Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор 

Извори во Судијска Арабија тврдаат дека Шејх Сулејман ел-Улван, откако беше осуден на 15 години затвор, побарано е да се одрекне (Откаже) од два става, а во замена веднаш да биде пуштен на слобода и да престане прогонот против него:


1.    Да изјави дека владарите на Саудиска Арабија се легимитетни владари на муслиманите.

2.    Да изјави дека судовите на Саудиска Арабија” судат по шеријатот а не по кралските желби.


По примената заклетва шејхот изјавил: Дури и кога главата би ми ја исечиле, јас тоа нема да го кажам!

Го Молиме на Аллах да му помогне на нашиот научник и да ги понижи неговите противници (Непријатели) како што тоа го заслужуваат.

Ова се наши имами (водичи), секој од нив поминува преку лекција (Обука, искушение) кое му се случило и на Јусуф алјхи селам (односно. Таквите луѓе се затворани и прогонувани, како што беше и со случајот на Јусуф , алејхи селам,)

Шејх Сулејман ибн Насир ибн Абдуллах ел-Улван е еден од најпочитуваните исламски научници во ова наше време.

Беше уапсен во 2004 година поради одбивање на издавање на фетви кои го задоволуваат на кралскиот режим. Се до декември 2012 година, бил изолиран во затворот, дури и од неговите роднини. Поголемот време го помина во самотија. Пуштен е во декември 2012 година.

Неколку месеци подоцна е повторно уапсен и на 3, октомври во 9 сатот осуден од страна на судијски тирани на 15 години во затвор.

Интернетска страна објави фотографии од жителите на провинцијата Касим кои го пречекале на овој научник на излезот од судот. Друга слика прикажува поголема група на муслимани кои што го дочекале на шејхот. Саудиските тирани само на четварица им дозволија да влезаат во судницата,

Кога шејхот го напуштил судот, се насмевнал, и неговите застапници почнале да ја пееат касида (Илахија) посветена за него, бидејќи сметале дека е ослободен од некои одвинувања. Славен нека е Аллах, шејхот бил задоволен со се она што Аллах му го одредил, се вели во изјавата.

Учениците на Шејх Сулејман ел-Улван исто така добиле информација за судијата кој што го водел неговиот случај- неговото име е Фахад ел-Хумејдани. Тој е оној кој што на шејхот го осуди на 15 години затвор.

Да се потсетеме дека Шејх Сулејман ел-Улван е пуштен откако муџахединиите на Ал-Каеда на Арапскиот полуостров (АКАП) побараа од затвор да се ослободаат сите затворени научници и даии (Меѓу овие имиња биле имињата на Улван, Фехд, Худајр и Халид ел-Рашхид) во замена за ослободување на судијскиот амбасадор ел-Халидија, кој што муџахединиите го уапсиле (амбасадорот даде неколку интервју во кои го осудил саудиската анти-исламска политика).

Шејх Улван е познат по својот цврст став кога е во прашање подржката на муџахединиите. Овој исламски научник беше одвинет за наводно стоење за нападите на 11. Септемвриво New York. Во своите предавања повикуваше на џихад против западот, поради што и беше и уапсен.

Шејх Улван е еден од научените научници во ова време.

Извор:  Кавказ Центер
Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот