Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Исламот за тетовирањето on Нед 09 Ное 2014, 1:41 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Еден од големите изразени трендови меѓу денешната младина но ги има и оние старите кои се впуштаат во него а тоа е тетовирање. Зошто луѓето се тетовираат или се впуштаат за некои пластични операции? Одговорот е секогаш ист, секогаш одговорот е да се разубаваат.

А за оваа работа да добие форма на погубност а тоа е што истото го практикуваат и мажите и жените и дека возраста не игра улога, ако сметаме дека имаме и за маладите кога купуваат парче мастика слики кои содржаат некоја иконографија и потоа шејтанските следбеници ги подготвуваат за оние вистинските тетоважи.

Ставот на исламот спрема овие работи е јасен. Исламот го отфрла претерување во разубавување со кое се бара промена во физичкиот изглед на Аллаховите створенија.

Значи, што се однесува за тетовирањето тоа е забрането - харам- тоа нас ни го покажува хадисот на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, кој што го забележува имам Муслим бр. 2125, Ебу Давуд бр. 4169, Ет-Тирмизи бр. 2783, Ен- Несаи бр. 5253, дека Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем ги проколнал на оние кои тетовираат и оние кои бараат тоа да им се прави. Имам Ен-Невеви за коментарот на збирката на хадиси од Имам Муслим кажува: Тетовирањето е харам (забрането) оној кој што го прави и на оној кој му се прави ако тоа го прави доброволно (без присила).
Возвишениот Аллах кажува:


لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ 

Дека човекот, секако, Ние го создадовме во најличен изглед. (Ет-Тин,4)

Овој Курански ајет нас ни кажува дека човекот кај Аллах, субаханеху ве те ала, му припаѓа висока позиција и углед во постоењето на дуњалукот. И Аллаховата грижа се гледа во човечкото создавање на најдобар начин.  Без разлика дали тоа се работи за неговото прецизно физичко и метално обликување или пак неверојатното душевно создавање.

Навистина човечкиот лик е создаден во најубава форма. Неговите очи се убави со својата форма (изглед), големина, боја и во местото каде што се наоѓаат. Да ли би било поприфатливо да се ставени на местото каде што се наоѓа носот, устата или челото или пак под пазувите па кога човекот ќе сака нешто да погледне тогаш ќе мора да ја подигне раката, тоа Аллах не го даде навистина тоа би било голема тешкотија и терет. 

Или пак да бидаат малку десно или лево??? Или меѓусебно да се залепени едно над другото или малку повеќе да се одвоени. Или Аллах да не создадеше со едно око? Зарем ќе бидеме различни?

Да ли во тој случај за човекот би бил прифатлив или би бил со различен карактер (форма)? Местото на кое Аллах ги створил очите е едно место кое одговара за нив и тоа не може да се замане со друго, а иста е работата и со останатите човечки телесни органи.
Возвишениот кажува:


وَالسَّمَاءَ بِنَاءً وَصَوَّرَكُمْ فَأَحْسَنَ صُوَرَكُمْ 


И, секако, Ние ве создадовме; ви дадовме изглед. (Ел-Араф 11)

Човечката форма која му ја даде Аллах го одбара она најубавото за него, бидејќи убавината и мудроста се наоѓаат во сето она што Тој, субаханеху ве те ла, го створил, а особено во ликот на човекот:

الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ ۖ وَبَدَأَ خَلْقَ الْإِنسَانِ مِن طِينٍ 

Кој ја создаде секоја ствар во најдобар облик, и Кој, создавањето на човекот, го започна од глина. (Ес-Сеџде, 7)

Во продолжение на коментарот на предходно цитираниот хадис имам Ен-Невеви кажува дека задолжително е остранување на тетоважите ако тоа не носи со себе штета или опасност по органот на кој се наоѓа тетоважата, тогаш човекот ќе биде грешен ако не ги отстрани  тетоважите во овој случај, а ако со остранувањето на тетоважите кои ги има кај себе му нанесуваат штета тогаш човекот нема обврска да ти отстрани туку е доволно да се покае и оставањето на трагите на телото нема да влијаат на примањето на теубата (покајувањето) и на крај кажува дека по ова прашање нема разлика помеѓу мажите и жените. (Коментар на Сахих Муслим од имам Ен-Невеви том 14, стр 160)

На крај, ќе кажеме уште дека исламот на мажите и жените им дозволува украс и убавина:


يَا بَنِي آدَمَ خُذُوا زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَكُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُوا 


О синови Адемови, при секој намаз облечете се свечено... (Ел-Араф, 31)

Пратеникот, саллаху алјхи ве селлем рекол: Аллах е убав и ја сака убавината.

Аллах сака да види траги од Својата милост на Својот роб. Меѓутоа, исламот е против секоја лажна и вештачка создаде убавина, односно. против секое искривување, деформација, мамење и лажен изглед.

Теровирањето е една форма (вид) на осакатување на Аллаховите створенија, тоа е една форма на измама и мамење. Тоа е шејтанска работа, бидејќи шејтанот положи  заклетва дека ќе ги убеди луѓето да си ги уништуваат Алаховото создание (стварање).

Према тоа, оној кој веќе тоа го направил (односно се тетовирал) дека местото на тетоважите е нечисто поради присуството на крв  и затоа треба да се отстрани дури и со хирушка интервенција доколку нема некои опасни последици и после тоа треба да се направи теуба (покајување) од тоа. Тоа подеднакво се однесува и за мажите и жените.

Тетовирање на ајети и хадиси е уште повече забрането од обично тетовирање, бидејќи Аллаховите зборови се пишуваат на нечисти материи, и на тој начин се омаложуваат. Затоа што тие тетоважи не можаат да се отстранаат во моментот на вршењето на нужта, и ткн...

Ве молиме запомнете: Тетовирањето е строго забрането во исламот а Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, тоа го забранил и рекол дека Аллах ги проколнал и оној кој тетовира и оној кој бара тоа да се прави (односно. да му се тетовира).


Извор: essunne
Обработка: ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот