Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Каква е состојбата на луѓето? on Нед 08 Дек 2013, 2:57 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Прашање: Каква е состојбата на луѓето?


Одговор:


Прв степен: Поголемиот број на луѓе знаат дека тевхидот е вистина и дека ширкот е лага, меѓутоа од тоа се вртаат (бегаат) и за тоа не прашуваат! И знаат дека Аллах ја забранил каматата, меѓутоа купуваат и вршаат продажба и не прашуваат! И знаат дека Аллах забранил да се јаде имитот на сиромасите и дека дозволил да се јаде халал имот (храна), сепак управуваат со имитот на јатимиот и не прашуваат!

Втор степен: Љубов спрема она што го објавил Аллах, а оној кој што тоа го мрази, го предаде (неверува). А мнозинството на луѓето не го сакаат на пратеникот и го мрзаат и го мразаат она со што дојде, дури и ако знаат дека Аллах тоа го објавил.

Трет степен: Решеност тоа дело да се направи, па многу луѓе ова го запознале и го засакале, но не се решаваат тоа да го направаат, плашејчи се дека нивниот дуњалук ќе се промени.

Четврти степен: Дела. Многу луѓе, дури и ако одлучаат да работаат или да го направи ова дело и да им биде објаснета неговата суштина од страна на учените кој го признава или било кој друг, (и повторно) ги остава делата.

Пети степен: Многу од оние кои што ги праваат делата не ги праваат искрено во името на Аллах, а ако ги праваат искрено, не ги праваат исправно.

Шести степен: Добрите луѓе се плашаат да не направаат нешто што ги поништува нивните дела, бидејќи Аллах, Субханеху ве Те’ала, вели:

“О верници, не дигајте ги гласовите ваши пред гласот на пратеникот и не разговарајте на висок глас пред него како што зборувате на висок глас еднисодруги- зашто ќе се поништат делата ваши а тоа да не го усетите. (Ел-Хуџураат, 2)

А вакви луѓе постојаат многу малку во нашево време.

Седми степен: Упорност (истрајност) на вистината и страв од лош крај. И тоа е исто така нешто од што се плашаат добрите луѓе.
50 прашања и одговори во акаида Шејх Мухаммед  бин АбдулВеххаб 

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот