Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Чудно време... on Нед 09 Мар 2014, 1:21 pm

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор

  
Во името на Аллах, Моилостивиот, Сомилосниот!

Енес б. Малик радијАллаху анху, пренесува дека Пратеникот саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: Ќе дојде чудно време кога луѓето ќе бидат слични на волци - па кој тогаш нема да наликува на волците ќе го изедат волците!“ (ел-Му'уџем ел-Евсат, бр.736.)
 
Омер радијАллаху анху, пренесува дека Аллаховиот Пратеник саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: Ќе дојде време кога светот ќе има човечки облици но срцата ќе им бидат слични на срцата на пустинските волци. Ќе пролеваат крв, а нема да бегаат од злото кое го прават! Ако им дадеш заклетва на верност - Ќе те измамат, а ако ти се обратат - ќе те лажат, ако им се довериш - ќе те изневерат, а кога нема да бидеш со нив - ќе те озборуваат. Децата ќе им бидат безобразни, младината девијантна, а нивните старци ќе бидат маѓепсани - нема да наредуваат добро ниту ќе одвраќаат од зло. Да се биде со нив е понижување, а барање на она што е нивно е вистинско сиромашство! Добрите меѓу нив залутале, додека залутаните меѓу нив добри! Суннет за нив е бид'ат, додека бид'ат за нив е суннет. Оној кој добро меѓу нив наредува е со сомнежи, фасик меѓу нив е чесен човек, додека верникот кај нив е угнетен! Кога луѓето ќе почнат да се однесуваат така Аллах ќе даде со нибв да владеат луѓе кои ќе ги убиваат ако нешто прозборат, кои ќе ги експлотираат ако замолчат, кои ќе им го одземаат она што ќе го заработаат, и кои неправедно спрема нив ќе се однесуваат додека ќе владеат со нивЍ (Џами' ул-Ехадис, Сујути, бр.31621.)
                                               


Од Енес радијАллаху анху, се пренесува дека Пратеникот саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: Ќе дојде време кога оној кој е трпелив на верата ќе биде сличен на оној кој држи жар во своите раце!“ (Тирмизи)
 

Абдуллах . Аббас радијАллаху анху, пренесува дека Пратеникот саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: Ќе дојде време кога срцата на верниците ќе се топат исто така како што се топи солта во водата! Беше речено: Поради зошто тоа о Аллахов Пратенику? Рече: Поради тоа што верникот со своите очи ќе гледа зло но нема да биде во состојба да го промени!“ (ел-Емру бил-Мааруф, Ибну Ебил-Дунја, бр.26.)


Ебу Хурејре радијАллаху анху, пренесува дека Аллаховиот Пратеник саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: Вие живеете во време во кое ако дессетиот дел од верата го оставитеби пропаднале, а ќе дојде време во кое ако дессетиот дел од верата би се спровелќе биде се спасено!“ (Сунен Тирмизи, бр.2436.)


Абдуллах б. Месуд  радијАллаху анху, пренесува дека Аллаховиот Пратеник саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: Ќе дојде време на трпение и сабр, кога оној кој се се држи за верата ќе има награда 50 шехиди. Омер радијАллаху анху, рече: Од нив или од нас? Рече: Од вас!“ (ел-Мууџем ел-Кабир, Таберани, бр.10240.)


Џабир б. Абдуллах радијАллаху анху, пренесува дека слушнал од Пратеникот саллАллаху алејхи ве селлем, како вели: Ќе дојде време кога мумин ќе се плаши исто како што мунафикот денес се плаши меѓу вас!“ (Муснедул-Шамијјин, бр.238.)


Сехл б. Саад радијАллаху анху, пренесува дека Пратеникот саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: Ќе дојде време когаалим нема да се следи, кога лиѓето од добриот човек нема да се срамат, кога старите нема да се почитуваат, кога, спрема младиот, нема да има милостина, кога луѓето поради дуњалукот ќе се убиваат; срцата ќе им бидат диви а ќе зборуваат како Арапи! За добро нема да знаат, против злото нема да се борат, а добрите меѓу нив ќе се кријат. Тоа се најлошите Аллахови созданија, во кои Тој нема да гледа на Судниот Ден!“ (Џамиул-Ехадис, Сујути, бр.26415.)


Ибну Аббас радијАллаху анху , рекол: Ќе дојде време кога улемата (научниците) ќе се убиваат исто како што се убиваат кучињата! Камо среќа улемата од тој вакат да се направи глупа (ја лејтел-‘улема фи заликез-земан техамеку)!“ (Џамиул-Ехадис, бр.26438.)Последната промена е направена од Ibn Kaab на Нед 09 Мар 2014, 11:01 pm. Мислењето е променето 1 пати

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

2 Re: Чудно време... on Нед 09 Мар 2014, 1:26 pm

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Ибну Месуд радијАллаху анху, рекол: Ќе дојде време кога човекот ќе дојде до некој гроб, па ќе се потпри на него и рече: Камо среќа да сум на негово место! Жестокоста на белајот и искушенијата го натерале тоа да посака брза средба со Аллах џелле шанух!““ (ел-Мустедрек алел-Сахихајн, Хаким, бр.8402.)


Ибну Месуд радијАллаху анху, рекол: Ќе дојде време кога на луѓето ќе им биде отргнат разумот толку што нема да можат да наидат на разумен човек!“ (ел-‘Аклу ве Фадлуху, бр.49.)
 
Алија радијАллаху анху, рекол: Ќе дојде време кога вистината ќе ја негираат девет десетмина луѓе!“ (ел-Зухд, Ахмед б. Ханбелм бр.686.)
 
Абдуллах б. Амр радијАллаху анху, рекол: Ќе дојде време кога угледниот, богатиот и фамилијарниот човек ќе посака смрт поради искушенија и проблеми на кои ќе се наоѓаат од страна на владарите!“ (ел-Фитен, Мервези, бр.153.)
 
Хузејфе радијАллаху анху, рекол: Ќе дојде време кога магарешки труп на луѓето ќе им биде повеќе мил од верници кои наредуваат добро и одвраќаат од зло!“ (Тефсирул-Куанил-‘Азим, Таберани)
 
Хузејфе радијАллаху анху, рекол: Ќе дојде време кога секое срце ќе се наполни со зло та да да нема да може да најде срце кое е поштедено од него!“ (ел-Сунен ел-ВВарида фил-Фитен, ел-Дани, бр.315.)
 

Ебу Хурејре радијАллаху анху, рекол: Ќе дојде време кога на научникот смртта ќе му биде помила од жолтото злато!“ (ел-Фитен, Мервези, бр.160.)


Ебул-Алије рахимехуллахи, рекол: Ќе дојде време во кое верникот ќе биде понижен од робување; најпаметен ќе се смета оној кој е вистинска лисица во верата!“ (ел-Зухд ел-Кебир, Бејхеки, бр.145.)
 
Ебу Абдуллах рахимехуллахи, рече: О Ебу Хафсе, ќе дојде време кога на муминот-верникот, ќе се гледа како на џифу-труп, а на мунафикотлицемерот луѓето со гордост ќе го покажуваат со рацете...!“ (ел-Емру бил-Мааруф, Халлал, бр.66.)
 
Суфјан ел-Севри рахимехуллах, рекол: Ќе дојде време кога ќе изостане сабарот, разумот, благостината, знаењето,така да човекот нема да има на кого да ја каже својата грижа! Беше речено: Кое е тоа време? Суфјан рече: Мислим дека тоа е ова време!“ (ел-Варида фил-Фитен, ел-Дани, бр.216.)
 
Суфјан ел-Севри рахимехуллахи, рекол: Ќе дојде време кога дуњалукот ќе му биде тесен на верникот одХассиннаса“. Знаете ли што е тоа? Рече: Тоа е мрачна и тесна соба во која човекот се наоѓа, па бара излез себе си од неа а неможе да го најде!“ (ел-Сунен ел-Варида фил-Фитен, ел-Дани, бр.242.)
 
Суфјан ел-Севри рахимехуллахи, рекол: Ќе дојде време кога ќе се спасува само оној кој ќе се прави глуп!“ (ел-Аклу ве Фадлуху, бр.53.)
 

Јусуф б. Есбат рахимехуллахи, вели: Ќе дојде време кога луѓето ќе го протеруваат добриот човек поради тоа што нема да го работи она што тие го работаат!“ (Мууџем, Ибнул-Мукри, бр.781.)


Извор: tewhid.blogspot
Обработка: ahlu-sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот