Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторШејх Улван ги повикал на муфтијата Абд-ал-Азиз Алу еш- Шејх и Салих Фезван на отворена дебата, а тие ја одбиле.
 
Како што учениците на Шејх Сулејман ел-Улван кажале, за овој исламски научник ги повикал на Абд-ал-Азиз Алу еш- Шејх и Салих Фезван, кои што се познати во својата подршка на отпадничкиот режим во Арабија, на отворена дебата, пишува UmmaNews.

Во еден од своите говори, Шејх Улван рекол:

Да, ние сме спремни за дебата. Ние тоа го кажавме предходно и ние тоа го кажуваме повторно: Ние повикуваме на дебата во тоа на што сме (односно. Во што веруваме), и тоа е вистина, која се гледа во доказите од Книгата (Куранот) и Суннетот и конзензусот. И ние не сакаме да водиме дебата (со нив) во прашањата кои што постои иџтихад, туку ние сакаме да водиме дебата за целиот проект, проектот на умметот, целиот проект на верата од Аллах, Господарот на сите светови. Ние зборуваме за работите што ги рекол Аллах и што ги рекол Пратеникот.

И не тврдам дека сум непогрешлив. Да навистина, личноста делува и погрешува, има знаење но е незналица, и некои прашања не се очигледниза таа личност. Но зошто секоја пат кога ќе ги повикаме на дебата тие бегаат од неа?

Ги повикавме на дебата многу пати, и ние уште ги повикуваме на тоа. Но, под еден улов. Дебатата мора да биде во живо, и не сакаме да биде снимена, пред да биде емитувана, во работите можаат да бидаат додадени или одземени од (видео снимката) на дебатата.

Ние сакаме дебатата да биде во живо, и секој да може да посведочи, Сите да бидаат сведоци. И секој да може да го слушне она во што ние веруваме и она на што ние сме (веруваме) е вистина. А и во ова време (во кое живеме), ние не тврдиме на она што сме ние e вистина. Она на што ние сме е форма на итџихад. Ние се стремиме, повеќе тоа е форма на конзензус на кои се согласни минатите научници и тоа е одбрана на честа на муслиманите е нешто со што научниците се согласиле, рекол Шејх Сулејман ел-Улван.

Шејх Омар ал-Худуши истакна дека предлогот за спорот испратен на највлијателните научници на Кралската палата Саудиска "Арабија (КСА) Абдулазиз еш-Шејх и Салих Февзан. Двајцата седаат во Одборот на најистакнатите научници КСА и познати се по нивните неосновани критики на муџахедините и подржување на отпадничкиот Саудиски режим.

Шејх Сулејман ел-Улван го повикал на муфтијата и Фезван на дебата, и никој не одговорил, поради тоа што оној кој ја брани заблудата без сомнеж е поразен, рекол Шејх Хадуши.

Во меѓувреме Шејх Абдулазиз ел-Тарифи ја коментираше 15- годишната затворска казна за Шејх Сулејман ел-Улван:

Аллах да му подари олеснување на мухадисот Шејх Сулејман ел-Улван, и нека го направи извор со кој ќе се користи. Тој се смета од искрените и од вистинољубивите, и заслужува чест и почитување. Аллах да го зацврсти.

 Извор : KavkazCenter

Обработка : Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот