Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
 

 


Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!


Имам ибн Кајјим наведува триесет и три карактеристики кои се врзуваат за денот на џума'а:


1. Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, во петок на фарзот од сабах намаз учел сура Сеџде и Дехр.


2. Пофално е на денот на џума'а да се донесат повеќе салавати на Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем.


3. Во тој ден е џума'а намаз кој е еден од најголемите должности во Исламот.


4. Наредба за капење на денот на џума'а.


5. Парфемисување на денот на џума'а е подобро и пофално отколку парфемисување во други денови.


6. Користење мисвак.


7. Пофално е порано да се оди на џума'а намаз.


8. Зафатеност со намаз, зикр, учење на Кур'анот, се додека имамот не се појави.


9. Слушање и молчење во текот на худбата е обврска по исправниот говор на научниците.


11. На денот на џума'а не е мрзеливо, неубаво да се клања кога сонцето е на половина небо по мислење на Шафи, а тоа е и став на шејх Ибн Тејмијје.


12. На фарзот од џума'а намазот суннет е  имамот да учи суре Ел-Џуму и Ел-Мунафикун или Ел-Е'ала и Ел-Гашије.


13. Џема'а е празник кој се повторува секоја седмица (петок).


14. Пофално е на тој ден да се облече најубавата облека.


15. Пофално е тој ден парфемисување на месџидот.


16. Кога ќе настапи џума'а намаз не е дозволено патување на оној кому што џума'а е обврска, задолжителна, се додека не ја изврши.


17. Оној кој движејќи се ќе тргне на џума'а за секој чекор има награда како да постел и клањал година дена.


18. Тоа е ден во кој се опростуваат гревовите.


19. Џехеннемот се потпалува секој ден освен на денот џума'а.


20. Во тој ден се наоѓа дел од времето во кое Аллах ги прима довите.


21. Тој ден е џума'а намаз кој се одликува над другите намази.


22. Тој ден е худба во која е цел изнесување благодарност на Аллах, величување, сведочење на Неговата единственост, потоа пратеништвото на Пратеникот...


23. Тоа е ден во кој пофално е човекот да се посвети само на ибадетот...


24. Џума'а е неделен празник, а празник се состои од намази и курбани, па така денот на џума'а е даен на намаз, а брзање кон џамијата е како курбан.


25. Вредноста на садаката во тој ден во однос на другите денови е како вредноста на садаката во рамазанот над другите месеци.


26. Тоа е ден во кој Возвишениот Аллах ќе се покаже на своите робови во џеннетот.


27. Израз шахид на кој Аллах се колни, а кој е споменат во Кур'анот е протумачен како денот на џума'а.


28. Тоа е ден во кој чувствуваат страв небесите и Земјата и брдата и морињата, потоа сите созданија освен луѓето и џиновите.


29. Тоа е ден во кој Аллах го сочувал за овој уммет.


30. Џума'а е најдобар ден во седмицата како што е рамазанот најдобар месец во годината.


31. Душите на умрените се приближуваат тој ден кон своите мезари (гробови), па го знаат ниниот посетувач и кој поминува покрај нив нарекувајќи им селам.


32. Мрзеливо (не убаво) да се пости само на денот џума'а.


33. Тоа е ден во кој што луѓето се собираат и во кој што се потсетуваат на појава и враќање на Аллах.


Од книгата: Заду-Л-Ме'ад, 1/363-411
Обработка: ahlu-sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот