Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


 


Во својата книга за намаз Ибнул Кајјим вели: “ Постојаат две гранки на иман: Орган на зборови и орган на дела. Исто така и куфур (неверство) има две гранки (органи): Орган на зборови и Орган на дела. Постојаат орган на иман (верување) во зворови од кои што исчезнува иманот. Исто така постои орган на иманот во дела од кои што исчезнува (се намалува) иманот. Истиот е случајот и со куфур (неверство) во зборови и дела. Без оглед на човекот да ли куфур прави доброволно велејќи зборови на куфур- што преставуваат гранка (дело) на куфур исто така прави куфур со некои од неговите гранки (делови) како сеџде на кипот, омаловажување на куранот...

Потоа Ибнул Кајјим вели: “Ако иманот исчезнува со недостаток на дела на срцето тогаш не е ниту малку чудно да исчезнува со недостаток на дела кои што ги прави органите на телото. (Китабус-салати, стр 53-54) Ибнул-Кајјим, рахимехуллаху Теала појаснува дека некои дела, како намаз, состојбата на исправноста на иманот, како делата кои се праваат со срце кои што од недостаток на иманот исчезнуваат.

И вели имам Ибнул Кајјим во својата книга Нунији негирајчи ја акидата на мурџиите и џехемиите:

-Таков е ирџа, кога ќе го признаеш на Обожавателот стануваш со целосен иман – фрлај ги мусафите, руши ја Каба и што повеќе гревови прави;

-Уби ги сите мувехиди со исправна акаида, и барај барикет од свештениците и од крстот,

-Отворено (јавно), без сокривање, навредувај ги сите пратеници кои што Тој ги испратил,

-А кога ќе ги погледнеш камењата направим сеџде, исто така и на киповите и на идолите;- Само признај (посведичи) дека Аллах е единсвен која што се створил,

- И признај дека Неговиот Пратеник е вистина од Него испратен со објава и Куран,

- И ќе бидеш вистински верник, а све спомнатото ти е само грев а не неверство (куфур),

- Тоа е ирџа (мурџија) кај негоивите фанатици и секој џехеммија е брат на шејтанот.

(Ел-Кафијету еш-шафије фил интисар лил хркати ен-наџије со коментар од Ибн Иса Теведихул мекасид ве тасхидул каваид.)

Коментирајќи ги сите овие цитати од коментаторот Ибн иса вели: “Авторот после тоа објасна што застапуваат мурџиите (лажни слефии). Доколку човекот ќе го признаесамо Аллах како Створител, и да е Пратеникот вистина испратен од Него- тоа е иман (верување) кај мурџиите па макар после тоа да прави што сака, се тоа е грев а не е куфур (неверство). Фрлај ги мусафите, руши ја Каба, уби ги само можеш сите мувехиди и навредувај ги сите пратеници, сетоа ова нема да ти наштети ако признаеш дека Аллах е Створител и да е Мухаммед, вистина. Тоа е верување на екстремните Џехемиите.

Овие зборови на Ибнул-Кајјим и на коментаторот укажуваат дека спомнатите дела се куфур без разлика да ли човекот верува и го признава шехадетот.

Извор: tewhid.blogspot

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот