Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 OD BILO BELGIJA on Саб 24 Мај 2014, 12:44 am

BILO


Нови член
Нови член
SELAMUALEJKUM VE RAHMETULAH EDNO PRASANJE VE MOLAM INSALAH EDNO DOBRO OBJASNUVANJE .OD STVORUVANJETO NA ADEM À.S STO IM NAREDI NA MELECITE TAJA DEN ALAHH UTEALAH I SE PONATAKA EDNO OPSIRNO OBIJASNUVANJE SAKAM INSALAH I OD CUMAA NAMAZ KAKO I KADE MORA DA SE KLANJA DALI JE OBAVEZNO VO CAMIJA

2 Re: OD BILO BELGIJA on Пон 26 Мај 2014, 3:59 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
BILO напиша:SELAMUALEJKUM VE RAHMETULAH EDNO PRASANJE VE MOLAM INSALAH EDNO DOBRO OBJASNUVANJE .OD STVORUVANJETO NA ADEM À.S STO IM NAREDI NA MELECITE TAJA DEN ALAHH UTEALAH  I SE PONATAKA EDNO OPSIRNO OBIJASNUVANJE

 

Инша'Аллах ќе добијеш краток одговор - затоа што навистина би требало да одвоиме голем период на време, за сите факти и случаеви со објаснувања да ги напишеме.

Адем алејхи'салам:

Аллах субаханаху ве теала им нареди на Мелекти да прават сеџде пред Адем алејхи'салам. Тие сите му паднаа на нему (Адем) / освен Иблис. Тој беше еден од Џиновите / Шејтаните! (тоа го пишува во Куранот Суре 7 Ајет 11)

Поуката од сето ова е енормна! Аллах субаханаху ве теала им нареди на мелеките и на Иблис (л.А.) да му се поклонат на Адем а.с. - иако Иблис (л.А.) по добро од сите нас знае, дека Аллах субаханаху ве Теала е се моќен - иако повеќе верува во Аллах субаханаху ве Теала - Аллах субаханаху ве Теала го проколна и му вети, дека ќе биде еден од изгубените!

Значи! Иблис една наредба не ја изврши и постана Кафир - иако повеќе од сите нас знае за Аллах субаханаху ве теала! Постана Кафир! ЗНачи опасноста, која што ние дневно ја носиме со нас е енормна! Аллах субаханаху ве Теала ни има дадено голема предност - ни има дадено могуќност нашите грешки и гревовие со севапи (хазанет) да ги поправиме! Исто така со барање опрост кон Аллах субаханаху ве Теала, како што Тој во Куранот Суре 4 Ајет 48 вели:

„Аллах навистина не го опростува ширкот, но опростува се тоа што е по малку од тоа (на кому што сака)...!„


Џумуах (Џумаа Намаз):


SAKAM INSALAH I OD CUMAA NAMAZ KAKO I KADE MORA DA SE KLANJA DALI JE OBAVEZNO VO CAMIJA

Џумаа намаз се клања во џамија или џемает - додека другите дневние намази можат да се кланаат насекаде, без одредено место. Аллах субаханаху ве теала вели во Суре 62 Ајет 9-10:

„О вие, кои што сте убедени! Кога се вика за џумаа, одите и подсетувајтесе славејќи на Аллах и оставитеја работата! Тоа е по добро за вас - само ако би знаеле за вредноста! А кога намазот ќе се изврши, растурете се по земјата и барајте од добрината Аллахова, и споменувајте Го често, за да бидете успешни!„

Според предходните Курански Ајети јасно ни се укажува, дека треба да се соберат во џемает и после тоа да се растури џемаетот.

Наравно - ако нема човек могуќност да е присутен на џумаа намаз, според преќки (какао болест, не исправен џемает од кои што се знае, дека прават ширк итк. итк.) кои што ги има - е ослободен од моралноста.

Имаат и доста докази од суннетот (во форма на Хадиси) кои што ни укажуваат, дека џумаа намаз треба да се изврши во џамија (или општо речено во џемает), како на пример во Бухари:

„Абдуллах ибн Омер пренесува, дека пејгамберот рекол: „Пред да дојде некој од вас на џумаа намаз, да изврши прво гузул (целосно перење / слекање на неговото тело)!„

„Ебу Хурејра пренесува, дека Аллаховиот пратеник рекол: „Ако во петок во време на џумаа намаз на твојот содружник го опемниш со зборовите „слушај„ - додека имамот дава вас (зборува на хутба) - влегуваш во не потребно зборување / зулум!


во едно друго пренеусување се вели: „Дека џумаат не тие валидна - не ти важи намазот!„
ви едно друго пренеусвање се вели исто така, дека: „Џумаата неје џумаа без хутба!„

Без навлегување на значењето и од поуката, која што ја добиваме според предходните пренесувања, ни укажуваат тие, дека намазот се обавува во џамија или џемает, со хутба (вас од страна на имамот)!

А Аллах се нај добро знае!

Селам поздрав до Белгија

 


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: OD BILO BELGIJA on Пон 26 Мај 2014, 8:59 pm

BILO


Нови член
Нови член
ALAHH DA TE NAGRADI SO DCENLET INSALAH BRATE I SELAM DO SITE BRAKA MUSLIMANI OD BELGIJA I OD MÈNE ESELAMUNALEJKUM VE RAHMETULAH

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот