Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
 
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!


Тајната на светла кожа и здрава коса не е во подготовките. Тајната е во начинот на исхрана. Експерти тврдат дека ако сакате здрави коски, заби, кожа и коса – ова се намирници кои морате да ги конзумирате.
 
Спанаќ
 
Ова е зелен зеленчук полн е со хранливи материи и антиоксиданси. Спанаќот содржи лутеин, антиоксидан поради кој што ќе имате здрави очи. Добра е изворот на витамини Б, Ц и Е, како и калиум, калциум, железо, магнезиум и омега-3 масни киселини.
 
Ореви
 
Ако сакате нежна кожа, здрава коса, очи и снажни коски – јадете ореви. Фрлете лажица ореви во салата или десерт и осигурајте му на телото здрава омега-3 масни киселини и витамин Е. Еве еден супер брз рецепт за одличен десерт!
 
Киви
 
Малечко, кафено и влакнесто овошје полно е витамин Ц и антиоксиданти поради кои што вашата кожа ќе биде јака, а забите и коските здрави. Киви е одличен борец против брчките!
 
Темно чоколадо
 
Сакаме што е често на листата на храна која е добра за нас. Темното чоколадо ја штити на кожата од сонцето и помага да остане хидратизирана и, спротивно стандардно мислење, чоколадо не предизвикува акни! Секако, секогаш имајте на ум дека тука зборуваме за чоколади кои содржуваат барем 60% какао.
 
Јогурт
 
Една чаша немасен јогурт содржи повеќе калциуми отколку чаша немасно млеко, а калциумот е важен за здрави коски, нокти и заби. Комбинирајте го со мед, јаболка и цимет и ќе добиете фантастичен десерт. Погледнете го рецептот!
 
Компир
 
Оваа суперхрана полна е здравје, а посебно е во последно време станала фаворит меѓу зеленчук за многу професионалци. Компирот е богат со бета-каротен, пигмент кој произведува витамин А кој е добар за видот и здравјето на очите општо, а уште една причина зошто на оваа листа е тој што е одличен борец против стареење. Секако, морате да пазете како да го и со што припремите. Печениот компир со маслиново масло е одличен избор. Еве како да го припремите.Извор: Akos
Обработка: Ahlu-Sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот