Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

 

Еден од најпознатите даии во ова време, Шејх Халид ер-Рашид, одржа предавање под насловот О Уммет на Мухаммед!како рекција на објавувањето на карикатурите во кои се измејава Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем. Саудиската отпадничка власт регирала и застана во одбрана на христијаните: Шејхот е уапсен (приведен) и осуден на 15 години затвор.

Шејх Халид ер-Рашид е еден од најпознатите и од најмомилените муслимански даии во ова време. Во Муслиманите низ целиот свет стана познат по емотивните видео предавања Цунами во индонезија и Патување во Нигер " предавања кои ги расплакаа на милјон срца на муслиманите низ целиот свет. Меѓутоа, малку од муслиманите е запознаат со уште едно, брилијантено и легендарното видео обраќање на овој благодарен Шејх, обрачање кое по својата емотивност, но и храброст и жестината, надминува се она што човечките уши дене можат да слушнаат во живо или преку електронските медиуми. А како да не биде емотивно кога излегува од срце кое е скршено со кафирските навреди и омаловажување на Аллаллаховиот миленик, Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем, бидејќи Шејхот ова предавање го одржа за карикатурите и исмевање на светост на исламот од страна на "Цивилизираниот" Запад.

Меѓутоа, работата не заврши на ова, бидејќи во "Шеријатското царство" како што се следбеници на страста и припадници на сектата мурџии (Лажи селефии) ја повикуваат на Саудиска Арабија, дека е забрането да се брани Пратеникот, саллалалху алјхи ве селлем на начин како што го направил Шејх Халид ер-Рашид. Саудиската отпадничка власт брзо реагирала и ефикасно ги одбрани на харистијаните од говорот на овој муслиман. Шејхот е уапсен за кратко време после тоа, на 19. Март 2006. Година во Мекка, каде што обавуваше Умра со својата сопруга.

Никаков судски налог не е познат во моментот на апсењето, ниту пак слугите на тагутот кои што го уапсиле не кажеле никакво објаснување, дури ни вербално. Според неговото семејство, Шејхот е злоупотребен по апсењето и за време на неговиот престој во затвор.

Откако некое време е задржан во мекка од страна на разузнавачките служби семејство клан Сауд, префрлен е во озлогласениот затвор Ел-Хаир блиску до Ријад, каде што гнијаат многу научници, даии и муџахедини, кои што се осудени поради кажување на вистината.

Шејхот најпрво е осуден на 5 години затвор, откако влегол во жестока дискусија со Шеријатскиот кадија (судија), кој што после тоа му ја зголеми казната на 15 години затвор.

Халид ер-Рашхид е роден на 18. Март 1962. Година, а пред апсењето беше професор во школата Бен Фахд ел-Муфих Сабија во Сукби, провинции Даммам земјата на две свети џамии (така наречената Саудиската Арабија).

Погледнете го ова предавање на Шејхот Халид ер-Рашхид по повод данското омаловажување и вреѓање (навредување) на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем грозени карикатурии. На данците многу брзо им се придружија речиси сите европски медиуми и така го покажале единството на христијаните во сквернавењето на муслиманските светилишта..

[You must be registered and logged in to see this link.]

 
Извор: „El-Kerama“
Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________





О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот