Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Посвети се на робување Мене on Пет 31 Јан 2014, 1:38 am

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор

  
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!
Ни кажуваше нас Абдуллах, ни кажуваше нас мојот татко, ни кажуваше нас Мухаммед ибн Абдуллах ибн Ез-Зубејр, ни кажуваше Имран ибн Заиде ибн Нашит од својот татко, од Ебу Халида Ел-Валибија, радијАллаху анху, дека Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: “Рекол Аллах, тебареке ве’те ала: Сине Адемов, посвети се на робување на Мене, срцето со богатство ќе ти го наполнам и ќе те спасам од сиромаштија, а ако не направиш, срцето ќе ти го направам заокружено со обврски и овој свет, а од сиромаштија нема да те отргнам.“ (Тирмизи, Хаким - сахих)

Ни кажуваше нас Абдуллах; вели: Нас ни кажа мојот татко; вели: Нас ни кажа Џерир, а тој пренесол од Менсура, тој од Халила, а тој од Ферве ибн Навфела Ел-Ешџеија, кој вели: “Бев комшија на Хаббаб, па еден ден излегував од месџид, а тој ме зеде за рака и рече: - Човече, робувај Му приближувај се кај Аллах штом ќе можеш, меѓутоа најсакано со што можеш да Му се приближиш е Неговиот говор (т.е. Учење на Кур’анот).“ (Го наведува Ел-Хаким во Ел-Мустедреку и вели: Хадисот е сахих, а Ез-Зехеби ја потврдува таа оценка)

Ни кажуваше нас Абдуллах вели: Нас ни кажа мојот татко; вели: Нас ни кажа Мухаммед ибн Џа’фер, кој вели: Ни кажуваше нас Шу’бе и рекол: Го слушнав Ел-А’ла’а дека кажува од својот татко, а тој од Ебу Хурејре, радијАллаху анху, од Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, тоа што го пренесува од својот Господар, аззе ве џелле, дека рекол: “Најмалку Мене Ми треба приближување, во однос на сите ортаци (здруженици). Кој ќе направи дело во кое ќе Ми придружи некој, Јас го оставам него и оној кој Ми го придружил:“ (Ибн Маџџе - сахих)

Извор: et-tewhid
Обработка: ahlu-sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот