Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 2]

26 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 28 Окт 2010, 7:56 pm

Monoteizam


Редовен член
Редовен член
Врати се уште еднаш на темата и добро проследи ги прашањата, почни со ред.

ИншАллах разбирањето на оваа работа и на овој чин е од исклушителна важност, посебно во оваа денешница.

Го молам на Аллах тебареке ве те’ала да ни ја покаже вистината како вистина и да се држиме за нејзе а лагата да ни ја покаже како заблуда и да се чуваме од нејзе. Амин Амин Амин!!!
ЏезакхАллаху кхајрен вес селаму алејкум

27 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Нед 31 Окт 2010, 3:21 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Врати се уште еднаш на темата и добро проследи ги прашањата, почни со ред.

ИншАллах разбирањето на оваа работа и на овој чин е од исклушителна важност, посебно во оваа денешница.

Го молам на Аллах тебареке ве те’ала да ни ја покаже вистината како вистина и да се држиме за нејзе а лагата да ни ја покаже како заблуда и да се чуваме од нејзе. Амин Амин Амин!!!
ЏезакхАллаху кхајрен вес селаму алејкум

до каде стигнавле брат на ова поле????


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

28 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Нед 31 Окт 2010, 3:38 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Селам Алејкум

до каде стигнавле брат на ова поле????

Лаутка не одговоривме на претходните прашања!?
ФУНДАМЕНТАЛНО Е ДА СЕ ОДГОВОРИ.

Понатака моето друго прашање е: Што е тогаш ма’буд Тагут, во Аллаховата вера??? Погледни го суштинското значење на самиот шехадет. Тука ти е одговорот!

Или да биде појасно да го олеснам прашањето: Што е Тагут ма’буд покрај Аллаховата вера, какво е неговото верско значење???

Какво е верското значење од ма’будот покрај Аллах и кој е задоволен со тоа???

Дефинирај ми ја таа реченица која опфаќа апсолутно се, затоа што без тоа не може да се биде муслиман??
ВАллахи без разбирање на оваа работа не може никој да влезе во Џеннет.

Значи се бара да се појасни верското значење на Тагутот - за кого станува збор во самиот шехадет, за кој што тагут, Посланик саллалаху алјхи ве селлем објаснувал од самиот почеток на оваа дава Тевид.
Во суштинското значење од шехадетот поимите ма’буд, тагут и ибадет се тесно поврзани.

Затоа и ова прашање е многу важно и треба да се одговори: Што значи ИБАДЕТ ВО ИСЛАМ дефиниција??

29 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Вто 02 Ное 2010, 8:42 pm

omer el faruk


Нови член
Нови член
Monoteizam напиша:Селам Алејкум

Затоа и ова прашање е многу важно и треба да се одговори: Што значи ИБАДЕТ ВО ИСЛАМ дефиниција??
\Ibadet e se ,bukvalno se celiot Islam dokolku se sprovede vo dela e Ibadet////

od verskite obredi,do ubavoto odnesuvanje ,nacinot na ziveenje-vo glavno se e ibadet//

bare jas taka go razbiram-a mozebi gresam????

30 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Сре 03 Ное 2010, 12:55 am

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму Алејкум ве Рахметуллах ве берекатух.

Лаутка сигурно дуњалукот ве има под нозете Very Happy Мала шега.

Чекав и се изначекав а кај нас знаеш како велат, кој си чекал си умрел од чекање Smile

Одиме со ред иншАллах:
Првото прашање ми беше: “Или да биде појасно да го олеснам прашањето: Што е Тагут ма’буд покрај Аллаховата вера, какво е неговото верско значење???

Какво е верското значење од ма’будот покрај Аллах и кој е задоволен со тоа???“

Со еден збор ЛАЖНО БОЖАНСТВО

“Дефинирај ми ја таа реченица која опфаќа апсолутно се, затоа што без тоа не може да се биде муслиман??
ВАллахи без разбирање на оваа работа не може никој да влезе во Џеннет.“

Кратко елхамдулиллах но опфаќа апсолутно се:
Куфр во Тагут, Иман во Аллах
Секој кој би поверувал во Тагут, го срушил својот Тевхид.

Но ти спомнав ибадет, а ибадет е се она (дела, постапки надворешни или внатрешни)со кое Аллах џеле ве ала е задоволен да му се прави.
Затоа спомнав дека тесна е врската помеѓу овие поими Тагут, Ма’буд, Ибадет во суштинското значење на самиот шехадет.

Е сега ги објаснивме поимте Тагут и Ма’буд ни остана уште ибадет, да го објасниме.

Под овој поим се мисли на сеопфатно значење кое опфаќа многу врсти и единки.
Пример: разни обреди, па апсолутна покорност, потчинетост, опфаќа барање пресуда (Хукум) итн.

Дојдовме до една многу важна ситуациаја, нормално се поставува следното прашање:

“Дали верувате дека одрекнување т.с текфирењето на ТАГУТИТЕ евреи, христијани, будисти, влегува во Асл - Дин???“

Немојте сега да скапиме од чекање Embarassed

Ние сме млади мувехиди и ја учиме оваа совршена вера, и да погрешиме ќе се поправиме иншАллах па затоа секој коментар е добре дојден.
Селам Алејкум

31 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Сре 03 Ное 2010, 7:46 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Ес селаму Алејкум

“Дали верувате дека одрекнување т.с текфирењето на ТАГУТИТЕ евреи, христијани, будисти, влегува во Асл - Дин???“Алејкум селам ,,,ДА,ДА,


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

32 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Сре 03 Ное 2010, 11:16 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве беректух.

Алејкум селам ,,,ДА,ДА,Елхамдулиллах Лаутка тоа е вистината.

Да објаснам значи во самиот шехадет “Нема ма’абуд вистински освен Аллах“ се Негира ОБОЖАВАЊЕ на сите Божанства покрај Аллах значи сите ма’буди/Тагути без разлика како тие се нарекуваат, без разлика на нивните врсти и единки (нема во шехадетот имиња).

Тагутот/Ма’буд дали се вика: Лат, Уза, Демократија, Комунизам, Трајко, Петко, Абдуллах, Асан МОРА ДА СЕ НАПРАВИ КУФР ВО НЕГО ОДРЕКНУВАЊЕ!!

Значи шехадетот ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ со своето значење укажува одрекнување од секој ТАГУТ, без разлика на која вера се препишува, што ќе промени ако тој се препишува дури и на Ислам???

Се поставува следното прашање: КАКО СЕ ПРАВИ КУФР ВО ТАГУТ???.

Ете само едно прашање доволно е Very Happy .

33 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 04 Ное 2010, 11:53 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве беректух.

Алејкум селам ,,,ДА,ДА,Елхамдулиллах Лаутка тоа е вистината.

Се поставува следното прашање: [b]КАКО СЕ ПРАВИ КУФР ВО ТАГУТ???[/Значи шехадетот ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ со своето значење укажува одрекнување од секој ТАГУТ, без разлика на која вера се препишува, што ќе промени ако тој се препишува дури и на Ислам???

ова е одговорот на твоето прашање,ако не се одрекнеш се прави куфур.............................................


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

34 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Пет 05 Ное 2010, 2:17 am

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Селам алејкум.

Куфр во тагут се прави на следниов начин:
Убеденост во забранетоста и неисправноста за насочување ибадет на тагут, доказ за ова се зборовите од Возвишениот :

“Ете, така Аллах, секако, е Вистина и дека она што го повикуваат, освен Него, е невистина. Аллах, навистина е Вишен и Голем!“ (Ел Хаџџ 62)

Напуштањето правење ибадет на тагутите, со срце, зборови и дела, доказ за тоа се зборовите од Возвишениот Аллах каде кажува:

“И Ние за секој народ, секако, испративме пејгамбер: Обожавајте Го Аллаха и избегнувајте ги шејтаните! (Ен Нахл 36)

Овде само ќе застанеме и ќе речеме дека човек мора да се одрекне од ибадет на тагут било да се работи со срце, збор или дело. Во врска со тоа кажува ибн Кесир рахимехуллах:
“Човек кој ќе даде заклетва дека ќе го почитува на тагутот, не се одрекнал од тагутот со јазик, и не е муслиман па макар ако би знаел со своето срце дека тоа е неверство или дека тоа не е добро. Исто така, рекол рахимехуллах, дека човек кој отишол да се суди пред тагут, таквиот не се одрекнал од тагут со дело, без обѕир што е во неговото срце и неговиот јазик, мрзење на тагутот и мрзење на ибадет него.
Доказ се наоѓа во Кур’ан каде Возвишениот Аллах кажува :

“Во Ибрахим и оние што беа со него имавте, навистина, добар пример. Кога му рекоа на народот свој: “ Ние сме далеку од вас, навистина, и од она што, освен Аллах, го обожавате. Ние не ви веруваме. Меѓу вас и меѓу нас, меѓутоа, има непријателство и омраза, засекогаш! Се додека не верувате во Аллах, Единствениот .“ (Ел Мумтехане 4)
Непријателство спрема него и према ибадетот на него. И за ова исто така се зема како доказ претходниот ајет од Кур’ан.
Текфир на тагут и текфир на тој чин. Оној кој не сведочи дека се лажни божанства или тагути кафири – таквиот незнае тевхид и истиот не е муслиман.
Заклучуваме дека само човек кој не верува во тагут (направил куфр во тагут) и верува во Аллах – се држи за “ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ“ (Најцврстото јаже) и дека само таков поединец ќе биде муслиман, и дека оној кој ова не го знае и не го спроведува – НЕ Е МУСЛИМАН, па макар обавувал намаз, давал зекат, и ги правел другите ибадети на Аллах.

Лаутка знаеш дека сега заедно ние констатиравме ОГРОМНА ВИСТИНА а тоа е дека секој оној кој тврди дека не ја познава состојбата од Тагутот, макар што тој Тагут и да би се препишувал на ислам, ТОЈ ЧОВЕК НЕ Е МУСЛИМАН, НЕМА ТЕВХИД.

Од тука сите оние кои кажуваат дека само текфир на евреи и христијани влегува во АСЛ ДИН(Основа на Ислам), а додека за текфир на Тагут кој се препишува на ислам бараат оправдување!!! Таквите изнесуваат голема лага на оваа Аллахова вера.

А со тоа се спротивставуваат на Аллах и на Неговиот Посланик, спротиставувајќи се во самите ТЕМЕЛИ на овој дин.
Аллах џеле ве ала кажува “Нема АСЛ ДИН (основа на ислам) без текфир на секој тагут“
А оние кажуваат ИМА Асл Дин без текфир на секој тагут??? Има Ислам без одрекнување од Мушрици и Тагути???
ВАллахи само заради ова ги мрзиме луѓево, вАллахи само заради ова ги мрзиме и оние кои ги сметаат ваквите за нивни браќа!!!
Веруваме дека не се муслимани, и веруваме дека не го знаат значењето од ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ.

Јас тука ќе застанам мислам дека ова е доволно, што се однесува по прашањата за Асл - Дин без кои нема име ИСЛАМ, ова е доволно за оние кои барем малку ја сакаат вистината.
Ова е начинот и методот во кој повикуваме, нашиот пат - е патот на знаење и враќање на докази и научна методологија.
Доволен ни е Аллах како Заштитник.

35 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Саб 06 Ное 2010, 11:07 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
се согласувам мислам доволно се изнесоа докази на оваа проблематика,но ако имаш уште една дополнителна мисла за оваа реченица да додадеш,бујрум и да ја затвориме темава..нешто не мие јасно околу ова каде што наведе..........

,, НЕ Е МУСЛИМАН, па макар обавувал намаз, давал зекат, и ги правел другите ибадети на Аллах.

,,ЗАРЕМ ако го работи ова неее МУСЛИМАН???????????????


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

36 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Саб 06 Ное 2010, 11:36 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
“се согласувам мислам доволно се изнесоа докази на оваа проблематика,но ако имаш уште една дополнителна мисла за оваа реченица да додадеш,бујрум и да ја затвориме темава..нешто не мие јасно околу ова каде што наведе..........“

,, НЕ Е МУСЛИМАН, па макар обавувал намаз, давал зекат, и ги правел другите ибадети на Аллах.

,,ЗАРЕМ ако го работи ова неее МУСЛИМАН???????????????

Текфир на тагут и текфир на тој чин. Оној кој не сведочи дека се лажни божанства или тагути кафири – таквиот незнае тевхид и истиот не е муслиман.
Заклучуваме дека само човек кој не верува во тагут (направил куфр во тагут) и верува во Аллах – се држи за “ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ“ (Најцврстото јаже) и дека само таков поединец ќе биде муслиман, и дека оној кој ова не го знае и не го спроведува – НЕ Е МУСЛИМАН, па макар обавувал намаз, давал зекат, и ги правел другите ибадети на Аллах.

Тука е одговорот.!!!

Нормално НЕ Е МУСЛИМАН ОНОЈ КОЈ НЕ СЕ ОДРЕКНАЛ ОД ШИРК МУШРИЦИ И ТАГТУИ! Па макар и да би клањал, постел и се друго.

“Ние на секој народ му пративме Посланик: Обожавајте Го на Аллах, а пазете се од тагут!“ ( Ен Нахл 36 )
Во овој ајет јасно се гледа дека прво на што потикнувале посланиците е тевхид. Кој се согледува во одрекнување од тагут и верување во Аллах. Кога Аллаховиот Посланик с.а.в.с го пратил Муаз ибн Џебел во Јемен, му рекол да прво во што ќе ги повика Ехлул Китабиите е “ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ “, па – ако се покорат – потоа во намаз и зекат, затоа што ако не се покорат во “ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ “, зошто тогаш да ги повикуваш во намаз, кога намазот тогаш не ќе им биде исправен?

Мислам дека сум доволно јасен??
Се надевам иншАллах.
Селам Алејкум

37 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Пон 08 Ное 2010, 12:11 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:

[b]“Ние на секој народ му пративме Посланик: Обожавајте Го на Аллах, а пазете се од тагут!“
( Ен Нахл 36 )

Селам Алејкум
Алејкум селам

токму така Ајетоф е многу јасен,но нее на одмет ,ако си во можнос да го постираш и тефсирот на овој ајет ????


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

38 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Пон 08 Ное 2010, 2:14 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
“токму така Ајетоф е многу јасен,но нее на одмет ,ако си во можнос да го постираш и тефсирот на овој ајет ????“

Лаутка кажуваш дека ајетот е јасен!!!

“но нее на одмет“ Како мислиш не е на одмет??

Ако мислиш дека не е ПОЛНОВАЖЕН односно валиден за сега, за ова време???

Тоа не е точно???

Да не навлегувам изјасни се ти.

За тефсирот не е проблем, отвори Ибн Кесир значењето му е токму како што објаснав во сите мои постови НЕМА ИСЛАМ БЕЗ ОДРКНУВАЊЕ ОД ТАГУТИ и тоа во било кое време и место, и било како да се нарекуваат мора да има Бер’аа од нив оддалечување, непријателство и текфир. И секој кој има сомнеж во нивниот КУФР сам не е Муслиман!!

Вакви ајети има многу во Кур’ан различни текстуално но исти по нивното значење.
256 ајет од Бекаре
4 ајет од Мумтехане итн.

Селам Алејкум.

39 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Пон 08 Ное 2010, 8:31 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:“токму така Ајетоф е многу јасен,но нее на одмет ,ако си во можнос да го постираш и тефсирот на овој ајет ????“

Лаутка кажуваш дека ајетот е јасен!!!

“но нее на одмет“ Како мислиш не е на одмет??

Ако мислиш дека не е ПОЛНОВАЖЕН односно валиден за сега, за ова време???

Тоа не е точно???

Да не навлегувам изјасни се ти.

За тефсирот не е проблем, отвори Ибн Кесир значењето му е токму како што објаснав во сите мои постови НЕМА ИСЛАМ БЕЗ ОДРКНУВАЊЕ ОД ТАГУТИ и тоа во било кое време и место, и било како да се нарекуваат мора да има Бер’аа од нив оддалечување, непријателство и текфир. И секој кој има сомнеж во нивниот КУФР сам не е Муслиман!!

Вакви ајети има многу во Кур’ан различни текстуално но исти по нивното значење.
256 ајет од Бекаре
4 ајет од Мумтехане итн.

Селам Алејкум.
брат ,ајетот е полноважен ние не се сомневаме во ниту еден ајет,но се думаф на зборовите кои ги кажуваш,дека не се Муслимани и оние кои ,,,

,,Клањаат намаз,,дават зекат ,постат месец рамаза,а не се одрекнале од Тагутите,се прашувам и тебе те прашувам ,,,

дали ваквите кои пристапиле на Исламскиве долшности ,кои вече ги практикувале,како може да не биле одрекнати од Тагутите,,КАКО,,,,,

ако некој не се одрекнал од тагут како би обавувал ,намза,рамазан,зекат,,како ова неми е сватливо и овие да не се муслимани,,,се надевам ме разбираш ..како ваквиве Луѓе че ги наречеме Кафири,а ги обавуваат овие Исламски должности.....

со почит брат,,,
Селам Алејкум


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

40 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Пон 08 Ное 2010, 9:05 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ве алејкум селам ве рахметуллах ве берекату.

,,Клањаат намаз,,дават зекат ,постат месец рамаза,а не се одрекнале од Тагутите,се прашувам и тебе те прашувам ,,,

дали ваквите кои пристапиле на Исламскиве долшности ,кои вече ги практикувале,како може да не биле одрекнати од Тагутите,,КАКО,,,,,

ако некој не се одрекнал од тагут како би обавувал ,намза,рамазан,зекат,,како ова неми е сватливо и овие да не се муслимани,,,се надевам ме разбираш ..како ваквиве Луѓе че ги наречеме Кафири,а ги обавуваат овие Исламски должности.....


Лаутка суштински оваа Мес’ела мислам дека ја објаснив, знам дека е малку и може уште многу да се пишува но основата ја образложив елхамдулиллах.

Ајде да ти го објаснам практично: Ти ја земам ИВЗ како пример затоа што е и наша тема.
Во нејзиниот состав се наоѓа една армија од соработници, Реи’с, Муфтии, Имами, Благајници итн итн.
Куфрот од Реисот е јавен така, видлив сите го слушнавме го прочитавме, и знам дека можеме да се сложиме околу него.
Реисот сведочи Ла иллахе иллаллах, клања, пости НЕЛИ Лаутка???
Каде е сега проблемот заради неговиот Куфр му се одзема името ИСЛАМ.
Ме разбираш??

Ајде сега да ги земеме оние кои се негови соработници од Муфтии, Благајници дали се одркнуваат од Ширк и од Мушрици???
Каде се оние кои имаат сомнеж во неговиот Куфр и кажуваат дека тој за нив е признаен и валиден Реи’с???

Аллах да ни сочува од таква заблуда Амин Амин Амин!!!

Шејх АбдурРахман ибн Хасан кажува:

“Она што обавезува борба против оние кои се окарактеризирани така, а тоа е непрогласување мушрик за кафир или сомнеж во неговиот куфр поради што таа е работа која го поништува исламот и го прави невалиден поради што престанува заштитата на крв и имот. Заради тоа најголемо право од муслиманите кај нивниот водач е сам на себе да превземе искоренување на сплетката од оние кои спречуваат да се прогласат мушриците за кафири од причина како не би мутавите ( сплеткари ) од овој уммет посомневале и со тоа би се одметнале од основата на оваа вера поради тоа што се сигурни дека шеријатската сабја не ќе биде исукана над главите од мушриците и муртеддите.“

41 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Вто 09 Ное 2010, 7:12 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Ве алејкум селам ве рахметуллах ве берекату.

,,Клањаат намаз,,дават зекат ,постат месец рамаза,а не се одрекнале од Тагутите,се прашувам и тебе те прашувам ,,,

дали ваквите кои пристапиле на Исламскиве долшности ,кои вече ги практикувале,како може да не биле одрекнати од Тагутите,,КАКО,,,,,

ако некој не се одрекнал од тагут како би обавувал ,намза,рамазан,зекат,,како ова неми е сватливо и овие да не се муслимани,,,се надевам ме разбираш ..како ваквиве Луѓе че ги наречеме Кафири,а ги обавуваат овие Исламски должности.....


Лаутка суштински оваа Мес’ела мислам дека ја објаснив, знам дека е малку и може уште многу да се пишува но основата ја образложив елхамдулиллах.

Ајде да ти го објаснам практично: Ти ја земам ИВЗ како пример затоа што е и наша тема.
Во нејзиниот состав се наоѓа една армија од соработници, Реи’с, Муфтии, Имами, Благајници итн итн.
Куфрот од Реисот е јавен така, видлив сите го слушнавме го прочитавме, и знам дека можеме да се сложиме околу него.
Реисот сведочи Ла иллахе иллаллах, клања, пости НЕЛИ Лаутка???
Каде е сега проблемот заради неговиот Куфр му се одзема името ИСЛАМ.
Ме разбираш??

Ајде сега да ги земеме оние кои се негови соработници од Муфтии, Благајници дали се одркнуваат од Ширк и од Мушрици???
Каде се оние кои имаат сомнеж во неговиот Куфр и кажуваат дека тој за нив е признаен и валиден Реи’с???

Аллах да ни сочува од таква заблуда Амин Амин Амин!!!

Шејх АбдурРахман ибн Хасан кажува:

“Она што обавезува борба против оние кои се окарактеризирани така, а тоа е непрогласување мушрик за кафир или сомнеж во неговиот куфр поради што таа е работа која го поништува исламот и го прави невалиден поради што престанува заштитата на крв и имот. Заради тоа најголемо право од муслиманите кај нивниот водач е сам на себе да превземе искоренување на сплетката од оние кои спречуваат да се прогласат мушриците за кафири од причина како не би мутавите ( сплеткари ) од овој уммет посомневале и со тоа би се одметнале од основата на оваа вера поради тоа што се сигурни дека шеријатската сабја не ќе биде исукана над главите од мушриците и муртеддите.“Се разбираме брат,се сложувам


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

42 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Сре 10 Ное 2010, 12:52 am

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Елхамдулиллах Блазе си му на оној кој во оваа денешница ќе ја спознае вистината во која предводници се токму оние кои требаше да застанат како бедем и цврсто да го одбранат чистиот Тевхид од сите нечистотии кои се неминовни во овој дар, НО НЕ тие се навистина од оние за кои Возвишениот кажува дека ќе го продадат својот Ахирет за овосветско дуњалучко уживање.

Ја Рабб сочувај ни од налетот на овие расипани души АМИН АМИН АМИН!!!

Лаутка ми лежи нешто на душава и тука сакам да ве прашам:
ДАЛИ Е ОВА ХАРИЏИСКА ФИТНА???
ДАЛИ НЕШТО НАСИЛА ЈАС ТУКА ПРОТНАВ???
ДАЛИ ШИРИМЕ ЗАБЛУДА И ДАЛИ Е ОВА ТЕШКО ПА НЕ МОЖЕТЕ САМИ ДА ГО РАЗБЕРЕТЕ???

Вес селаму алејкум

43 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 11 Ное 2010, 12:44 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:

Лаутка ми лежи нешто на душава и тука сакам да ве прашам:
ДАЛИ Е ОВА ХАРИЏИСКА ФИТНА???
ДАЛИ НЕШТО НАСИЛА ЈАС ТУКА ПРОТНАВ???
ДАЛИ ШИРИМЕ ЗАБЛУДА И ДАЛИ Е ОВА ТЕШКО ПА НЕ МОЖЕТЕ САМИ ДА ГО РАЗБЕРЕТЕ???

Вес селаму алејкум

Алејкум селам

Вака брат ,според мене колку што јас можам да ве разберам,,не станува збор за фитна,,,зошто вашите ставови засновани се на докази и аргументи,па затоа кажаф се ,,Разбираме,,но можно е и некои да ве разберат и такака како ХАРЕЏИСКА ВИТНА,,можно е и убеден сум дека ако ги чита некој претходниве текстови че дојде до тој стаф дека се шири Фитна иред обвинувања ,но јас пак би прашал,,тие кои не се согласуваат со ова дали имаат контра Аргументи да го докажат спротивното............


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

44 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 11 Ное 2010, 4:24 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Зошто тогаш се прашувам и не ми је јасно од устите на овие луѓе излегува само ова???

Обвинување без никаков доказ??
И од текфирот од кој толку предупредуваат сега лесно не нарекуваат СЕКТАШИ, ХАРИЏИИ, ТЕКФИРОВЦИ???

Доволен ни е Аллах како заштитник.
Алаху Екбер.

Селам алејкум.

45 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Саб 13 Ное 2010, 11:05 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Зошто тогаш се прашувам и не ми је јасно од устите на овие луѓе излегува само ова???

Обвинување без никаков доказ??
И од текфирот од кој толку предупредуваат сега лесно не нарекуваат СЕКТАШИ, ХАРИЏИИ, ТЕКФИРОВЦИ???

Доволен ни е Аллах како заштитник.
Алаху Екбер.

Селам алејкум.


,,Брат,неоснованото обвинување ил (без докас)е клевета,,као што и претходно кажав,од прва гледна точка некој да ја чита темава и оваа преоблематика така че разбере.. СЕКТАШИ ХАРИЏИИ, ТЕКФИРОВЦИ,,

овој прекар,назиф епитет вече е познам во јавноста ,но се сложувам со тебе,за возврат да докажаи некој дека тие се во праВО а другите се тоа што нарекуваат велам да достават аргументи,,,,,
во спротивно се само лажни измислици и обвинувања не докажани...

Доволен ни е Аллах како заштитник.
Алаху Екбер.

селам алејкум


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

46 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 24 Ное 2011, 12:04 am

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Денес на facebok, на профилот од едно пријателче (Стар познаник) наидов на следниот линк:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Не ми е чудно она што го пласираат оние кои немаат срам и одамна умреле (Мушрици се), армијата од бесрамници, нечесни, покварени не заслужуваат да се наречат ниту инсани, а се кријат позади институцијата која ја нарекле Исламска Заедница.

Туку секогаш во очи ми паѓа она што го кажуваат оние кои се кријат позади (наводно некаков селефизам).

Ако погледнете скоро на сите медиуми во Република Македонија кога се спомнува поимот “Вехабии“ се гледаат само едни те исти фаци “Х , Х , Х“ (....)

Ако се навратите на оваа тема, ќе забележите во детали објаснување дека исламот не може да биден валиден без одрекнување од Ширк и Мушрици - Во случајот ИВЗ (И тоа цела гарнитура без исклучок).

О вие квази Селефии колку години се криете позади овој чин?

Колку години лажно се преставувате како предводници на тие (џематлии) кои ги нарекувате млади, неуки, традиционалисти? А????
Или треба да се и тие академски образувани!!! Аллаху наш колку голем Џехл се крие кај овие ...

Дали им ја објаснивте НА ТИЕ НЕУКИ основата на динот Ислам без која нема Џеннет??? Ова ли е Хариџизам а ???

Овие старци (Кои ги оправдувате во незнаење, слепо следење, погрешно толкување или иџтихад) шеријатот никако не ги оправдуваи она со што дошол Мухаммед алејхи селам а елхамдулиллах ова не било Хариџизам.

За вас повикување во добро, а одвраќање од зло преставува ТЕКФИРЕЊЕ, ХАРИЏИЗАМ...

Но секако и вас како и Мушриците од Ивз не ви е до упута туку контрола на џамии, пари ПОЗИЦИЈА.

Што мислат “квази муџахилите“ дека со насилна контрола на Хатунџук џамија или Тутунсус или Јаја Паша, без одрекнување од ширк и мушрици ќе постигнат благосостојба - СЕ ЛАЖАТ...

Ние на овој форум и секако секој муслиман ако ја погледне сирата од нашиот миленик Мухаммед алејхи селам ќе согледа дека, он алејхи селам повикувал 10 год во Тевхид, каде не бил објавен намаз, зекат, пост.

Како може да има Џемаат кога тие според вас се неуки, традиционални (знаеме што значи тоа) а немаат остварено АСЛ ДИН, замислете за нив ВЕХАБИЗАМ преставува суннетот од Мухаммед алејхи селам (Брада, кратки пантолони, никаб итн) а пазете не застануваат тука, туку тие се борат против Исламот не правејќи разлика помеѓу ваквите и муслиманите.

За нив исламот е вехабизам!!!

Почитувани форумџии нашата ствар и она во што повикувал Мухаммед алејхи селам токму е Тевхидот, за кој се испраќани сите Посланици.

Барак Аллаху фикум

Вес селаму алејкум.

Последната промена е направена од Talib-Ul-Haqq на Чет 05 Јан 2012, 2:01 pm. Мислењето е променето 5 пати.

47 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Пет 23 Дек 2011, 11:19 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ИВЗ и вахабистите се смирија23.12.2011 -


Поглаварот на Исламската верска заедница
се помирува со радикалните структури, кои тој ги посочуваше како
предводници на Вахабизмот во Македонија.


Иако официјално ИВЗ не извести, сепак таква средба се случила
минатата недела во седиштето на Исламската заедница. Гости на Поглаварот
му бил, Бекир Халими, кој токму од ИВЗ беше етикретиран како предводник
на радикалите. Во Изјава за Алсат, Халими ја потврдува средбата
потенцирајќи, дека на подадената рака од Поглаварот, тие ќе возвратат
позитивно.

И оваа средба беше во насока на реализирање на оваа цел. Ние заедно
со нашите пријатели оџи ја прифативме оваа пружена рака за продолжување
на понатамошната работа. Ова е поради фактот што последните години сме
сведоци на постојани напади од исламофобски кругови против Исламот и
муслиманите кај албанското население.

Во ИВЗ не сакаат многу да коментираат. Само потврдуваат дека оваа
верска заедница е отворена за сите кои сакаат да се интегрираат.

Инаку токму Бекир Халими во 2008-тата беше под истрага на полиција,
која го сомничеше за поврзаност со Ќелии на Ал Каеда од Кувајт.
Сомневањата беа дека преку невладина организиацја во Македонија Халими
внел 5 милиони евра. Тој негираше со образложение дека тоа е политички
притисок врз него.

За тоа кој го стимулира вахабизмот, Поглаварот Реџепи има покренато
судски спор против својот поранешен шеф на кабинетот, кој напиша дека
тоа е личо Поглаварот. Пред непол месец Реџепи ја посочи државаат дека
таа го стимулира радикалниот ислам.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 2]

Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот