Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


 

Прашање: Постојаат одредени поединци кои во разговорите (дебатите) ги бранат тагутите ден и ноќ, и доказот е воспоставен над нив десет пати- сепак тие праваат оправдување за делата (постапките) на тагутот.

Па, каков е прописот на ваквата личност?

Шејх Али ел-Худајр одговорил:  Ако се овие тагути во неговите очи кафири, Односно. Да е неговиот куфур воспоставен- и тој ги гледа како кафири- а тогаш сепак ги брани: Тој е кафир, исто како и тие (Тагутите на кои што ги брани).

Како што Аллах рекол:

وَالَّذِينَ كَفَرُوا بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ

“А оние кои не веруваат заштитници се еднинадруги... (Ел-Енфал,73)

И затоа што неговото дело е бранење нив-тавалли (пријателување) со нив. А Аллах рекол:

وَكَذَلِكَ نُوَلِّي بَعْضَ الظَّالِمِينَ بَعْضاً بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ

“И ете, така Ние власта им ја даваме неизменично на зулумќарите (помагачите и пријателите) заради она што го спечалија. (Ел-Енам,129)

И Возвишениот исто така рекол:

وَإِنَّ الظَّالِمِينَ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ وَاللَّهُ وَلِيُّ الْمُتَّقِينَ

Зулумќарите се пријатели (помагачи и заштитници) едни со други. А Аллах е пријател ( помагач и заштитник) на богобојазливите! (Ел-Џасме,19)

Но, од друга страна:

Ако тој мисли дека тие владари во исламот, или тој се сомнева во реалноста на неговата состојба- тогаш, се додека ти продолжуваш да му го упатуваш твојот искрен совет и опомена, тогаш ти ја исполни својата обврска (одговорност).

Но, и ако тој мисли дека тие не се во куфур (неверство), но е свесен за неговиот злулум и предавство, сепак се расправа во негова одбрана (на тагутот)- тогаш за него се однесуваат зборовите на Возвишениот Аллах:

وَلا تُجَادِلْ عَنِ الَّذِينَ يَخْتَانُونَ

“И немој да бидеш оптоварен (бранител)  со предавниците! (Ен-Ниса,105)

رَبِّ بِمَا أَنْعَمْتَ عَلَيَّ فَلَنْ أَكُونَ ظَهِيراً لِلْمُجْرِمِين

“ Господаре мој, бидејќи ме опсипа со благодати, никогаш нема да бидам зад силниците (зулумќарите)! (Ел-Касас,17)


Одговор : Шејх Али бин Худаир ел-Худајр

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот