Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
 
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!Дување во топла храна како би се оладила
Ова е честа навика на многумина, посебно на децата, секој ден, а знаеме дека Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем го забранил ова дело, а тој ништо не говореше без причина.
Научен факт вели дека во нашите тела се наоѓа една “пријателска“ бактерија, која за разлика од штетните бактерии, е помага на нашитот организам да се одбрани од некои болести, а сместена е во грлото.
Меѓутоа кога човекот ќе почне да дува, оваа бактерија излегува заедно со воздухот од усните празнини, потоа кога ќе дојде во контакт со жешка површина, мутира во штетни бактерии што води кон канцерогените клетки кои предизвикуваат рак, Аллах да не сичува!
Поради гореспоменатото нас не советувал да не дуваме во топла храна и пијалок како би ги оладиле. Од Абдуллах ибн Аббас се пренесува дека рекол:

“Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, забранил да се дува над чинија или во неа.“ (Пренесува Ебу Давуд)

Извор: femme-tendance.com
Обработка: ahlu-sunnah.org

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Ermin Sherif


Нови член
Нови член
Ibn Kaab напиша:
 
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!Дување во топла храна како би се оладила
Ова е честа навика на многумина, посебно на децата, секој ден, а знаеме дека Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем го забранил ова дело, а тој ништо не говореше без причина.
Научен факт вели дека во нашите тела се наоѓа една “пријателска“ бактерија, која за разлика од штетните бактерии, е помага на нашитот организам да се одбрани од некои болести, а сместена е во грлото.
Меѓутоа кога човекот ќе почне да дува, оваа бактерија излегува заедно со воздухот од усните празнини, потоа кога ќе дојде во контакт со жешка површина, мутира во штетни бактерии што води кон канцерогените клетки кои предизвикуваат рак, Аллах да не сичува!
Поради гореспоменатото нас не советувал да не дуваме во топла храна и пијалок како би ги оладиле. Од Абдуллах ибн Аббас се пренесува дека рекол:

“Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, забранил да се дува над чинија или во неа.“ (Пренесува Ебу Давуд)

Извор: femme-tendance.com
Обработка: ahlu-sunnah.org

Ermin Sherif


Нови член
Нови член
Se shto e na ovoj svet prolazno e,!!!                         Zivej go sekoj den kako posleden blagodarednie na allah

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот