Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 БАЈРАМСКА ЧЕСТИТКА on Сре 07 Aвг 2013, 4:29 pm

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор

 


Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!

Уште еден месец на Аллаховите благодети го испративме а со Аллахова воља дочекавме Бајрам, среќни поради Бајрамов, а тажни поради заминувањето на месецот на Аллаховите благодати. Сите ибадети кои ги правивме во текот на предходниот месец продолжуваме и понатаму да ги правиме, не го чекаме следниот Рамазан да би клањале повеќе нафиле, да би учеле што повеќе Кур'ан, да би уделувале повеќе и да би правеле што повеќе добри дела.

Се пренесува од Енес, радијАллаху анху, дека рекол: “Кога Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, дошол во Медина, нејзините жители имале два дена во кои се веселиле и играле: “Какви се овие денови?“, прашал чудејќи се Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем. “Овие два дена ги прославувавме и во времето на џахилијетот“, рекоа. “Аллах вас ви ги заменил со два подобри: Курбански и Рамазански бајрам“, рекол Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем.“ (Ебу-Давуд).

Асхабите на Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, кога би се сретнале на ден Бајрам едни на други би честитале со зборовите “Текаббел Аллаху минна ве минкум“ (Аллах нека прима од нас и од вас).


 На сите “Текаббел Аллаху минна ве минкум“

Тимот од Ahlu-Sunnah

 Последната промена е направена од Ibn Kaab на Чет 08 Aвг 2013, 8:43 am. Мислењето е променето 1 пати

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

2 Re: БАЈРАМСКА ЧЕСТИТКА on Чет 08 Aвг 2013, 8:34 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Благодарноста единствено Му припаѓа на Аллах, субханеху ве те ала, Господарот на сите Светови, Владарот на Судниот ден.
Благодарност на Аллах, субханеху ве те ала, кој не извади од мрак во светлина, кој ни го покажа правиот пат.
Благодарност до Аллах, субханеху ве те ала, кој ни помогна да го испостиме овој Мубарек месец.
Нека е салават и селам мир и спас, на Аллаховиот Миленик, Мухаммед саллАллаху алехи ве селлем, на Неговата чесна фамилија, на неговите ценети Асхаби и на сите онее кој го следат патот и суннетот на Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем до секоје добро до Судниот ден.

Со дова до Возвишениот Аллах субханеху ве те ала, Аллах да ја поправи ситуацијата со Муслиманите, Аллах да ни ги прими нашите Ибадети: Постот, Намазот, Зекатот, Садаката и сите останати Ибадети, Аллах да ни ги прости нашите мали и големи гревови, Аллах да ни помогне иншАллах да го дочекаме и другиот месец Рамазан, Аллах да му помогне на тиее кој што немаа овој месец да го поминат, Аллах да му подари идниот месец Рамазан да нивните трпези бидат полни со храна, Аллах да му помогне на нашите браќа и сестри во: Палестина, Авганистан, Чеченија, Шам, Бурма и на секое место каде Муслиманите се под измачување. Аллаху наш те молиме смиловуајнисе, опростини за нашите гревови и примиги нашите Молби.

ТЕКАБАЛЛАХУ МИННА ВЕ МИНКУМ САЛИХАЛ -’АМАЛ!!!

НЕКА АЛЛАХ ГИ ПРИМИ И ОД НАС И ОД ВАС ДОБРИТЕ ДЕЛА!!!

Тимот на Ahlu-Sunnah- форум Македонија.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: БАЈРАМСКА ЧЕСТИТКА on Чет 08 Aвг 2013, 11:15 am

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Eid Mubarak! Takabal Allahu mina wa minkum!

Честит бајрам мубарак!


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот