Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
 

Во името на Аллах, Милоствиот, се Милоствен. Сета чест и благодарност му припаџа на Аллах, Господарот на сите светови. Мир и благословија на пратеникот , неговата фамилија и неговите содружници, радиху'Аллаху Анхум!

Шиитскиот научник со името „Мухаммед ибн Јакуб ел-Кулајни (умр. 329 Х.) пренесува:

ابن محبوب عن أبي أيوب عن بريد بن معاوية قال سمعت أبا جعفر عليه السلام يقول إن يزيد بن معاوية دخل المدينة وهو يريد الحج فبعث إلى رجل من قريش فأتاه فقال له يزيد أتقر لي أنك عبد لي إن شئت بعتك وإن شئت استرقيتك؟ فقال له الرجل والله يا يزيد ما أنت بأكرم مني في قريش حسبا ولا كان أبوك أفضل من أبي في الجاهلية والإسلام وما أنت بأفضل مني في الدين ولا بخير مني فكيف أقر لك بما سألت فقال له يزيد إن لم تقر لي والله قتلتك فقال له الرجل ليس قتلك إياي بأعظم من قتلك الحسين بن علي عليه السلام ابن رسول الله صلى الله عليه وآله فأمر به فقتل حديث علي بن الحسين عليه السلام مع يزيد لعنه الله ثم أرسل إلى علي بن الحسين عليه السلام فقال له مثل مقالته للقرشي فقال له علي بن الحسين عليه السلام أرأيت إن لم أقر لك أليس تقتلني كما قتلت الرجل بالأمس؟ فقال له يزيد لعنه الله بلى فقال له علي بن الحسين عليه السلام قد أقررت لك بما سألت أنا عبد مكره فإن شئت فأمسك وإن شئت فبع فقال له يزيد لعنه الله أولى لك حقنت دمك ولم ينقصك ذلك من شرفك напиша:
Ебу Џафер (а.с.) рече:

„Језид ибн муавија стигна во Медина и сакаше да го изврши Хаџилокот. И така испрати по еден човек од Курејшите и така тој човек дојде кај него и така му рече Језид: „Се согласуваш со тоа, дека си мој роб и дека, ако сакам, можам да те продадам и ако сакам, можам да те зачувам? И така му одговори човекот од курејшите: „Се колнама во Аллах, о Језиде - ти не си повеќе великодушен од мене, човек од курејшите - ниту такоти беше по добар од мојот татко во пред исламското како и во исламското време, ниту имаш некоја предност према мене во религијата, ниту си подобар од мене - затоа, како можам да се согласам со тоа, што ме прашуваш? Језид на тоа му рече: „Ако не се согласиш со тоа, ќе те убијам!„ И така му одговори човекот: „Убиството на мене, нема да биде по трагично од убиството на ел-Хусејн ибн Али (а.с.), синот на Аллаховиот пратеник .„ И така нареди, човекот да се убие. Потоа разговорот со Али ибн ел-Хусејн (а.с. - синот на Хусејн ибн Али а.с.). И така испрати Језид по Али ибн ел-Хусејн (а.с.) и му рече истото како на курејшитот пред него. Тој му одговори: „Ако не се согласам, дали ќе ме убиеш исто како на човекот пред мене?„ Језид му одговори: „Да!„ Али ибн ел-Хусејн (а.с.) му рече: „Се согласувам и ќе бидам роб од насилство и ако сакаш, можеш да ме зачуваш и ако сакаш, можеш да ме продадеш.„ Језид рече: „Јас нема ниту твојата крв да ја побарам ниту нема честа твоја да се намали.„

[Кулајни, ел-Кафи 8/235; ел-Маџизи го аутентифицира во Мират ел-укул 26/178]

Ги забележуваме следниве точки:


  • Според пренесувањето беше еден едноставен човек од курејшите, по храбар од Али ибн ел-Хусејн. Тука забележуваме една дискредитација кон Ехлул Бејт, чесната Фамилија на ресул'Аллах . Постојано се дерат шиитите во масите, колку храбри биле членовите на Ехлул Бејт, како што и навистина биле - но во нивните книги, како што ни укажува предходниот лажен хадис, поднижени.  • Еден едноставен Курејшит е по храбар ја избра умирачката, а потеклото од Лавот ел-Хусејн ибн Али ел-Шехид (радихуАллаху Анх) толку едноставно се поднижува? Тука се опишува, дека Језид го уби на таткому и тој толку еднставно се робува? Чии син би го дозволил тоа? Ехлул Бејтот беше семејство со чест и храброст. Нивните глави секогаш беја подигнати и никогаш не се поднижувале. Ако би бил ваков хадис во сунитските книги забележан, ќе гледавем, како шиитите не нарекуваат „насиби„ итк.  • Исто така земаме поука од шиитскиот хадис, дека Али ибн ел-Хусејн (рахимуАллах) без проблем се поднижи со насилство и го прифати Језидовото Калифатство. Но дали неговиот татко Хусејн ибн Али (радихуАллаху Анх) исто така лесно го прифати Језидовото Калифатство? Или ја извади неговата сабја и револтира? Аргументите шиитски, дека неговата реакција резлутираше од малата подршка, која што ја имаше зад него, не може да се прифати - од како знаеме, дека таткому исто така имал мала поддршка - но сепак се обиди да не му се поднижува Језиду и да револтира кон него.  • Исто така е Језид, според шиите, неверник (Кафир), и Аллах забранува да му дадеш на Неверник заклетва - дури шиитската Такија тоа не го дозволува.  • Аллаховиот пратеник никогаш во неговиот живот, иако беше под уште по голем притисок, не му се поднижи на некој кафир - напротив - тој   продолжи со Даветот, како што Аллах бараше од него.


Аллах да ги упати на овој ќор народ и да им ја каже вистината. Амин!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот