Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


 Возвишениот Аллах рекол: Во таа ноќ се спуштаат мелеките и Џибрил со одобрение на Господарот нивни, по наредба секоја! Селам! И тоа се додека зората не доје. (Ел-Кадр, 4-5)

Од Зир б Хубејш, Аллах да му се смилува, пренесува дека рекол: Убејј б Каб кажано му е на Абдуллах б Мес’уд рекол: “Koj ќе цела година клања ноќен намаз ќе ја погоди Ноќта на кадар. Тогаш го слушнав Убејј б. Каб како се заколнува и категорички тврди: “Се колнам во Аллах кој нема друг вистински бог, таа ноќ е во рамазан! Се колнам во Аллах! Јас добро знам која е таа ноќ! Таа е ноќ која Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем ни нареди да ја поминеме во намаз. Тоа е дваесет и сетмата ноќ, а еден од нејзините знакови и тоа да сонцето наутро, после неа, излегува бело не се растурува своите зраци. (Забалежува Бухари)

Во преданието кое го забележува Хиббан се вели: ... а еден од нејзините знакови е да сонцето наутро, после неа, да биде без размножување на зраците, како да е контејнер.

Од Ибн Месуд, радијаллаху анху, се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: Навистина Ноќта на кадр се наоѓа во последната половина од седумте дена на рамазан. Сонцето наутро, после неа, излегува чисто, без размножување на зраците.” Ибн Месуд вели: “Погледнав во сонцето и го видов онака како што го опиша Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлм. (Забележува Ахмед)

Ебу Хурејре, радијаллаху анху, прнесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, за Лејлетул-кадр, рекол: Тоа е дваесет и седма или дваесет деветата ноќ. Во таа ноќ на Земјата има повеќе мелеки отколку камења.” (Забележува Ахмед)

Од Убаде б. Ес-Самит, радијаллаху анху, се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол:Лејлетул-кадр е ведра и светла ноќ, како во неа да блесна месечината. Таа е мирна и блага ноќ во која нема ни топлина ни ладно. Во неа не е дозволено да се гледаат ѕвездите(да се следаат ѕвездите) се до зори. Еден од знаковите на оваа ноќ е да следното утро кога сонцето ќе се појави не ги размножува своите зраци, како месечината кого заоѓа. Тогаш на шејтанот не му е дозволено да излезе со него(сонцето).” (Забележува Ахмед)

Од Џабир, радијаллаху анху, се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол: Покажана ми е ноќта кадр, потоа сум ја заборавил, а таа се ноѓа во последните десет дена во ноќта од рамазан. Таа е ведра и блага ноќ, во која нема ни топлина ни лодвина. Толку е светла како во нема месечината свети така јако да со својата светлина се ствара сенака на ѕвездите. Шејтанот таа ноќ не излегува се до зори. (Забележува Ибн Хузејм и Ибн Хиббан)

Ибн Аббаз, радијаллаху анху, пренесува од Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлм, за Лејлетул-кадр, рекол: Таа е блага ноќ, и во неа нема ни топлина ни ладовина. Во денот после неа сонцето се појави црвено и слабо. (Забалежува Ибн Хузејм)

Пoуки и прописи.

На научникот му е дозволено да го сокрие дел од знаењето ако во тоа гледа корист, како што Ибн месуд, радијаллаху анху, го сокрил своето знаење за Лејлетул-кадр, за луѓето да не би се опуштиле и да го запоставаат ноќниот намаз во останатите ноќи.

Од хадисите се дознава дека научникот е должен на луѓето да им објасни се она за што имаат потреба, како Убејј б .Кабб, радијаллаху анху, им објаснал за врамето на Лејлетил-кадр.

На научникот(алимот) му е дозволено да постапи во склад со меслење да донеси на основа на иџтихад, па макар да се разликува со мислењето на другите научници, ако тоа мислење настана како продукт на исправен иџтихад и инсистирање да се дојде до вистината и исправно решение.

Ноќта кадр се наоѓа во последните десет дена од ноќта на рамазан, а најпрво во непарните, додека од непарните ноќи таа непарна ноќ е дваесет и седмата ноќ, како тоа што го кажал,и се заколнал, Убејј б. Кабб радијаллаху анху.


Овие хадиси не упатуваат на тоа дека постојат знакови кои што укажуваат на Лејлетул-кадр, а тоа се:


-Многу мелеки кои во Ноќта се спуштаат на Земјата како би присуствувале во намазот и би биле сведоци на клањачите во џамиите, а нивниот предводник(водич) Џибрил, алејхи селам. Бројот на мелеките во таа ноќ е поголем од камењата. Овј знак луѓето не можаат да го почуствуваат вашите сетила.

-Смиреност и ведрина која на верниците им се спушта поради многуте ибадети и форми на покорноста која во таа ноќ му се праваат на Возвишениот Аллах.

-Тоа утро сонцето се раѓа(зилегува) во бело, без вообичаениот сјај. Научниците велат дека причината за тоа поради качувањето на мелеките на небо, кои во таа ноќ во голем број слегоја на Земјата, така да со своите крила и светлина ги блокираа сончевите зраци.

-Оваа ноќ е ведра и мирна, и во неа нема нема ни преголема топлина ниту премногу ладно. Секако, ова е релативно и зависи од од климатските услови во различните земји. Всушност, тоа значи дека во неа(ноќта на кадр) нема да биде ни ладна ни топла во споредба со ноќите пред и после неа.

-Шејтанот тоа утро не излегува(доаѓа) со сонцето, Во спротивно, сонцето излегува помеѓу два шејтански рогови освен утрото после Лејлетл-кадр.

-Повеќето овие знакови луѓето можат да ги забележаат после завршувањето на Ноќта на кадр. Целта на ова е да оној кој ја поминал во ибадет му се заблагодарува на својот Господар што го упатил на неа, а во неа кој што бил сесвесен да се покае и да одлучи следната година да се потруди.

-Овие знаци се однесуваат за секоја Ноќ на кадр и не се строго поворзани за врамето во кои живел Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлм.

-Хадисите укажуваат на тоа да муслиманот со со нетрпение да чекаа оваа ноќ и да вложи максимален труд  да ја пронајде, бидејќи во неа се наоѓа големо добро.


Вредности на Лејлетул-кадр

 

Возвишениот Аллах рекол: Куранот Ние, навистина, започнавме да го објавуваме во ноќта Кадр! А знаеш ли ти која е таа ноќ Кадр? Ноќта Кадр е подобра од илјада месеци. Во таа ноќ се спуштаат мелеките и Џибрил со одобрение на Господарот нивни, по наредба секоја! Селам! И тоа се додека зората не доје. (Ел-Кадр, 1-5)

Од Ебу Хурејре, радијаллаху анху, се пренесува дека рекол: “Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем рекол: Кој ќе ја помине во намаз(ибадет) со искрено верувањe а при тоа сметајќи на добивање на нејзините благодети, ќе му бидат опростени минатите гревови. (Забалежува Бухари и Муслим)

А во друга верзија на хадисот се вели дека рекол: ““Кој ќе ја помине во намаз(ибадет) со искрено верувањe а при тоа сметајќи на добивање на нејзините благодети, ќе му бидат опростени минатите гревови.

Од Ебу Хурејре, радијаллаху анху, се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлм рекол, за Ноќта на кадр: Таа е во дваесет и седма или дваесет и девета ноќ. Во таа ноќ на Земјата има повеќе мелеки отколку камења. (Забалежува Ахмед)


Поуки и прописи:


Ноќта на кадр има посебни вредности а од нив се и следниве:

1. Taa е на висок степен кај Возвишениот Аллах

2. Подобра е од илјада месеци во кои нема Моќта на кадр. Тоа е осумнаесет и три години и четири месеци.

3. Во таа ноќ мелеките се спуштаат во голем број, така да нивниот број ги надминува бројот на камењата на Земјата.

4. Величествениот Куран е објавен во оваа ноќ.

5. Постои голема можност луѓето да се спасаат од казната поради добрите дела кои што ги праваат во оваа ноќ, но и поради милоста, простувањето и ослободувањето од Огнот во кој Визвишениот Аллах расфрла Своите робови.

6. Таа е благословена-мубарек моќ бидејќи е богата со многубројни добрини, посебности и одлики.

7. Кој ќе ја помине оваа ноќ во намаз(ибадет), со искрено верување а при тоа сметајќи на добивање на нејзините благодети, ќе му бидат опростени минатите гревови.

8. Во оваа ноќ се одредува и се запишува судбината на створенијата за наредната година.

9. Оној кој ќе на помине Лејлетул-кадр во ибадет има големо место кај Возвишениот Аллах и достоен е за Аллаховата милост и Неговата опрост.

10. Муслиманот треба да ја бара и да ја почека Лејлетул-кадр, така што ќе се труди да секој од десете ноќи од рамазан да ги помине во ибадет: намаз, дови, зикр. Бидејќи, према ноќта која ги има спомнативе вредности несвесен е само оној кој е лишен од секое добро. Го молам на Возвишениот Аллах нас да не ни го одбие Своето добро!ѓ

11. Вредноста на Лејлетул-кадр се однесува на вредност на добрите дела во неа, бидејќи делото на оној кој што ќе се потруди во ибадет во таа ноќ е подобро од истото дело направено во илјада месеци. Тоа е големо добро од Возвишениот Аллах!

12. Аллах на овој уммет му подари големо добро бидејќи му ја даде оваа мубарек ноќ во секоја година. Затоа, неизмерна благодарност на Аллах!

13. Ноќта на кадр е апсолотно најдобра ноќ и не е точно дека ноќта пред петок е подобра од неа. Но, ако се поврзаат тие тве ноќи, вредноста би била уште поголема.

14. За Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем, ноќта во која случиа исра и Мираџ е подобра од Лејлетул-кадр, бидејќи во таа ноќ е извишен(воздигнат) на небо и неговиот Возвишен Господар разговарал со него, а тоа е наголемата чест и најголемиот степен. Меѓутоа, останатите муслимани имаат повеќе корист од Лејлетул-кадр отколку Лејлетул-Мираџ.

15. Некои научници(алими) спомнуваат дека Лејлетул-кадр е дадена само на овој уммет, меѓутоа, хадисите во кои се зборува за тоа се слаби, како што се слаби и тие во кои се вели дека оваа ноќ им е дадена и на предходните народи пред нас и на нивните веровесници, алејхимус-селам.

16. Во Преданието на имам муслим се вели: “Кој ќе ја помине во намаз(ибадет) со искрено верувањ а при тоа сметајќи на добивање на нејзините благодети, ќе му бидат опростени минатите гревови. На основа на ова прадание се потпираат оние кои што велат дека вредноста на лејлетул-кадр ја постигнал само оној кој што сигуирно знае да е одредена ноќ Лејлетул-кадр. Меѓутоа, хадисот не укажува на тоа, туку укажува да ја достигнал оној кој што ќе ја помине во намаз(ибадет), со нијет да ја помине во ибадет, па навистина таа ќе биде лејлетул-кадр иако тој тогаш не е свесен. Ова е една од причините што муслиманите во последните десет ноќи од рамазан треба што повеќе да се посветаат на ибадет како да е секоја(ноќ) од нив лејлетул-кадр, бидејќи таа навистина и може да биде.

 

 Извор: Мунтеха лил хадис фи рамадан

Автор: Др. Ибрахим б. Мухаммед Ел-Хукаји 

Обработка: Ahlu-sunnah
 


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот