Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
СО­ОБ­РА­ЌАЈ­КА НА ПА­ТОТ ШТИП-СВЕ­ТИ НИ­КО­ЛЕ

Пет­и­на пов­ре­де­ни во пре­вр­те­но так­си

Вче­ра око­лу 10 ча­сот, на ма­гис­трал­ни­от пат Штип-Све­ти Ни­ко­ле, кај на­сел­ба­та Три Чеш­ми, пет­ми­на пат­ни­ци од Све­ти Ни­ко­ле биле теш­ко пов­ре­дени от­ка­ко так­си-во­зи­ло "иби­ца" се пре­вр­те­ло и пад­на­ло на пок­рив во де­сет­ме­тар­ска без­дна. Вра­бо­те­ни на бен­зин­ска­та пум­па на "Мак­пет­рол", во чи­ја бли­зи­на се слу­чи­ла со­об­ра­ќај­ка­та, по­мог­на­ле од во­зи­ло­то да би­дат из­вле­че­ни так­сис­тот, две мом­чи­ња на воз­раст од 24 го­ди­ни, три­е­сет­го­диш­на же­на и де­сет­го­диш­но де­те, ќер­ка на так­сис­тот.
Со во­зи­ло на Бр­за по­мош, кое вед­наш прис­тиг­на­ло, пов­ре­де­ни­те би­ле пре­фр­ле­ни во штип­ска­та кли­ни­ка. Ми­лан Ц. (24), Алек­сан­дар М. (24) и Зо­ран Д. (34) би­ле за­др­жа­ни на хи­рур­шко­то од­де­ле­ние, а, по­ра­ди те­жи­на­та на пов­ре­ди­те, Су­за­на Н. (30) и Ма­ри­ја Д. (10) би­ле хос­пи­та­ли­зи­ра­ни во Од­де­ле­ни­е­то за ин­тен­зив­на не­га.


Увид­на еки­па из­лег­ла на мес­то­то на нес­ре­ќа­та и тре­ба да ут­вр­ди кои би­ле при­чи­ни­те за со­об­ра­ќај­ка­та. Спо­ред пр­вич­ни­от увид, так­си-во­зи­ло­то, кое се дви­же­ло од Све­ти Ни­ко­ле кон Штип, са­ка­ло да прес­тиг­не ко­ло­на од не­кол­ку ав­то­мо­би­ли, но при тоа пот­ка­чи­ло ком­би на "Т-Мо­би­ле", па се пре­вр­те­ло и из­ле­та­ло од па­тот.


"Се слуш­на си­лен удар, а по­тоа ви­дов­ме ка­ко ле­та ав­то­мо­бил во воз­дух, ис­тов­ре­ме­но пре­вр­ту­ва­јќи се. Во­зи­ло­то пад­на до­лу, во без­дна­та ка­де што има во­да и тр­ски и зас­та­на на пок­ри­вот. Ко­ле­га­та вед­наш вик­на Бр­за по­мош, а по­тоа за­ед­но се стр­чав­ме да им по­мог­не­ме на пов­ре­де­ни­те", ве­ли еден од вра­бо­те­ни­те на бен­зин­ска­та пум­па на "Мак­пет­рол" кај Три Чеш­ми.
Ј.Т.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

2 иран on Сре 22 Сеп 2010, 2:15 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Најмалку девет загинати и над 50 повредени за време на воена парада во Иран
22.09.2010 - 13:14 | Свет
Најмалку девет луѓе загинаа и десетици се повредени во силна експлозија во Махбад, град на северозапад во Иран. Експлозијата се случила за време на воена парада.


Повредени се најмалку 57 луѓе, најголемиот број од нов жени и деца. Нема жртви меѓу војниците и политичарите кои присуствувале на парадата.

Телевизијата Ал Алам која емитува вести на арапски јазик јави дека експлозијата се случила во 10.30 по локално време.

Гувернерот на провинцијата, Вахид Џалалзахед наведе дека за експлозијата се виновни „контрареволуционерите“ како најчесто се нарекуваат курдските сепаратисти. Тие со децении се борат против иранските сили барајќи поголеми права за курдското малцинство и речиси никогаш на мета не им биле цивили.

Воената парада во Махабад е една од повеќето кои секоја година се одржуваат во Иран во знак на сеќавање на војната против Ирак во осумдесетите години на минатиот век. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот