Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
  

Со прогласувањето на халифетот 45 познати научници му дадоа подршка (заклетва) на халифата на Исламската Држава шејх Ебу Бекр ел-Багдади. Изворите на медиумите на Исламската држава ги објавија нивните имиња. Меѓу нив се и познати кадии и влијателни шејхови од Ел-Каид од различи страни од светот.

Еве ја листата на имиња оние кои дадоа подршката:

1.       Шејх Ебу Мунзир Шенкити
2.       Шејх Хатем Мемун Абдулхамид
3.       Шејх Насир ел-Фахд
4.       Шејх Насир ел-Такал
5.       Шејх Абдулмеџид ер-Рами
6.       Шејх Омер ел-Мунзир ез-Зеидан
7.       Шејх Ебу Имад Абдуррахман бин Хасан ел-Масари
8.       Шејх Абдуррезак Ејјуха
9.       Шејх Абдуллах бин Абдуррахман Шанкити
10.   Шејх Ебу Саад
11.   Шејх Ебу Усаме
12.   Шејх Ебул Касим ел-Асбахи
13.   Шејх Ебу Асим ел-Макдиси
14.   Шејх Абдурахман Ебу Убејде ел-Утбе
16.   Шејх Зекерија Бухара Ебу Сејф ел-Ислам ел-Фаси
17.   Шејх Ебу Убејде ел-Тунуси
18.   Шејх Курејши Абуабдалк
19.   Шејх Ебу Абдуллах
20.   Шејх Ебу Усаме ел-Азиди
21.   Шејх Зубјир еш-Шенкити
22.   Шејх Ебу Убејде еш-Шенкити
23.   Шејх Мухаммед бин Омер Лубан
24.   Шејх Ебу Суфјан Турки бин Мубарек ел-Бенали
25.   Шејх Ебу Хузејфе ел Либи
26.   Шејх Фарис ел-Могахви
27.   Шејх Сеид бин Зеир
28.   Шејх Енес ел-Нашаван
29.   Шејх Абдуллах Осман
30.   Шејх Мухаммед ел-Дусари
31.   Шејх Абдур Рахим ел-Афагани
32.   Шејх Хаџи Башир Асудаир
33.   Шејх Ебу Селаме Шенкити
34.   Шејх Абдул Муаз Курејши
35.   Шејх Ебу Абдуллах
36.   Шејх Ебу Бекр
37.   Шејх Ебул-Хасан ел-Азиди
38.   Шејх Ебу Абдуллах
39.   Шејх Ахмед ел-Бавади ел-Урдуни
40.   Шејх Решхад Шитави
41.   Шејх Хамад бин Мухаммед еш-Шинкити
42.   Шејх Мухаммед ел-Азиди
43.   Аламе Шејх Осамн ел-Дебласи
44.   Шејх Саид бин Наср Судани
45.   Др. Мухаммед Гарип Судани

Извор: [You must be registered and logged in to see this link.]


Обработка: ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот