Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 За Хајр ин’ша’Аллах on Пет 13 Мар 2015, 4:14 pm

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
За Хајр ин’ша’Аллах
 
Си бил еден Крал и си имал еден содружник, кој што за секоја ситуација викал: „за хајр ин’ша’Аллах„. Без разлика што се десавало, дали добро или лошо, зборовите „за хајр ин’ша’Аллах„, му биле секогаш на усните.


Еден ден, во една голема борба, загубил Кралот еден од своите прсти – и содружникот, како што му било навикна рекол „за хајр ин’ша’Аллах„. Кралот навистина овој пат се налутил и му рекол: „Како за хајр ин’ша’Аллах? Што може да биде хајр, ако некој загуби прст? Каков хајр е тој? Навистина, ќе наредам да се затвориш!

И така наредил  да го затворат....


Уште во истата ноќ, кралот отишол по лов – но ги сретнал не некои пагани, кои што воеднаш го заробиле и сакале да го ужртвуваат за некој кип, на кој што му се молеле. Го зедоле на Кралот како некој војни плен и го онесле во нивното село. Но кога стигнале, приметиле, дека на Кралот му фали еден прст. Воеднаш се преумиле и донесле одлука, дека нивниот господар (кипот), нема да им прима не довршен човек – во тоа време ја искористил Кралот приликата и побегнал.
 
Кога се вратил во својот замок, воеднаш наредил, поранешниот содружник да се извади од затвор. Па по тоа го известил што му се десило и го прашал: „Од каде знаеше, дека тоа што со прстот ми се деси, е за добро, за хајр? Сигурен сум, дека ќе ме ожртвувае!„
 
Содружникот му одговори: „Се, што Аллах има одлучено за нас, има добрина – иако не ја сваќаме воеднаш таја добрина како таква. Без разлика добро или лошо – некогаш мислиме, дека лоши ствари се лоши за нас, иако се тие добри – а некогаш мислиме, дека добри ствари се добри за нас, иако се тие лоши. Но Аллах најдобро Знае! Исто така нај добро Знае, што е добро а штое лошо за нас!„


Кралот се согласи со него па се насмеа и го праша: „Но што беше добрината во твојот притвор?„


Содружникот одговори: „Ако бев со тебе заедно, сигурно ќе ме жртвуваа мене на местото твое!„


Навистина е Аллах се Моќен! И кога тој одлучува нешто добро за нас, Му се заблагодаруваме. Кога одлучува несреќа, остануваме трпеливи – затоа што Аллах ги сака трпеливите!


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот