди за нивниот допринес и залагање кој што го дадоа за исламот.За нивните ставови и погледи(некаде различни)во исламот од нивна страна,тоа не треба многу да не загрижува,туку треба да не жагрижува тоа,кога на пример ќе сме во ситуација-кога ќе не запраша некој;кој си,што си и каде припаѓаш?Одговорот по мене треба да е едноставен со тоа што ќе се одговори:’’Јас сум муслиман’’и тоа треба да е доволно за тие кој што разбираат !Во хадисот кој што го пренесува Тирмизи се вели дека,Пејгамберот с.а.в.с.:

’’Мојот уммет ќе се фрагментира(ќе се подели)на 73 секти(групи),и сите тие ќе одат во Џехенем,освен едната’’.Овој хадис се пренесува и од Ебу Давуд.

Тогаш асхабите го запрашале Пејгамберот с.а.в.с,која е таа група,и он одговорил:’’Тоа е таа група каде што јас и моите асхаби припаѓаме’’.Во хадисот кој што го кажав,се обавестува и за тоа дека посланикот с.а.в.с.,предвидел за разединувањето во 73 групи,но не рекол дека муслиманите треба да бидат активни во меѓусебните поделби.Исто така и во Куран ни се обрнува внимание да не ствараме секти.

А сега еве како јас ги дефинирав термините.

-Селеф’и(Селефизам)=Предходник,предходници на првата генерација со следење на;со следење на само исправните предходноци(селефус-салих)и мезхебите во дин’от Ислам.Селефиите го проповедуваат исламскиот монотеизам односно техвидот и превземаат одредени учења и од ибн Тејмије....Значи,со тие аргументи се повикуваат да се следи и практикува предходната генерација,што воедно тоа се смета и као нормативен акт.Нормално како предходници на првата генерација,го носат епитетот на сунитскиот Ислам.
(Селефизмот потекнува и следи;Ахмед ибн Ханбел,ибн Тејмије,ибн Кајим ел-Џевзије...)

Вехаб’и(Вехабизам)=Реформатор,се нарекуваат протагонистите на овие идеи(како борци и заштитници во реализирање и на сочувување на идеалот,каде што исто така инсистираат на сочувувањето на исламското учење во монотеизмот(техвид’от)супроставувајки се на сите новотарији(бидати)и да го зачуваат и вратат изворниот Ислам во муслиманската пракса и учење,што е забележливо и по односот на ситуациите каде што се одвиваат во смисол на тие кој што го водат и го прават во денешницава односно на ова прашање каде што се обидувам да одговорам.Значи,се тежи кон тоа,за враќање на Куран’от,сунетот и праксата на таа прва генерација на муслимани.Затоа,со право можеме да кажеме дека,движењето настанал околу учењето на Мухамед бин Абдул-Вехаб и со тоа може да се зацврсти во редовите на матичното движење на исламскиот ревитализам.
(Вехабизам потекнува и следи;Мухамед бин Абдул-Вехаб и предходниците.)

Патем,еве нешто кратко и за Тевхид’от.

-Техвид(Теухид)=Единство,исламски израз за монотеизмот,единствениот Дин,значи,единство во Аллах’овиот пат т.е.нема друг бог освен Аллах и неговото селективно повикување во муслиманската традиција односно во правиот Ислам.
Ла иллахе,тагутот да се негира,иллаллах,Аллах како иллах да се запознае.
Постоењето на Аллах,единството,квалификациите-неговата милост и благодат,и сигурно дека нема таков или сличен на Него.
Овие информации и верувања’’Ла иллахе иллахллах’’(освен Аллах друг иллах нема),е на најконцизен начин изразана во фрази.Поради тоа,ова реченица и терминот Техвид(Келиме-и Техвид)се нарекува ’’Техвид’’.Изразот на зборот Техвид со со значењето на зборот,и тој што сведочи и верува во него,се нарекува и како ’’Мумин -и Мувахид’’.
(Потекнува и се следи изворниот Ислам,со следење на таа прва генерација на исправните предходници,и во поновото време со следење на исправните предходници.)

“Во верата нема насилство зашто патот вистински јасно се оделува од беспаќето.Оној кој не верува во Тагут,а веува во Аллах веќе го дофатил најцврстото јаже во кое нема искинатина.Аллах е слушач и зналец!“ Ел-Бекара 256

//

А ова е одговорот на постовите на ценетите браќа од форумот;

…кратко и јасно Вехабии и Вехабизам немаат ништо со ислам!!!
Со ова баш не би се согласувал,и го тврдам спротивното приложувајки мимимални аргументи за тоа,како што може да се види и по мојот пост.Иншаллах ќе ме разбереш!

…,,,такви Вехабии не постојат,тоа е измислица од незнајкофците,,,

Точно така.

Како да знаеме дека,не ни се претвориле сограѓаните муслимани во некакви си...
Ќе треба време за да го разбереш спротивното од тоа што ти и другите го мислите за тие некакви си...!

…нас, муслиманите ни оставил во аманет две работи за кои ако ги следеме нема да скршнеме во заблуда, а тоа се Куранот и Хадисите на Мухамед а.с !
На некој начин така е!


Во градите суннетот му сјае, вехабија е народ само лае, па често и солзи лие, вехабија не е, нема што да крие...Туку верата Мухаммедова ја следи, и пред Аллах само тој се веди.По Куранот и суннетот тој се води, единствено копнее во Џеннетот да оди....Од жените многу се разликува, суннет брада со мерак уредува.Не е тој вехабија, сака само Ислам и џамија!На Аллах често дови чине, во намаз и ибадет времето го мине!
Све е добро кажано,со исклучок на тоа дека;има и такви кој што не се спремни да ја разберат суштината на ова поезија!


. Фактички вехабија ти е човек што го сфаќа исламот БУКВАЛНО а не со разбирање, куранот го чита буквално, и шо е најбитно не го жали животот !
Ова како да звучи добро,но од која гледна точка e кажано ?

Верувам дека тие кој што се сметаат за себеси и се нарекуваат Ехлу Суннет Велл Џемаат,нема да бидат од тие каде што погрешно ќе ме сватат!

12 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Сре 11 Јан 2012, 11:20 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!

Бисмиллахир-Рахманир-Рахим


Најпрво иншАллах ке ти поставам неколку прашања кој се надевам дека ке ми одговориш кратко, јасно и едноставно.

Пред да ги постирам моите прашања сакам да го кажам сследното:

Сепак еднаш и од моја страна а и од страната на браќата ти беше укажано дека подобро да пишеш пократки коментари но да бидат разбирливи, или овој голем коментар поделиго на 2-3 дела за да ние кој читаме да имаме концентрација и со внимание да го цитаме твојот коментар. Вака ова ти го давам совет од мене а исто од целиот тим, затоа што кога го читаме овој коментар ја губеме целта и вниманието и всушност малце Халалими не си разберлив за мене а незнам дали тоа ке биде исто така и за останатите.

ИншАллах да ги наведам прашањата, а тоа се следните:

1. Дали всушност мислиш дека постојат Вехабии, и кој се тие?

2. Доколку мислиш дека постојат Вехабии, наведи некоја личност која ја сметаш за Вехабија, која е во денешно време дали било во Македонија, Балкан или Европа не е битно?

3. Дали го признаваш на Шејх Мухаммед ибн АбдулВехаб, шејхул-Ислам Ибн Тејмијје, шејх Ибн Кајимм ев Џевзијје како исламски алими и шејхови и дали всушност ове шејхови за тебе се Вехабии?

Доволно иншАллах се ове три-прашања па иншАллах биди искрен и одговорими на истите.

Морам ова да го наведам за крај: Многу луѓе во светов зборот „Вехабија“ го сметаат дека нешто тој народ и тие следбеници се различни и не се на вистината, сметаат дека одат по некој друг пат но јас ке кажам вака: Токму таквите луѓе нас од овој форум не нарекоа дека сме дел од тие таканаречени „Вехабисти“ но еве нека биде некој маж иншАллах нека докаже каде всушност гледа дека ние работиме нешто поудруго како што работел Мухаммед с.а.в.с., тука е се јавно и се ни е пред нас и може да се виде дека ние повикуваме во единството на Аллах субханеху ве те’ала, ние повикуваме во вера која што не е натрупана со беспотребни работи а тоа се бидатите. Зарем ова е Вехабизам. Всушно незналиците и оне луѓе кој што имаат послабо познавање од оваа наша прекрасна вера обвинуваат она што е вистина го Обвинуваат Ехлу Суннет вел Џемаат. Зарем самите тие кој сметаат дека има Вехаби и дека тие се луѓе кој не се на патот на Мухаммед с.а.в.с. јас можам само единствено да кажам дека тие го Обвинуваат и на Мухаммед салалаху алејхи ве селлем за вехабија. Несакам да должам многу иншАллах сум јасен што всушност сакам да кажам.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

13 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Чет 12 Јан 2012, 2:13 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
B.N.

Текстот, со твоите лични мислења, за мене лично е добар и сватлив. Но ипак имам некои забелешки, кои што сакам да ги изкажам.

Селеф’и(Селефизам)=Предходник,предходници на првата генерација со следење на;со следење на само исправните предходноци(селефус-салих)и мезхебите во дин’от Ислам.Селефиите го проповедуваат исламскиот монотеизам односно техвидот и превземаат одредени учења и од ибн Тејмије....Значи,со тие аргументи се повикуваат да се следи и практикува предходната генерација,што воедно тоа се смета и као нормативен акт.Нормално како предходници на првата генерација,го носат епитетот на сунитскиот Ислам.
(Селефизмот потекнува и следи;Ахмед ибн Ханбел,ибн Тејмије,ибн Кајим ел-Џевзије...)

Селефизмот, наречен на име од предходните испавници, неје само од страна на твоите наведени алими, него и на другите, како имам абу-ханифа, имам малик ибн анас, на имам аш-шафии и нормално имам ахмад бин-ханбали. Зашто?

Ако ја анализираме историјата, веднаш ке приметиме и сватиме, дека тие алими се еден со други на некој директен или индиректен начин спојани.

Имам Ахмад-ханбали живееше во исто време, иако беше малку по стар, како и имам малик - тие двајца водеа многу бројни разговри во верски аспект. Имам аш-шафии беше ученик на имам малик, како и ученик од учениците од имам абу-ханифа, на пример абу јусуф итк. - имам ахмад ханбали, беше ученик на имам аш-шафии, и во сето ова може да се рече, дека тој (имам ханбали) имаше нај големо познатство од науката на хадиси.

Во една прилика, имам ибн ханбал пошол кај имам аш-шафии за да добие совет во врска со веродостоније на еден хадис (во прашање, дали е даиф, хасан или сахих) - имам аш-шафии, со неговиот прекрасен однос му одговори на тоа, дека тој (имам ханбали) има по големо знаење во смисла на класфицирање на хадиси и дека во прашањето, не може да му биде помошник.

Кога се зборува за салаф ас-салихин се фклучливо и тие прекрасни, од мене наведени, алими! Во тоа постои иџма - тотална согласност, меџу исламските научници.

Вехаб’и(Вехабизам)=Реформатор,се нарекуваат протагонистите на овие идеи(како борци и заштитници во реализирање и на сочувување на идеалот,каде што исто така инсистираат на сочувувањето на исламското учење во монотеизмот(техвид’от)супроставувајки се на сите новотарији(бидати)и да го зачуваат и вратат изворниот Ислам во муслиманската пракса и учење,што е забележливо и по односот на ситуациите каде што се одвиваат во смисол на тие кој што го водат и го прават во денешницава односно на ова прашање каде што се обидувам да одговорам.Значи,се тежи кон тоа,за враќање на Куран’от,сунетот и праксата на таа прва генерација на муслимани.Затоа,со право можеме да кажеме дека,движењето настанал околу учењето на Мухамед бин Абдул-Вехаб и со тоа може да се зацврсти во редовите на матичното движење на исламскиот ревитализам.
(Вехабизам потекнува и следи;Мухамед бин Абдул-Вехаб и предходниците.)

Со твоето опишување на „вехабизамот„, не би се согласил, затоа што така на речените „вехабии„ се истите, кои што ги следат на „салаф ас-салих„. Наравно, имам мухаммад ибн-вахаб беше реформатор, реформатор на религијата од тој аспект, што успеа во околината на мекка и медина, разширените „не муслимански„ пракси да ги уништи - во првиот период со давет, ондак со борба, затоа што никој не сакаше да го сослуша со неговите совети.

Во една прилика кажува самиот мухаммад ибн абдул-вахаб:

„Не ми беше толку тешко, што видов и сватив, дека луџето на благосолвната зема (арабија) беја на погрешен пат, колку што ми беше тешко кога видов и сватив, дека исламските научници во тоа време во никој аспект не покушуваа на луџето од тој пат да ги оттргнат.„

Значи - имам мухаммад ибн абдул-вахаб не вика, дека немале научници, кои што немаат знаење - на против - тој тврди, дека имале доста доволно алими, кои што би можеле искривениот пат да го спречат - но нажалост без никаква активност.

Тој исто така ги тврдеше претходните наведени алими, како и на ибн тејмија - и се согласуваше со неговите изјави и ги користеше неговите фетви со наведување од валидни докази (куран и суннет) - самиот мухаммад ибн абдул-вахаб се гледаше како припадник на „ханбелитскиот„ мезхеб - на кој што и имам ибн тејмија се гледаше.

Значи - така на речените „вехабии„ се баш тие следбеници на салаф ас-салих! А името, како што веќе и ти спомна, е пропаганда од луџе кои што сакаат да го срушат на исламот! Јас не познавам никого - или пак - никогаш не сум слушнал дека некој од себеси тврди, да е вехабија - таја е измислена доктрина од британската како и турската фракција, кои што во неговото време се договараа, на кој начин да ги срушат на тие невозмири кои што се дешаваа во арабија (мухаммад ибн абдул-вахаб и другите муџахедини против не исправниците) - а после тоам тие (туците) сами на историјата ја свртија, со лажни и измислени тврдења, дека мухаммед ибн абдул-вахаб соработал со англијците како тајни агент.

Детални информации за таја измислена гатанка (made in turkey) имаш под овој линк:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Значи заклучливо уште еднаш да кажам:

Измислениот збор што се користи како навреда „Вехабизам„ = Следбеници на салаф ас-салих

А абдул вехаб не бил тој, што е во смисла на тој човек (мухаммед ибн абдул вахаб), него неговиот татко се викал абдул-вахаб!

Значи,ние мораме да ги почитуваме сите исламски научници,алими,имами...,како што се имамите Ебу Ханифа,Шафија,Малик и Ахмед.Тие беа големи науцници и Аллах да ги награди за нивниот допринес и залагање кој што го дадоа за исламот.За нивните ставови и погледи(некаде различни)во исламот од нивна страна,тоа не треба многу да не загрижува,туку треба да не жагрижува тоа,кога на пример ќе сме во ситуација-кога ќе не запраша некој;кој си,што си и каде припаѓаш?Одговорот по мене треба да е едноставен со тоа што ќе се одговори:’’Јас сум муслиман’’и тоа треба да е доволно за тие кој што разбираат !Во хадисот кој што го пренесува Тирмизи се вели дека,Пејгамберот с.а.в.с.:

Се согласувам тотално со тебе - и тоа е стафот на сите групи во сунитскиот ислам - но ако се работи за следење на мезхеб, таја идеја и чест многу брзо се одфрла, на пример со зборовите: „Мораш да го следиш на еден мезхеб - не смее да се зема друго мислење.

Букавлно тоа значи: Ако си припадник на ханефитскиот мезхеб, не смее да се прима фетва или објаснување од имам малик, шафии или ханбали - оти тие, со нивното знаење, имале во многу прилики сасим други стаф него имам абу ханифа, нарочито во прашање за „фикх„. Со такви изјавувања, предходното тврдење, „дека сите алими треба да се почестуваат и да им сме послушни„ одма одпаџа - оти смее само од својот мезхеб нешто да примиш.

Во принцип сите овие мезхеби(школи)го следат Сунитскиот Ислам,но тие повеќе тежат кон тоа за да ја докажат својата доминатност кон другите мезхеби,и со тоа доаѓал и доѓа до несогласуванје во внатрешноста на Сунитскиот Ислам.

Секако дека доаџа несогласност - но да те корегирам малку - селефизамот или „вехабизамот„ неје свој мезхеб, него потврдуваат она, што било од предходните алими, со доказ од куран и суннет, потврдено - а тие алими биле притешко припадници на некој мезхеб, дали ханефии, маликии, шафии или ханбалии. Значи тука можеме да видиме, дека тие „фракции„ (селефии) ја исполнуваат наредбата Аллахова, како што наведи со следниов ајет „О верници,бидете послушни и на Аллах и на пејгамберот и на оние меѓу вас кои ви се предпоставени...’’(Ен Ниса 59).„

На крај барам халал, што сигурно неможам толку литературно и јасно да пишувам, како што пишувате вие - оти не сум одрастен во македонија - но се трудам, мојот мајчин јазик на нај добар начин со пишување да го исполнам.

Аллаху бариФеек!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

14 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Сре 25 Јан 2012, 11:23 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член
Морам да признам дека,твоите забелешки држат,и твојот инстикт околу ова прашање исто така држи!

Еве сега ќе се обидам да ти одговорам на тие нешта,каде што не ти беа јасни!

Сигурно дека селефизмот не е само од страна на наведените алими,туку освен на тие во тогашното време каде што јас не ги наведов,алими има и во поновото време односно во нашиов и прошлиов век.Доколку се вратиш назад во мојов пост ќе забележиш дека има точки после наведените примери,а тоа значи,поради должината на текстот скратив,ионака имав забелешки за предолгиот текст!

Кога се зборува за салаф ас-салихин се фклучливо и тие прекрасни, од мене наведени, алими! Во тоа постои иџма - тотална согласност, меџу исламските научници.

Се согласувам со тебе.

Јас Вехабизмот не го опишав во буквална смисла дека постои(но колку што мене ми е познато,он самиот себеси како да сакал да се се декларира со таа титула,но зошто?!) ,но како што кажав;со реформите каде што тој и неговите истомисленици го направија(каде што владееше анархија...)-и само поради тоа се нарекуваат,цитирам;

...се нарекуваат протагонистите на овие идеи(како борци и заштитници во реализирање и на сочувување на идеалот,каде што исто така инсистираат на сочувувањето на исламското учење во монотеизмот(техвид’от)супроставувајки се на сите новотарији(бидати)и да го зачуваат и вратат изворниот Ислам во муслиманската пракса и учење,што е забележливо и по односот на ситуациите каде што се одвиваат во смисол на тие кој што го водат и го прават во денешницава односно на ова прашање каде што се обидувам да одговорам.


А еве што пишува во темата за демократијата што го пренесе братот,а доаѓа од Абдул Вехаб ел Килали:

“Сите демократски системи се засновани во единствена идеологија,а таа е дека власта е пропишано на народот,каде што нему му припаѓа сиот авторитет.На крајот,демократијата е принцип на владењето на еден народ“.“Со тоа,вложувањето во ситемот на владеењето која што се заснова на нешто друго а не на на шериатот,и што е уште поважно,која што често се разликува,а понекогаш и се супроставува на шериатот-тогаш консензусот на муслиманските улеми е тоа,што владеењето нее дозволено“.

Дали е можно на некој начин да се спореди ова со реформите кој што Мухамед Абдул Вехаб ги направи кога владееше во една држава,анархија односно за системското уредување на државата-сигурно ден денес ќе беше во знак прашање?Само да напоменам дека,во С.Арабија познато ви е кој ја води власта!

Потоа се обидов да дадам дефиниција за терминот Вехабија,која што гласи,цитирам;

Терминот Вехабизам како таков званично нее призанаен,документиран и заведен во ниедно ниво во јавните институции кај нас и по светот,освен што се користи за манипулација и пропаганда на верскодеструктивните и други цели во јавноста и електронските медиуми,кај домашните и странските центри за информирање.

Да!Точно е дека не може да се направи спротивна споредба околу двата термина(Вехабизам-Селефизам)!
На крајот да додадам нешто на ова;каква врска има тоа доколку ме викаат вехабист(вехабија) или пак ако јас себеси се наречам вехабија ?!Па доколку следам нешто што мислам дека е исправно,и доколку сум горд со тоа,од што всушност треба да се плашам!Значи секој кој што го следи учењето на Шејх Мухаммед ибн АбдулВехаб, шејхул-Ислам Ибн Тејмијје, шејх Ибн Кајимм ,каде и да се тие,а ги има секаде по светот и кај нас(нема потреба да навлегувам во тоа,кој се тие!),можат да се наречат вехабија(селефија),но и не мораат!
Би сакал некој,доколку види дека не сум во право со ова што го кажав,нека се изјасни и слободно нека ме исправи!

Јас имам спомнато дека следам Куран и сунет(во границите на моите можност)и ги следам исклчиво праведните алими(но ги ценам сите алими),во тоа колку сум во право и сигурен,Аллах најдобро знае.


„Не ми беше толку тешко, што видов и сватив, дека луџето на благосолвната зема (арабија) беја на погрешен пат, колку што ми беше тешко кога видов и сватив, дека исламските научници во тоа време во никој аспект не покушуваа на луџето од тој пат да ги оттргнат.
Па на крај крајева ,морал некој да ја спреци таа анархија!


Значи - имам мухаммад ибн абдул-вахаб не вика, дека немале научници, кои што немаат знаење - на против - тој тврди, дека имале доста доволно алими, кои што би можеле искривениот пат да го спречат - но нажалост без никаква активност.Се согласувам.
Значи - така на речените „вехабии„ се баш тие следбеници на салаф ас-салих!


Секако дека доаџа несогласност - но да те корегирам малку - селефизамот или „вехабизамот„ неје свој мезхеб, него потврдуваат она, што било од предходните алими, со доказ од куран и суннет, потврдено - а тие алими биле притешко припадници на некој мезхеб, дали ханефии, маликии, шафии или ханбалии. Значи тука можеме да видиме, дека тие „фракции„ (селефии) ја исполнуваат наредбата Аллахова, како што наведи со следниов ајет.Мислам не спомнав дека сум рекол;селефиафизмот односно вехабизмот се свој мезхеб!

„О верници,бидете послушни и на Аллах и на пејгамберот и на оние меѓу вас кои ви се предпоставени...’’(Ен Ниса 59).„

Еве и поради ова ти што го кажуваш,и поради тоа што јас го наведов,репликата како таква дојде!

Аллах најдобро знае.

15 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Саб 28 Јан 2012, 10:14 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член
Еве како некои гледаат и ги опишуваат вехабијите!

 Вехабизмот е комбинација на идеји на верскиот перверзник Ахмеда ибн Тејмије и лажгото енглескиот шпијун Хемфер.
 Он стварно во 1150 год.по хиџра објавува вехабизам.Во книгите кој што он ги напишал,а посебно во неговата најотровна книга Китаб-ут-техвид,како и во книгата на неговиот внук Абдурахман бин Хасан,Фетх-ул-медџид,кој што он ја напишал како објаснување на Китап-ут-техвид,има полно криви и погрешни идеи.Некои од овие се напишани на другата страница од книгата Усулул-ербе’а.Ова нивно расипано верување и се темели на три претенции. А тоа се:

1.Вехабијите тврдат дека,делата и ибадетот се составните делови на иманот.По ними,човекот кој не изврши еден фарз,ако на мример не
клања еден намаз иако верува дека намазот е фарз,станува неверник.
Тоа лице треба да се убије а неговата сопственост треба да се подели меѓу вехабиите.Ова е напишано на странаица 17,48,93,111,273,337,и 34, на страниците од книгата Фетх-ул-меджид.
2 –Тие говорат дека,тие кој што бараат посредништво од душата на Пејгамберот а.с. и од евлија кадесаллаху теала есрарехумул’азиз,и посетаата на нивните мезари и ги земаат како посредници во своите молитви-дови,стануваат неверници.
3 – Спрема вехабиите:“На мезарот не е дозволено да се гради турбе,да се клања намаз во турбе’то,да се пали свеќе(или светло)за употреба на на тие кој што служат и ибадет прават во турбе’то,ниту да советуваат во садаката на мртвите души!...
Поради тоа,тие се,кој што себеси се нарекуваат ехли сунет,шија и мушрици.

Тоа го велат спротивните на тие, каде што тие се нарекуваат како што стои горе!Се прашувам,кој кого го напаѓа и зашо го напаѓа?!Дали од сево ова што го велат за нив,не може да се извлече нешто што вреди?

А еве како јас гледам на ова;

Тоа што апсолутно не ми се допаѓа,е тоа што,ехли сунет се ставени во иста група со шиите и мушриците!
Вехабијите тврдат дека,делата и ибадетот се составните делови на иманот!Ова ми личи на добро.
Потоа,човекот кој не изврши еден фарз,ако на мример не
клања еден намаз иако верува дека намазот е фарз,станува неверник.Не е ни ова лошо,од причина што,кога веќе го занаеме тежината и значењето на намазот-па зашто би имало смисла да се живее?!
И како последна забелешка од моја страна(мада има и повеќе),енглескиот шпион го ставаат на исто ниво со ибн Тејмије!Со ова не сум доволно познат,но ибн Тејмије,и кога би бил и најлошиот од сите муслимани(а не верувам дека е),тој е сепак со светлосни години подобар од тој шпиун.

За другото,проценете вие дали може нешто да се каже односно да се додаде?

16 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Нед 29 Јан 2012, 12:36 am

ibret

avatar
Активен член
Ova e vreme na Alimi,se ostavi Kur`anot i sunetot, slepo sledenje na Alimite i nivnite fetvi!!!


______________________________________________

17 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Пон 30 Јан 2012, 7:59 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член
Ova e vreme na Alimi,se ostavi Kur`anot i sunetot, slepo sledenje na Alimite i nivnite fetvi!!!

Селам алејкум

Токму така!Следење слепо на алимите и кој што ними највише им одговара,за да ги постигнат своите зацртани цели(па и зло намери),додека најправедните каде што се и како што кажа ти-тие што стриктно се држат за Куран и Суннет,ги запоставија!

Со ова не сакам да кажам дека,денес нема праведни,исправни алими мухадиси,па и нека се мудериси и...,и дека немаме потреба за нив,туку и тие се распарчале,разединиле по различити правци во исламот,и со тоа ние сме доведени во ситуација да не занеме кому да веруваме.Има еден хадис каде што рекол Мухамед а.с.:

“ Кој ќе го толкува куранот по свое мислење па макар и погодил,значи припремил припремил за себе место во Џехнем“.

Па нека му мислат тие со нивното слепо следење и знаење да го толкува Куран’от,но не јас!!!

18 Re: dali ima wahabi vo Islamot? i koj se tie? on Вто 31 Јан 2012, 1:51 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
B.N напиша:Ova e vreme na Alimi,se ostavi Kur`anot i sunetot, slepo sledenje na Alimite i nivnite fetvi!!!

Селам алејкум

Токму така!Следење слепо на алимите и кој што ними највише им одговара,за да ги постигнат своите зацртани цели(па и зло намери),додека најправедните каде што се и како што кажа ти-тие што стриктно се држат за Куран и Суннет,ги запоставија!

Со ова не сакам да кажам дека,денес нема праведни,исправни алими мухадиси,па и нека се мудериси и...,и дека немаме потреба за нив,туку и тие се распарчале,разединиле по различити правци во исламот,и со тоа ние сме доведени во ситуација да не занеме кому да веруваме.Има еден хадис каде што рекол Мухамед а.с.:

“ Кој ќе го толкува куранот по свое мислење па макар и погодил,значи припремил припремил за себе место во Џехнем“.

Па нека му мислат тие со нивното слепо следење и знаење да го толкува Куран’от,но не јас!!!

Толкувањето на Куранот и Хадисот е неопходно ,,докас за тоа е ТОКУВАЊЕТО на Ибн Абас,(тефсирот негоф)..
Што сакам да кажам дека толкување мора да има ама се сложувам и со ова дека денекса се запоставува Куран и хадис и дека многу се зема све за веродостојно од Алимите,а се заборава дека и Алимите се грешниции..

-Ebu Halid el-Ahmer rhm., je rekao: „Doći će vrijeme kada će se čitanje Mushafa obustaviti, a hadis i mišljenja će se tražiti, pa reče: Strogo se čuvajte toga; od toga crni lice, diže se galama, i srce obuzima!“ (Džami'u Bejnail-'Ilmi ve Fadlihi)

значи наша должнос е да читаме што рекле алимите ама да прифатиме тоа што е нај докажано со аргумети од алимите а што е тоа нај докажаното пак Куран и хадис.....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот