Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


  Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, ги проколнал на оние луѓе кои праваат одредени харами. Од гревовите кои се спомнати во неговите клетви постојаат и поголеми харами, со кои се заслужува таа клетва.


Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем ги проколнал на следниве личности:


-Жена која тетовира,

-која се тетовира,

-која става додатоци за коса,

-која носи додатоци (перика и др..) на коста,

-човек кој прима камата,

-кој дава камата,

-кој сведочи и пишува договор за камата,

-крадецот,

-оној кој што пие вино,

-кој што го точи (истура),

-кој го стиска,

-кој што го продава,

-кој што го купува,

-кој што со неговата цена (заработувачка) се храни,

-кој што го носи и на кого што се носи,

-кој што ги менува границите на имотот,

-кој че ги проколне на родителите,

-кои се преземаат на живиње како цел за време на вежбите во стрелаштво,

-мажи кои претендираат (имитираат) дека се жени,

-жени кои што се носаат(имитираат) како мажи,

-луѓе кои што колаат во некое друго име, а не во Аллаховото,

-кој ќе воведе некоја новотарија или ќе ги заштити новотарите,

-слики (ликови, цртежи),

-хомосексуалците,

-оние кои што ги кудаат на своите родители,

-оние на слепите луѓе погрешно ќе ги упатаат,

-оние кои што генерално (општо) се како животните,

-оној кој што ќе му направи штета на муслиманот или ќе му направи сплетка,

-оние кои што често ги посетуваат на гробовите, кои над нив праваат џамии и кои ставаат свечи.

-оној кој сака да ја искриви сликата (да кажува лаги) на жената кај човекот или робот кај својот господар (газда).

-оној кој прави анален однос,

-жена која го одбива на мажот да спие со него мелеките на таквата жена ја проколнуваат се додека не се раздени (сабах),

-Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, го проколнал и на оној кој што заговара дека е син на човек кој што не му е татко,

-кој ќе оружјето че го насочи во својот брат, мелеките го проколнуваат,

-И Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве сллем, ги проколнал на оние кои што ги кудаат (пцујаат) на асхабите.

Аллах, џелле шанху во својата книга ги проколнува на оние кои што на земјата праваат неред (зло) и кои ги прекинуваат родбинските врски, оние кои лошо зборуваат за Аллах и Неговиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, оние кои што ги сокриваат јасните докази и упатсвото кое Аллах го објавил, оние кои што го одвинуваат на времето, одвинување на чисти и невини верници за неморал, оние кои што велаат дека патот на неверниците е подобар од пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем.

Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, го проколнал на човекот кој што носи женска облека и на жената која што носи машка облека, го проколнал на оној кој што дава мито и кој што го прима и на посредникот во тоа. Постојат и други работи кои се причина за проклетство.

Кога не би постоела казна за овие работи, доволно е да се каже дека поради тоа те проколнуваат Аллах, Неговиот Пратеник и Неговите мелеки за човекот да се отргне од ваквите работи.

 
 Автор: Ибн Кајјим, рахимехуллах

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот