Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Мелекот на смрта on Пон 09 Јун 2014, 11:23 pm

BILO


Нови член
Нови член
SELAMUNALEJKUM EDNO PRASANJE INSALAH OD CEBRAJIL À.S  ON JE ZIMACOT NA DUSITE SO NAREDBA NA ALAHH AMA JAS SAKAM DA ZNAAM KAKO CEBRAJIL À.S STIGNUVA DO SITE DUSI VO ÉDEN DEN DA GI ZIMA DUSITE OD SITE LUGE VO ZEMJATA INSALAH EDNO DOBRO OBJASUVANJE ALAH DA VE NAGRADI SO CENLET ESELAMUNALEJKUMПоследната промена е направена од Muaz al Islam на Чет 12 Јун 2014, 12:30 am. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Променет насловот од: Cebrail a.s. во Мелекот на смрта.)

2 Re: Мелекот на смрта on Вто 10 Јун 2014, 8:07 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Ве Алејкум Селам, 

Прво, мелекот на смрта не е Џибрил алејхи селам. Џибрил а.с. е мелекот кој ги доставуваше објавите од Аллах субханеху ве те ала, до пратениците.

Како што можам да сватам во твојот коментар сакаш да прашаш за МЕЛЕКОТ НА СМРТА,, сакам да кажам дека: МЕЛЕКОТ НА СМРТА КАЈ ЛУЃЕТО Е ПРЕПОЗНАТЛИВ ПОД ИМЕТО АЗРАИЛ, НО НИКАДЕ ВО КУРАНОТ И ХАДИСИТЕ ОД МУХАММЕД САЛЛАХУ АЛЕЈХИ ВЕ СЕЛЛЕМ, НЕ Е СПОМНАТ ОВОЈ МЕЛЕК ПОД ОВА ИМЕ, ТУКУ ЕДНОСТАВНО ОВОЈ МЕЛЕК Е НАРЕКУВАН КАКО МЕЛЕКОТ НА СМРТА ИЛИ МЕЛЕКУЛ МЕУ(т/д). А Аллах најдобро знае.

Истражував низ литературите но не можам да се сетам точно каде го имав сретнато одговорот на твоето прашање, иншАллах ќе продолжам да истражувам па доколку најдам со задоволство ќе го напишам тука. А воедно на сите членови кој имаат аргументи при рака нека ги изнесат тука за да се задоволи вашето прашање.Последната промена е направена од Muaz al Islam на Чет 12 Јун 2014, 12:31 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: Мелекот на смрта on Сре 11 Јун 2014, 9:46 am

BILO


Нови член
Нови член
INSALAH BRATE NA NAREDEN PAT KOGA KE MOZES NAPISI SELAMUNALEJKUM

4 Re: Мелекот на смрта on Пон 16 Јун 2014, 4:47 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
BILO напиша:SELAMUNALEJKUM EDNO PRASANJE INSALAH OD CEBRAJIL À.S  ON JE ZIMACOT NA DUSITE SO NAREDBA NA ALAHH AMA JAS SAKAM DA ZNAAM KAKO CEBRAJIL À.S STIGNUVA DO SITE DUSI VO ÉDEN DEN DA GI ZIMA DUSITE OD SITE LUGE VO ZEMJATA INSALAH EDNO DOBRO OBJASUVANJE ALAH DA VE NAGRADI SO CENLET ESELAMUNALEJKUM

 

За името „Џибарил„ / веќе ти одговори Муаз. Барак'Аллах Феек!

Како прво треба на сите да ние јесано, дека мелеките како мелеки, имаат сасим други својства. Исто така имаат други моќ од Аллах субаханаху ве теала добиено - моќ, која што со нашиов разум не можеме да ја сватиме. Значи мелекот на смртта може од еден до други момент да биде на друго место - без да му бега времето онака, како што ние нас познато.

Друго: Мелекот на смртта има помошници, кои што се во две групи карактеризирани:

Мелекот на Благословијата = (арап.: Malaa-ikatur-Rahma)
Мелекот на казна = (арап. Malaa-ikatul-'Adhaab)

Во куранот (Суре 25 / ел-Фуркан) Аллах ни укажува вака:

21. Оние кои не полгаат надеж во Средбата наша, зборуваат: “Зошто не ни се спуштаат мелеки или, пак, зошто не го гледаме Господарот наш?” Тие веќе се дуеја во душите нивни, наголемо зе изнасилија. 22. На Денот во кој ќе ги видат мелеките ќе нема за силниците никаква радосница; ќе речат: “Сочувај не!”

Значи Мелекот на смртта е брз и има плус помошници.

А Аллах се нај добро знае.

 


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот