Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 ТЕВБЕТО НА МЛАДИЧОТ ОД МЕДИНА on Пет 08 Окт 2010, 4:47 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ТЕВБЕТО НА МЛАДИЧОТ ОД МЕДИНА

Оваа е од најчудните стории за која ако нејзиниот учесник не ми ја напишеше мене нема да поверував дека тоа може да се случи. Младичот на оваа сторија вели дека е од жителите на Медина Муневвера: Јас сум младич во 37 година, женет, имам деца, ги починив сите гревови кои Аллах џ.ш. ги забранил. Намазот не го кланјав во џемат освен во ретки околности кога сакав да се пофалам и истакнам пред другите. Прицина за тоа е што јас се дружев со расипано друштво. И шејтанот ми беше придружник сето време.
Имам дете од седум години кое се вика Мерван, но е глуво и немо, меѓутоа е доено со иман од дојката на неговата мајка. Една веќер бевме јас и син ми дома, планирав што да правам вечерта со моите другари, каде ке одиме. Времето беше после Акшам намаз, а син ми Мерван ми рече со јасен ишарет кој го разбирав и ми покажува: Татко мој, зошто не кланјаш? Потоа ги крена рацете кон небо и поцна да ме предупредува дека Аллах џ.ш. ме гледа. Понекогаш син ми гледаше како ги правам некои забранети работи, па јас се зачудив од неговите зборови, и почна син ми да плаче пред мене, па го прибрав до мене, но тој побегна. По извесно време отиде во купатило зеде абдест, иако не знаесе добро да зема, но неговата мајка го учеше. Таа и мене ме советуваше да се вратам на прав пат, но се беше залудно. Таа го знаеше Кур'ан напамет. Потоа мојот син глув и нем влезе кај мене и почна да ми зборува со ишарет да го почекам малку.. а тој почна да кланја пред мене, потоа стана и ми донесе Мусхаф (Кур'ан) и го стави пред мене и директно без да врти страници го стави прстот на еден курански ајет од суре Мерјем 44 ајет:
يَا أَبَتِ إِنِّي أَخَافُ أَن يَمَسَّكَ عَذَابٌ مِّنَ الرَّحْمَن فَتَكُونَ لِلشَّيْطَانِ وَلِيًّا
Во превод значи: "О татко мој, јас се плашам дека ќе те допре казна од Милостивиот и ќе постанес на шејтан другар."
И почна да плаче и јас почнав да плачам со него. Син ми стана и ми ги исчисти солзите од око, потоа ме бакна по чело и раце и ми рече со ишарет меѓу мене и него: Кланјај намаз од татко мој, пред да бидеш ставен во земја и ке вкусиш тешка казна. Јас, Валлахи! Бев зачуден и исплашен само Аллах џ.ш. знае најдобро. Син ми гледаше во мене изненадно и ми рече: Ајде да одиме во големата џамија, мисли на Пејгамберовата џамија. Јас му реков: Да, ќе одиме во најблиската џамија до нас! Син ми одби освен да одиме во Пејгамберовата џамија. Го зедов и отидовме во неа, а јас многу се плашев. А син ми постојано ме гледасе.
Влеговме во Ревда (место во џамија) а таа беше полна со џемат. Почна намаз на јација а имамот на џамијата почна да ги учи ајетите:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ وَمَن يَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ فَإِنَّهُ يَأْمُرُ بِالْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَوْلاَ فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ مَا زَكَا مِنكُم مِّنْ أَحَدٍ أَبَدًا وَلَكِنَّ اللَّهَ يُزَكِّي مَن يَشَاء وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ сالنور : 21
О верници, немојте да ги следите стапалките на Шејтанот, кој го следи шејтанот, па тој наредува зло и одвратно...
Јас бев во намаз е не можев да се воздржам од плаченје, и син ми Мерван до мене плачеше заедно со мене, дури извади марама и поцна да ми ги чисти солзите. Така се задржав во џамија цел час. Дури на крај син ми рече ајде да одиме, не плаши се!
Се вративме дома, а таа ноќ ми беше од најголемите ноќи во мојот живот. Бидејќи се родив од ново, се собраа жена ми и децата и сите почнаа да плачат без да знаат зошто плачам јас. Мерван им рече: татко ми кланјаше во џамија на Пејгамберот а.с. Жена ми се израдува многу на оваа вест, бидејЌи Мерван е плод на нејзиното воспитуванје. Потоа и раскаЖав за она Што се случи меѓу него и мене. И реков: Те молам во име на Аллах, да ми кажеш право дали ти му рече или покажа да го отвори Мусхаф на таа страница на тој ајет? Се заколна во Аллах џ.ш. дека "Не". Потоа ми рече: Зафали му се на Аллах на ова упатство (хидајет).
Јас сега од таа ноќ и наваму -ел-Хамдулиллах- не испуштам намаз со џемат во џамија. Ги напустив сите лоши другари, бидејќи јас го вкусив лезетот на иманот. Да ме видиш ќе го забележиш тоа во моето лице. Почнав да живеам среќно со љубов и разбиранје со жена ми и децата. А посебно со син ми Мерван кој е нем и глув, кого најповеќе го сакам.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот