Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
 
НОВИ И ВАЖНИ ВЕСТИ ОД ШЕМС: Асоцијација меџу ИДИШ и Џебет ел-Нусра - Министерството за надворешни работи ид ИДИШ изјави следно:

Според "шем невјс" (Shām News) и други сигурни извори, има конкретна асоцијација меџу ИДИШ и Џебет ел-Нусра!

Неколку извори пријавија, дека овие преговори беа посетени од претставници на Исламскиот Емират на Кавказ.

Треба да се напомене дека овие преговори беа спроведени во трета земја.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Во договорите се согласија во следниве точки:

1. Воспоставување на исламска држава со шеријатскиот закон

2. седиштето на владата и главен град е Дамаск, преодната влада во моментов работи со седиште во Ракка.

3. Шејх Абу Бакр ал Багдади останува Емир.

4. Абу Мухамед Ел-Џулани ќе ги води на повеќе групи како Генерал, а другите групи и даље смеат да имаат своји команданти.

5. Министерство за финансии ќе биде изградено во Алепо.

6. Ебу Мухамед ел-Џулани продолжува и даље да прифаќа инструкции од контролниот центар (Авганистан), затоа што Џебхет ел-Нусра е само Дел од оваа држава.

7. Исламската држава ќе содржува политички и економски договори со Исламскиот Емират на Кавказ и Исламскиот Емират во Авганистан.

8. Сите исламски Емирати и Влади се посветени на ослободувањето на Бејтул Магдис (Ерусалим), затоа што тоа е должност за сите муслимани низ светов.

9. Калифатската држава ќе се извика, кога ќе се прекине инвазијата.

بشرااااااااااااااااااكم اخوة التوحيدالان هناك مفاوضات بين جبهة النصرة ودولة الاسلام لحل الخلافات...
بشرااااااااااااااااااكم اخوة التوحيدالان هناك مفاوضات بين جبهة النصرة ودولة الاسلام لحل الخلافات واقامة صلح بين الاخوة دعواتكم لهم بوركتم قسم الحدث والأخبار العاجلة


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
 

Нажалост - оваа информација неје актуелна - ин'ша'Аллах - Аллах да ги здружи срцата меџу сите групи, за да биде Ла'Иллаха Илла'Аллах над се!

Упатувајте дови!

 


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот