Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 2]

1 IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 21 Окт 2010, 6:22 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ИВЗ и бектешите се договорија, дозволена е нивната регистрација
21.10.2010 - 17:40 | Македонија
Исламската верска заедница дозволи регистрирање на посебна Бектешка религиозна група. Ехлибејтските бектеши, со седиште во Кичево, веќе еден месец легално функционираат во Македонија.


Судот им издал регистрација врз основа на договор постигнат меѓу нив ИВЗ. Бектешите ја признаваат Исламската верска заедница како матична верска институција на сите муслимани во Македонија, како и тоа дека целокупниот имот, вклучувајќи ги и текињата изградени до регистрацијата на бектешите се сопственост на ИВЗ. За возврат, ИВЗ ќе им овозможи користење на верски објекти и свештеници за религиозни потреби и ќе ги почитува тарикатските бектешки правила.

Двајцата поглавари, денеска велат дека ова е историски чин за надминување на поделбите кај муслиманите во Македонија.

Сепак, проблемот кој подолго време постоеше во ИВЗ останува и понатаму. Новорегистрираната бектешка група во себе не го интегрира текето во Тетово. Тамошните бектеши велат дека за нив ова е само обид да за излаже јавноста. Тие не остапуваат од намерата да добијат обновување на регистрацијата од 2000-та. Велат тие се единственото легално бектешко движење во Македонија. Денеска ниту Реџепи, ниту бектешите немаа конкретен одговор, како ќе се реши проблемот со текето во Тетово.

Исламската верска заедница и МПЦ, кога се носеше Законот за верски заедници, беа главните противници да се дозволи регистрирање паралелни верски институции од една вероиспосвест. Сега поглаварот Реџепи вели дека бектешите не се паралелна, туку институција под чадорот на ИВЗ.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

2 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 21 Окт 2010, 6:23 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
АЛЛХАХ Џ.Ш ДА НЕ СОЧУВА ОД НАШЕТО РАКОВОДСТВВО НА ивз..

НЕЗНААТ ШТО ПРАВАТ


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

3 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 21 Окт 2010, 6:31 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
SubahanAllah - IVZ navistina SVZ - Sejtanska Verska Zajednica.

Vakvi Institucii ne se borat za Islamot, nego za nivnite lichni Zelbi.

Allah subahanahu wa Tealá da ne onesi po paviot Pat i da ne shtiti od vakvi Dzavolski Zajednici.

Amin!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

4 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Саб 23 Окт 2010, 8:46 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Дали оваа и претходната постапка со која (НЕ)Исламска Заедница бараше помош од Тагути се јасен показател за Куфр и Риддет.???

Што мислите кој е ставот од Улемата за нивниот Халл (Состојба)?

Како треба треба да се однесува Поединец?

Селам Алејкум.

5 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Саб 23 Окт 2010, 9:09 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Што мислите за инсан кој и покрај сите овие јасни изјави и постапки кажува, ИВЗ ПРЕСТАВУВА моја легитимна институција и јас сум нејзин преставник??

Дали автоматски и тој станува муртед??

Кој е ставот од улемата за оној кој што има сомнеж во куфр од кафири??
Селам Алејкум

6 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Саб 23 Окт 2010, 9:43 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:

Дали автоматски и тој станува муртед??

Кој е ставот од улемата за оној кој што има сомнеж во куфр од кафири??
Селам Алејкум
навистина мудро,,и јас сум на тој стаф ,,но да побараме докас или некоја издадена фетва во врска со овој потег на поглавароф..

имено пред извесно време Селимоски беше прогласен за муртед без,поголем прекршок,,а види сега што прави сегашниоф...нејсе пак да побараме да потврдиме со доказ??Последната промена е направена од LAUTKA на Пон 25 Окт 2010, 12:52 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

7 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Нед 24 Окт 2010, 12:53 am

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Селам Алејкум
Лаутка докази има многу елхамдулиллах.

“навистина мудро,,и јас сум на тој стаф да се афтоматски прогласи муртет,,но да побараме докас или некоја издадена фетва во врска со овој потег на поглавароф..

имено пред извесно време Селимоски беше прогласен за муртед без,поголем прекршок,,а види сега што прави сегашниоф...нејсе пак да побараме да потврдиме со доказ??„


Еве што кажува улемата:

Пропис за сомнеж во куфр од кафири!!!

Шејх Мухаммед АбдулВеххаб рахимехуллаху те’ала, околу работите кои го поништуваат исламот кажува:

“ Трета работа: Оној кој не ги прогласува мушриците за кафири или сомнева во нивниот куфр, или го смета валиден нивниот правец, направил куфр.

Шејхул ислам ибн Тејмијје, рахимехуллаху те’ала, кажува:

’Оној кој го повикува Алија ибн Ебу Талиб прави куфр, а оној кој се сомнева во неговиот куфр – исто така прави куфр’.“
Шејх Ебу Баттин кажува:
“Муслиманите се сложиле околу куфрот на оној кој не ќе ги прогласи евреите и христијаните за кафири, или само ако има сомнеж во нивниот куфр, а ние сме сигурни дека мнозинството од нив се незналици.“
Фетви од Улемата од Неџд

Улемата од Неџд кажала:

“ ... Друга работа: “Она што со себе ја повлекува обавезата за џихад против оној кој е опишан со ова “ Нетекфирење на Мушрици или сомнеж во нивниот куфр“ Затоа што ова влегува во оние услови кои со себе го повлекуваат името ислам ( Основа на верата ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ ). И од тука оној кој е опишан со ова – кафир е и неговата крв и имот се дозволени, а борбата против нив е ваџиб (обавезна ), се додека не почнат да ги текфираат мушриците.“ (Фетви од Улемата од Неџд 4/145 – 146 )
Шејх Хамед Бин Атик рахимехуллах, кажува:
’’Има многу од оние кои не прават ширк, но оние немаат одрекнување (ел-бераа-непријателство) од мушриците. И заради ова тие не се муслимани, и не го следат динот Ислам со кој е испратен Ресул с.а.в.с.’’ ( Себил ин Неџати вел фикак )

Шејх Абдуррахман бин Хасан рахимехуллах кажува:
’’Ако робот би ги разбрал овие зборови ЛА ИЛАХЕ ИЛАЛЛАХ,тогаш ќе знаеше дека оние кои се спротивставуваат или се двоумат да ги прогласат неверници оние кои прават ширк, дека немаат направено (не реализирале) куфр бит-тагут (неверување и одрекнување од тагут).’’ ( Ед-Дурерус-сенијје 11/523, и во Фетвите на Улема од Неџд 3/60 ).

Улема од Неџд
Одрекнување од ширк и неговите приврзаници, е услов за прифаќање и исправност на исламот.
Шејх Мухаммед бин АбдулВеххаб, рахимехуллах, кажува:
“Исламот, како вера, нема да биде исправен кај личност, освен со одрекнување од овие т.с од сите Тагути кои се обожаваат покрај Аллах, и нивно прогласување за неверници.
Како што кажува Возвишениот:
“ Оној кој неверува во Тагут а верува во Аллах, се држи за најцврстото јаже.“ ( Ел – Бекаре 256 )


Шејх АбдурРахман ибн Хасан кажува:
“Постои концензус меѓу улемата од претходните и покасните генерации, почнувајќи од асхаби, табиини, имами и сите научници од ехлис – сунет дека човек не ќе биде муслиман освен со напуштање на голем ширк, одрекнување од него и од оној кој го прави. Омраза према нив, непријателство према нив зависно од можноста и ихлас (т.с чисто насочување) дела само на Аллах“. (Ед – Дурерус – Сенијје , 8/338 и Фетви од Улемата од Неџд, 1/435)

Исто така кажува Аллах Возвишениот:

“ Оној кој неверува во Тагут а верува во Аллах, се држи за најцврстото јаже .“ (Ел – Бекаре 256)

Исто така кажува Возвишениот:

“Ние за секој народ Посланик испративме: “ Обожавајте го на Аллах и чувајте се од Тагути.“ (Ен – Нахл 36)

Ако човек би рекол:
’Јас го следам Веровесникот с.а.в.с тој е на вистината, но нема да му се спротивставувам на Лат, Уза, нема да му се спротивставувам на ебу Џехел и сличните на него, каква врска јас имам со нив. ’Неговиот ислам нема да биде валиден.’
Исто така рахимехуллах, кажува:

“Неверување во тагут значи одрекнување од се она што се обожава покрај Аллах: Луѓе, џинови, дрва, камења и друго покрај ова, да сведочиш дека таквиот е на куфр и заблуда, да го мрзиш, макар ако тој би бил твој татко или брат. А оној кој кажув: ’Јас не обожавам никого освен Аллах, но нема да му се спротивставувам на главатарот, ниту над кубињата кои се над гробовите ( кабури ), и слично на тоа. ’Тој во суштина е порекнувач на зборовите ’ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’. Тој неверува во Аллах ниту го занегирал верувањето во тагут. “

8 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Нед 24 Окт 2010, 12:58 am

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Непрогласување мушрик за кафир или сомнеж во неговиот куфр обавезува на борба против оние кои тоа го застапуваат.
Шејх АбдурРахман ибн Хасан кажува:
“Она што обавезува борба против оние кои се окарактеризирани така, а тоа е непрогласување мушрик за кафир или сомнеж во неговиот куфр поради што таа е работа која го поништува исламот и го прави невалиден поради што престанува заштитата на крв и имот. Заради тоа најголемо право од муслиманите кај нивниот водач е сам на себе да превземе искоренување на сплетката од оние кои спречуваат да се прогласат мушриците за кафири од причина како не би мутавите (сплеткари) од овој уммет посомневале и со тоа би се одметнале од основата на оваа вера поради тоа што се сигурни дека шеријатската сабја не ќе биде исукана над главите од мушриците и муртеддите.“

Некои од научниците од Неџд во појаснувањето на причините кои му наложуваат на секој од себе борба против неговите припадници:

“Друга причина со која се наложува борба против оние кои се со тоа окарактеризирани е непрогласување на мушриците за кафири или сомнеж во нивниот куфр зато што тоа е работа со која се уништува исламот и го прават невалиден. Оној кој себе си се закити со ова направил куфр, неговата крв и имот се халал и против него потрбно е да се поведе борба се додека мушриците не ги прогласи за кафир.“
Доказ за ова се Посланиковите зборови:
“ Оној кој ќе каже ’ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ ’ и заневерува во се она што се обожава покрај Аллах неговата крв и имот се харам “ ,
... Што значи дека сигурноста за нивната крв и имот ги врзува за две работи:
Прва работа е изговарање ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ ,
Втора работа е заневерување во се она што се обожава покрај Аллах.
Така не ќе се заштити крвта од некој роб и неговиот имот се додека не ги направи овие две работи. Првата да изговори “ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ “. Меѓутоа ова се однесува на неговото значење а не се подразбира само нејзино просто изговарање. А тоа повторно значи исполнување на Аллаховиот тевхид во сите врсти на ибадет. Втората работа е да заневерува во се она што се обожава покрај Аллах. Под тоа се мисли на прогласување мушриците за кафири, одрекнување од нив и од она што се обожава покрај Аллах.
оние кои отстапиле од Аллаховиот тевхид накај ширкот, оние кои го измениле суннетот од Аллаховиот Посланик со новотарии – тогаш тој е кафир како нив, макар да би ги мрзел нив и нивната вера, а да ги сака исламот и муслиманите. Затоа што оној кој не ги прогласува мушриците за кафири неверува во Кур’ан, затоа што Кур’анот мушриците ги прогласил за кафири, исто така наредувајќи непријателство и борба против нив.


Хусејн и Абдуллах, синовите од шејх Мухаммед ибн Абдул Веххаб, Аллах да му се смилува на сите, кажуваат:

“Човек нема да биде муслиман се додека не го спознае тевхидот и се додека не го земе за своја вера, се додека не би постапувал по она што се наредува, се додека не поверува во Посланикот с.а.в.с и во она за што обавестил, се додека не му се покори во она што забранил и наредил, и се додека неповерува во него и со она со што дошол.
Оној кој кажува: ’Јас нема да непријателувам против мушриците ’, или им се спротивставува но не ги прогласува за неверници, или кажува дека нема непријателски да се однесува спрема оние кои изговараат ’ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ ’, макар ако би починале куфр, ширк и му се спротивставуваат на Аллаховата вера, или да лаже дека нема да се спротивставува на кубињата; тој како таков нема да биде муслиман.


Туку тој е од оние за кои Аллах субханеху ве теала рекол:

“ ... Тие зборуваат: Во некои веруваме, а во некои не веруваме ’, и сакаат измеѓу тоа да прифатат некој друг пат. Да онаквите се вистински неверници.“ (Ен – Ниса 150 – 151)

Исто така Шејх Мухаммед ибн АбдулВеххаб рахимехуллаху теалла, кажува.
“А што се однесува за оној кој кажува дека било кој да изговори шехадет, не е дозволено да се прогласи за кафир, застапникот на овој став мора самиот себе да си контрира и нема да може да го одбие својот став. Како што е примерот со оние кои го негираат проживувањето или сомнеж во него според тоа што тој изговара шехадет, или му негира веровсништво на некој од оние кои Аллах ги именувал во Својата Книга, или кажува дека блудот е халал и слично на тоа, немам сомнеж дека ќе се воздржи во поглед на неговиот куфр, освен ако би се инаетел или се изохоли.“
Оној кој кажува дека покрај изговорањето на шехадетот ништо нема да му наштети или кажува: Оној кој изговара шехадет, клања, и пости не е дозволено да се прогласи за неверник. Макар тој и да обожава некого други покрај Аллах. Тој е кафир, а оној кој има сомнеж во неговиот куфр и тој е кафир. Поради тоа што оваа личност која го застапува овој став ги наведува во лага Аллах и Неговиот Посланик и концензус од сите муслимани. Многу текстови од Кур’ан и суннет говорат за тоа, покрај потврдениот концензус во кој нема да посомнева оној кој има најмал вид знаење и ставови од научниците. Меѓутоа слепото следење и следењето на страсти луѓето ги прават слепи и глуви.

Шејх Абдуллах ибн АбдуРахман Ебу Баттин, рахимехуллах, кажува:
Кади Ијјад во своето дело Еш Шифа, кажува: Редоследот на зборовите кои водат во куфр, па до зборовите: Јасно е по ова прашање дека секој став кој го негира Рубубијјетот или Единственоста, или обожавањето некого освен Аллах или покрај Аллах, тоа е куфр.
Понатака кажува: Оние кои направиле ширк со обожавање идоли, или некои од мелеките, шејтан, сонце, ѕвезда или било кого покрај Аллах од арапските мушрици, становници на Индија, Судан и други, па се додека не рекол: или да постој други створител на световите освен Аллах, или управител, сето ова се сведува на куфр по концензус од муслиманите. Погледај во кажувањето за концензус од муслиманите околу куфрот од оној кој обожава некој покрај Аллах од мелеки или други. Ова е очигледно а Аллах најдобро знае и нека е Хамд на Аллах.
Многу се текстовите од Кур’ан и суннет околу тоа. А оној кој кажува: Било кој да изговори шехадет, клања и пости, него не е дозволено да се прогласи за кафир, и ако обожава некого покрај Аллах,он е кафир. Оној кој има сомнеж во неговиот куфр и тој е кафир. Се додека не рекол: Врз основа на овој став тој го наведува во лага Аллах, Неговиот Посланик и потврдениот концензус.

9 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Нед 24 Окт 2010, 4:30 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес Селаму Алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Што мислите за оваа изјава од познатиот Х, Х оџа во село Требишта:

Цитати од ИЦ форумо:

“Напишано од Alen
Blagodaran za ponudata.Pa so date prasam? Aj ke pocnam od osnovata.
Dali si pripadnik na Islamskata Zaednica vo Mk, i dali go priznavas Reisot Redzepi za tvoj Zastapnik?
Kakov status imaat tie sto se odreknuvaat od negovata vlast?
Dovolno za pocetok, Isallah ke prodolzime.“


Одговара Х Емирот:

“-Да, припадник сум на Исламската Заедница во МК.

-Реисот го признавам иако не се согласувам со начинот на неговата работа и со задоволство би им помогнал на сите оние продуктивни струи кои на убав, исламски начин со шура (договарање) би го смениле.“

10 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Нед 24 Окт 2010, 4:43 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Дали ова е негов јасен Риддет???

Погледнете што кажува за оваа Тагутска заедница (за која заедница овој човек ИЦ Емирот кажува дека е нејзин припадник)квази “муџахидот“ Х:

Цитат од Х:
“No, Zika, kako sto mu e imeto na mula Suljo vo DBK, igra odnadvor diktirana igra, vo korist na bezbednostite sluzbi na SAD i Izrael. Dokazano!“

“Posebno ne rejsot nas murtedovski,koj e nemusliman od inaet i izbor,“

“Невладината Организација ИМФ укажа дека нејзините членови биле спомнати како учесници во немилиот инцидент, а всушност воопшто не било така. Тие обвинуваат дека ИВЗ им нанела штета со оваа клевета и невистина, посебно главниот креатор на нивната политика, рејсот и срамот за муслиманите во земјава, Сулејман Реџепи.“

Почитувани вакви изјави има многу но ова е доволно за почеток.

Погледнете каков хаос од оние кои мислат дека имаат знаење!!! Каков срам и понижување.
За едниот Тагут, а за другиот Реисул Улема (јас кажувам Реисул Џухала, реис на џахили).
Ова ли е акидата од исправната улема???

Плашете се од Аллах застанавте на патот и се попречивте во остварување на Аллаховиот шеријат.
Доволен ни е Аллах како заштитник.

11 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Нед 24 Окт 2010, 11:27 pm

alida*


Сестра
Сестра
Abu Al-Amin напиша:SubahanAllah - IVZ navistina SVZ - Sejtanska Verska Zajednica.

Vakvi Institucii ne se borat za Islamot, nego za nivnite lichni Zelbi.

Allah subahanahu wa Tealá da ne onesi po paviot Pat i da ne shtiti od vakvi Dzavolski Zajednici.

Amin!
AMIN AMIN AMIN JARA BI! ALLAH DA NE SOCUVA OD VAKVI ZLUTANI GRESNICI , ALLAH DA GI UPATI AMIN .SELAM .


______________________________________________

12 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Пон 25 Окт 2010, 12:10 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Ес Селаму Алејкум ве рахметуллах ве берекатух.


Х:

“Напишано од Alen
Blagodaran za ponudata.Pa so date prasam? Aj ke pocnam od osnovata.
Dali si pripadnik na Islamskata Zaednica vo Mk, i dali go priznavas Reisot Redzepi za tvoj Zastapnik?
Kakov status imaat tie sto se odreknuvaat od negovata vlast?
Dovolno za pocetok, Isallah ke prodolzime.“
“-Да, припадник сум на Исламската Заедница во МК.

-Реисот го признавам иако не се согласувам со начинот на неговата работа и со задоволство би им помогнал на сите оние продуктивни струи кои на убав, исламски начин со шура (договарање) би го смениле.“

ај по мудро да разговараме брат,,си го кажа неговиот стаф,види колку мудрос употребил во постоф тој јасно укажува кои се неговите ставово . само треба да се разбере??Последната промена е направена од LAUTKA на Пон 25 Окт 2010, 12:45 am. Мислењето е променето 4 пати.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

13 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Пон 25 Окт 2010, 12:19 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Дали ова е негов јасен Риддет???

Погледнете што кажува за оваа Тагутска заедница (за која заедница овој човек ИЦ Емирот кажува дека е нејзин припадник)квази “муџахидот“ Х:

Х:
“No, Zika, kako sto mu e imeto na mula Suljo vo DBK, igra odnadvor diktirana igra, vo korist na bezbednostite sluzbi na SAD i Izrael. Dokazano!“

“Posebno ne rejsot nas murtedovski,koj e nemusliman od inaet i izbor,“

“Невладината Организација ИМФ укажа дека нејзините членови биле спомнати како учесници во немилиот инцидент, а всушност воопшто не било така. Тие обвинуваат дека ИВЗ им нанела штета со оваа клевета и невистина, посебно главниот креатор на нивната политика, рејсот и срамот за муслиманите во земјава, Сулејман Реџепи.“

Почитувани вакви изјави има многу но ова е доволно за почеток.

Погледнете каков хаос од оние кои мислат дека имаат знаење!!! Каков срам и понижување.
За едниот Тагут, а за другиот Реисул Улема (јас кажувам Реисул Џухала, реис на џахили).
Ова ли е акидата од исправната улема???

Плашете се од Аллах застанавте на патот и се попречивте во остварување на Аллаховиот шеријат.
Доволен ни е Аллах како заштитник.
навистина брат ,малце темава ја пренасочи ,незнам која тие намерава,за споредување на членовите од ИЦ..тимот..да поразговараме на подобар начин и да ги разјасниме темиве ,зошто навистина незнам ,и која тие крајната цел,се надевам,дека намерата тие укажување на добро одврачанје од зло.но ме чудиш малце со спомнативе имиња,,која е крајната цел на сето ова??

бујрум искажисе ,па потоа да разјасниме и да донесеме заклучок??


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

14 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Пон 25 Окт 2010, 2:01 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
На страната од Милостивиот или на Тагутската страна! Запрашај се каде си ти?

Во името од Аллах, Милостивиот, Семилосен.

Нека е Милоста Аллахова на Мухаммед саллалаху алејхи ве селлем, на неговата чесна фамилија, на неговите асхаби и на сите оние кои го следат се до Судниот ден.

Аллах Возвишениот кажува:

“Повикувај кон патот од Господарот твој, и со мудрост и со поука добра. И расправај со нив на најдобар начин! Господарот твој, секако, најдобро го познава оној кој скршнал од патот негов. Он најдобро ги знае упатените!“ (Ен Нахл 125)

Во денешно време се повеќе се зборува за текфир, некои потполно го негираат а некои се плашат да го спроведат онака како што треба. Ова се случува поради непознавање на основата од исламот па затоа денес проширена е идејата за ирџ’а позади која застанале и се поведиле многу научници, даи’и и студенти. Затоа денес тагутијетот, куфрот и оние кои повикуваат во секуларизам и демократија си пронашле заштита за своето делување токму кај тие алими, даи’и и студенти. На Тагутот му облекле исламски костим (Џубе, Галабија) а зиндиците (еретици) го загрлиле огртачот на скромноста. Новотарите се облекоа во облеката од ехлис суннет, а грешниците и неправедниците алиштата од праведните и богобојазните.
Овој демократски тренд е прифатен од мнозинството почнувајќи од оние кои имаат само исламско име па се до оние кои напамет го научиле Кура’нот и хадиските збирки. Тоа е така затоа што погрешно го разбрале тоа поради кое се испраќани Посланици и објавувни Книги и зошто Џихадот е пропишан. Не ја разбрале суштината во исполнување на Аллаховата Единственост и одрекнувањето од ширк и мушрици, низ покорност само Нему Возвишениот Кој нема придружник.
Така што по нив муслиман е оној кој изговорил шехадет па макар и да не го знаел неговото значење, макар и да не би го напуштил ширкот и да не се одрекнал од него. Од друга страна има и такви, кои ги текфираат таквите, меѓутоа не ги текфираат оние кои не ги текфираат тагутите затоа што сметаат дека текфирот на тагути не е од Асл Дин. Непознавање на тевхидот резултирал со тоа што земјата се исполни со ширк, од тука многу даи’и застанаа во своето повикување кон тевхид(значи не повикуваат повеќе кон вистината) кажувајќи: Тоа уште повеќе ќе ги оддалечи.

Нема сомнеж дека секој оној кој најпрво повикува во се друго освен во тевхид – таквиот не го знае тевхидот, неговото значење и важност и таквиот не е муслиман. А што тогаш да се каже за “имами“ кои држат худби по “џемати“ а никогаш од нив неможеш да слушнеш за тагут, само спомнуваат Аллахова Милост, а никогаш за Аллахова Лутина спрема ширк и чинот дека Он никогаш нема да го опрости? Па што е со тие “имами“ кои не одвраќаат од она што Аллах не ќе опрости (Ширк)? Нема сомнеж дека таквите не знаат за тевхид, па макар тоа што имаат дипломи дека се магистри по исламски науки. Аллах го упатува на оној кого Он сака, Он е Мудар и Он е Праведен.

Оваа нивна даветска идеја е потполно болна. Па затоа наша заедничка обавеза е да предупредуваме со јасни аргументи од Кур’ан и суннет на оние кои повикуваат во нивната заблуда.

Шејх АбдурРахман Ибн Хасан, рахимехуллах, при објаснувањето на значењето “ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ“ кажува :
“ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ се зборови од Исламот и Ислам на ниту еден човек не ќе му биде исправен без познавање на целта поради која се наредени овие зборови, она на што упатуваат и не ќе му биде исправен без нивно прифаќање и постапување по нив. Тоа се искрени зборови кои се спротивни на Ширкот. И тоа се зборови на богобојазност кој го чуваат на оној кој ќе ги изговори од припишување ширк на Аллах“

Исхак ибн АбдурРахман ибн Хасан, Аллах да им се смилува, кажува:
“Мухаммед бин АбдулВеххаб, рахимехуллах, рекол: ’Просто изговарање шехадет без знаење за она што човекот рекол, ниту работење по тоа што (тој шехадет) наредува, не го прават мукалеф (обавезник), туку тоа е доказ против човекот, за разлика од мислењето од оној кој тврди дека иманот е само проста потврда’.“ ( Ед Дурерус - Сенијје, 1/522-523 )
Куфр во тагут се прави на следниов начин:
Убеденост во забранетоста и неисправноста за насочување ибадет на тагут, доказ за ова се зборовите од Возвишениот :

“Ете, така Аллах, секако, е Вистина и дека она што го повикуваат, освен Него, е невистина. Аллах, навистина е Вишен и Голем!“ (Ел Хаџџ 62)

Напуштањето правење ибадет на тагутите, со срце, зборови и дела, доказ за тоа се зборовите од Возвишениот Аллах каде кажува:

“И Ние за секој народ, секако, испративме пејгамбер: Обожавајте Го Аллаха и избегнувајте ги шејтаните! (Ен Нахл 36)

Овде само ќе застанеме и ќе речеме дека човек мора да се одрекне од ибадет на тагут било да се работи со срце, збор или дело. Во врска со тоа кажува ибн Кесир рахимехуллах:
“Човек кој ќе даде заклетва дека ќе го почитува на тагутот, не се одрекнал од тагутот со јазик, и не е муслиман па макар ако би знаел со своето срце дека тоа е неверство или дека тоа не е добро. Исто така, рекол рахимехуллах, дека човек кој отишол да се суди пред тагут, таквиот не се одрекнал од тагут со дело, без обѕир што е во неговото срце и неговиот јазик, мрзење на тагутот и мрзење на ибадет него.
Доказ се наоѓа во Кур’ан каде Возвишениот Аллах кажува :

“Во Ибрахим и оние што беа со него имавте, навистина, добар пример. Кога му рекоа на народот свој: “ Ние сме далеку од вас, навистина, и од она што, освен Аллах, го обожавате. Ние не ви веруваме. Меѓу вас и меѓу нас, меѓутоа, има непријателство и омраза, засекогаш! Се додека не верувате во Аллах, Единствениот .“ ( Ел Мумтехане 4 )
Непријателство спрема него и према ибадетот на него. И за ова исто така се зема како доказ претходниот ајет од Кур’ан.
Текфир на тагут и текфир на тој чин. Оној кој не сведочи дека се лажни божанства или тагути кафири – таквиот незнае тевхид и истиот не е муслиман.
Заклучуваме дека само човек кој не верува во тагут (направил куфр во тагут) и верува во Аллах – се држи за “ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ“ (Најцврстото јаже) и дека само таков поединец ќе биде муслиман, и дека оној кој ова не го знае и не го спроведува – НЕ Е МУСЛИМАН, па макар обавувал намаз, давал зеќат, и ги правел другите ибадети на Аллах.
После спознавањето на условите (рукновите) на тевхидот кои се : куфр во тагут (неверство во тагут) и иман во Аллах (верување во Аллах), треба човек пред се да знае кој се тагути (лажни божанства), како би можел да се одрекне од нив или да заневерува во нив. Денес ќе најдете многу луѓе кои клањаат или тврдат за себе дека се муслимани, но незнаат што е тагут?. Кога незнаат што е тагут, па како тогаш да заневеруваат во него? Како да го остварат првиот услов на тевхидот, кој е “одрекнување од тагут“? Како да бидат муслимани, а не го имаат првиот услов (рукн) на тевхидот? Ништо не ќе му користи тоа што кажуваат: “Ние веруваме во Аллах“, затоа што Аллах им го негирал исламот на оние кои тврдат дека веруваат во Него, а не се одрекнале и не заневерувале во тагут. Тоа јасно се гледа во овој ајет каде што Аллах прво спомнува негација (куфр во тагут), а потоа споменува потврда (иман во Аллах). Затоа што потврдата без негација ништо не вреди.
Рекол Возвишениот Аллах :
“Во Верата нема насилство зашто патот вистински јасно се оделува од беспаќето. Оној кој не верува во Тагут, а верува во Аллах веќе го дофатил најцврстото јаже во кое нема искинатини. Аллах е Слушац и Зналец.“ (Ел Бекаре 256)
Шеријатско значење на поимот тагут е се она што се обожава покрај Аллах или секој човек кој ќе ја премине границата и ќе присвои кај себе од правата кои му припаѓаат само на Аллах.
Што рекле научниците за тагут?

После неколку изреки од асхабите, селефите и научниците на тевхидот, нека му се Возвишениот Аллах на сите смилува, доаѓаме до заклучок дека:
“... Името тагут опфаќа се она што се обожава покрај Аллах, секој поглавар кој е во заблуда, кој повикува во невистина и ја разубавува. Опфаќа исто така секој оној кого луѓето го поставиле да им суди со џахилијетски закони, спротивни на Судот од Аллах и Неговиот Посланик. Исто така опфаќа секој гатач, сихирбаз, говорник во име на кипови со цел за обожавање на мртви и други, со оглед на приказните и лагите кој ги измислуваат за да би ги одведиле незналиците во заблуда, кои сугерираат дека закопаните (мртвите) и слично исполнувале потреби на оној кој му се обраќа и дека тој го направил тоа и тоа, што е лага или е од шејтановите дела за да би му на луѓето сугерирале дека мртвите и слично задоволуваат потреби на оној кој ќе му се обрати, па да ги одведе во голем ширк и она што го прати него. А основа на сите овие врсти, и најголем од нив е шејтанот.Тој е најголемиот тагут. Возвишениот Аллах најдобро знае. Нека е салават и селам на Аллаховиот Посланик Мухаммед с.а.в.с, неговата породица и неговите асхаби.“ (Фетви од улемата на Неџд, 1/325, “Меџму’ атут – Тевхид, 498 – 500 стр )
Кажува Шејх Мухаммед ибн АбдулВеххаб, рахимехуллах:

“Знај, Возвишениот Аллах да ти се смилува, прво што Аллах на човек фарз му го направил (наредил) е куфр во тагут и иман во Аллах.
Доказ за ова се Неговите зборови, нека е Возвишен:

’И Ние за секој народ, секако, испративме пејгамбер :“ Обожавајте Го Аллаха и избегнувајте ги тагутите!“ (Ен Нахл 36).
Што се однесува на својствата (каквотијата) на куфрот во тагут; да си убеден во неисправноста за ибадет некому или на нешто покрај Аллах, да го оставиш, да го мрзиш, да го протекфириш (да кажеш за него дека е неверник) и оние кои тоа го прават да им се спротивставиш (непријателство). Да веруваш во Аллах значи да си убеден (акида) дека Аллах е Ел-Иллах, Ел-Ма’буд (Бог кој заслужува ибадет), единствено, покрај сите други поред Него, и сите врсти на ибадет чисто и бистро (ихлас) да ги насочиш само на Аллах, да го негираш секое обожавање освен Него, да ги сакаш следбениците на ихлас (тевхид) и да пријателуваш (Ел Вела) со нив, и да ги мрзиш следбениците на ширк (многубоштво) и да им се спротивставиш. Ова е милетот на Ибрахима, кој го одбиваат само неразумни, и таа е онаа причина околу која Аллах нас не обавестил со Своите зборови :

“Во Ибрахима и оние што беа со него имавте, навистина, добар пример. Кога му рекоа на народот свој :“ Ние сме далеку од вас, навистина, и од она што, освен Аллах, го обожавате. Ние не ви веруваме. Меѓу вас и меѓу нас, меѓутоа, има непријателство и омраза, засекогаш !. Се додека не верувате во Аллах, Единствениот “ (Ел Мумтехане 4) .
А тагут е општ поим. Па, се она на што се насочува ибадет освен на Аллах, а е задоволен да му се прави ибадет, било да се работи за обожаван (ма буд), или следен (метбу ’ у) или на оној на кој или на што се покорува (во ширк или на начин кој ја руши основата на исламот, а не во грев, како тврдат некои екстремисти) во непокорност на Аллах и Неговиот Посланик – е ТАГУТ.
Кажува ибн Кајјим рахимехуллах:
Тагути има многу, а главни се пет:

Прв : Шејтан, повикувач во ибадет некому други покрај Возвишениот Аллах. Доказ на ова се зборовите од Возвишениот :
“Нели ви наредив, о синови Адемови, да не го обожавате Шејтанот. Тој, навистина, е ваш јасен непријател“ (Јасин 60)

Втор : Неправеден судија (Хаким), кој ги менува прописите од Возвишениот Аллах. Доказ на ова се зборовите од Возвишениот :

“ Не ги гледаш ли оние кои мислат дека веруваат во она што ти се објавува и во она што беше пред тебе објавено; посакуваат да им се суди пред Тагут а веќе им беше наредено да не веруваат во него. Шејтанот сака да ги талне во беспаќе далечно.“ (Ен Ниса 60)

Трет : Оној кој суди со нешто друго кое Аллах не го објавил. Доказ за ова се зборовите од Возвишениот:

“ А оние кои не судат според она што го објави Аллах – та, неверници се !“ (Ел Маиде 44)

Четврт: Оној кој тврди дека го знае скриеното (гајб), покрај Аллах. Доказ за ова се зборовите од Аллах :

“Зналец на Тајната? Па, тајната Своја не ја открива ! Освен на оној кого Он ќе го избере за пејгамбер ... “ (Ел Џинн 26 – 27)

Пет: Оној на кој му се прави ибадет, покрај Аллах и тој со тоа е задоволен. Доказ за ова се зборовите од Возвишениот:

“А оној меѓу нив кој вели :“Да јас сум бог покрај него“ – ќе го казниме со Џехеннемот. И ете, така Ние ги казнуваме неверниците .“ (Ел Енбија 29)

“Кажи: “Сите чекаат. Па чекајте и вие, а сигурно ќе сознаете кои се следбениците на патот вистински и оние кои се упатени!“ (Таха 135)

15 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Пон 25 Окт 2010, 2:05 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
А оние кои ги спомнав вАллахи не се достојни ниту пак имаат чест да бидат моја преокупација но заради ибрет и поука за оние кои имаат разум да разберат како денес водачи, имами, ефендии, даи’и застанаа на страна од Тагутите:

Кажува Имам Муслим во својот Сахих а исто така и Ел – Беркани дека Аллаховиот Посланик саллалаху алејхи ве селлем рекол:

“Се плашам за овој Уммет од владари (имами, даии) кои повикуваат во заблуда. А кога меѓу нив ќе се извлече сабјата, нема да се подигне се до Судниот Ден. Нема да се случи Судниот Ден се додека племе од мојот народ не се соедини со мушрици, и се додека една група од мојот Уммет не почне да обожава идоли. Во мојот Уммет ќе бидат триесет лажливци. Сите ќе изјавуваат дека се Веровесници, а јас сум печат на сите Веровесници и нема Веровесник после мене. Нема да престане да постои една група од мојот Уммет која ќе биде на вистина и таа ќе биде потпомогната. Нема да им наштети оној кој не би се сложил со нив ниту пак оној кој би се одвоил од нив, се додека не дојде наредба Аллахова тебареке ве те’ала.“

“Нека верниците не ги земаат неверниците за заштитници наместо верниците. Сторителот на тоа нема ништо кај Аллах. Направете го тоа само ако се плашете од нив. Аллах ве опоменува за себе и свратилиштето е кон Него!.“ (Али Имран 28)

“О верници, не земајте доверители други луѓе освен меѓу вас; Вашите нема да ве изневерат. Оние, освен вас, сакаат да ве видат нурнати во пропаст. Омраза од нивните усти излегува, а она што го кријат во градите свои е поопасно. Така Ние ви ги објаснуваме знаменијата Наши само ако сфаќате!“ (Али Имран 118)

“Аллах, навистина нема да опрости да Му се здружува здруженик, а се освен ова простува кому сака .“ (Ен – Ниса 48)

“О верници, не земајте ги евреите и христијаните за заштитници. Оние се еднинадруги заштитници. А оние кои ќе ги земаат за заштитници од вас – од нив се, навистина! Аллах, секако, не го упатува народот зулумќарски! Па, ги гледаш, оние кои во срцата свои имаат болештина, како се натпреваруваат во тоа. Зборуваат :“ Се плашиме да не ни се сврти несреќа некаква ! “ А Аллах ќе ни донесе победа или ќе даде од себе некаква наредба па ќе осамнат, каејќи се за она што го криеја во душите свои.“ (Ел Маиде 51 – 52¬)

“О верници, не земајте ги заштитници ни бабовците ваши ни браќата ваши ако, секако, повеќе го сакаат неверувањето од верувањето.“ (Ет Тевба)

Не ќе најдеш луѓе кои веруваат во Аллах и во Денот Суден да се дружат со оние кои се против Аллах и Пејгамберот Негов: Било да се тоа претците нивни, синовите нивни или браќата нивни или роднините нивни.“ (Ел Муџаделе 22)

“О верници, не земајте ги непријателите Мои и непријателите ваши за пријатели! А непокажувајте им и наклоност! Тие, секако не веруваат во она што ви дојде од вистината го истеруваат и Пејгамберот и вас заради тоа што верувате во Аллах Господарот Ваш. Ако пак вие излезете, борејќи се на мојот пат, барајќи го задоволството Мое, покажувајќи им наклоност – тајно! Јас најдобро го знам она што го криевте и она што го обелоденувавте. А оној меѓу вас што ќе го направи тоа ... Да, скршнал по лошиот пат! А ако наидете на нив, стануваат непријатели ваши или даваат со рацете свои и со јазиците свои зло и одвај чекаат да станете неверници!“ (Ел Мумтехине 1 – 2)

Монотеизам Дава Тевхид.

16 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Пон 25 Окт 2010, 10:53 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:А оние кои ги спомнав вАллахи не се достојни ниту пак имаат чест да бидат моја преокупација но заради ибрет и поука за оние кои имаат разум да разберат како денес водачи, имами, ефендии, даи’и застанаа на страна од Тагутите:


брат,Аллах џ.ш да те награди за твоите исрпни излагања,со внимание те следам и читам,но зарем не сметаш дека малку како да се оди далеку со ТЕКВИРАЊЕВО,,
еве на пример признавањево на Бектешкава заедница,како според тебе е нај исправно да се постапи??

кои мерки е должен џемаатот да спроведи како одговор на нивниот Исламски водич??
и според тебе како што читам фетвите,кажани до Улемата од Неџд,,се нај веродостојни и нај исправни,,??логично е така но дали и реално е така спроведливо во дело???


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

17 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Вто 26 Окт 2010, 12:40 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Селам Алејкум

Многу пати имам кажано и повторно не ми тешко вАллахи да ти објаснам дека текфирот е од ОСНОВА НА ИСЛАМОТ.

Текфирот е од Основа на Исламот како што кажува шејх Мухаммед ибн АбдулВеххаб во неговата РИСАЛА писмо.Сакам тука да напоменам и да потенцирам и да стане јасно дека ТЕКФИРОТ е шеријатски пропис и од ОСНОВА НА ИСЛАМ.

Кажи ми дали било каков ибадет ќе биде валиден без одрекнување од ШИРК И МУШРИЦИ????

А пред тоа за да развиеме добро аргументирана дебата кажи ми го значењето од ЛА ИЛЛАХЕ ИЛАЛЛАХ???

18 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Вто 26 Окт 2010, 6:22 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Селам АлејкумКажи ми дали било каков ибадет ќе биде валиден без одрекнување од ШИРК И МУШРИЦИ????

А пред тоа за да развиеме добро аргументирана дебата кажи ми го значењето од ЛА ИЛЛАХЕ ИЛАЛЛАХ???

povece od jasnoe ako ne se odrekneme od sirkot,kako ce bideme muslimani,Sehadetot e klucot za vlez vo ISLAMOT,bez toj kluc nemoze da se vleze vo islam??

LA ILLAHE ILLELAH e metod na rabota stil i programa za zivotot.So samota kazuvanje na sehadetot togas stavame doznaenje da samo ALLAH e dostoen za obozavanje. Pomegu "LA" i "ILLAH" se sostoi celokupnoto veruvanje-odnosno negacijata "LA" vsusnost znaci negiranje na seto ona za sto ceznee cesto pati nasata dusa kako : raskosot,ponosot,bogastvoto,polozbata,zenite i dr.Nie odlucno velime NE na ovie losi poroci. Potoa se obracame na samite sebesi t.e. covekot cesto pati go obozava svoeto mislenje ,strasta svoja,voljta svoja i zamisluva kako da e sudbinata vo negovi race, a da ne e svesen za toa.Seto ova prestavuva eden vid mal SIRK.Dodeka od druga strana potvrdata t.e. zborot "ILLAHUN" znaci onoj koj pravi.Toa ke nami e ALLAH, dodeka seto ostanato e samo sredstvo. Potvrdata na postoenjeto na ALLAH dj.s. go potvrduvame so potvrdata "ILLAH", i od nas bara da rabotime po ona sto ALLAH go bara od nas.Sekoj covek sto ke raboti po ovaa kuranska maksima navistina ke mu bide spas na dvata sveta i pat vo djennetot. A so e odnesuva do onoj covek koj samo so jazik ja izgovara a zivotot ne go ureduva po nea, taa nema da mu donese nikakva korist na dvata sveta, osven milosta Allahova. No, zborovite "LA ILLAHE ILLELAH" znacat mnogo poveke tie imaat i svoj odreden filozofski poim, koj vo sebe sodrzi priznavanje i postoenje na onie pred koi se izgovara ovaa maksima, nakratko, taa go potvrduva vistinskoto postoenje na licnosta; ALLAH i onie pred koi doticnata licnost i osoba go priznava Allahovoto postoenje. Od ova se gleda deka islamot go otfrla idealizmot i matrijalizmot. Islamot zazema edna sredna pozicija.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

19 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Вто 26 Окт 2010, 7:36 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Селам Алејкум

Да ти олеснам: ЛА ИЛЛАХЕ ИЛАЛЛАХ.

На арапски “Ла ма’буд би хакк иллАллах“.
Што значи во превод “Нема, не постои, не смее да постои и не заслужува вистински ибадет никој освен Аллах тебареке ве теала“ . Се поставува прашање, што е ма’буд тука?
Ќе ти скратам тука од многуте врсти кои можат да се спомнат и тоа на една врста а тоа е ТАГУТИ.
Спомнав во претходниот пост што е тоа Тагут и ќе повторам:
Тагут е се она што се обожава покрај Аллах.

Ти поставувам прашање: Дали со зборот ма’буд (оној кој е заслужен вистински да се обожава), во самиот шехадет се посакува јазичко или верско значење?
Одговори ми и иншАллах ке продолжиме понатака.

Селам Алејкум

20 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Вто 26 Окт 2010, 10:55 pm

Haqq

avatar
Администратор
Администратор


Da zabelezham neshto!

Takfir, e od Islam - znachi se sto e spomnato vo Kuranot, e Allahova volja - taka i narechenite Mushrici ili pak prosto, Nevernici!

Edna od Osnovite na "La Illaha Ill-Allah" e, da se odalecheme od Mushricite, isto taka od Tahudot!

No gi upomenuvam na site Clenovi - ako pochne nekoj da Tekfira na nekoj drug Chlen, na koj sto ne mozhe da mu se da Dokaz za Shirkot negov - ili ako ne pobara Dokaz za negoviot Stav sto go prati i koj sto so nego go upravduva, bez razlika dali e toj ne Islamski Stav, i direktno se Tekfira toj Chlen, ke bide Baniran - ne samo so negoviot lichni Link, nego i so IP-Adresa! Toa vazhi i za site Moderatori i Moderatorki!!! Bukvalno za site Clenovi!

Znaeme, deka ima edna Grupa - Grupa "Ghulat Takfiri" - koji sto se bez Kontrola cel Den so Tekfiranje - od niim imaa i nekoji, koji sto vikaa deka Deneska nema Dzhiad i duri sto na Mudzahedinite gi Tekfiraat.

Ako se sluchi, nekoj Mudzahedin da se Tekfira - mozhe slobodno sam da se izbrishe od vo Forum ahlu-sunnah.org!!!

Prilika: Ovoj Forum e za Opshti Islamski Diskuzii, kade sto Temata "Tekfir" neje naj vazhna - nego "LaillAha IllAllah" - obozavanje samo na eden Gospod, koj sto ima Edinstven Pravo da mu se klanjame.

Naravno - edna od Usnovite e "Odkazhuvanje" prema Mushricite - isto taka i "Kufur bit-Taghut" - no Deneska nema Islamska Drzava - toa bide na site jasno - i za toa, imaat i drugi Uslovi od Islamot, koji sto treba da gi nauchime i na koj sto mzhat Clenovite na dobar Nachin da diskutiraat.

JazakAllah Khair -

http://www.ahlu-sunnah.org

21 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 28 Окт 2010, 2:43 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Дали со зборот ма’буд (оној кој е заслужен вистински да се обожава), во самиот шехадет се посакува јазичко или верско значење?[/b]
Одговори ми и иншАллах ке продолжиме понатака.

Селам Алејкум
НЕ Е ПОТРЕБНО ДРУГО ЈАЗИЧНО ЗНАЧЕЊЕ,НО ЗА НЕКОИ КОИ НЕ ИМ Е ЈАСНО ИЛИ СЛИЧНО ПОТРЕБНО И ТАКВО ЗНАЧЕЊЕ?

значи може да се даде јазично значење,доколку има потреба

идемо далје понатаму ????????


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

22 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 28 Окт 2010, 4:05 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Селам алејкум

Хајрен прашањето ми беше директно но не е проблем ќе ти појаснам, а знам дека се сложуваш со ова, што значи дека со зборот ма’буд (оној кој е заслужен вистински да се обожава), во самиот шехадет се посакува само ВЕРСКО значење. А тоа иншАллах ќе биде објаснето во наредна прилика, за сега ќе се задоволиме само со овој краток одговор.

Понатака моето друго прашање е: Што е тогаш ма’буд Тагут, во Аллаховата вера??? Погледни го суштинското значење на самиот шехадет. Тука ти е одговорот!

Или да биде појасно да го олеснам прашањето: Што е Тагут ма’буд покрај Аллаховата вера, какво е неговото верско значење???

Какво е верското значење од ма’будот покрај Аллах и кој е задоволен со тоа???

Дефинирај ми ја таа реченица која опфаќа апсолутно се, затоа што без тоа не може да се биде муслиман??
ВАллахи без разбирање на оваа работа не може никој да влезе во Џеннет.

Значи се бара да се појасни верското значење на Тагутот - за кого станува збор во самиот шехадет, за кој што тагут, Посланик саллалаху алјхи ве селлем објаснувал од самиот почеток на оваа дава Тевид.
Во суштинското значење од шехадетот поимите ма’буд, тагут и ибадет се тесно поврзани.

Затоа и ова прашање е многу важно и треба да се одговори: Што значи ИБАДЕТ ВО ИСЛАМ дефиниција??

Толку за сега Селам Алејкум.
23 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 28 Окт 2010, 5:58 pm

omer el faruk


Нови член
Нови член
Monoteizam напиша:Селам алејкум

Дефинирај ми ја таа реченица која опфаќа апсолутно се, затоа што без тоа не може да се биде муслиман??
ВАллахи без разбирање на оваа работа не може никој да влезе во Џеннет.

selam
ve citam so pocitama malce kako da ne ve razbiram

kao mislis bes ova nemoze da se odi vo dzenet pa zarem vo dzenet ne se odi isklucivo so Allahova milos,,i kolku ibadet da iamme ako nee primen od Allah dz.s svee popusto..

i vo site tvoi postovi ,samo fetvi od ABDUL VEHAB i nivnata ulema pa bi te zamolil vo tvoite iznesuvanja na dokazi da koristih i Hadisi,malce sledi gi i golemite imami sto rekle kako ,Ebu Hanifa,Malik,Safija,Hambel,,

24 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 28 Окт 2010, 7:45 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ве алејкум селам ве рахметуллах ве берекатух.

ЏезакхАллаху кхајрен за твојата почит спрема пишуваното, иншАллах се надевам дека она што го имам пишувано е јасно, ако има нешто нејасно секако прашај каде па ќе објасниме.
Можеби е добро уште еднаш да ги препрочиташ постовите затоа што со самото навраќање иншАллах ке ти биде појасно.

Констатацијата ти е точна, нормално ако не се заслужи милоста од Возвишениот Господар попусто се сите дела како што и сам кажуваш.

Но тема на нашите аргументирања е суштинското значење од “ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ“ и секако ако ги следеше прашањата кои се поставени точно се однесуваат во таа насока како да се оствари “ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ“ а со тоа иншАллах како да се заслужи милоста од Аллах тебареке ве те’ала и нормално прв услов за влез во Џеннет токму е ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ и тоа е она во кое повикувал Мухаммед алејхи селам и сите Посланици.

Кажува Аллах џеле ве ала:
Ние за секој народ Посланик испративме. Обожавајте го на Аллах и пазете се, чувајте се од Тагути.“ (Ен - Нахл 36)

Да се вратиме на нашата тема(а воедно би го замолил администраторот ако е можно да отвори нова тема со наслов Суштината и значењето од “ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛАХ“ и таму да ги префрли постовите ЏезакхАллаху кхајрен)

“kao mislis bes ova nemoze da se odi vo dzenet pa zarem vo dzenet ne se odi isklucivo so Allahova milos,,i kolku ibadet da iamme ako nee primen od Allah dz.s svee popusto..“
Мислам дека ме разбра што сакав да ти кажам ќе повторам: НЕМА ЏЕННЕТ БЕЗ ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ

Секако се додека се придржуваме на Кур’ан, Суннет концензус и иџма’а од исправните Селефу Салих нема да погрешиме, а улемата од Неџд почнувајќи од шејх Мухаммед ибн АбдулВеххаб припаѓаат токму во таа исправна Улема.
Јас морам тука да те корегирам и иншАллах би те замолил да погледнеш повторно во постовите има многу ајети и хадиси, а не само АбдулВеххаб и неговата улема како што кажуваш.
Исправно е и од суннет е да се следи мислењето од таби’ините ако има соодветен доказ над мислењата од подоцнежните Халеф (исправни)генерации, и ти кажувам дека улемата од Неџд токму припаѓа на Ханбелискиот Мезхеб.
За нашава тема јас не поседувам (што не значи дека нема) соодветна литература од овие врвни Алими, Ехлен ве Сехлен ако можеш да допринесеш со аргументи од нив Бујрум добредојдено е секое објаснување.

Селам Алејкум

25 Re: IVZ---ZNAAT LI STO RABOTATTTT......... on Чет 28 Окт 2010, 7:56 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Врати се уште еднаш на темата и добро проследи ги прашањата, почни со ред.

ИншАллах разбирањето на оваа работа и на овој чин е од исклушителна важност, посебно во оваа денешница.

Го молам на Аллах тебареке ве те’ала да ни ја покаже вистината како вистина и да се држиме за нејзе а лагата да ни ја покаже како заблуда и да се чуваме од нејзе. Амин Амин Амин!!!
ЏезакхАллаху кхајрен вес селаму алејкум

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 2]

Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот