Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во веродостојните збирки на хадиси на имам Бухари и Муслим се забалежува од Убаде Ибн Самит, радијаллаху анху, дека рекол: Не повикуваше Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, да му дадеме заклетва, па му дадовме. А од работите на кои му дадовме заклетва е потполна покорност и послушност во она што го сакаме и мрзиме, покорност во потешкотиите и леснотија па тоа остави голема трага на нас, да не се бориме против оние кои имаат власт (нашите водичи) потоа алејхи селам додаде:


"Освен ако видете кај нив јасен куфур, а за тоа имате кај Аллах Бурхан (јасен доказ)."


Шејх Абдуллах ибн Џебрин во коментарот на овој хадис рекол:


"Познато е дека Ел-куфур ел-беваах (видлив, јасен куфур) е оторена, надворешна работа, кога владарот ќе го укинува исламското учење или на пример. гледаме како ги уништува на месџидите, или се бори против оние кои го поседуваат, или ги укинува на шеријатските судови, или ги укинува на одржувањето на верските часови, или го гледаме како го запалува на куранот, или наредува да се запалаат, и промовира и ги потпомогнува на лителатури на заблудата, христијански книги и слично на тоа, ги размножува ги го прави нивното читање да биде позврсто, или го гледаме како подигнува работи кои се обожаваат освен Аллах, како кипови и слично. Ова се смета видлив (надворешен), јасен куфур.Шерх Лумуатил Лтигаад, бр.7 тесџилаат ет-тегваа, Ријад

Обработка: ahlu-sunnah.org


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот