Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


  

Прашање: Да ли на жената е дозволено да го открие срамното место пред докторите и да биде сама со нив?

Одговор: На жената е аврет, односно, целото нејзинот тело се смета за срамно место. Во секоја ситација е изложена на поглед од мажите, така да не треба мажите да е дозволаат да го откриваат и лицето. Ако не успее да пронајде докторка, тогаш не смее да ја лекува маж.

Во тој случај се работи за итни случаи, а познато дека за итни случаи има своја шеријатско ограничување (односно. Не може секој да ја одреди и да ја дефинира).

Научниците на Фикх (шеријатско право) ја дефинираат на следниов начин: “Итен случај има свои одредени мерки, односно (граници). Спроведувањето на ова правило заклучуваме дека докторот може (дозволено му е) од женското дело да го гледа само оној дела кој што го лекува, а жената има обврска да ги покрие останатите делови од телото. Иако е целото женско тело срамно место, постои разлика меѓу нејзините делови. Некои делови од нејзиното тело се авретун мудаллезе(строго срамно место), а некои делови се со помал степен.


Треба да се има во предвид (на ум) дека болките (болестите) за кои жената сака да се лекува се разликуваат; некои се опасни и воопшто не смее повлече нејзиното лекување, а некои болести не се толку опасни и може да се повлече нејзиното лекување до доаѓањето на махрем. Постои разлика помеѓу жена во години: некои се стари и трошни, некои се млади и убави, а некои се помеѓу нив...

Осамување со жена непозната во исламот не е дозволено, па макар се работи за доктор која треба да ја лекува според зворовите на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем : Нема човекот да биде сам со жена (непозната) , а шејтанот да не биде со нив.” Доколку нејзиното ликовање е интно (потребно) тогаш треба со неа да биде нејзиниот маж или некој махрем , а ако тоа е невозможно, барем некој нејзин братучед (роднина). Ако не може да се најде (да присуствува) никој од спомнатите личности, а болеста биде толку опасна што не може да се повлече нејзиното лекување, ќе присуствува медицинска сестра, за да се избегне забрането осамување.Одговор: Шејх Мухаммед б. Ибрахим

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот