Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


  

Неговото име е Абу Дуа, Ибрахим бин Авад бин Ибрахим Ал-Бадри Ал-Радави Ал-Хуссеини Ал-Самарраи. Тој е потомок од племето Ал-Сад Ал-Ашараф Ал-Бадријин (Ал-БуБадри) Ал-Радави Ал-Хусајни Ал-Хашими Ал-Курејши.


Шејх Ибрахим бин Авад (Ебу Бекер ел-Багдади) е високо образована личност, основен (темелен) познавач на шеријатската наука, доктор на исламските науки.  Тој дипломирал на исламскиот универзитет во Багдад. Тој е поранешен професор и познат предавач во областа на шеријатските науки и фикх, и експерт во познавање на исламската историја и потеклото на арапските племиња.

Тој има цврста врска и силно влијание врз неговото племе во Дијали и Самарри. Тие се неговото племе ја дадоа својата заклетва на Исламската држава Ирак и на неговиот прв емир Ебу Омер ел-Багдади ел-Курешиј уште од самиот почеток на формирањето на оваа држава, и тоа до разбраа преку известување во последните дена од месецот Рамазан 2006 година.

Др. Ибрахим Авад (Шејх Багдади) е еден од највлијателните личности во селефиско- џихадскто движење и еден од најпознатите предавачи во Дијали и Самарри, во џамијата на Имам Ахмед ибн Ханбел, рахимахуллах.

Потекнува од побожна фамилија. Неговите браќа и неговиот чичко се даии и професори на арапскиот јазик и различни верски дисциплини. Неговиот татко е Шејх Авад е еден од водачите од племето Ал-Бу’Бадри, познат по поможноста, кој што на своите следбеници секогаш ги повикувал во следењето на возвишените исламски вредности, наредување на добро и одврачање од зло. Неговиот дедо Хаџи Ибрахим Али Ал-Бадри бил човек познат по својот убав морал (карактер), великодушност и помагање на сиромашните. Оние кои што го познавале сведочаат дека многу клањал ноќен намаз и му правел ибадет на Возвишениот Аллах, Кој му подарил долг живот, се додека пред неколку години не го зеде кај Себе, во 95 година од неговиот живот.

Непостоењето на видео снимка и фотографија на шејх Багдади е последица наговиот 9 годишното искуство познавање на воените безбедносни мерки. Повикувач во џихад а симиот е учесник во многу битки против Аллаховите непријатели, тој беше уапсен, затворан а потоа и ослободен со Аллаховата вољја. Она што често во некои, особено во западните медиуми што се преставува како негова фотографија, не е шејховиот лик.

Внимание: А вистинскиот лик се појави деновите преку одржна худба од Ебу Бекер ел-багдади Аллах да го награди со неизмерана награда на Емирот на мумините..

Во почетокот на американската окупација во Ирак, Шејх Багдади со своите соработници формира Јамаат Јаисх Ахли Суннах ва Ал-Јамаах, формација која работи (делува) на полето Дијале, Самарре и Багдад. Оваа формација (џихадски покрет) подоцна даде заклетва и се придружи кај Меџлис Шура Муџахедини, една недела после нејзиното основање. Шејх Багдади беше член на шеријатскиот комитет Меџлис шура Муџахедини. После прогласувањето на Исламската Држава Ирак стана генерален (општи) супервизор на шеријатскиот комитет и член на шеријатскиот комитет на Исламската држава.

Тогашниот емир на Исламската држава Ебу Омер ал-Багдади ал-Хусејни ал-Курешиј (Хамид ал-Зави) го предложил за свој наследник после неговата смрт.

После шехадетот на емирот Ебу Омер ал-Багдади, преку официјално известување на Исламската Држава на 16. Мај 2010 година, за емир на Исламската Држава е избран шејх Ибрахим бин Авад (Ебу Бекр ел-Багади)


Извор: puthilafeta

Обработка: ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот