Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Тоа е Аллахова вера on Пон 28 Апр 2014, 12:48 pm

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор

  
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!


هو دين رب العالمين وشرعه *** وهو القديم وسيد الأديان 
“Тоа е вера и пат на Господарот на световите,
Тој е одсекогаш, Господар на сите вери (верозакони)


هو دين آدم والملائك قبله *** هو دين نوح صاحب الطوفان 

Тоа е вера на Адем и на мелеките пред него,
тоа е вера на Нух, и другите потомци


وله دعا هود النبي وصالح *** وهما لدين الله معتقدان

Кон неа повикувал Нух а исто така и Салих
и во Аллаховата вера двајцата верувале


وبه أتى لوط وصاحب مدين *** فكلاهما في الدين مجتهدان 

Тоа е она со што дошол Лут како и другарот Медјена 
и за оваа вера двајцата се бореле


هو دين إبراهيم وابنيه معا *** وبه نجا من نفحة النيران 

Тоа е вера на Ибрахим како и на неговите двајца синови
и со неа беше спасен од пламенот на оганот


وبه حمى الله الذبيح من البلا *** لما فداه بأعظم القربان 


Со неа Аллах сочувал искушенија на оној одреден за жртва (Исмаил)
Кога требал да биде жртвуван за најголем Курбан (приближување на Бог)


هو دين يعقوب النبي ويونس *** وكلاهما في الله مبتليان 


Тоа е вера на Јаку и Јунус исто така
и на Аллаховиот пат двајцата се искушани


هو دين داود الخليفة وابنه *** وبه أذل له ملوك الجان 


Тоа е вера на Давуд, водач, и на неговиот сина исто така
и со неа му е подредено кралството на џиновите


هو دين يحيى مع أبيه وأمه *** نعم الصبي وحبذا الشيخان 


Тоа е вера на Јахја, заедно со неговите родители
Тој беше најдобар син и најцелосен од шејховите


وله دعا عيسى بن مريم قومه *** لم يدعهم لعبادة الصلبان 


И Иса (Исус) синот Мерјемин го повикуваше својот народ кон неа
Никогаш не ги повикуваше кон обожување на крст


والله أنطقه صبيا بالهدى *** في المهد ثم سما على الصبيان 


И Аллах направи да говори упатливи зборови
како дете во кошничка, и така ги надигра сите деца


وكمال دين الله شرع محمد *** صلى عليه منزل القرآن


А совршенството на Аллаховите вери лежи во шеријатот на Мухаммед,
Навистина, Објавувач на Кур’анот на него ги пратил Своите благослови...“

Нунија ал-Кахтани

’Вера на сите пратеници е една, ислам, а Шеријати (верозаконите) биле различни...


Извор: tewhid.blogspot
Обработка: ahlu-sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот