Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Прописи на потрага по знаење on Вто 27 Јан 2015, 10:30 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Дерс: „Китабул Илм“ 
 
Прописи на потрага по знаење
 (Шеријатско знаење)
 
- Шријатското знаење се дели во две Категории:
1.      Фард Ајн
Категорија  Фард Ајн (на Шеријтаско знаење) е обавеза на секој еден поединец да го има при себе, и не никој оправдав ако го нема. Пример знаење околу АслудДини Ислам, минимално познавање за обавување на секојдневни обавезни ибадети и т.н.
 
2.      Фард Кифаје
Категорија  Фард Кифаје (на Шеријтаско знаење) не е обавеза на секој еден поединец, доволно е една група да имаат познавање, како на пример Даиите, ама оваа група мора да постои да би одпаднала обавезноста над сите,  или да се знае кај поединци она што нему му е потребно како на пример не мора сите да знаат за прописи од Трговијата, доволно е да знае една група на овие прописи, ама оној кој се бави со Трговија обавезен е да ги познава прописите од Трговијата (Тиџара).
 
 
-Едеби на оној кој е во потрага на Знаење:
1.      Чисти Нијет  (со Ихлас, нијетот да биде да се одклони незнаењето,и т.н.).
2.      Следење на Аллаховиот Миленик Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем.
3.      Да го цени и слуша на оној кој го подучува (нормално учењето да е со докази).
4.      Да учи од Книги на исправните Учени од Минатото (пример: Шејхул Ислам Ибн Тејмијје, ибн Кајјим ел Џевзије, Шејх Муххаммед ибн Абдулвеххаб и т.н.).
5.      Да купува Книги заради учење.
6.      Да работи по тоа знаење.
7.      Да го шириш тоа знаење ( со зборови и ахлак).
8.      Да се биде Мудар ( да му се даде предност на приоритетите).
 
 
-Главни Принципи на потрага по Знаење на Талибул Илм ( оној кој бара знаење):
1.      Да се ослободиш од све што не ти е потребно, само приоритетното и неопходното.
2.      Цврст Јекин, Дисциплина и Одлучност.
3.      Со она што се почнува да се учи да му се даде исправен редослед на учење.
 
-Едеби на неуспех
1.      Погрешен Метод.
2.      Касни со учење.
3.      Учење заради оводуњалучки интереси.
4.      Гревови (контуирано грешење).
5.      Попуштање (почнува па ззастанува и пак истото).
6.      Говор за Аллах субхане ве те ала, и Аллаховиот Дин без знаење.

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
БаракАллаху фикум ахи


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот