Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Создај нова тема  Одговори на тема

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Исламот е мост on Чет 20 Мар 2014, 12:04 am

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор

  
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!Имам Ебу'-л Музаффер ас-Сам'ани рекол:

Треба да се примети дека имаат критериуми кои нас не раздвојуваат од сите оние кои се разликуваат од нас целта е да ние со Кур'анот и Суннетот направиме темел на нашиот пат,  иние ги извлекуваме од нив тоа што извлекуваме (од прописи и учења); се друго што работиме го правиме во рамките на тоа.


Ние не мислиме дека ние треба да поседуваме авторитет над принципите на шеријатот и да ги менуваме правилата на Исламот како би биле во склад со нашите погледи, мисли и идеии.


Навистина ние ги разгледуваме идеите и доколку најдеме дека се во склад со темелите на исламот назначени во Кур'анот и Суннетот, ние ги прифаќаме и фала Му на Аллах за тоа.

Меѓутоа доколку видиме себе си да се оттргнеме од Суннетот и видиме себе си  да постанеме збунети и изгубени, тогаш ние допираме прст на сомнежите на наше властито размислување и идеи. Се кривиме самите себе си и ја признаваме својата без помошност, и се доверуваме себе си во нашето поимање како нас не би не одвело до проклетство и уништувањње, илипредизвикало да се отргниме од Правиот пат.


Ние се предаваме на Кур'анот и Суннетот и пуштаме нас тие да не водат. Грешиме од претпазливост и ќе најдеме дека зборовите на исправните предходници се вистина: „Исламот е мост кој не може да се помине освен по патот на доверба“.


Извор: Qavat'i al-Adillah fi Usul al-Fikh
Обработка: Ahlu-Sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Создај нова тема  Одговори на тема

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот