Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Два рекати техијјету-л-месџид on Сре 22 Јан 2014, 6:09 am

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор

  
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!
Овој хадис забранува дека оној кој ќе влезе во џамија додека не клања два рекати намаз, а тоа е техијјету-л-месџид (поздрав на џамијата). Очигледно е дека ова е ваџиб. Повечето од научниците сметаат дека е мендуб. (1) За тоа ги земаат зборовите на Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, кога го приметил на човекот кој чекорел па му рекол: Седи, веќе си вознемирил, а не му наредил да клања два рекати.


Потоа дека Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, му рекол на оној кој го подучувам за петте темели на исламот, а тој додаде: Нема да додадам ништо на тоа, а Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, вели: Спасен е, ако вистината ја рекол!


Прввиот доказ се отфрла, бидејќи не укажува дека тој не ги клањал тие два рекати, бидејќи е можно да ги клањал на другиот крај од џамијата, а потоа почнал да преминува преку вратовите на луѓето. Вториот доказ се отфрла со фактот дека има обврска и освен тоа што е тогаш споменето, како што е џеназе намаз и сл. и не е невозмножно да бидат препишани и други работи после зборовите на бедуинот Нема да додадам и Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, со нив да го подучил.


Себулу-с-селам, стр. 519-520


---------------------------------------------------
(1) Ибн Беттал вели: “Донесувачите на фетви сите се сложени дека овој хадис говори дека е мендуб и укажуваат дека тоа е убаво секој да го направи кога ќе влезе во џамија, бидејќи се пренесува дека угледните асхаби на Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, влегале во џамија, а потоа излегале, а не клањале. Захириите сметале дека тоа е фарз за секој муслиман кој ќе влезе во џамија во време кога е дозволено да се клањаат два рекати. Неко велат дека ваџиб е да се клањаат два рекати во секое време.


Извор: el-tewhid
Обработка: ahlu-sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот